National Junior Competitions

 

 

Page created: 25 February 2021

Updated: 7 March 2021

 

Six years prior to the formation of the present Scottish Junior Association, an attempt was made in August 1880 to form a Scottish Junior FA. Of the 48 clubs which sent in for membership, 30 were admitted, 6 refused, 4 withdrew their application, 5 didn't send in the required particulars and 3 were expelled. Based primarily in the Glasgow and district area, this Scottish Junior FA, like its successor also ran a Scottish Junior Cup competition before apparently disbanding at the end of the season.

 

The proposal for a cup competition for junior representative sides called the Scottish Junior Counties Cup was made by the Aberdeenshire JFA in a meeting in Perth on 3 November 1923. The Junior FAs represented were Perthshire, Aberdeenshire, Fifeshire, Forfarshire, Stirlingshire and Lanarkshire and the winners would be awarded the Martin-Muir Cup. After a break for ten years the competition resurfaced in 1951 with a different trophy, the RS McColl Cup being awarded.

A separate Excel file compiled by Tom McGouran containing goalscorers for most of the matches can be accessed HERE

 

The Scottish Jubilee Shield was played for in 1935-36 to celebrate the 50th anniversary of the Scottish Junior FA. It was competed for by the winners of the various county cups.

 

Between 1970 and 1987 the Drybrough Brewery sponsored a national competition that was played between the winners of the various Regional Drybrough Cups. For many years the ties were played on neutral grounds that had Drybrough's Social Clubs.

 

The Scottish Junior FA Super Cup was awarded to the winners of a competition played between the winners of the previous season's Scottish Junior Cup and Regional Leagues.

 

 

Winners

 

Scottish Junior Cup (1)

1880-81

 

 

 

 

 

 

 

Scottish Junior Cup (2)

1886-87 Fairfield (Govan)

1887-88 Wishaw Thistle

1888-89 Burnbank Swifts

1889-90 Burnbank Swifts

1890-91 Vale of Clyde

1891-92 Minerva

1892-93 Vale of Clyde

1893-94 Ashfield

1894-95 Ashfield

1895-96 Cambuslang Hibernian

1896-97 Strathclyde

1897-98 Dalziel Rovers

1898-99 Parkhead

1899-00 Maryhill

1900-01 Burnbank Athletic

1901-02 Rutherglen Glencairn

1902-03 Parkhead

1903-04 Vale of Clyde

1904-05 Ashfield

1905-06 Dunipace

1906-07 Strathclyde

1907-08 Larkhall Thistle

1908-09 Kilwinning Rangers

1909-10 Ashfield

1910-11 Burnbank Athletic

1911-12 Petershill

1912-13 Inverkeithing United

1913-14 Larkhall Thistle

1914-15 Parkhead

1915-16 Petershill

1916-17 St Mirren Juniors

1917-18 Petershill

1918-19 Rutherglen Glencairn

1919-20 Parkhead

1920-21 Kirkintilloch Rob Roy

1921-22 St Roch's

1922-23 Musselburgh Bruntonians

1923-24 Parkhead

1924-25 Saltcoats Victoria

1925-26 Strathclyde

1926-27 Rutherglen Glencairn

1927-28 Maryhill Hibernian

1928-29 Dundee Violet

1929-30 Newtongrange Star

1930-31 Denny Hibernian

 

 

1931-32 Glasgow Perthshire

1932-33 Yoker Athletic

1933-34 Benburb

1934-35 Tranent

1935-36 Benburb

1936-37 Arthurlie

1937-38 Cambuslang Rangers

1938-39 Rutherglen Glencairn

1939-40 Maryhill

1940-41 Glasgow Perthshire

1941-42 Clydebank

1942-43 Kirkintilloch Rob Roy

1943-44 Glasgow Perthshire

1944-45 Burnbank Athletic

1945-46 Fauldhouse United

1946-47 Shawfield

1947-48 Bo'ness United

1948-49 Auchinleck Talbot

1949-50 Blantyre Victoria

1950-51 Petershill

1951-52 Kilbirnie Ladeside

1952-53 Vale of Leven

1953-54 Sunnybank

1954-55 Kilsyth Rangers

1955-56 Petershill

1956-57 Banks o' Dee

1957-58 Shotts Bon Accord

1958-59 Irvine Meadow XI

1959-60 St Andrews United

1960-61 Dunbar United

1961-62 Kirkintilloch Rob Roy

1962-63 Irvine Meadow

1963-64 Johnstone Burgh

1964-65 Linlithgow Rose

1965-66 Bonnyrigg Rose Athletic

1966-67 Kilsyth Rangers

1967-68 Johnstone Burgh

1968-69 Cambuslang Rangers

1969-70 Blantyre Victoria

1970-71 Cambuslang Rangers

1971-72 Cambuslang Rangers

1972-73 Irvine Meadow XI

1973-74 Cambuslang Rangers

1974-75 Glenrothes

1975-76 Bo'ness United

 

 

 

1976-77 Kilbirnie Ladeside

1977-78 Bonnyrigg Rose Athletic

1978-79 Cumnock

1979-80 Baillieston

1980-81 Pollok

1981-82 Blantyre Victoria

1982-83 East Kilbride Thistle

1983-84 Bo'ness United

1984-85 Pollok

1985-86 Auchinleck Talbot

1986-87 Auchinleck Talbot

1987-88 Auchinleck Talbot

1988-89 Cumnock

1989-90 Hill of Beath Hawthorn

1990-91 Auchinleck Talbot

1991-92 Auchinleck Talbot

1992-93 Glenafton Athletic

1993-94 Largs Thistle

1994-95 Camelon

1995-96 Tayport

1996-97 Pollok

1997-98 Arthurlie

1998-99 Kilwinning Rangers

1999-00 Whitburn

2000-01 Renfrew

2001-02 Linlithgow Rose

2002-03 Tayport

2003-04 Carnoustie Panmure

2004-05 Tayport

2005-06 Auchinleck Talbot

2006-07 Linlithgow Rose

2007-08 Bathgate Thistle

2008-09 Auchinleck Talbot

2009-10 Linlithgow Rose

2010-11 Auchinleck Talbot

2011-12 Shotts Bon Accord

2012-13 Auchinleck Talbot

2013-14 Hurlford United

2014-15 Auchinleck Talbot

2015-16 Beith

2016-17 Glenafton Athletic

2017-18 Auchinleck Talbot

2018-19 Auchinleck Talbot

2019-20 unfinished

 

 

 

 

Scottish Junior Jubilee Shield

1935-36 Morton Juniors

 

 

National Drybrough Cup

1970-71 Cambuslang Rangers

1971-72 Larkhall Thistle

1972-73 Irvine Meadow XI

1973-74 Lochgelly Albert

1974-75 Newtongrange Star

1975-76 Kilbirnie Ladeside

1976-77 no competition

1977-78 Lothian Region

1978-79 Fife Region

1979-80 Baillieston

1980-81 Pollok

1981-82 abandoned

1982-83 Sauchie

1983-84 Ormiston Primrose

1984-85 Ormiston Primrose

1985-86 Bonnyrigg Rose Athletic

1986-87 Auchinleck Talbot

Scottish Junior Counties Cup

1928-29 Aberdeenshire

1929-30 Dunbartonshire

1930-31 Fifeshire

1931-32 Lanarkshire / Renfrewshire

1932-33 Aberdeenshire

1933-34 Renfrewshire

1934-35 Aberdeenshire

1935-36 Stirlingshire

1936-37 Stirlingshire

1937-38 Forfarshire

1938-39 Forfarshire

1939-40 Aberdeenshire

1940-41 Aberdeenshire / Perthshire

1941-1951 no competition

1951-52 Dunbartonshire

1952-53 Dunbartonshire

1953-54 Perthshire

1954-55 Forfarshire

1955-56 Forfarshire

 

 

 

Scottish Junior FA Super Cup

2003-04 Pollok

2004-05 Kilwinning Rangers

2005-06 Pollok

 

 

 

 

 

 

1880-81 Scottish Junior Cup (1)

First round

23 Oct Newhall v Govanhill 0-0 at Glasgow Green

30 Oct Govanhill v Newhall at Queen's Park, Newhall failed to appear

13 Nov Govanhill v Newhall 2-1 at Queen's Park, protest

20 Nov Govanhill v Newhall 2-0 at Cathkin Park

9 Oct Granton v Craigfield 1-2 in Govan

23 Oct Waterloo v Tollcross 1st XI 0-14 at Mains Park

16 Oct Cambridge v Meadowbank 0-4 at Glasgow Green

? Oct/Nov Gowanlea v Woodvale

9 Oct Parkgrove v Westfield 3-1 at Moss Place, Govan

? Oct Kilbrannan v Alma Alma declared winners

? Oct Pollokshields Juniors v Clydevale Pollokshields declared winners

? Oct/Nov Eastpark v Albany

23 Oct Heatherbell Alexandria v Hawthorn Kennyhill 1-1

30 Oct Hawthorn Kennyhill v Heatherbell Alexandria 0-5 at Public Park

16 Oct Alma Mansion House XI v Carradale 1-10

16 Oct Tollcross 2nd XI v Mayflower 0-3

23 Oct Blythswood v Luton 1-0 protest

13 Nov Blythswood v Luton 1-1 at Trinidad Park

20 Nov Luton v Blythswood 2-0 at Trinidad Park

23 Oct Shawlands v Houldsworth 4-0 protest

16 Oct Southpark v Oswald 6-2 at Queen's Park, protest

6 Nov Southpark v Oswald 1-0

 

 

 

 

 

Second round

27 Nov Woodvale v Luton 2-6 at Copeland Pk, South Western FC

? Nov/Dec Govanhill v Eastpark NOTE Govanhill subsequently appeared in the semi final and final

27 Nov Pollokshields Juniors v Mayflower 2-2 at Dalmarnock Park

? Dec Mayflower v Pollokshields Juniors

Nov/Dec Parkgrove v Heatherbell Alexandria

?? Dec Carradale v Alma protest

8 Jan Alma v Carradale 0-1

27 Nov Craigfield v Houldsworth 2-2 at neutral ground

? Dec Houldsworth v Craigfield

27 Nov Meadowbank v Southpark 0-1 at Queen's Park

Tollcross bye

 

Third round

18 Dec Eastpark v Parkgrove 0-1 at Ruchill

5 Feb Tollcross v Houldsworth 4-3

5 Feb Carradale v Southpark 6-3

??Pollokshields Juniors or Mayflower v Luton??

 

Semi-final

26 Feb Tollcross v Govanhill 0-1 at Carmyle

??Parkgrove v Carradale??

 

Final

Govanhill v Parkgrove or Carradale?

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1935-36 Scottish Junior Jubilee Shield

First round

9 May Inverurie Loco Works v Kirkintilloch Rob Roy 2-1 at Advocates Park, Aberdeen

16 May Lochee Harp v Morton Juniors 0-6

Rest byes

 

Second round

9 May Coltness United v Glenafton Athletic 0-1 at Douglas Park, Hamilton

16 May Thornton Hibernian v Strathclyde 4-1 at Stark's Park, Kirkcaldy

16 May Camelon v Inverurie Loco Works 4-6

20 May Morton Juniors v Scone Thistle 6-0

 

Semi-final

23 May Glenafton Athletic v Thornton Hibernian 3-0 at Rugby Park, Kilmarnock

23 May Morton Juniors v Inverurie Loco Works 4-0 at St Mirren Park, Paisley

 

Final at St Mirren Park, Paisley

30 May Morton Juniors v Glenafton Athletic 2-2

3 Jun Morton Juniors v Glenafton Athletic 4-1

 

 

 

 

 

 

1923-24 Scottish Junior Counties Cup

First round

19 Jan Stirlingshire v Forfarshire 2-2 abandoned after 68 mins, at Brockville Park, Falkirk

2 Feb Forfarshire v Stirlingshire 1-0 at Dens Park, Dundee

16 Feb Perthshire v Fifeshire 1-2 at Recreation Ground, Perth

 

Semi-final

29 Mar Lanarkshire v Fifeshire 3-0 at Fir Park, Motherwell

29 Mar Aberdeenshire v Forfarshire 3-0 at Pittodrie Park, Aberdeen

 

Final at Advocates Park, Aberdeen, att 6000

24 May Aberdeenshire v Lanarkshire 2-0

 

 

 

 

 

 

1924-25 Scottish Junior Counties Cup

First round

15 Nov Renfrewshire v Perthshire 6-3 at St Mirren Park, Paisley

21 Mar Fifeshire v Forfarshire 1-0 at Central Park, Cowdenbeath

14 Jan Lanarkshire v Aberdeenshire 1-1 abandoned at half-time at Fir Park, Motherwell

14 Mar Aberdeenshire v Lanarkshire 3-2 at Advocates Park, Aberdeen

 

Semi-final

25 Apr Forfarshire v Dunbartonshire 2-0 at Dens Park, Dundee

9 May Aberdeenshire v Renfrewshire 2-2 at Advocates Park, Aberdeen

16 May Renfrewshire v Aberdeenshire 3-0 at St Mirren Park, Paisley

 

Final at Rockwell Park, Dundee, att 4000

30 May Forfarshire v Renfrewshire 2-0

 

1925-26 Scottish Junior Counties Cup

First round

9 Jan Fifeshire v Forfarshire 1-2 at Recreation Park, St Andrews

27 Mar Aberdeenshire v Dunbartonshire 2-0 at Advocates Park, Aberdeen

1 Jan Stirlingshire v Perthshire 3-0 at Brockville Park, Falkirk

14 Nov Lanarkshire v Renfrewshire 0-2

 

Semi-final

27 Mar Forfarshire v Renfrewshire 3-1 at Rockwell Park, Dundee

24 Apr Aberdeenshire v Stirlingshire 0-1 at Advocates Park, Aberdeen

 

Final at Muirton Park, Perth

8 May Stirlingshire v Forfarshire 4-1

 

 

 

 

 

 

 

1926-27 Scottish Junior Counties Cup

First round

11 Mar Lanarkshire v Aberdeenshire 6-0 at Recreation Park, Wishaw

 

Second round

14 Jan Stirlingshire v Renfrewshire 1-0 at Brockville Park, Falkirk

1 Jan Perthshire v Forfarshire 3-5 at Stormont Road, Scone

2 Apr Fifeshire v Lanarkshire 0-0 at Stark's Park, Kirkcaldy

30 Apr Lanarkshire v Fifeshire 2-2 at Recreation Park, Wishaw

14 May Lanarkshire v Fifeshire 2-3 at Fir Park, Motherwell

14 Jan Dunbartonshire v Welfare 1-2 at Adamslie Park, Kirkintilloch

 

Semi-final

21 May Stirlingshire v Fifeshire 1-4 at Firs Park, Falkirk

5 Mar Forfarshire v Welfare 2-1 at Rockwell Park, Dundee

 

Final at Central Park, Cowdenbeath

28 May Fifeshire v Forfarshire 4-0

 

 

 

 

 

1927-28 Scottish Junior Counties Cup

First round

2 Jan Forfarshire v Welfare 9-0 at Rockwell Park, Dundee

17 Feb Lanarkshire v Dunbartonshire 1-4 at Douglas Park, Hamilton

7 Jan Perthshire v Stirlingshire 1-11 at Market Park, Crieff

3 Jan Aberdeenshire v Renfrewshire 3-1 at Advocates Park, Aberdeen

24 Dec Fifeshire v Glasgow 4-6 at Recreation Park, Lochgelly

 

Second round

21 Jan Forfarshire v Aberdeenshire 2-0 at Rockwell Park, Dundee

Rest byes

 

Semi-final

14 Apr Forfarshire v Stirlingshire 8-1 at Rockwell Park, Dundee

24 Mar Glasgow v Dunbartonshire 4-1 at Firhill Park, Glasgow

 

Final

12 May Forfarshire v Glasgow 1-1 aet at Dens Park, Dundee

9 Jun Forfarshire v Glasgow 3-2 at Rockwell Park, Dundee

 

 

 

 

1928-29 Scottish Junior Counties Cup

First round

23 Feb Lanarkshire v Forfarshire 2-1 at Fir Park, Motherwell

1 Jan Perthshire v Glasgow 8-6 at Stormont Road, Scone

29 Dec Fifeshire v Scottish Welfare 4-1 at Stark's Park, Kirkcaldy

26 Jan Aberdeenshire v Dunbartonshire 5-1 at Pittodrie Park, Aberdeen

1 Dec Stirlingshire v Renfrewshire 3-2 at Recreation Park, Alloa

 

Second round

16 Mar Aberdeenshire v Perthshire 8-2 at Pittodrie Park, Aberdeen

Rest byes

 

Semi-final

13 Apr Lanarkshire v Stirlingshire 0-4 at Fir Park, Motherwell

11 May Aberdeenshire v Fifeshire 4-2 at Pittodrie Park, Aberdeen

 

Final at Advocates Park, Aberdeen

25 May Aberdeenshire v Stirlingshire 4-1

 

 

 

 

 

1929-30 Scottish Junior Counties Cup

First round

28 Dec Aberdeenshire v Stirlingshire 3-3 at Pittodrie Park, Aberdeen

3 Jan Stirlingshire v Aberdeenshire 3-2 at Brockville Park, Falkirk

 

Second round

9 Nov Fifeshire v Forfarshire 3-2 at Bayview Park, Methil

15 Mar Renfrewshire v Stirlingshire 2-3 at Cappielow Park, Greenock

29 Mar Lanarkshire v Dunbartonshire 0-3 at Douglas Park, Hamilton

Glasgow v Scottish Welfare scr-wo

 

Semi-final

5 Apr Stirlingshire v Fifeshire 2-3 at Brockville Park, Falkirk

27 Sep 1930 Dunbartonshire v Scottish Welfare 3-1 at Burnbrae Park, Milngavie

 

Final at Brockville Park, Falkirk

18 Oct 1930 Dunbartonshire v Fifeshire 1-0

 

 

 

 

1930-31 Scottish Junior Counties Cup

First round

20 Dec Forfarshire v Dunbartonshire 2-1 at Dens Park, Dundee

 

Second round

27 Dec Renfrewshire v Aberdeenshire 0-1 at Cappielow Park, Greenock

7 Feb Fifeshire v Stirlingshire 5-4 at Station Park, Dysart

6 Dec Lanarkshire v Scottish Welfare 3-0 at Russell Park, Burnbank

Moray v Forfarshire scr-wo

 

Semi-final

28 Mar Aberdeenshire v Fifeshire 0-2 at Pittodrie Park, Aberdeen

11 Apr Forfarshire v Lanarkshire 5-4 aet at Dens Park, Dundee

 

Final at Dens Park, Dundee

25 Apr Fifeshire v Forfarshire 3-2

 

 

1931-32 Scottish Junior Counties Cup

First round

27 Sep Aberdeenshire v Dunbartonshire 1-5 at Advocates Park, Aberdeen

28 Nov Forfarshire v Lanarkshire 0-0 at Glenesk Park, Dundee

4 Jan Lanarkshire v Forfarshire 2-1 at Douglas Park, Hamilton

Scottish Welfare v Stirlingshire scr-wo

 

Semi-final

9 Jan Renfrewshire v Fifeshire 0-1 abandoned after 35 mins at Cappielow Park, Greenock

9 Apr Renfrewshire v Fifeshire 4-1 at Western Park, Renfrew

23 Apr Lanarkshire v Stirlingshire 8-2 at Wishaw

 

Final

3 Jan 1933 Lanarkshire v Renfrewshire 0-0

21 Jan 1933 Renfrewshire v Lanarkshire 2-2

 

It is possible that the trophy was shared

 

 

 

 

1932-33 Scottish Junior Counties Cup

First round

5 Nov Forfarshire v Renfrewshire 1-5 at Glenesk Park, Dundee

3 Dec Stirlingshire v Dunbartonshire 5-2 at Carronbank Park, Denny

 

Semi-final

1 Apr Renfrewshire v Lanarkshire 4-1 at Cappielow Park, Greenock

29 Apr Aberdeenshire v Stirlingshire 3-1 at Pittodrie Park, Aberdeen

 

Final at Advocates Park, Aberdeen

6 May Aberdeenshire v Renfrewshire 3-0

 

 

 

 

 

1933-34 Scottish Junior Counties Cup

First round

18 Nov Stirlingshire v Forfarshire 1-0 at Glenesk Park, Dundee

 

Semi-final

31 Mar Stirlingshire v Renfrewshire 0-2 at Brockville Park, Falkirk

5 May Aberdeenshire v Dunbartonshire 4-0 at Pittodrie Park, Aberdeen

 

Final at Cappielow Park, Greenock

2 Jun Renfrewshire v Aberdeenshire 5-4

 

 

 

 

1934-35 Scottish Junior Counties Cup

27 Oct Stirlingshire v Forfarshire 6-9 at Brockville Park, Falkirk

2 Jan Aberdeenshire v Stirlingshire 6-1 at Advocates Park, Aberdeen

6 Apr Forfarshire v Aberdeenshire 3-2 at Dens Park, Dundee

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Forfarshire

2

2

0

0

12

8

4

Aberdeenshire

2

1

0

1

8

4

2

Stirlingshire

2

0

0

2

7

15

0

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Final at Advocates Park, Aberdeen

27 Apr Aberdeenshire v Forfarshire 4-1

 

 

 

 

 

1935-36 Scottish Junior Counties Cup

28 Dec Forfarshire v Aberdeenshire 3-2 at North End Park, Dundee

2 Jan Stirlingshire v Forfarshire 5-4 at Brockville Park, Falkirk

11 Jan Aberdeenshire v Stirlingshire 2-1 at Pittodrie Park, Aberdeen

4 Apr Aberdeenshire v Forfarshire 5-2 at Advocates Park, Aberdeen

2 May Forfarshire v Stirlingshire 4-3 at Dens Park, Dundee

4 May Stirlingshire v Aberdeenshire 6-3 at Forthbank, Stirling

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Stirlingshire

4

2

0

2

15

13

4

Aberdeenshire

4

2

0

2

12

12

4

Forfarshire

4

2

0

2

13

15

4

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Stirlingshire won on goal average

 

 

 

1936-37 Scottish Junior Counties Cup

17 Apr Forfarshire v Aberdeenshire 3-2 at Dens Park, Dundee

1 May Forfarshire v Stirlingshire 6-8 at Dens Park, Dundee

3 May Stirlingshire v Aberdeenshire 4-1 at Forthbank, Stirling

8 May Aberdeenshire v Forfarshire 4-1 at Pittodrie Park, Aberdeen

22 May Stirlingshire v Forfarshire 3-3 at Brockville Park, Falkirk

29 May Aberdeenshire v Stirlingshire 2-5 at Advocates Park, Aberdeen

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Stirlingshire

4

3

1

0

20

12

7

Forfarshire

4

1

1

2

13

17

3

Aberdeenshire

4

1

0

3

9

13

2

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1937-38 Scottish Junior Counties Cup

First round

30 Oct Aberdeenshire v Forfarshire 1-1 at Pittodrie Park, Aberdeen

12 Feb Forfarshire v Aberdeenshire 2-0 at Dens Park, Dundee

23 Apr Stirlingshire v Perthshire 2-2 at Forthbank, Stirling

13 May Perthshire v Stirlingshire 1-1 at Market Park, Creiff

28 May Perthshire v Stirlingshire 3-1 aet at Tannadice Park, Dundee

 

Final at Tannandice Park, Dundee

11 Jun Forfarshire v Stirlingshire 3-1

 

 

 

 

1938-39 Scottish Junior Counties Cup

First round

29 Apr Forfarshire v Stirlingshire 3-1 at Glenesk Park, Dundee

6 May Aberdeenshire v Perthshire 4-0 at Advocates Park, Aberdeen

 

Final at Dens Park, Dundee

3 Jun Forfarshire v Aberdeenshire 4-1

 

 

 

 

 

 

 

1939-40 Scottish Junior Counties Cup

First round

1 Jan Aberdeenshire v Stilringshire 4-2 at Linksfield Stadium, Aberdeen

25 May Forfarshire v Perthshire 1-1 at Glenesk Park, Dundee

30 May Perthshire v Forfarshire 4-3 at Simpson Park, Perth

 

Final at Linksfield Stadium, Aberdeen

31 Aug 1940 Aberdeenshire v Perthshire 8-2

 

 

 

 

 

 

1940-41 Scottish Junior Counties Cup

First round - 2 legs

26 Oct Forfarshire v Aberdeenshire 4-3 at Tannandice Park, Dundee

1 Jan Aberdeenshire v Forfarshire 10-4 at Linksfield Stadium, Aberdeen

Perthshire bye

 

Final

Aberdeenshire v Perthshire

The final was held over but never played

 

1941-1951 Scottish Junior Counties Cup

No competition

 

 

 

 

 

1951-52 Scottish Junior Counties Cup

First round

8 Dec Ayrshire v Moray 3-3 at Somerset Park, Ayr. Ayrshire later scratched

15 Dec Glasgow v Forfarshire 6-1 at Saracen Park, Glasgow

15 Dec Dunbartonshire v Aberdeenshire 2-1 at Kilbowie Park, Clydebank

15 Dec Renfrewshire v Perthshire 3-3 at Dunterlie Park, Barrhead

19 Jan Perthshire v Renfrewshire 5-1 at Muirton Park, Perth

15 Dec Argyllshire v Fifeshire 2-1 at Recreation Park, Dunoon

15 Dec Inverness-shire v Stirlingshire 0-8 at Grant Street Park, Inverness

 

Second round

29 Jan Stirlingshire v Moray 7-1 at Brockville Park, Falkirk

16 Feb Dunbartonshire v Argyllshire 4-0 at Holm Park, Clydebank

16 Feb Dumfriesshire v East of Scotland 2-6 at Eastfield Park, Dumfries

23 Feb Glasgow v Perthshire 1-0 at Saracen Park, Glasgow

 

Semi-final

12 Apr East of Scotland v Glasgow 4-2 at Tynecastle Park, Edinburgh

12 Apr Stirlingshire v Dunbartonshire 1-2 at Brockville Park, Falkirk

 

Final - 2 legs

10 May East of Scotland v Dunbartonshire 1-2 at Tynecastle Park, Edinburgh

24 May Dunbartonshire v East of Scotland 4-3 at Boghead Park, Dumbarton

 

 

 

 

1952-53 Scottish Junior Counties Cup

First round

6 Dec Fifeshire v Forfarshire 4-3 at Central Park, Cowdenbeath

6 Dec Renfrewshire v Argyllshire 5-1 at Dunterlie Park, Barrhead

13 Dec Ayrshire v Aberdeenshire 1-1 at Rugby Park, Kilmarnock

7 Mar Aberdeenshire v Ayrshire 2-2 at Pittodrie Park, Aberdeen

18 Apr Aberdeenshire v Ayrshire 4-3 at Glenesk Park, Dundee

 

Second round

21 Feb Dunbartonshire v East of Scotland 2-0 at Milburn Park, Alexandria

14 Feb Fifeshire v Perthshire 2-2 at Stark's Park, Kirkcaldy

28 Feb Perthshire v Fifeshire 7-3 at Davie Park, Blairgowrie

7 Mar Renfrewshire v Stirlingshire 3-3 at St Mirren Park, Paisley

11 Apr Stirlingshire v Renfrewshire 6-0 at Duncansfield Park, Kilsyth

9 May Aberdeenshire v Morayhire 3-2 at Linksfield Stadium, Aberdeen

 

Semi-final

6 Jun Perthshire v Dunbartonshire 1-2 at Simpson Park, Perth

23 May Aberdeenshire v Stirlingshire 1-2 at Linksfield Stadium, Aberdeen

 

Final - 2 legs

26 Jun Stirlingshire v Dunbartonshire 3-2 at Duncansfield Park, Kilsyth

29 June Dunbartonshire v Stirlingshire 3-0 at Glenhead Park, Duntocher

 

 

 

 

 

 

1953-54 Scottish Junior Counties Cup

First round

27 Feb Aberdeenshire v Fifeshire 4-1 at Linksfield Stadium, Aberdeen

 

Semi-final

8 May Aberdeenshire v Forfarshire 4-2 at Linksfield Stadium, Aberdeen

20 Mar Perthshire v Morayshire 3-2 at Muirton Park, Perth

 

Final at Jeanfield Recreation Ground, Perth

15 May Perthshire v Aberdeenshire 3-0

 

 

 

 

 

1954-55 Scottish Junior Counties Cup

First round

11 Sep Morayshire v Perthshire 2-9 at Borough Briggs, Elgin

6 Nov Forfarshire v Aberdeenshire 3-2 at Glenesk Park, Dundee

 

Final - 2 legs

30 Apr Perthshire v Forfarshire 0-1 at Davie Park, Blairgowrie

13 May Forfarshire v Perthshire 5-2 at Glenesk Park, Dundee

 

 

 

 

 

 

1955-56 Scottish Junior Counties Cup

First round

29 Oct Morayshire v Aberdeenshire 2-7 at Borough Briggs, Elgin

22 Oct Perthshire v Forfarshire 0-4 at Davie Park, Blairgowrie

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

14 Apr Forfarshire v Aberdeenshire 5-2

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1970-71 National Drybrough Cup

First round

12 Jun Cambuslang Rangers v Newtongrange Star 2-0 at Holm Park, Yoker

12 Jun Banks o' Dee v Blairgowrie at Lochburn Park, Maryhill

12 Jun Irvine Meadow XI v Cumbernauld 2-0 at Recreation Park, Darvel

12 Jun Glenrothes v Musselburgh 1-7 at Greenfield Park, Shettleston

 

Semi-final

18 Jun Irvine Meadow XI v Musselburgh at Recreation Park, Darvel

19 Jun Cambuslang Rangers v Banks o' Dee at Holm Park, Yoker

 

Final at Holm Park, Yoker

26 Jun Cambuslang Rangers v Irvine Meadow XI 3-0

 

1971-72 National Drybrough Cup

First round

10 Jun Arniston Rangers v Blairgowrie 2-1 at Douglas Park, Bonnyrigg

10 Jun Cumnock v Oakley United 4-0 at Recreation Park, Darvel

10 Jun Cambuslang Rangers v St Roch's 3-2 at Greenfield Park, Shettleston

10 Jun Larkhall Thistle v Sunnybank 3-2 at Holm Park, Yoker

 

Semi-final

18 Jun Larkhall Thistle v Cumnock 3-2 at Holm Park, Yoker

19 Jun Arniston Rangers v Cambuslang Rangers 4-2 at Douglas Park, Bonnyrigg

 

Final at Greenfield Park, Shettleston

24 Jun Larkhall Thistle v Arniston Rangers 2-0

 

 

 

 

1972-73 National Drybrough Cup

First round

Irvine Meadow XI v Banks o' Dee 8-0 at Holm Park, Yoker

Hurlford United v Broxburn Athletic 3-1 at Prestonfield, Linlithgow

Jeanfield Swifts v Kirkintilloch Rob Roy 3-1 at North End Park, Dundee

Cambuslang Rangers v Newburgh 3-0 at Warout Stadium, Glenrothes

 

Semi-final

Jeanfield Swifts v Hurlford United 1-0 at Warout Stadium, Glenrothes

Irvine Meadow XI v Cambuslang Rangers 4-2 at Greenfield Park, Shettleston

 

Final at Holm Park, Yoker

Irvine Meadow XI v Jeanfield Swifts 3-1

 

 

 

1973-74 National Drybrough Cup

First

Irvine Meadow XI v Blairgowrie 3-1

Whitburn v Lochgelly Albert 0-2

 

Semi-final

29 May Petershill Cambuslang Rangers 1-0 at Holm Park, Yoker

29 May Lochgelly Albert v Irvine Meadow XI 2-0 at Prestonfield, Linlithgow

 

Final at Greenfield Park, Shettleston

1 Jun Lochgelly Albert v Petershill 3-1 aet

 

 

 

1974-75 National Drybrough Cup

First round

Glenrothes v Lewis United 3-1

Kilbirnie Ladeside v Lochore Welfare 5-1

Newtongrange Star v Arbroath Victoria 4-0

Petershill v Lochgelly Albert 4-1

 

Semi-final

Glenrothes v Newtongrange Star 0-0 Newtongrange won on pens, at Prestonfield, Linlithgow

Petershill v Kilbirnie Ladeside 4-0 at Holm Park, Yoker

 

Final at Guy's Meadow, Cumbernauld

7 Jun Newtongrange Star v Petershill 3-0

1975-76 National Drybrough Cup

First round

Carnoustie Panmure v Bo'ness United 2-1

Linlithgow Rose v Kilbirnie Ladeside 1-2

Lanark United v Newtongrange Star 4-1 at Holm Park, Yoker

25 May Sunnybank v Lochgelly Albert 2-2, 4-3 pens

 

Semi-final

28 May Carnoustie Panmure v Sunnybank 3-2

28 May Lanark United v Kilbirnie Ladeside 1-4

 

Final at Prestonfield, Linlithgow

5 Jun Kilbirnie Ladeside v Carnoustie Panmure 6-1

 

 

 

 

 

1976-77 National Drybrough Cup

No competition

 

 

 

1977-78 National Drybrough Cup

Lothian Region were Winners

 

 

 

 

 

1978-79 National Drybrough Cup

Fife Region were winners

 

1979-80 National Drybrough Cup

First round

Baillieston v Sunnybank 3-0

Auchinleck Talbot v Newtongrange Star 1-0

Pollok v Benburb 4-1

Halbeath v Kirriemuir Thistle

 

Semi-final

Baillieston v Halbeath 2-1

Pollok v Auchinleck Talbot 2-1 aet

 

Final at Greenfield Park, Shettleston

Baillieston v Pollok 1-0

 

 

 

 

 

1980-81 National Drybrough Cup

First round

Arniston Rangers v Maryhill 3-2

Baillieston v Pollok 0-1

13 Jun Lochee United v Banks o' Dee 2-0

Cumnock v Oakley United 0-0, 4-5 pens

 

Semi-final

Arniston Rangers v Lochee United 4-1

Pollok v Oakley United 5-1 at Greenfield Park, Shettleston

 

Final at Greenfield Park, Shettleston

Pollok v Arniston Rangers 7-1

 

 

 

1981-82 National Drybrough Cup

First round

Newtongrange Star v Kelty Hearts

Pollok v Auchinleck Talbot

Renfrew v Banks o' Dee

Blantyre Victoria v Lochee United

 

The competition had been held over until August 1982 but it appears to have been subsequently abandoned

 

1982-83 National Drybrough Cup

First round

East Kilbride Thistle v Oakley United 1-1 at Somervell Park, Cambuslang

Larkhall Thistle v Auchinleck Talbot 1-2

Lochee Harp v Pollok 5-5, 8-9 pens

18 Jun Sauchie v Sunnybank 1-1, 3-2 pens

 

Semi-final

Auchinleck Talbot v Pollok 2-0 at Meadow Park, Irvine

Sauchie v East Kilbride Thistle 1-0 at Victoria Park, Wishaw

 

Final at Meadow Park, Irvine

Sauchie v Auchinleck Talbot 1-0

1983-84 National Drybrough Cup

First round

23 Jun Dundee North End v Banks o' Dee 1-1, North End on pens

Ormiston Primrose v Glenrothes 4-0

Bo'ness United v Sauchie 2-1

Pollok v Irvine Meadow XI 7-1 at Tinto Park, Glasgow

 

Semi-final

Dundee North End v Bo'ness United

Ormiston Primrose v Pollok 2-0 aet, at Newtown Park, Bo'ness

 

Final

18 Aug 1984 Ormiston Primrose v Dundee North End 5-2

 

 

 

 

 

1984-85 National Drybrough Cup

First round

Bo'ness United v Glenrothes 2-2 Glenrothes won on pens

16 Jun Kinnoull v Banks o' Dee 4-2

Forth Wanderers v Irvine Meadow XI 0-1

Ormiston Primrose v Pollok 2-0 at Newbyres Park, Gorebridge

 

Semi-final

19 Jun Ormiston Primrose v Irvine Meadow XI at Greenfield Park, Shettleston

19 Jun Glenrothes v Kinnoull at North End Park, Dundee

 

Final at Greenfield Park, Shettleston

23 Jun Ormiston Primrose v Glenrothes 5-1

 

 

 

1985-86 National Drybrough Cup

First round

Bonnyrigg Rose Athletic v Dundee North End 2-0

Hill of Beath Hawthorn v Auchinleck Talbot 2-1

Larkhall Thistle v Kilwinning Rangers 2-0

16 Jun Ormiston Primrose v Deveronside 3-0

 

Semi-final

Bonnyrigg Rose Athletic v Hill of Beath Hawthorn 7-1

Ormiston Primrose v Larkhall Thistle 4-2 at Station Park, Livingston

 

Final at Prestonfield, Linlithgow

Bonnyrigg Rose Athletic v Ormiston Primrose 1-0

 

 

 

 

 

1986-87 National Drybrough Cup

First round

Whitburn v Arthurlie 2-3

Auchinleck Talbot v Oakley United

Kilbirnie Ladeside v Bonnyrigg Rose Athletic 3-3. 5-6 pens

21 Jun Downfield v Turriff United 1-0

 

Semi-final

Bonnyrigg Rose Athletic v Downfield 3-1 at Warout Stadium, Glenrothes

Auchinleck Talbot v Arthurlie 1-0 at Blair Park, Hurlford

 

Final at Central Park, Whitburn

Auchinleck Talbot v Bonnyrigg Rose Athletic 3-1

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2003-04 Scottish Junior FA Super Cup

First round

Linlithgow Rose v Tayport 4-2

Sunnybank v Pollok 1-1, 1-4 pens

 

Final at Prestonfield, Linlithgow

2 Aug Pollok v Linlithgow Rose 3-1

 

 

 

2004-05 Scottish Junior FA Super Cup

First round

Kilwinning Rangers v Culter 4-2

Linlithgow Rose v Carnoustie Panmure 1-0

 

Final at Abbey Park, Kilwinning

31 Jul Kilwinning Rangers v Linlithgow Rose1-1, 3-2 pens

2005-06 Scottish Junior FA Super Cup

First round

Culter Rose v Lochee United 0-5

Tayport v Pollok 0-0, 2-3 pens

 

Final at North End Park, Dundee

30 July Pollok v Lochee United 1-0