Junior Cup Competitions in the Lothians & Borders

 

For details of the East Lothian Junior League, East Lothian Junior Cup and East Lothian Junior League Cup see those competitions' dedicated page HERE

 

Page created: 30 January 2021

Updated: 18 March 2021

 

Cups in the Lothians generally beagan as local competitions but gradually grew to encompass all clubs in the region.

 

The East of Scotland Junior Cup winners are awarded the Lewis McIver Trophy which was initially presented to the original Edinburgh & District Junior League in 1892. After the league folded in 1894 the championship trophy was played as a knock-out competition in 1894-95. Originally open to all clubs in the east it was gradually restricted to clubs in the Lothian and Borders region. After the Scottish Junior FA's restructuring in 2002 it was opened up to all clubs in the Region which now extended north into Forfarshire.

 

The Renton Cup was renamed the East of Scotland Junior Consolation Cup in 1903.

 

The St Michael's Cup was presented to the Linlithgowshire Junior FA by a local sportsman, John Usher. Until 1907 it was awrded to the winners of a match between the Association and the Edinburgh & District JFA when it began to be competed for by club sides. It became a region-wide competition after 1927. During the 1940s and early 1950s the trophy was used as the League Cup and Supplementary Cup. The League Cup subsequently restarted in 1975 after the Association withdrew the RL Rae and St Michael's Cups.

 

The Leith Burgh Cup trophy was used for the 1945-46 Supplementary Cup competition.

 

The Brown Cup was presented to the EoSJFA by Heart of Midlothian chairman WCP Brown in 1932. From 1934 to 1940 it was presented to the winners of the Fife & Lothians Cup before reverting to it initial name in 1941.

 

The 1953 Coronation Cup was re-used as the RL Rae Cup.

 

The Centenary Cup was played for in 1985-86 to celebrate 100 years of East of Scotland Junior Associations.

 

The Dalmeny Cup was presented to the East of Scotland JFA in September 1907 by Lord Dalmeny for competition between Midlothian clubs.

 

The Rosebery Junior Charity Cup was presented to the East of Scotland Junior FA in 1910 by Lord Rosebery as a charity competition for Lothians and Fife clubs and was usually as an end of season match between the league champions and East of Scotland Junior Cup wiiners. It was last played for as such in 1940 but the trophy has been re-used since 1968 for the Fife & Lothians Cup.

 

The Simpson Shield was another charity competition.

 

The Hope Charity Cup for Midlothian clubs was played for twice, and both editions overran. The 1912-13 competition wasn't concluded until February 1914 while the final of the second edition which began in April 1914 wasn't played until May 1915.

 

The Moffat Cup was awarded to the winners of the Broxburn and District Junior Cup competition.

 

The Linlithgowshire Junior FA was originally founded in May 1887. In June Peter McLagan MP presented the Association with the McLagan trophy for competition among the member clubs, the first competition being competed for between June and August 1887. By 1893 the Association had dissolved but a new one was formed four years later with John Usher presenting a new trophy as the McLagan trophy had been witheld in lieu of the old Junior FA's debts.

Lord Rosebery presented the Association with a Shield for a competition to help raise funds for good causes.

The Broxburn and District Junior FA was formed in April 1891 and their competition was known as the Moffat Cup.

 

The Frichael Cup was presented for competition by the Baillie Frichael of Loanhead, the competition was also known as the Loanhead & District Junior Cup.

 

The Musselburgh Junior League folded in 1901 and re-formed as the Musselburgh Junior FA, using the league trophy for the Musselburgh Junior Cup.

 

 

 

Winners

 

East of Scotland Junior Cup

1885-86 North Western

1886-87 Leith Emerald

1887-88 Edinburgh Woodburn

1888-89 Edinburgh Woodburn

1889-90 Broxburn Athletic

1890-91 Edinburgh Hawthorn

1891-92 Edinburgh Hawthorn

1892-93 Niddrie Bluebell

1893-94 West Calder Wanderers

1894-95 Leith Celtic

1895-96 Edinburgh Hawthorn

1896-97 Broxburn Athletic

1897-98 Bonnyrigg Rose Athletic

1898-99 Leith Ivanhoe

1899-00 Niddrie Bluebell

1900-01 Vale of Grange

1901-02 Leith Ivanhoe

1902-03 Vale of Grange

1903-04 Broxburn Athletic

1904-05 Vale of Grange

1905-06 Alva Albion Rangers

1906-07 Newtongrange Star

1907-08 Alva Albion Rangers

1908-09 Penicuik

1909-10 Arniston Rangers

1910-11 Arniston Rangers

1911-12 Wemyss Athletic

1912-13 Arniston Rangers

1913-14 Tranent

1914-15 Denbeath Star

1915-16 Loanhead Mayflower

1916-17 Denbeath Star

1917-18 Winchburgh Violet

1918-19 Winchburgh Violet

1919-20 Tranent

1920-21 Musselburgh Bruntonians

1921-22 Arniston Rangers

1922-23 Arniston Rangers

1923-24 Musselburgh Bruntonians

1924-25 Edinburgh Emmet

1925-26 Newtongrange Star

1926-27 Portobello Thistle

1927-28 Portobello Thistle

1928-29 Edinburgh Emmet

1929-30 Newtongrange Star

 

 

 

1930-31 Tranent

1931-32 Tranent

1932-33 Rosewell Rosedale

1933-34 Tranent

1934-35 Thorntree United

1935-36 Tranent

1936-37 Musselburgh Athletic

1937-38 Tranent

1938-39 Stoneyburn

1939-40 Polkemmet
1940-41 Haddington Athletic
1941-42 Bathgate Thistle
1942-43 Burnbank Athletic
1943-44 Armadale Thistle
1944-45 Fauldhouse United
1945-46 Fauldhouse United
1946-47
Stoneyburn
1947-48
Arniston Rangers
1948-49 Armadale Thistle
1949-50
Stoneyburn
1950-51 Broxburn Athletic
1951-52 Bo'ness United

1952-53 Armadale Thistle

1953-54 Linlithgow Rose
1954-55 Bo'ness United
1955-56 Loanhead Mayflower
1956-57 Haddington Athletic

1957-58 Newtongrange Star
1958-59
Newtongrange Star
1959-60
Tranent
1960-61 Dunbar United

1961-62 Armadale Thistle
1962-63
Bonnyrigg Rose Athletic
1963-64 Dunbar United
1964-65 Linlithgow Rose
1965-66 Whitburn
1966-67 Dalkeith Thistle
1967-68 Linlithgow Rose
1968-69 Whitburn
1969-70 Whitburn
1970-71
Arniston Rangers
1971-72 Dalkeith Thistle
1972-73 Haddington Athletic
1973-74 Whitburn
1974-75
Newtongrange Star

 

1975-76 Linlithgow Rose
1976-77
Newtongrange Star
1977-78 Linlithgow Rose
1978-79
Tranent

1979-80 Newtongrange Star
1980-81
Arniston Rangers

1981-82 Newtongrange Star
1982-83 Sauchie

1983-84 Ormiston Primrose
1984-85 Bo'ness United
1985-86
Bonnyrigg Rose Athletic
1986-87
Bonnyrigg Rose Athletic
1987-88
Broxburn Athletic
1988-89 Linlithgow Rose
1989-90 Dunbar United

1990-91 Linlithgow Rose

1991-92 Newtongrange Star

1992-93 Linlithgow Rose

1993-94 Camelon

1994-95 Ormiston Primrose

1995-96 Linlithgow Rose

1996-97 Newtongrange Star

1997-98 Whitburn

1998-99 Bo'ness United

1999-00 Linlithgow Rose

2000-01 Linlithgow Rose

2001-02 Whitburn

2002-03 Bonnyrigg Rose Athletic

2003-04 Linlithgow Rose

2004-05 Linlithgow Rose

2005-06 Bonnyrigg Rose Athletic

2006-07 Bathgate Thistle

2007-08 Camelon

2008-09 Lochee United

2009-10 Linlithgow Rose

2010-11 Newtongrange Star

2011-12 St Andrews United

2012-13 Bonnyrigg Rose Athletic

2013-14 Sauchie

2014-15 Hill of Beath Hawthorn

2015-16 Bo'ness United

2016-17 Tranent

2017-18 Penicuik Athletic

2018-19 Broughty Athletic

2019-20 unfinished

Renton Cup

1877-78 Edinburgh RV

1878-79 Edinburgh RV

1879-80 Portobello Windsor

1880-81 Edinburgh Renton

1881-82 Edinburgh Renton

1882-83 Leith Rose

1883-84 Leith Athletic XI

1884-85 Edinburgh Swifts

1885-86 North Western

 

 

 

1886-87 Leith Primrose

1887-88 Edinburgh Woodburn

1888-89 Edinburgh Woodburn

1889-90 North Western

1890-91 Leith Rangers

1891-92 Portobello Thistle

1892-93 Dalry Albert

1893-94 North Western

1894-95 Leith Celtic

 

 

1895-96 Dalry Primrose

1896-97 Bainfield

1897-98 Leith Rangers

1898-99 Musselburgh Fern

1899-00 Leith Ivanhoe

1900-01 Leith Craighall

1901-02 Musselburgh Fern

1902-03 Edinburgh Myrtle

 

East of Scotland Junior Consolation Cup

1903-04 Musselburgh Fern

1904-05 Edinburgh Rosebery

1905-06 Kinleith Thistle

1906-07 Edinburgh Rosebery

1907-08 Kinleith Thistle

1908-09 Tynecastle XI

1909-10 Edinburgh Rosebery

1910-11 Granton Gasworks

1911-12 Niddrie Bluebell

1912-13 Pumpherston Rangers

 

 

 

1913-14 Pumpherston Rangers

1914-1918 no competition

1918-19 Pumpherston Rangers

1919-20 Portobello Thistle

1920-21 unfinished

1921-22 Edinburgh Emmet

1922-23 Edinburgh Emmet

1923-24 Edinburgh Emmet

1924-25 Tranent

1925-26 Vale of Grange

 

 

1926-27 Musselburgh Bruntonians

1927-28 Ormiston Primrose

1928-29 Portobello Thistle

1929-30 Portobello Thistle

1930-31 Rosewell Rosedale

1931-32 Newtongrange Star

1932-33 Portobello Thistle

1933-34 unfinished

1934-35 Arniston Rangers

 

St Michael's Cup

1907-08 Vale of Grange

1908-09 Armadale Thistle

1909-10 Linlithgow Rose

1910-11 Linlithgow Rose

1911-12 Seafield Athletic

1912-13 Linlithgow Rose

1913-1919 no competition

1919-20 Seafield Athletic

1920-21 Winchburgh Violet

1921-22 Livingston United

1922-23 Livingston United

1923-24 Winchburgh Thistle

1924-25 Linlithgow Rose

1925-26 Vale of Grange

1926-27 Linlithgow Rose

1927-28 Newtongrange Star

1928-29 Wallyford Bluebell

1929-30 no competition

1930-31 Ormiston Primrose

1931-32 Ormiston Primrose

1932-33 Linlithgow Rose

1933-36 no competition

1936-37 Musselburgh Athletic

1937-38 Musselburgh Athletic

1938-39 Stoneyburn

1939-40 Winchburgh

1940-41 Bathgate Thistle



 

1941-42 Armadale Thistle

1942-43 Newarthill Hearts
1943-44 Carluke Rovers
1944-45 Wishaw
1945-46 Tranent

1946-47 known as League Cup

1947-48 known as League Cup

1948-49 known as League Cup

1949-50 known as League Cup

1950-51 known as Supplementary Cup

1951-52 known as Supplementary Cup

1952-53 known as Supplementary Cup

1953-54 known as League Cup

1954-55 known as Supplementary Cup

1955-56 known as Supplementary Cup

1956-57 known as League Cup

1957-58 Arniston Rangers

1958-59 Haddington Athletic

1959-60 Bathgate Thistle

1960-61 Arniston Rangers

1961-62 Newtongrange Star

1962-63 Armadale Thistle

1963-64 Bo'ness United

1964-65 Armadale Thistle

1965-66 Bonnyrigg Rose Athletic

1966-67 Musselburgh Athletic

1967-68 Linlithgow Rose

 

 

1968-69 Linlithgow Rose

1969-70 Whitburn

1970-71 Bonnyrigg Rose Athletic

1971-72 Sauchie

1972-73 Linlithgow Rose

1973-74 Sauchie

1974-75 Linlithgow Rose

1975-1984 no competition

1984-85 Linlithgow Rose

1985-86 Dalkeith Thistle

1986-87 Ormiston Primrose

1987-88 Ormiston Primrose

1988-89 Linlithgow Rose

1989-1996 no competition

1996-97 Linlithgow Rose

1997-98 Whitburn

1998-99 Linlithgow Rose

1999-00 Armadale Thistle

2000-01 Bathgate Thistle

2001-02 Linlithgow Rose

2002-03 Linlithgow Rose

2003-04 Linlithgow Rose

2004-05 Camelon

2005-06 Arniston Rangers

2006-07 Bo'ness United

2007-08 Musselburgh Athletic

2008-09 Musselburgh Athletic

 

Simpson Shield

1891-92 Niddrie Bluebell

1892-93 Niddrie Bluebell

1893-94 Musselburgh Windsor

1894-95 Niddrie Bluebell

1895-96 Niddrie Bluebell

1896-97 Musselburgh Fern

1897-98 Arniston Rangers

1898-99 Edinburgh Renton

1899-00 Niddrie Bluebell

1900-01 Bo'ness Our Boys

 

 

 

1901-02 Broxburn Athletic

1902-03 Bo'ness Our Boys

1903-04 Arniston Rangers

1904-05 Arniston Rangers

1905-06 Bonnyrigg Rose Athletic

1906-07 Newtongrange Star

1907-08 Arniston Rangers

1908-09 Penicuik

1909-10 Edinburgh Rosebery

1910-11 Arniston Rangers



 

 

1911-12 Musselburgh Athletic

1912-13 Wemyss Athletic

1913-14 Musselburgh Athletic

1914-15 Musselburgh Athletic

1915-1919 no competition

1919-20 Newtongrange Star

1920-21 Dalkeith Thistle

1921-22 Tranent

 

Border Junior Cup

1912-13 Melrose Invicta

1913-14 St Abbs Thistle

1914-15 Gala Athletic

1915-1919 no competition

1919-20 Newton St Boswell's

1920-21 Duns Juniors

1921-22 Hawick Invicta

 

 

 

1922-23 Stow

1923-24 Stow

1924-25 Hearts of Liddesdale

1925-26 Gala Rovers

1926-27 St Abbs Thistle

1927-28 Ayton United

1928-29 Gala United

 

McIver Trophy

1894-95 Niddrie Bluebell

 

 

 

Dudley Cup

1894-95 Peebles 'A'

1895-96 Peebles 'A'

1896-97 Walkerburn Thistle

1897-98 Gala Fairydean Rovers

1898-99 Walkerburn Thistle

1899-00 Gala Fairydean Rovers

1900-01 Walkerburn Thistle 'A'

1901-02 Gala Renton

1902-03 Walkerburn Thistle 'A'

1903-04 Gala Hailes Villa

 

 

 

 

1904-05 Cumledge Mills

1905-06 Selkirk 'A'

1906-07 Gala Renton

1907-08 Berwick Rangers 'A'

1908-09 Vale of Leithen 'A'

1909-10 Gala Fairydean 'A'

1910-11 Peebles Athletic

1911-12 Selkirk Woodburn

1912-13 Gala Rovers

1913-14 Eyemouth Swifts

 

 

1914-1919 no competition

1919-20 Chirnside United

1920-21 Cumledge Mills

1921-22 Cumledge Mills

1922-23 Civil Service Strollers 'A'

1923-24 Coldstream 'A'

1924-25 Civil Service Strollers 'A'

1925-26 Civil Service Strollers 'A'

 

 

 

Linlithgowshire Junior Cup

1886-87 Broxburn Emmet

1887-88 Cardross Swifts

1888-89 Armadale Volunteers

1889-90 East Benhar Heatherbell

1890-91 East Benhar Heatherbell

1891-92 West Benhar Violet

1892-93 West Benhar Violet

1893-1897 no competition

1897-98 Bo'ness Our Boys

1898-99 Vale of Grange

1899-00 Bo'ness Our Boys

1900-01 Broxburn Athletic

1901-02 Broxburn Athletic

 

 

 

1902-03 Vale of Grange

1903-04 Vale of Grange

1904-05 Linlithgow Rose

1905-06 Vale of Grange

1906-07 Our Boys Athletic

1907-08 Our Boys Athletic

1908-09 Armadale Thistle

1909-10 Vale of Grange

1910-11 Vale of Grange

1911-12 Broxburn St Andrew's

1912-13 Armadale Rangers

1913-14 Kinneil Ramblers

1914-1919 no competition



 

 

1919-20 Broxburn Athletic

1920-21 Broxburn Athletic

1921-22 Livingston United

1922-23 Livingston United

1923-24 Linlithgow Rose

1924-25 Bo'ness Juniors

1925-26 Linlithgow Rose

1926-27 Linlithgow Rose

1927-28 no competition

1928-29 Armadale Juniors

1929-1940 no competition
1940-41 Armadale Thistle
1941-42 Polkemmet

Bathgate & District Junior Cup

1887-88 Cardross Swifts

1888-89 Haywood Wanderers

 

 

Bo'ness & District Junior Cup

1896-97 Bo'ness Our Boys

1897-98

1898-99 Bo'ness Our Boys

 

 

Linlithgow & District Junior Cup

1896-97 Philpstoun Rangers

Moffat Cup

1890-91 West Benhar Violet

1891-92 West Benhar Violet

1892-93 West Benhar Violet

1893-94 Armadale Volunteers

1894-95 Armadale Volunteers

 

 

 

1895-96 Broxburn Athletic

1896-97 Broxburn Athletic

1897-98 Haywood Wanderers

1898-99 Vale of Grange

1899-00 Broxburn Athletic

 

 

 

 

1900-01 Broxburn Athletic

1901-02 Broxburn Athletic

1902-03 Broxburn Athletic

1903-04 East Benhar Heatherbell

Broxburn Junior Charity Cup

1900-01 Broxburn Athletic

1901-1909 unknown

1908-09 Vale of Grange

 

 

 

Kelso Cup

1929-30 Bo'ness Cadora

Laurie Cup

1959-60 Bo'ness United

Linlithgowshire Rosebery Charity Shield

1905-06 Vale of Grange

1906-07 Our Boys Athletic or Vale of Grange

1907-08 Armadale Thistle

1908-09 Vale of Grange

1909-10 Armadale Thistle

1910-11 Vale of Grange

1911-12 no competition

1912-13 Broxburn St Andrew's

1913-14 Broxburn St Andrew's

 

 

Midlothian Junior Cup

1890-91 Niddrie Bluebell

1891-92 West Calder Wanderers

1892-93 West Calder Wanderers

1893-94 West Calder Wanderers



 

Donaldson Cup

1891-92 Addiewell Shamrock

1892-93 West Calder Wanderers

1893-94 West Calder Wanderers

 

 

Edinburgh & District Junior League Cup

1946-47 Whitburn.

1947-48 Arniston Rangers

1948-49 Stoneyburn

1949-50 Haddington Athletic

1950-1953 no competition

1953-54 Bo'ness United

1954-1956 no competition

1956-57 Dalkeith Thistle

 

 

 

Supplementary Cup

1945-46 Bo'ness United

1946-1950 no competition

1950-51 Arniston Rangers

1951-52 Newtongrange Star

1952-53 Armadale Thistle

1953-54 no competition

1954-55 Bo'ness United

1955-56 Bo'ness United

1956-2003 no competition

2003-04 Penicuik Athletic

 

Edinburgh Junior Charity Cup

1888-89 Edinburgh Woodburn

 

 

Edinburgh Exhibition Cup

1907-08 Newtongrange Star

East Region Junior League Cup

1975-76 Bonnyrigg Rose Athletic

1976-77 Linlithgow Rose

1977-78 Linlithgow Rose

1978-79 Tranent

1979-80 Tranent

1980-81 Livingston United

1981-82 Fauldhouse United

1982-83 Fauldhouse United

1983-84 Bonnyrigg Rose Athletic

1984-85 Bonnyrigg Rose Athletic

1985-86 Linlithgow Rose

1986-87 Ormiston Primrose

1987-88 Bonnyrigg Rose Athletic

1988-89 Whitburn

 

 

 

1989-90 Newtongrange Star

1990-91 Linlithgow Rose

1991-92 Newtongrange Star

1992-93 Newtongrange Star

1993-94 Camelon

1994-95 Linlithgow Rose

1995-96 Whitburn

1996-97 Newtongrange Star

1997-98 Whitburn

1998-99 Whitburn

1999-00 Harthill Royal

2000-01 Bonnyrigg Rose Athletic

2001-02 Linlithgow Rose

 

East Region Junior Lothian League Cup

2002-03 Fauldhouse United

2003-04 Fauldhouse United

2004-05 Harthill Royal

2005-06 Musselburgh Athletic

2006-07 Linlithgow Rose

2007-08 Linlithgow Rose

2008-09 Newtongrange Star

2009-10 Camelon

2010-11 Linlithgow Rose

2011-12 Linlithgow Rose

2012-13 Linlithgow Rose

Brown Cup

1932-33 Tranent

1933-34 Bonnyrigg Rose Athletic

1934-1941 no competition
1941-42 Bathgate Thistle
1942-43 Armadale Thistle
1943-44 Armadale Thistle
1944-45 Polkemmet
1945-46 Fauldhouse United

1946-47 Armadale Thistle.

1947-48 Bo'ness United

1948-49 Arniston Rangers

1949-50 Rosewell Rosedale

1950-51 Armadale Thistle

1951-52 Newtongrange Star

1952-53 Newtongrange Star

1953-54 Armadale Thistle

1954-55 Bo'ness United

1955-56 Dalkeith Thistle

1956-57 Arniston Rangers

1957-58 West Calder United

1958-59 Haddington Athletic

1959-60 Whitburn

1960-61 Fauldhouse United

1961-62 Newtongrange Star

 

 

 

1962-63 Dunbar United

1963-64 Bonnyrigg Rose Athletic

1964-65 Linlithgow Rose

1965-66 New Blackburn Athletic

1966-67 Linlithgow Rose

1967-68 Whitburn

1968-69 Arniston Rangers

1969-70 Dalkeith Thistle

1970-71 Dalkeith Thistle

1971-72 Whitburn

1972-73 Whitburn

1973-74 Bonnyrigg Rose Athletic

1974-75 Linlithgow Rose

1975-76 Arniston Rangers

1976-77 Camelon

1977-78 Bonnyrigg Rose Athletic

1978-79 Haddington Athletic

1979-80 Bo'ness United

1980-81 Newtongrange Star

1981-82 Preston Athletic

1982-83 Bo'ness United

1983-84 Bo'ness United

1984-85 Linlithgow Rose

1985-86 Bonnyrigg Rose Athletic

 

 

1986-87 Edinburgh United

1987-88 Bo'ness United

1988-89 Edinburgh United

1989-90 Newtongrange Star

1990-91 Livingston United

1991-92 Newtongrange Star

1992-93 Newtongrange Star

1993-94 Newtongrange Star

1994-95 Linlithgow Rose

1995-96 Linlithgow Rose

1996-97 Bo'ness United

1997-98 Bo'ness United

1998-99 Bo'ness United

1999-00 Dunbar United

2000-01 Whitburn

2001-02 Linlithgow Rose

2002-03 Harthill Royal

2003-04 Musselburgh Athletic

2004-05 Bonnyrigg Rose Athletic

2005-06 Bonnyrigg Rose Athletic

2006-07 Bonnyrigg Rose Athletic

2007-08 Musselburgh Athletic

 

Aberdeen Educational Cup

1885-86 Edinburgh Woodburn

1886-87 Alma Hibernian

1887-88 Dalry Albert

1888-89 Edinburgh Woodburn

1889-90 Dalry Albert

1890-91 North Western

1891-92 Edinburgh Woodburn

1892-93 Edinburgh Woodburn

1893-94 Dalry Primrose

1894-95 Dalry Primrose

1895-96 Hawthorn

1896-97 Edinburgh Woodburn

 

 

Lumley Cup

1912-13 Pumpherston Rangers

1913-14 Linlithgow Rose

1914-15 Broxburn St Andrew's

1915-16 no competition

1916-17 Leith Benburb

1917-18 Leith Benburb

1918-19 Broxburn Athletic

1919-20 Broxburn Athletic

1920-21 unfinished

1921-22 West Craigs United

 

Frichael Cup

1913-14 Penicuik

1914-15 Newtongrange Star

1915-1919 no competiton

1919-20 Bonnyrigg Rose Athletic or Loanhead Mayflower

 

Leith Burgh Cup

1895-96 Edinburgh Woodburn

1896-97 Leith Rose

1897-98 Leith Primrose

1898-99 Leith Ivanhoe

1899-00 Niddrie Bluebell

1900-01 Leith Ivanhoe

1901-02 Leith Ivanhoe

1902-03

1903-04

1904-05 Leith Ivanhoe

1905-06 Edinburgh Rosebery

1906-07 Edinburgh Rosebery

 

 

 

1907-08 Kinleith Thistle

1908-09 Kinleith Thistle

1909-10 Queensferry St Andrew's

1910-11 Royal Field Artillery

1911-12 Niddrie Bluebell

1912-13 Pumpherston Rangers

1913-14 Pumpherston Rangers

1914-1917 no competition

1917-18 Leith Benburb

1918-19 Leith Benburb

1919-20 Broxburn Athletic

 

 

1920-21 Leith Benburb

1921-22 Broxburn Athletic

1922-23 Edinburgh Emmet

1923-24 Tranent

1924-25 Tranent

1925-26 Portobello Thistle

1926-27 Ormiston Primrose

1927-28 no competition

1928-29 Ormiston Primrose

1929-1937 no competition

1937-38 Armadale Thistle

 

 

Rosebery Junior Charity Cup

1910-11 Wemyss Athletic

1911-12 Wemyss Athletic

1912-1917 no competition

1917-18 Leith Benburb

1918-19 Winchburgh Violet

1919-1923 no competition

1923-24 Musselburgh Bruntonians

 

 

 

1924-25 Newtongrange Star

1925-26 Dalkeith Thistle

1926-27 Tranent

1927-1931 no competition

1931-32 Dalkeith Thistle

1932-33 Rosewell Rosedale

1933-34 Blackburn Athletic / Tranent

 

 

1934-35 Stoneyburn

1935-36 Bo'ness Cadora

1936-37 Tranent

1937-38 Bonnyrigg Rose Athletic

1938-39 Stoneyburn

1939-40 Armadale Thistle

 

Thornton Shield

1923-24 Newtongrange Star

1924-25 Portobello Thistle

1925-26 Linlithgow Rose

1926-27 Musselburgh Bruntonians

1927-28 Newtongrange Star

1928-29 Newtongrange Star

1929-30 Musselburgh Bruntonians

1930-31 Tranent

1931-32 Tranent

1932-33 Newtongrange Star

1933-36 Dalkeith Thistle

1936-37 Dalkeith Thistle



 

1937-38 Stoneyburn

1938-39 Dunbar United

1939-40 Haddington Athletic

1940-41 Haddington Athletic

1941-42 Armadale Thistle

1942-43 Polkemmet
1943-44 Bathgate Thistle
1944-45 Bathgate Thistle
1945-46 Fauldhouse United

1946-47 Haddington Athletic

1947-48 Armadale Thistle

 

 

 

 

 

1948-49 Tranent

1949-50 Grange Rovers

1950-51 Newtongrange Star

1951-52 Newtongrange Star

1952-53 Newtongrange Star

1953-54 Linlithgow Rose

1954-55 Newtongrange Star

1955-56 Bonnyrigg Rose Athletic

1956-57 Bonnyrigg Rose Athletic

1957-58 West Calder United

1958-59 West Calder United

 

Marshall Cup

1903-04 Musselburgh Fern

1904-05 Arniston Rangers

1905-06 Newtongrange Star

1906-07 Newtongrange Star

1907-08 Penicuik

1908-09 Penicuik

1909-10 Arniston Rangers

1910-11 Dalkeith Thistle

1911-12 Wemyss Athletic

 

 

 

1912-13 Penicuik

1913-14 Bonnyrigg Rose Athletic

1914-15 Musselburgh Athletic

1915-1919 no competition

1919-20 Tranent

1920-21 Musselburgh Bruntonians

1921-22 Newtongrange Star

1922-23 Arniston Rangers

1923-24 Tranent

 

 

 

 

1924-1927 no competition

1927-28 Newtongrange Star

1928-29 no competition

1929-30 Newtongrange Star

1930-31 Tranent

1931-32 Linlithgow Rose

1932-33 Bo'ness Cadora

1933-34 Blackburn Athletic

 

Musselburgh Junior League

1898-99 Edinburgh Renton

1899-00 Edinburgh Renton

1900-01 Niddrie Bluebell

 

 

 

Nelson Cup

1989-90 Newtongrange Star

1990-91 Newtongrange Star

 

 

 

Swan Cup

1984-85 Linlithgow Rose

Musselburgh Junior Cup

1901-02 Niddrie Bluebell

1902-03 Arniston Rangers

1903-04 Musselburgh Fern

1904-05 Arniston Rangers

1905-06 Newtongrange Star

1906-07 Newtongrange Star

1907-08 Arniston Rangers

1908-09 Penicuik

1909-10 Bonnyrigg Rose Athletic

1910-11 Arniston Rangers

1911-12 Arniston Rangers

1912-13 Wemyss Athletic

1913-14 Tranent

1914-15 Wemyss Athletic

1915-1919 no competition

1919-20 Tranent

 

 

1920-21 Dalkeith Thistle

1921-22 Tranent

1922-23 Dalkeith Thistle

1923-24 Portobello Thistle

1924-25 Bonnyrigg Rose Athletic

1925-26 Newtongrange Star

1926-27 Newtongrange Star

1927-28 Musselburgh Bruntonians

1928-29 Musselburgh Bruntonians

1929-30 Wemyss Athletic

1930-31 Ormiston Primrose

1931-32 Tranent

1932-33 Tranent

1933-34 Musselburgh Bruntonians

1934-35 Thorntree United

1935-36 Musselburgh Athletic

 

 

 

Murray Cup

1950-51 Newtongrange Star

1951-52 Newtongrange Star

1952-53 Newtongrange Star

1953-54 Newtongrange Star

1954-55 Newtongrange Star

1955-56 no competition

1956-57 Dalkeith Thistle

1957-58 West Calder United

1958-59 West Calder United

1959-60 Broxburn Athletic

1960-61 Bonnybridge

 

 

Lanark & Lothians Cup

1959-60 Tranent

1960-61 Larkhall Thistle

1961-62 Thorniewood United

1962-63 Camelon

1963-64 Bonnyrigg Rose Athletic

1964-65 Linlithgow Rose

1965-66 Bonnyrigg Rose Athletic

1966-67 Armadale Thistle

1967-68 Bo'ness United

 

Peter Craigie Cup

1987-88 Ormiston Primrose

1988-89 no competition

1989-90 Newtongrange Star

1990-91 Armadale Thistle

1991-92 Newtongrange Star

1992-93 Bonnyrigg Rose Athletic

1993-94 Livingston United

 

Coronation Cup

1952-53 Broxburn Athletic

 

 

Centenary Cup

1985-86 Whitburn

RL Rae Cup

1953-54 Bo'ness United

1954-55 Broxburn Athletic

1955-56 Dunbar United

1956-57 Dalkeith Thistle

1957-58 Bo'ness United

1958-59 Bo'ness United

1959-60 Whitburn

1960-61 Arniston Rangers

1961-1965 no competition

 

 

 

 

1965-66 Bathgate Thistle

1966-67 Dalkeith Thistle

1967-68 Linlithgow Rose

1968-69 Dalkeith Thistle

1969-70 Newtongrange Star

1970-71 Dalkeith Thistle

1971-72 Arniston Rangers

1972-73 Broxburn Athletic

1973-74 Camelon

1974-75 Bonnyrigg Rose Athletic

 

 

 

Dalrymple Cup

1901-02 Penicuik Bluebell

 

 

 

Hope Charity Cup

1912-13 Bonnyrigg Rose Athletic

1913-14 Loanhead Mayflower

 

 

 

Carmichael Cup

1922-23 Newtongrange Star

1923-24 Rosewell Rosedale

 

 

 

Dalmeny Cup

1907-08 Arniston Rangers

1908-09 Musselburgh Athletic

1909-10 Arniston Rangers

1910-11 Dalkeith Thistle

1911-12 Musselburgh Athletic

1912-13 Penicuik

1913-14 Pumpherston Rangers

1914-15 Tranent

1915-1919 no competition

1919-20 Loanhead Mayflower

1920-21 Broxburn Athletic

1921-22 Edinburgh Emmet

1922-23 Bonnyrigg Rose Athletic

1923-24 Portobello Thistle

1924-25 Linlithgow Rose

 

 

 

Walker Cup

1909-10 Pumpherston Rangers

 

 

Dow Cup

1911-12 Broxburn St Andrew's

1912-13 Armadale Rangers

1913-14 Bo'ness Our Boys

1914-1919 no competition

1919-20 Winchburgh Violet

1920-21 Winchburgh Violet / Broxburn Athletic

1921-22 Livingston United

1922-23 Stoneyburn Bluebell

1923-24 Linlithgow Rose

1924-25 Linlithgow Rose

 

Andy Kelly Memorial Trophy

2006-07 Bonnyrigg Rose Athletic

2007-08 Newtongrange Star

2008-09 Arniston Rangers

 

 

 

Thornton Sports Cup

1982-83 Newtongrange Star

1983-84 Newtongrange Star

West Lothian Millenium Cup

1999-00 Fauldhouse United

Thistle Cup

1960-61 Armadale Thisle

1961-62 Whitburn

1962-63 Newtongrange Star

1963-64 Whitburn

1964-65 Bonnyrigg Rose Athletic

1965-66 Bonnyrigg Rose Athletic

 

 

 

1966-67 Bonnyrigg Rose Athletic

1967-68 Newtongrange Star

1968-69 Newtongrange Star

1969-70 Pumpherston Juniors

1970-71 Broxburn Athletic

1971-72 Whitburn

 

 

1972-73 Musselburgh Athletic

1973-74 Tranent

1974-75 Newtongrange Star

1975-76 Dunbar United

1976-77 Newtongrange Star

 

 

 

 

 

 

1898-99 Musselburgh Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edinburgh Renton

 

 

 

 

 

 

 

Leith Ivanhoe

 

 

 

 

 

 

 

Musselburgh Fern

 

 

 

 

 

 

 

Prestonpans Athletic

 

 

 

 

 

 

 

Tranent United

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Edinburgh Renton were Champions

 

 

 

1899-00 Musselburgh Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Edinburgh Renton

 

 

 

 

 

 

29

Niddrie Bluebell

 

 

 

 

 

 

18

Leith Ivanhoe

 

 

 

 

 

 

18

Musselburgh Fern

 

 

 

 

 

 

18

Haddington Thistle

 

 

 

 

 

 

 

Penicuik

 

 

 

 

 

 

 

Prestonpans Athletic

 

 

 

 

 

 

 

Tranent United

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Edinburgh Renton were Champions

 

 

 

 

1900-01 Musselburgh Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niddrie Bluebell

 

 

 

 

 

 

 

Haddington Thistle

 

 

 

 

 

 

 

Macmerry St Clair

 

 

 

 

 

 

 

North Berwick Victoria

 

 

 

 

 

 

 

Prestonpans Athletic

 

 

 

 

 

 

 

Tranent United

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Niddrie Bluebell were Champions