Kincardineshire Junior Competitions

 

this page features the following competitions:

 

the Kincardineshire Junior League

the Montrose Junior League (1901-02, 1905-06)

the Dawson Cup

 

the Montrose & Kincardineshire Junior League

the Angus Junior League (1943-1946)

the Scott Cup

the Dickson Cup

the Angus & Kincardineshire Junior League

the Kincardineshire Subscription Cup

the Chapman Cup

 

 

Stonehaven competed in the Aberdeen & District Junior League in 1925-26 and from 1932 onwards

 

Page created: 23 September 2020

Updated:

 

The Kincardineshire Junior League was formed by four clubs at a meeting in Fordoun on 6 September 1907. Aside from the Great War years, it existed until it was forced to close down in September 1932 both due to the demise of a number of junior clubs in the county and Stonehaven opting to compete with the Aberdeenshire juniors and the league continued as a Juvenile competition, the Montrose and Kincardineshire League, until 1936 when it attained Junior status. Previously some county clubs appeared in the Montrose Junior League, namely Logie-Pert United, Brotherton Rangers (of Johnshaven), St Laurence and Johnshaven Dauntless.

 

During the War, Kincardineshire clubs began entering the Angus Junior League. In 1946 the Angus & Kincardineshire Junior FA was founded and organised the Angus & Kincardineshire Junior League. When the Midland Junior League disbanded in 1947 the Forfarshire clubs re-formed the Angus Junior League with all except RNAS Arbroath leaving the AKJL and on 8 June 1948 the Association amended its name to Kincardineshire Junior FA. The league continued until 1955 when again all but one of the junior clubs in the county disbanded.

 

The league champions had been presented with a pennant (which had been given to Johnshaven Dauntless by a supporter from New Zealand) and the Mearns Leader Cup.

 

The Kincardineshire Junior FA and league also organised a number of other competitions; the Dawson Cup, Kincardineshire Subscription Cup, Scott Cup and the Dickson Cup.

 

The Chapman Cup was first played for in late 1946-47 by members of the Angus and Kincardineshire Junior FA. In 1949, it was intended to be played for by the bottom four clubs in the Kincardinshire Junior League, but due to the lateness of the season, the idea was shelved. Between 1950 and 1953 cup was awarded to the winners of the Supplementary League which started the season.

 

 

Winners

 

Montrose Junior League

1901-02 Logie-Pert United

1902-1905 did not compete

1905-06 Montrose Hearts

 

Kincardineshire Junior League

1907-08 Stonehaven Primrose

1908-09 Stonehaven Primrose

1909-10 unfinished

1910-11 St Laurence

1911-12 Gordons

1912-13 unfinished

1913-1919 no competition

1919-20 Johnshaven Dauntless

1920-21 Edzell Comrades

1921-22 Johnshaven Dauntless

1922-23 Bervie Rangers

1923-24 Bervie Rangers

1924-25 Gourdon

1925-26 St Cyrus

1926-27 St Cyrus

1927-28 St Laurence

1928-29 St Laurence

1929-30 Johnshaven Dauntless

1930-31 Bervie Rangers

1931-32 Stonehaven

 

 

Montrose & Kincardineshire Junior League

1936-37 Montrose Roselea

1937-38 Montrose Roselea

1938-39 St Laurence

 

Angus Junior League

1943-44

1944-45 RNAS Arbroath 'A'

1945-46 RAF Edzell

 

Angus & Kincardineshire Junior League

1946-47 St Laurence

1947-48 Bervie United

 

Kincardineshire Junior League

1948-49 St Cyrus

1949-50 Bervie United

1950-51 Bervie United

1951-52 St Laurence

1952-53 Gourdon Selbie

1953-54 Luthermuir

1954-55 Luthermuir

 

 

 

 

 

Dawson Cup

1910-11 Gourdon United

1911-12 Stonehaven Primrose

1912-13 Stonehaven Primrose

1913-14 Edzell

1914-1919 no competition

1919-20 St Laurence

1920-21 Johnshaven Dauntless

1921-22 Gourdon United

1922-23 Gourdon United

1923-24 Edzell Comrades

1924-25 St Cyrus

1925-26 Hillside United

1926-27 Johnshaven Dauntless

1927-28 Johnshaven Dauntless

1928-29 Johnshaven Dauntless

1929-30 St Laurence

1930-31 St Laurence

1931-32 Johnshaven Dauntless

1932-1946 no competition

1946-47 St Laurence

1947-48 Johnshaven Dauntless

1948-49 Luthermuir

1949-50 St Laurence

1950-51 Gourdon Selbie

1951-52 Gourdon Selbie

1952-53 Luthermuir

1953-54 Luthermuir

1954-55 St Cyrus

 

Kincardineshire Subscription Cup

1919-20 Craigo Hearts

1920-21 Edzell Comrades

1921-22 Edzell Comrades

1922-23 Gourdon Selbie

1923-24 Edzell Comrades

1924-25 Stonehaven

1925-26 Gourdon

1926-27 St Cyrus

1927-28 Bervie Rangers

1928-29 Bervie Rangers

1929-30 St Laurence

1930-31 Stonehaven United

1931-32 Stonehaven United

1932-1946 no competition

1946-47 Gourdon Selbie

1947-48 Gourdon Selbie

1948-49 Johnshaven Dauntless

1949-50 Gourdon Selbie

1950-51 St Cyrus

1951-52 St Cyrus

1952-53 Luthermuir

1953-54 Luthermuir

1954-55 Luthermuir

 

 

Scott Cup

1930-31 Bervie Rangers

1931-32 Stonehaven United

1932-1946 no competition

1946-47 RAF Edzell

1947-48 RAF Edzell

1948-49 Bervie United

1949-50 Luthermuir

1950-51 Bervie United

1951-52 Bervie United

1952-53 Luthermuir

1953-54 Luthermuir

1954-55 Gourdon Selbie

 

Dickson Cup

1946-47 Johnshaven Dauntless

1947-48 Johnshaven Dauntless

1948-49 no competition

1949-50 Johnshaven Dauntless

1950-51 Johnshaven Dauntless

 

 

Chapman Cup

1946-47 Johnshaven Dauntless

1947-48 Johnshaven Dauntless

1948-49 no competition

1949-50 Johnshaven Dauntless

1950-51 St Laurence

1951-52 St Laurence

1952-53 RAF Edzell

 

 

1901-02 Montrose Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Logie-Pert United

12

9

1

2

31

26

19

Montrose 'A'

10

6

0

4

26

14

12

St Laurence

10

5

1

4

14

20

11

Montrose Hearts

9

5

0

4

32

23

10

Montrose Rosevale

10

1

4

5

24

32

6

Brotherton Rangers

9

2

1

6

21

20

5

Shipbuilders United

8

2

1

5

7

19

5

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 28 March 1902

 

 

 

 

1905-06 Montrose Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Montrose Hearts

7

6

1

0

34

3

13

Montrose Rosevale

7

4

2

1

23

12

10

Montrose Waverley

8

2

2

4

16

29

6

Johnshaven Dauntless

6

2

1

3

12

18

5

Bervie Rangers

5

2

0

4

7

22

4

St Laurence

6

1

0

5

6

14

2

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Logie-Pert United withdrew in November 1905 and their record expunged

 

Montrose Rosevale were Champions

 

 

 

1907-08 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Primrose

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Fordoun

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Gordons

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Primrose were Champions

 

 

 

 

1908-09 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Stonehaven Primrose

7

6

1

0

28

10

13

St Laurence

9

6

0

3

30

19

12

Bervie Rangers

7

4

1

2

32

23

9

Laurencekirk Coachworks

9

3

1

5

24

34

7

Gordons

9

1

1

7

18

29

3

Fordoun

3

0

0

3

2

20

0

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 20 May 1909

 

Stonehaven Primrose were Champions

 

 

 

 

 

1909-10 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gordons

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Logie-Pert United

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Primrose

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Competition unfinished

 

 

 

 

1910-11 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Gordons

 

 

 

 

 

 

 

Logie-Pert United

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence were Champions

 

 

1911-12 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gordons

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Edzell

 

 

 

 

 

 

 

Logie-Pert United

 

 

 

 

 

 

 

Fordoun

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Gordons were Champions

 

 

 

1912-13 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fordoun

 

 

 

 

 

 

 

Gordons

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Competition unfinished

 

 

1913-1919 Kincardineshire Junior League

No competition

 

 

 

1919-20 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Fettercairn

 

 

 

 

 

 

 

Gourdon

 

 

 

 

 

 

 

Laurencekirk

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Academical

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless were Champions

 

 

 

 

1920-21 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edzell Comrades

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Gourdon

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Laurencekirk Comrades

 

 

 

 

 

 

 

Logie-Pert United

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus Comrades

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Academical

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Edzell Comrades were Champions

 

 

 

1921-22 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Johnshaven Dauntless

18

12

3

3

39

17

27

St Cyrus

18

10

4

4

38

17

24

Edzell Comrades

14

9

3

2

35

20

21

Bervie Rangers

18

6

4

8

29

31

16

Logie-Pert United

18

7

2

9

31

32

16

St Laurence

15

8

0

7

23

18

16

Stonehaven

15

7

2

6

24

22

16

Gourdon

16

5

2

9

24

31

12

Edzell Thistle

16

4

1

11

19

46

9

Stonehaven Academical

15

3

1

11

23

53

7

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 5 May 1922

 

 

 

 

1922-23 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Craigo Hearts

 

 

 

 

 

 

 

Edzell

 

 

 

 

 

 

 

Fordoun

 

 

 

 

 

 

 

Gourdon

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Laurencekirk Comrades

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Academical

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers were Champions

 

 

 

1923-24 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Craigo Hillside United

 

 

 

 

 

 

 

Edzell Comrades

 

 

 

 

 

 

 

Fordoun

 

 

 

 

 

 

 

Gourdon

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Laurencekirk Comrades

 

 

 

 

 

 

 

Newtonhill

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Academical

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers were Champions

 

 

 

 

1924-25 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Gourdon

16

15

0

1

49

16

30

Stonehaven

16

13

0

3

44

22

26

St Cyrus

16

7

5

4

23

12

19

Fordoun

16

7

2

7

29

28

18

Johnshaven Dauntless

16

4

7

5

27

23

15

Logie-Pert United

16

5

4

7

29

32

14

St Laurence

16

2

6

8

23

37

10

Stonehaven Academical

16

2

2

12

15

42

6

Bervie Rangers

16

1

4

11

16

43

6

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1925-26 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus

 

 

 

 

 

 

 

Gourdon

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Fordoun

 

 

 

 

 

 

 

Hillside

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Academical

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Fordoun and Bervie Rangers both withdrew in February 1926

 

St Cyrus were Champions

Gourdon were runners-up

Johnshaven were third

 

 

 

 

1926-27 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Hillside

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven Academical

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus were Champions

 

 

 

1927-28 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Craigo Works

 

 

 

 

 

 

 

Hillside

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence were Champions

 

 

 

 

1928-29 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Craigo Works

 

 

 

 

 

 

 

Fordoun

 

 

 

 

 

 

 

Hillside

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence were Champions

 

 

 

1929-30 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

St Laurence

8

 

 

 

 

 

12

Johnshaven Dauntless

6

 

 

 

 

 

9

St Cyrus

8

 

 

 

 

 

9

Bervie Rangers

7

 

 

 

 

 

8

Stonehaven

8

 

 

 

 

 

8

Craigo Works

7

 

 

 

 

 

5

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 21 December 1929

 

Craigo Works later withdrew during the season and their record expunged

 

Johnshaven Dauntless were Champions

 

 

 

 

1930-31 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers were Champions

 

 

 

1931-32 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stonehaven

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Bervie Rangers

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Play-off

Stonehaven v Johnshaven Dauntless 2-1

 

 

 

 

1932-1936 Kincardineshire Junior League

No competition.

 

 

 

 

 

 

 

1936-37 Montrose & Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Montrose Roselea

13

12

0

1

73

13

24

St Laurence

13

11

0

2

63

24

22

Gourdon Celtic

14

8

1

5

55

39

17

Hillside United

13

8

0

5

50

47

16

RAF Montrose 'B'

8

5

1

2

31

19

11

Laurencekirk West End

13

4

3

6

29

49

11

Luthermuir

14

2

1

11

22

53

5

Montrose Ardenlea

12

2

1

9

24

55

5

Brechin United

12

0

1

11

18

66

1

 

Table as of 11 March 1937 with subsequent results added

 

Montrose Roselea were Champions

 

 

 

1937-38 Montrose & Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Montrose Roselea

18

17

1

0

89

23

35

St Laurence

15

9

1

5

51

56

19

Gourdon Celtic

15

10

4

4

44

34

18

Hillside United

15

5

4

6

45

38

14

Johnshaven Dauntless

14

6

3

5

50

42

15

RAF Montrose

15

7

4

4

61

38

18

St Cyrus

14

4

1

9

34

52

9

Laurencekirk West End

17

4

0

13

35

56

8

Brechin United

15

2

2

11

25

63

6

Montrose Ardenlea

10

1

4

5

24

45

6

 

Table as of 14 April 1938 with subsequent results added

 

 

 

 

1938-39 Montrose & Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

Brechin United

 

 

 

 

 

 

 

Laurencekirk West End

 

 

 

 

 

 

 

Montrose Ardenlea

 

 

 

 

 

 

 

RAF Montrose

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus

 

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence were Champions

 

 

 

 

1939-1943 Kincardineshire Junior League

No competition

 

 

 

1943-44 Angus Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

Brechin Teclamet

 

 

 

 

 

 

 

Brechin Victoria

 

 

 

 

 

 

 

Laurencekirk Select

 

 

 

 

 

 

 

Montrose Home Guard

 

 

 

 

 

 

 

RAF 'A'

 

 

 

 

 

 

 

RAF 'B'

 

 

 

 

 

 

 

RAF 'C'

 

 

 

 

 

 

 

RNAS Arbroath

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1944-45 Angus Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RNAS Arbroath 'A'

 

 

 

 

 

 

 

Brechin Teclamet

 

 

 

 

 

 

 

Brechin Victoria

 

 

 

 

 

 

 

Hillside United

 

 

 

 

 

 

 

Laurencekirk Select

 

 

 

 

 

 

 

Montrose Home Guard

 

 

 

 

 

 

 

RAF 'A'

 

 

 

 

 

 

 

RAF 'B'

 

 

 

 

 

 

 

RNAS Arbroath 'B'

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

RNAS Arbroath 'A' were Champions

 

 

 

1945-46 Angus Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

RAF Edzell

11

9

2

0

43

20

18

Hillside United

10

6

0

4

31

23

12

Brechin Teclamet

9

5

1

3

35

30

11

Bervie United

9

4

0

5

24

29

8

RNAS Arbroath (2)

6

3

0

3

22

14

6

St Laurence

10

2

1

7

23

50

5

RNAS Arbroath (1)

9

1

0

8

18

32

2

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 3 April 1946

 

RAF Edzell were Champions

 

 

 

 

 

1946-47 Angus & Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Johnshaven Dauntless

15

11

3

1

65

31

25

St Laurence

13

9

3

1

63

36

21

Forfar West End

12

8

3

1

57

46

19

Hillside United

15

8

3

4

49

40

19

St Cyrus

15

6

5

4

40

31

17

Auchinblae

17

7

1

9

46

50

15

Arbroath Ashdale

13

6

2

5

53

32

14

Bervie United

14

4

1

9

35

43

9

RNAS Arbroath

18

4

1

13

46

82

9

RAF Edzell

10

2

2

6

30

33

6

Brechin Teclamet

12

0

0

12

14

64

0

 

Table as of 15 May 1947

 

St Laurence were Champions

Johnshaven Dauntless were runners-up

 

 

 

 

1946-47 Chapman Cup

First round

XXXXArbroath Ashdale v St Cyrus

XXXXHillside United v RAF Edzell

3 May Forfar West End v Auchinblae 5-1

Johnshaven Dauntless, RNAS Arbroath, St Laurence, Brechin Teclamet and Bervie United byes

HMS Condor joined and were allowed to enter the second round

 

Second round

1 May Arbroath Ashdale v HMS Condor 3-2

 

Semi-final

21 May Bervie United v Johnshaven Dauntless 0-2

24 May St Laurence v Arbroath Ashdale 4-4 Ashdale won on corners

 

Final at Links Park, Montrose

29 May Johnshaven Dauntless v Arbroath Ashdale 3-2

 

 

 

 

1947-48 Angus & Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Bervie United

17

13

2

2

59

30

28

St Cyrus

14

10

2

2

49

19

22

Johnshaven Dauntless

17

10

2

5

47

33

22

St Laurence

16

9

3

4

60

30

21

Gourdon Selbie

17

7

2

8

24

33

16

RNAS Arbroath

15

6

2

7

39

47

14

RAF Edzell

13

5

4

4

31

28

14

Luthermuir

17

6

1

10

45

63

13

Auchinblae

18

1

4

13

32

70

6

Marycraig Hearts

18

3

0

15

34

67

6

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 7 May 1948

 

Bervie United were Champions with a record of 18-14-2-2-30

Johnshaven's final record was 18-11-2-5-24 (finished third place)

 

 

 

 

1947-48 Chapman Cup

Semi-final

20-26 May Johnshaven Dauntless v RNAS Arbroath 4-1

20-26 May St Laurence v RAF Edzell 4-1

 

Final

Johnshaven Dauntless beat St Laurence

1948-49 Kincardineshire Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus

 

 

 

 

 

 

 

Auchinblae

 

 

 

 

 

 

 

Bervie United

 

 

 

 

 

 

 

Gourdon Selbie

 

 

 

 

 

 

 

Johnshaven Dauntless

 

 

 

 

 

 

 

Luthermuir

 

 

 

 

 

 

 

Marycraig Hearts

 

 

 

 

 

 

 

RAF Edzell

 

 

 

 

 

 

 

St Laurence

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus were Champions

 

 

 

 

1948-49 Chapman Cup

This season it was agreed to be played by the last four clubs in the League but owing to the lateness of the season, the idea was shelved.

1949-50 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Gourdon Selbie

13

8

2

3

33

24

18

Bervie United

11

8

1

2

33

16

17

St Laurence

12

7

0

5

33

22

14

Johnshaven Dauntless

9

5

2

2

25

18

12

Auchinblae

11

5

1

5

21

20

11

Luthermuir

11

5

0

6

30

36

10

St Cyrus

14

3

1

10

19

44

7

Marycraig Hearts

11

1

1

9

23

37

3

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Bervie United were Champions

 

 

 

 

1949-50 Chapman Cup

Played as a supplementary league

 

Johnshaven Dauntless were the winners

1950-51 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Bervie United

16

14

0

2

75

30

28

St Laurence

16

10

2

4

61

31

22

Luthermuir

16

9

1

6

40

42

19

Gourdon Selbie

16

8

1

7

53

34

17

St Cyrus

16

8

1

7

32

41

17

Marycraig Hearts

16

6

3

7

44

49

15

Auchinblae

16

7

1

8

35

42

15

Johnshaven Dauntless

16

2

3

11

32

52

7

RAF Edzell

16

1

2

13

21

72

4

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1950-51 Chapman Cup

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

St Laurence

8

6

2

0

28

10

14

Bervie United

8

6

1

1

27

14

13

Luthermuir

8

5

2

1

26

16

12

Gourdon Selbie

8

5

0

3

17

16

10

St Cyrus

8

3

2

3

22

21

8

Marycraig Hearts

8

2

2

4

21

24

6

Auchinblae

8

2

0

6

21

25

4

Johnshaven Dauntless

8

1

1

6

19

30

3

RAF Edzell

8

1

0

7

13

38

2

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

1951-52 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

St Laurence

15

13

0

2

73

25

26

Luthermuir

16

9

5

2

51

24

23

Gourdon Selbie

16

7

5

4

50

34

19

Marycraig Hearts

15

8

3

4

48

36

19

Bervie United

16

7

1

8

37

34

15

RAF Edzell

16

6

2

8

38

46

14

St Cyrus

14

4

5

5

30

35

13

Auchinblae

16

2

4

10

23

72

8

Johnshaven Dauntless

16

1

1

14

22

66

3

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1951-52 Chapman Cup

Inland Section

 

P

W

D

L

F

A

Pts

St Laurence

6

5

1

0

22

7

11

Marycraig Hearts

6

2

2

2

16

16

6

Luthermuir

6

2

1

3

16

15

5

RAF Edzell

6

0

2

4

12

28

2

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Coastal Section

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Bervie United

6

4

0

2

27

14

8

Gourdon Selbie

6

4

0

2

25

20

8

St Cyrus

6

3

0

3

14

19

6

Johnshaven Dauntless

6

1

0

5

14

27

2

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Final at Links Park, Montrose

22 Sep St Laurence v Bervie United 3-2

 

 

 

 

1952-53 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Gourdon Selbie

16

11

4

1

62

22

26

Marycraig Hearts

15

10

4

1

57

32

24

St Laurence

15

10

2

3

60

21

22

Luthermuir

14

7

4

3

32

23

18

RAF Edzell

15

5

3

7

39

45

13

Bervie United

15

4

3

8

43

56

11

St Cyrus

14

4

2

8

28

40

10

Auchinblae

14

3

1

10

24

55

7

Johnshaven Dauntless

16

1

3

12

31

71

5

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1952-53 Chapman Cup

 

Final at Craigo

17 Jun RAF Edzell v Gourdon Selbie 4-0

 

 

1953-54 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Luthermuir

16

12

2

2

54

20

26

Marycraig Hearts

16

7

3

6

54

39

17

St Cyrus

15

7

1

7

39

34

17

RAF Edzell

16

6

4

6

40

41

16

St Laurence

14

6

3

5

32

35

15

Auchinblae

15

5

3

7

25

39

15

Johnshaven Dauntless

16

6

2

8

38

49

14

Bervie United

16

6

1

9

45

57

13

Gourdon Selbie

16

4

3

9

31

43

11

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

St Cyrus and Auchinblae were awarded 2 points each after St Laurence failed to finish their last two fixtures

 

 

1954-55 Kincardineshire Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Luthermuir

10

5

3

2

28

21

13

Johnshaven Dauntless

10

5

2

3

24

19

12

Gourdon Selbie

10

3

4

3

27

30

10

Bervie United

10

4

1

5

32

26

9

RAF Edzell

8

2

2

4

15

20

6

Auchinblae

8

2

2

4

15

25

6

XXXXXXXXXXXXXXX