Aberdeen & District Junior League

Including the Aberdeen & District Junior League Cup and the Aberdeen Junior League

 

Page created: 6 September 2020

Updated:

 

The Aberdeen & District Junior League was formed by 10 clubs in November 1901. The League Cup was introduced in 1923.

The league disappeared in the formation of the Scottish Junior FA North Regional League after the re-organisation of Junior football in 1968.

 

There was also an Aberdeen Junior League operating during the 1890s but this appears to have been only a loose association of clubs.

 

 

Winners

 

Aberdeen Junior League

1893-94

1894-95 Aberdeen East End

 

 

 

1895-96

1896-97

 

 

1897-98

1898-99

Aberdeen & District Junior League

1901-02 unfinished

1902-03 Abergeldie

1903-04 Abergeldie

1904-05 Abergeldie

1905-06 Mugiemoss

1906-07 Mugiemoss

1907-08 Mugiemoss

1908-09 Parkvale

1909-10 Mugiemoss

1910-11 Mugiemoss

1911-12 Mugiemoss

1912-13 Mugiemoss

1913-14 Richmond

1914-15 unfinished

1914-1918 no competition

1918-19 Hall Russell & Co

1919-20 Richmond

1920-21 Banks o' Dee

1921-22 Mugiemoss

1922-23 Mugiemoss

1923-24 Argyle

 

 

 

1924-25 Mugiemoss

1925-26 Inverurie Loco Works

1926-27 Aberdeen East End

1927-28 Mugiemoss

1928-29 Inverurie Loco Works

1929-30 Inverurie Loco Works

1930-31 Inverurie Loco Works

1931-32 Inverurie Loco Works

1932-33 Inverurie Loco Works

1933-34 Aberdeen East End

1934-35 Inverurie Loco Works

1935-36 Inverurie Loco Works

1936-37 Inverurie Loco Works

1937-38 Hall Russell & Co

1938-39 Hall Russell & Co

1939-40 Hall Russell & Co

1940-41 Hall Russell & Co

1941-42 A Hall & Co

1942-43 Inverurie Loco Works

1943-44 King's Own Scottish Borderers 'A'

1944-45 Mugiemoss

1945-46 Inverurie Loco Works

 

 

 

1946-47 unfinished

1947-48 Banks o' Dee

1948-49 St Clement's

1949-50 Banks o' Dee

1950-51 Parkvale

1951-52 Sunnybank

1952-53 Banks o' Dee

1953-54 Sunnybank

1954-55 Inverurie Loco Works

1955-56 Sunnybank

1956-57 Banks o' Dee

1957-58 Banks o' Dee

1958-59 Aberdeen Lad's Club

1959-60 Inverurie Loco Works

1960-61 Inverurie Loco Works

1961-62 Inverurie Loco Works

1962-63 Rosemount

1963-64 Lewis United

1964-65 Rosemount

1965-66 Sunnybank

1966-67 Sunnybank

1967-68 Banks o' Dee

Aberdeen & District Junior League Cup

1923-24 Banks o' Dee

1924-25 Banks o' Dee

1925-26 Aberdeen East End

1926-27 Hawthorn

1927-28 Inverurie Loco Works

1928-29 Inverurie Loco Works

1929-30 Inverurie Loco Works

1930-31 Woodside

1931-32 Inverurie Loco Works

1932-33 Banks o' Dee

1933-34 Parkvale

1934-35 Hall Russell & Co

1935-36 Hall Russell & Co

1936-37 Banks o' Dee

1937-38 Hall Russell & Co

 

 

1938-39 Mugiemoss

1939-40 Hall Russell & Co

1940-41 Hall Russell & Co

1941-42 A Hall & Co

1942-43 ITC

1943-44 Mugiemoss

1944-45 A Hall & Co

1945-46 Inverurie Loco Works

1946-47 Mugiemoss

1947-48 St Clement's

1948-49 Sunnybank

1949-50 Sunnybank

1950-51 Woodside

1951-52 Lewis United

1952-53 Banks o' Dee

 

 

1953-54 Sunnybank

1954-55 Sunnybank

1955-56 Banks o' Dee

1956-57 Banks o' Dee

1957-58 Aberdeen Lad's Club

1958-59 Aberdeen Lad's Club

1959-60 Banks o' Dee

1960-61 Banks o' Dee

1961-62 Sunnybank

1962-63 Stonehaven

1963-64 Stonehaven

1964-65 Banks o' Dee

1965-66 Sunnybank

1966-67 Sunnybank

1967-68 Banks o' Dee

Note that 1946-47's League Championship and League Cup were both abandoned due to massive fixture congestion caused by the inclement weather and replaced by a combined league and league cup competition

 

1893-94 Aberdeen Junior League

 

1st Aberdeen RV

Aberdeen Athletic 2nd XI

Aberdeen East End

Aberdeen reserves

Albert

Argyll

Brighton

Chanonry Strollers

Granite City

Orion Strollers

St Clement's

Victoria Rangers

Yalleroi

 

 

1894-95 Aberdeen Junior League

 

Aberdeen East End

Ark

Brighton

Favourites

Granite City

Harp

Our Boys

Regent

Renton

Richmond

Shamrock

Victoria Juniors

 

Aberdeen East End were Champions

 

 

 

1895-96 Aberdeen Junior League

 

Aberdeen East End

Yalleroi

 

Known members

 

 

 

1896-97 Aberdeen Junior League

 

 

 

1897-98 Aberdeen Junior League

 

Culter

Richmond

 

Known members

 

 

 

 

1898-99 Aberdeen Junior League

 

Abergeldie

Aberdeen reserves

Albert Thistle

Ark

Greyfriars

Harper's Engineers

Morton Thistle

Morton Thistle 2nd XI

Muirfield

Northern

Renown

Rosebank Thistle

Royal Albert

Shamrock

St Clement's

St Ninian's

St Ronald

Victoria Rangers

Victoria Thistle

Victoria Thistle 2nd XI

 

Known members

 

 

 

 

1899-1901 Aberdeen Junior League

No competition

 

 

 

 

1901-02 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Mugiemoss

11

4

4

3

41

27

12

Melrose

9

5

1

3

38

10

11

Aberdeen East End

6

4

2

0

24

22

10

Orion Reserves

10

4

2

4

30

27

10

Aberdeen Bon Accord

9

4

1

4

27

24

9

Bridge of Dee Athletic

11

3

2

6

24

31

8

United Free South Athletic

7

1

2

4

14

27

4

Abergeldie

6

1

1

4

7

17

3

Aulton Rovers

10

1

1

8

12

31

2

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 3 May 1902

 

Competition unfinished

 

 

 

1902-03 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Abergeldie

13

11

1

1

24

7

23

Melrose

12

8

1

3

31

14

17

Aulton Rovers

12

8

1

3

20

17

17

Mugiemoss

13

7

1

5

27

19

15

Bridge of Dee Athletic

11

6

0

5

15

21

12

Aberdeen East End

9

4

1

4

17

9

9

Bon Accord

11

3

3

5

9

24

9

Greyfriars

13

1

2

10

5

29

4

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Free South Athletic withdrew in January 1903

 

1903-04 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Abergeldie

10

6

2

2

18

10

14

Aberdeen East End

10

5

3

2

13

12

13

Victoria Thistle

9

5

0

4

20

15

10

Aulton Rovers

9

3

2

4

13

14

8

Favourites

8

4

0

4

17

16

8

Bridge of Dee Athletic

8

0

1

7

2

14

1

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 25 March 1904

 

1904-05 Aberdeen & District Junior League

 

Abergeldie

Aberdeen East End

Favourites

Inverurie Thistle

Mugiemoss

Victoria Thistle

 

Known membership

 

Abergeldie were Champions

 

 

 

 

1905-06 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Mugiemoss

14

9

2

3

36

26

20

Favourites

14

5

6

3

26

22

16

Abergeldie

14

7

3

4

32

22

15

Inverurie Loco Works

14

6

3

5

17

16

15

Aberdeen East End

14

4

4

6

21

18

12

Aberdeen Shamrock

14

4

3

7

18

29

11

Inverurie Thistle

14

3

5

6

14

28

11

Victoria Thistle

14

4

2

8

19

25

8

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

Inverurie Loco Works were awarded 2 points after east End failed to appear

Abergeldie and Victoria Thistle were deducted 2 points each

 

 

 

 

1906-07 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Mugiemoss

18

14

2

2

60

26

30

Aberdeen East End

18

14

1

3

63

20

29

Aberdeen Shamrock

18

12

3

3

45

27

27

Inverurie Thistle

18

10

1

7

32

30

21

Parkvale

18

9

3

6

47

41

21

St Andrew's Athletic

18

5

3

10

22

37

13

Bridge of Dee Athletic

18

5

2

11

29

40

12

Victoria Thistle

18

5

3

10

25

47

11

Favourites

18

3

3

12

25

46

9

Aberdeen North End

18

1

3

14

10

42

3

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Victoria Thistle and Aberdeen North End were both deducted 2 points each

 

1907-08 Aberdeen & District Junior League

 

Mugiemoss

Aberdeen East End

Aberdeen North End

Favourites

Inverurie Loco Works

Inverurie Thistle

Parkvale

Shamrock Athletic

St Andrew's Athletic

Woodside

 

Victoria Thistle withdrew in January 1908

Inverurie Thistle were deducted 2 points

Shamrock were awarded 2 points after Inveurie Loco Works failed to appear

 

Mugiemoss were Champions

 

1908-09 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Parkvale

26

20

4

2

65

26

44

Mugiemoss

26

17

8

1

57

27

42

St Andrew's Athletic

26

16

5

5

60

29

37

Favourites

26

16

4

6

68

39

36

Woodside

26

15

4

7

69

39

34

Inverurie Thistle

26

13

6

7

40

32

32

Morrison Thistle

26

12

5

9

44

42

29

Glenlivet

26

10

4

12

55

51

24

Aberdeen East End

26

10

2

14

59

43

22

Aberdeen Shamrock

26

10

2

14

46

54

22

Inverurie Loco Works

26

6

1

19

27

65

13

Aberdeen North End

26

4

3

19

25

65

11

Bydand

26

4

2

20

31

81

10

Culter

26

2

4

20

25

76

8

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1909-10 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Mugiemoss

17

16

1

0

48

1

33

Parkvale

19

14

2

3

59

21

30

Glenlivet

22

10

6

6

36

35

26

Aberdeen East End

17

12

1

4

35

15

25

Inverurie Loco Works

19

11

3

5

26

29

25

Hawthorn

19

10

4

5

44

29

24

St Andrew's Athletic

22

9

4

9

39

50

22

Favourites

21

9

4

8

44

39

22

Aberdeen Shamrock

20

9

3

8

33

27

21

Woodside

20

7

4

9

42

39

18

Abergeldie

17

4

5

8

19

38

13

Morison Thistle

26

5

1

20

23

34

11

Balnagask

18

2

5

11

12

36

9

RAMC

26

2

1

23

7

59

5

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 19 March 1910

 

Morison Thistle and RAMC both withdrew during the season and their unplayed fixtures awarded to their opponents

 

Mugiemoss were Champions

 

 

 

1910-11 Aberdeen & District Junior League

 

Mugiemoss

Aberdeen Shamrock

Abergeldie

Balnagask

Banks o' Dee

Cattofield

Favourites

Glenlivet

Hawthorn

Inverurie Loco Works

Parkvale

Richmond

St Andrew's Athletic

Woodside

 

Mugiemoss were Champions

 

1911-12 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

St Andrew's Athletic

15

13

1

1

53

26

27

Mugiemoss

12

12

0

0

38

6

24

Favourites

15

9

2

4

33

19

20

Aberdeen Shamrock

17

8

2

7

25

22

18

Richmond

14

8

1

5

30

20

17

Parkvale

12

7

2

3

35

18

16

Hawthorn

16

6

4

6

29

35

16

Balnagask

15

7

2

6

24

19

16

Inverurie Loco Works

17

6

2

9

15

27

14

Banks o' Dee

17

5

3

9

25

25

13

Cattofield

16

4

3

9

30

50

11

Argyle

18

3

3

12

14

41

9

Glenlivet

17

3

2

12

14

45

8

Abergeldie

15

2

3

10

18

40

7

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Balganash withdrew during the season

 

Mugiemoss were Champions

 

 

 

 

1912-13 Aberdeen & District Junior League

 

Mugiemoss

Aberdeen East End

Aberdeen Shamrock

Argyle

Balnagask

Banks o' Dee

Cattofield

Favourites

Glenlivet

Hawthorn

Inverurie Loco Works

Parkvale

St Andrew's Athletic

 

Mugiemoss were Champions

 

1913-14 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Richmond

24

18

5

1

62

20

41

Mugiemoss

24

19

2

3

57

24

40

Banks o' Dee

24

15

3

6

53

21

33

Parkvale

24

10

5

9

56

60

25

St Andrew's Athletic

24

12

0

12

58

43

24

Hawthorn

24

11

2

11

45

43

24

Inverurie Loco Works

24

9

4

11

42

36

22

Argyle

24

9

4

11

47

54

22

Aberdeen East End

24

8

5

11

37

42

21

Favourites

24

9

2

13

31

42

20

Glenlivet

24

6

4

14

28

48

16

Aberdeen Shamrock

24

6

2

16

36

59

14

Cattofield

24

4

2

18

27

88

10

Richmond

24

18

5

1

62

20

41

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1914-15 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Aberdeen East End

1

1

0

0

9

0

2

Argyll

1

1

0

0

4

1

2

Banks o' Dee

1

1

0

0

6

0

2

Mugiemoss

1

1

0

0

3

0

2

Parkvale

1

1

0

0

1

0

2

Richmond

1

1

0

0

7

0

2

Favourites

1

0

0

1

0

1

0

Aberdeen Shamrock

1

0

0

1

0

3

0

Cattofield

1

0

0

1

0

9

0

Glenlivit

1

0

0

1

0

7

0

Hawthorn

 0

0

0

0

0

0

0

St Andrew's Athletic

1

0

0

1

1

4

0

St Peter's

1

0

0

1

0

6

0

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Competition unfinished

 

 

 

 

1915-1918 Aberdeen & District Junior League

No competition

 

1918-19 Aberdeen & District Junior League

 

Hall Russell & Co

Strath Engineers

Argyle

Aberdeen South United

Cattofield

Aberdeen Discharged & Demobbed S&SF

Dyce

East End

Favourites

Hawthorn

Inverurie Loco works

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Royal Albert

Victoria United

 

Hall Russell & Co were Champions

 

 

 

 

1919-20 Aberdeen & District Junior League

 

Hall Russell & Co

Aberdeen Comrades of the War

Aberdeen Discharged & Demobbed S&SF

Aberdeen East End

Abergeldie

Argyle

Banks o' Dee

Cattofield

Dyce

Favourites

Hawthorn

Inverurie Loco Works

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Royal Albert

Victoria United

 

Hall Russell & Co were Champions

 

 

 

 

1920-21 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Banks o' Dee

30

24

4

2

93

26

52

Mugiemoss

30

22

6

2

86

23

50

Aberdeen East End

30

19

6

5

62

36

44

Hawthorn

30

19

3

8

63

30

41

Hall Russell & Co

30

17

6

7

59

34

40

Richmond

30

15

7

8

53

37

37

Argyle

30

15

3

12

56

42

33

Parkvale

30

13

7

10

61

59

33

Inverurie Loco Works

30

13

4

13

58

51

30

Victoria United

30

9

9

12

64

63

27

Dyce

30

9

7

14

42

48

25

Stoneywood Works

30

7

5

18

33

63

19

Aberdeen DDSSF

30

7

2

21

40

82

16

Royal Albert

30

7

1

22

35

87

15

Aberdeen Comrades of the War

30

5

3

22

32

74

13

Favourites

30

1

3

26

29

101

5

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1921-22 Aberdeen & District Junior League

 

Mugiemoss

Aberdeen East End

Argyle

Banks o' Dee

British Legion

Favourites

Hall Russell & Co

Hawthorn

Inverurie Loco Works

Parkvale

Richmond

Royal Albert

Stoneywood Works

Victoria United

Woodside

 

Abergeldie withdrew during the season

 

Mugiemoss were Champions

 

 

 

 

1922-23 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Mugiemoss

26

21

2

3

78

26

44

Aberdeen East End

26

19

5

2

64

27

43

Richmond

26

17

5

4

80

27

39

Argyle

26

13

9

4

61

34

35

Hall Russell & Co

26

17

1

8

66

36

35

Banks o' Dee

26

15

4

7

77

47

34

Stoneywood Works

26

12

5

9

38

37

29

Hawthorn

26

8

8

10

51

40

24

British Legion

26

8

3

15

42

55

19

Parkvale

26

7

5

14

44

68

19

Woodside

26

5

6

15

39

63

16

Inverurie Loco Works

26

6

1

19

28

65

13

Victoria United

26

2

4

20

26

94

8

Royal Albert

26

2

2

22

21

96

6

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1923-24 Aberdeen & District Junior League

 

Argyle

Aberdeen East End

Banks o' Dee

British Legion

British Legion

Hall Russell & Co

Hawthorn

Inverurie Loco Works

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Stoneywood Works

Woodside

 

Mugiemoss were Champions

 

 

 

 

1924-25 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Mugiemoss

22

21

1

0

74

15

43

Richmond

22

15

4

3

45

24

34

Banks o' Dee

22

10

5

7

37

37

25

Aberdeen East End

22

10

3

9

40

38

23

Hall Russell & Co

22

8

7

7

36

30

23

Inverurie Loco Works

22

10

3

9

39

36

23

Argyll

22

8

4

10

47

39

20

Hawthorn

22

6

4

12

22

40

16

Parkvale

22

6

4

12

31

34

16

Stoneywood Works

22

7

2

13

42

52

16

Woodside

22

4

6

12

25

50

14

British Legion

22

3

5

14

25

69

11

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1925-26 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Inverurie Loco Works

24

14

7

3

61

34

35

Richmond

24

15

4

5

79

43

32

Aberdeen East End

24

13

6

5

72

41

32

Argyle

24

15

2

7

44

30

32

Hall Russell & Co

24

12

5

7

58

47

29

Hawthorn

24

14

1

9

73

50

29

Mugiemoss

24

10

7

7

47

42

27

Woodside

24

10

6

8

53

55

26

Banks o' Dee

24

7

9

8

39

41

23

Parkvale

24

4

6

14

30

48

14

Stonehaven

24

3

7

14

34

68

13

British Legion

24

2

6

16

38

72

10

Stoneywood Works

24

3

2

19

39

96

8

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Richmond were deducted 2 points

 

 

 

 

1926-27 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Aberdeen East End

22

17

2

3

66

32

36

Hall Russell & Co

22

16

3

3

63

29

35

Richmond

22

13

5

4

74

47

31

Hawthorn

22

13

1

8

53

45

27

Mugiemoss

22

11

4

7

53

34

26

Inverurie Loco Works

22

10

5

7

52

47

25

Woodside

22

6

10

6

51

51

22

Parkvale

22

7

5

10

43

57

19

Argyle

22

6

4

12

36

41

16

Banks o' Dee

22

3

5

14

29

51

11

British Legion

22

4

3

15

29

64

11

Stoneywood Works

22

2

1

19

38

89

5

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1927-28 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Mugiemoss

20

12

4

4

51

26

28

Inverurie Loco Works

20

13

2

5

54

24

28

Richmond

20

12

2

6

68

41

26

Stoneywood Works

20

11

2

7

58

56

24

Banks o' Dee

20

11

1

8

49

33

23

Parkvale

20

10

1

9

36

41

21

Aberdeen East End

20

7

5

8

37

33

19

Woodside

20

8

2

10

48

53

18

Hall Russell & Co

20

6

5

9

34

42

17

Hawthorn

20

6

4

10

41

41

16

British Legion

20

0

0

20

23

109

0

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Play-off

Mugiemoss v Inverurie Loco Works 2-0

 

 

 

 

1928-29 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Inverurie Loco Works

24

21

1

2

103

32

43

Stoneywood Works

24

17

2

5

66

37

36

Banks o' Dee

24

14

4

6

66

35

32

Parkvale

24

11

8

5

61

44

30

Inverurie Rovers

24

14

1

9

72

54

29

Hall Russell & Co

24

13

1

10

67

40

27

Hawthorn

24

11

5

8

53

55

27

Mugiemoss

24

12

3

9

65

48

27

Aberdeen East End

24

10

5

9

49

45

25

Richmond

24

7

2

15

40

61

16

Woodside

24

6

4

14

45

69

16

4th Gordons

24

2

0

22

20

97

4

Bon Accord

24

0

0

24

19

109

0

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Bon Accord withdrew during the season and their unplayed fixtures awarded to their opponents

 

 

 

 

1929-30 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Banks o' Dee

21

14

3

4

55

35

31

Inverurie Loco Works

17

14

1

2

69

29

29

Hall Russell & Co

14

13

0

1

53

17

26

Aberdeen East End

19

10

4

5

53

34

24

Inverurie Rovers

20

8

4

8

50

46

20

Mugiemoss

18

9

1

8

45

49

19

Parkvale

22

8

3

11

61

74

19

Stoneywood Works

17

8

3

6

53

41

19

Woodside

19

7

3

9

39

40

17

Richmond

17

5

2

10

43

46

12

Mannofield Athletic

21

4

3

14

39

70

11

Hawthorn

15

4

0

11

22

52

8

4th Gordons

22

2

3

17

39

88

7

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 17 March 1930

 

Inverurie Loco Works were Champions

 

 

 

 

1930-31 Aberdeen & District Junior League

 

Inverurie Loco Works

Aberdeen East End

Banks o' Dee

Donside Mills

Hall Russell & Co

Hawthorn

Inverurie Rovers

Mannofield Athletic

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Woodside

 

Inverurie Loco Works were Champions

 

 

 

 

1931-32 Aberdeen & District Junior League

 

Inverurie Loco Works

Aberdeen East End

Banks o' Dee

Donside Mills

Hall Russell & Co

Hawthorn

Inverurie Rovers

Mannofield Athletic

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Woodside

 

Inverurie Loco Works were Champions

 

1932-33 Aberdeen & District Junior League

 

Inverurie Loco Works

Aberdeen East End

Banks o' Dee

Donside Mills

Hall Russell & Co

Hawthorn

Inverurie Rovers

Mannofield Athletic

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Stonehaven

Woodside

 

Inverurie Loco Works were Champions

 

 

 

 

1933-34 Aberdeen & District Junior League

 

Aberdeen East End

Inverurie Loco Works

Banks o' Dee

Donside Mills

Hall Russell & Co

Hawthorn

Mannofield Athletic

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Stonehaven

Woodside

 

Aberdeen East End were Champions

 

 

 

 

1934-35 Aberdeen & District Junior League

 

Inverurie Loco Works

Aberdeen East End

Banks o' Dee

Donside Mills

Hall Russell & Co

Hawthorn

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Stonehaven

Woodside

 

Inverurie Loco Works were Champions

 

 

 

 

1935-36 Aberdeen & District Junior League

 

Aberdeen East End

Aberdeen South United

Banks o' Dee

Cattofield

Donside Mills

Hall Russell & Co

Hawthorn

Mannofield

Inverurie Loco Works

Mugiemoss

Parkvale

Richmond

Stonehaven

Woodside

 

Inverurie Loco Works were Champions

 

 

 

 

1936-37 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Inverurie Loco Works

31

29

2

0

153

36

60

Hall Russell & Co

31

26

4

1

127

26

56

Banks o' Dee

31

21

4

6

75

45

46

Woodside

31

19

2

10

75

50

40

Mugiemoss

32

16

3

13

109

91

35

Donside Mills

30

15

4

11

66

40

34

Hawthorn

29

14

4

11

70

37

32

Stonehaven

31

13

6

12

74

67

32

Cattofield

32

11

7

14

82

99

29

Stoneywood Works

30

13

2

15

84

80

28

Aberdeen East End

29

12

3

14

72

84

27

Richmond

29

10

2

17

52

95

22

Parkvale

30

10

0

20

52

90

20

Inchgarth

30

7

3

20

58

105

17

Rosemount

28

4

3

21

36

69

11

Mannofield Athletic

28

4

3

21

30

92

11

Aberdeen South United

30

3

4

23

44

110

10

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1937-38 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Banks o' Dee

21

13

5

3

63

41

31

Inverurie Loco Works

20

13

3

4

69

28

29

Mugiemoss

19

12

4

3

53

32

28

Parkvale

20

9

5

6

47

48

23

Aberdeen East End

20

11

0

9

56

43

22

Donside Mills

20

8

6

6

39

30

22

Stonehaven

21

8

5

8

49

26

21

Richmond

20

9

3

8

56

60

21

Hall Russell & Co

14

10

1

3

50

23

21

Stoneywood Works

17

8

3

6

39

29

19

Woodside

17

7

5

5

41

36

19

Hawthorn

19

6

3

10

34

45

15

Aberdeen South United

20

5

3

12

33

66

13

Rosemount

21

4

4

13

29

63

12

Cattofield

21

3

3

15

26

70

9

Inchgarth

18

1

3

14

26

74

5

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 18 February 1938

 

Hall Russell & Co were Champions

 

 

 

 

1936-37 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Inverurie Loco Works

31

29

2

0

153

36

60

Hall Russell & Co

31

26

4

1

127

26

56

Banks o' Dee

31

21

4

6

75

45

46

Woodside

31

19

2

10

75

50

40

Mugiemoss

32

16

3

13

109

91

35

Donside Mills

30

15

4

11

66

40

34

Hawthorn

29

14

4

11

70

37

32

Stonehaven

31

13

6

12

74

67

32

Cattofield

32

11

7

14

82

99

29

Stoneywood Works

30

13

2

15

84

80

28

Aberdeen East End

29

12

3

14

72

84

27

Richmond

29

10

2

17

52

95

22

Parkvale

30

10

0

20

52

90

20

Inchgarth

30

7

3

20

58

105

17

Rosemount

28

4

3

21

36

69

11

Mannofield Athletic

28

4

3

21

30

92

11

Aberdeen South United

30

3

4

23

44

110

10

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1937-38 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Banks o' Dee

21

13

5

3

63

41

31

Inverurie Loco Works

20

13

3

4

69

28

29

Mugiemoss

19

12

4

3

53

32

28

Parkvale

20

9

5

6

47

48

23

Aberdeen East End

20

11

0

9

56

43

22

Donside Mills

20

8

6

6

39

30

22

Stonehaven

21

8

5

8

49

26

21

Richmond

20

9

3

8

56

60

21

Hall Russell & Co

14

10

1

3

50

23

21

Stoneywood Works

17

8

3

6

39

29

19

Woodside

17

7

5

5

41

36

19

Hawthorn

19

6

3

10

34

45

15

Aberdeen South United

20

5

3

12

33

66

13

Rosemount

21

4

4

13

29

63

12

Cattofield

21

3

3

15

26

70

9

Inchgarth

18

1

3

14

26

74

5

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 18 February 1938

 

Hall Russell & Co were Champions

 

 

 

 

1938-39 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Hall Russell & Co

27

23

1

3

123

52

47

Inverurie Loco Works

25

19

4

2

90

42

42

Mugiemoss

28

16

5

7

87

57

37

Aberdeen East End

26

16

3

7

95

56

35

Hawthorn

25

14

3

8

90

67

31

Banks o' Dee

25

13

2

10

95

66

28

Donside Mills

26

9

4

13

67

74

22

Woodside

27

9

4

14

56

79

22

Stonehaven

24

8

4

12

54

74

20

Inchgarth

25

8

4

13

70

89

20

Richmond

26

8

5

13

67

96

21

Aberdeen South United

23

5

7

11

50

74

17

Rosemount

25

9

1

15

51

76

19

Parkvale

24

6

4

14

44

85

16

Stoneywood Works

26

4

7

15

60

96

15

Cattofield

24

6

2

16

48

65

14

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 6 May 1939

 

Hall Russell & Co were Champions

 

1939-40 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Donside Mills

4

3

1

0

9

4

7

Mugiemoss

4

3

0

1

15

6

6

Hall Russell & Co

4

2

1

1

19

10

5

Aberdeen South United

4

2

1

1

13

7

5

Aberdeen East End

3

3

0

0

12

4

6

Inverurie Loco Works

3

1

2

0

8

6

4

Stoneywood Works

3

2

0

1

13

12

4

Rosemount

4

2

0

2

10

13

4

Stonehaven

5

1

2

2

10

11

4

Hawthorn

4

1

1

2

6

9

3

Inchgarth

5

0

3

2

14

23

3

Banks o' Dee

1

1

0

0

6

1

2

Parkvale

4

1

0

3

9

14

2

Cattofield

3

0

2

1

12

15

2

Richmond

5

1

0

4

11

24

2

Woodside

4

0

1

3

9

17

1

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 24 August 1939

 

This competition was subsequently abandoned and a new one one started without Mugiemoss.

Stoneywood Works withdrew in late May 1940.

 

Hall Russell & Co were Champions

 

 

 

1940-41 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Hall Russell & Co

12

10

1

1

53

17

21

Incognitos

12

9

1

2

40

28

19

Inverurie Loco Works

12

6

2

4

70

28

14

Aberdeen Juniors

12

5

2

5

24

33

12

Parkvale

12

5

2

5

38

26

12

RAF Dyce

12

3

0

9

25

59

6

Royal Artillery

12

0

0

12

6

65

0

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Hall Russell & Co, Incognitos and Aberdeen Juniors were awarded points from Royal Artillery who withdrew

 

1941-42 Aberdeen & District Junior League

 

A Hall & Company

Aberdeen Juniors

Army XI

Hall Russell & Co

Inverurie Loco Works

ITC Gordons

Kintore

Parkvale

RAF Dyce

Royal Artillery

 

A Hall & Company were Champions

 

 

 

1942-43 Aberdeen & District Junior League

 

Inverurie Loco Works

A Hall & Co

Aberdeen Juniors

Army XI

ITC

Parkvale

RAF

RASC

Royal Artillery

 

Royal Artillery withdrew in February 1943

RASC withdrew in April 1943

 

Inverurie Loco Works were Champions

 

 

 

1943-44 Aberdeen & District Junior League

 

King's Own Scottish Borders 'A'

A Hall & Co

Aberdeen Juniors

Inverurie Loco Works

King's Own Scottish Borders 'B'

Mugiemoss

PACTC

Parkvale

RAF

 

King's Own Scottish Borders 'A' were Champions

 

 

 

 

1944-45 Aberdeen & District Junior League

 

Mugiemoss

A Hall & Co

Belmont

Inverurie Loco Works

PACTC

RAF

RASC

Royal Engineers

St Clement's

 

Royal Engineers withdrew during the season and were replaced by RASC

 

Mugiemoss were Champions

 

1945-46 Aberdeen & District Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Inverurie Loco Works

22

20

2

0

146

32

42

A Hall & Co

 

 

 

 

 

 

 

Aberdeen Juniors

 

 

 

 

 

 

 

Aberdeen South United

 

 

 

 

 

 

 

Banks o' Dee

 

 

 

 

 

 

 

Belmont

 

 

 

 

 

 

 

Caledonian

 

 

 

 

 

 

 

Hall Russell & Co

 

 

 

 

 

 

 

Mugiemoss

 

 

 

 

 

 

 

Parkvale

 

 

 

 

 

 

 

St Clement's

 

 

 

 

 

 

 

Woodside

 

 

 

 

 

 

 

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1946-47 Aberdeen & District Junior League

 

25th Old Boy's

Aberdeen Juniors

Aberdeen South United

Aberdeen Lads' Club

Balgownie

Banks o' Dee

Caledonian

A Hall & Co

Hall Russell & Co

Inverurie Loco Works

Montrose Roselea

Mugiemoss

Parkvale

Rosemount

St Clement's

Stonehaven

Sunnybank

Woodside

 

The league and league cup fixtures were all abandoned due to fixture congestion caused by the weather and were replaced by a combined league and league cup competition with four sections, the winners playing a semi-final and a final for the League Cup trophy.

Section I

Mugiemoss

Inverurie Loco Works

Woodside

St Clement's

 

Section II

Aberdeen Juniors

Aberdeen South United

Montrose Roselea

Rosemount

 

Section III

Aberdeen Lads' Club

Balgownie

Banks o' Dee

Hall Russell & Co

Sunnybank

 

Section IV

25th Old Boy's

A Hall & Co

Caledonian

Parkvale

Stonehaven

 

 

 

 

League/League Cup

Semi-final

Montrose Roselea v Hall Russell & Co

A Hall & Co v Mugiemoss

 

Final at Linksfield Stadium, Aberdeen

6 Jun Mugiemoss v Hall Russell & Co 1-0

 

 

 

1947-48 Aberdeen & District Junior League

 

Division A

Banks o' Dee

25th Old Boys

Aberdeen Juniors

Aberdeen Lads' Club

Caledonian

Hall Russell & Co

Inchgarth

Inverurie Loco Works

Rosemount

Sunnybank

Division B

St Clement's

Mugiemoss

A Hall & Co

Aberdeen East End

Aberdeen South United

Balgownie

Cattofield

Lewis United

Parkvale

Stonehaven

Woodside

 

Division B Play-off at Seaton Park

St Clement's v Mugiemoss 4-3

 

 

Play-off

26 Jun Banks o' Dee v St Clement's 6-2

 

 

 

1948-49 Aberdeen & District Junior League

 

St Clement's

25th Old Boys

A Hall & Co

Aberdeen Lads' Club

Aberdeen East End

Aberdeen South United

Balgownie

Banks o' Dee

Cattofield

Hall Russell & Co

Inchgarth

Inverurie Loco Works

Lewis United

Mugiemoss

Parkvale

Caledonian

Rosemount

Stonehaven

Sunnybank

Woodside

 

St Clement's were Champions

 

 

 

1949-50 Aberdeen & District Junior League

 

Section A

Banks o' Dee

25th Old Boys

Aberdeen Juniors

Caledonian

Hall Russell & Co

Inchgarth

Inverurie Loco Works

Rosemount

Sunnybank

 

Aberdeen Lads' Club withdrew

 

Section B

Parkvale

St Clement's

Mugiemoss

A Hall & Co

Aberdeen East End

Aberdeen South United

Balgownie

Cattofield

Lewis United

Stonehaven

Woodside

Play-off

25 May Banks o' Dee v Parkvale 2-1

 

 

 

 

1950-51 Aberdeen & District Junior League

Section A

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Mugiemoss

16

12

2

2

68

42

26

Sunnybank

14

10

1

3

65

28

21

Aberdeen Lads' Club

18

9

2

7

45

32

20

Lewis United

15

9

2

4

38

28

20

St Clement's

15

8

2

5

37

28

18

Rosemount

16

6

4

6

35

46

16

A Hall & Co

16

7

1

8

38

40

15

Hall Russell & Co

16

3

4

9

36

47

10

Stonehaven

17

4

2

11

36

67

10

Aberdeen East End

15

1

0

14

23

63

2

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 4 April 1951

 

 

Play-off - 2 legs

Banks o' Dee v Mugiemoss 2-1

Mugiemoss v Banks o' Dee 1-2

 

 

 

 

Section B

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Banks o' Dee

14

12

1

1

65

16

25

Woodside

16

12

0

4

62

34

24

Balgownie

17

8

5

4

38

32

21

Inverurie Loco Works

14

8

3

3

38

31

19

Aberdeen South United

14

6

3

5

47

43

15

Cattofield

15

5

3

7

28

38

13

Parkvale

13

5

2

6

32

38

12

Caledonian

15

3

2

10

25

50

8

25th Old Boys

15

3

1

11

28

57

7

Inchgarth

15

1

2

12

24

48

4

XXXXXXXXXXXXXXX