Inter-Regional Junior Cup Competitions

 

For more details of the West of Scotland Cup which predated the Scottish Junior FA's reorganisation in 1968 go to that competition's dedicated page HERE

 

Page created: 24 February 2021

Updated: 22 April 2021

 

These competitions were played by clubs from different Regions within the Scottish Junior FA.

 

The trophy used for the Fife & Lothians Cup is the Rosebery Cup and was used previously as a charity competition.

 

In 1973-74 the Whitbread Brewery sponsored the Ayrshire, Central and East Region Junior Leagues. At the end of the season the eight divisional champions entered a tournament for the Whitbread Trophy, Haddow, the off licence firm, took over for 1976-77 season.

 

 

Winners

 

Fife & Lothians Cup

1968-69 Linlithgow Rose

1969-70 Whitburn

1970-71 Camelon Juniors

1971-72 Glenrothes

1972-73 Linlithgow Rose

1973-74 Linlithgow Rose

1974-75 Linlithgow Rose

1975-76 Arniston Rangers

1976-77 Penicuik Athletic

1977-78 Newtongrange Star

1978-79 Linlithgow Rose

1979-80 Linlithgow Rose

1980-81 Penicuik Athletic

1981-82 Bonnyrigg Rose Athletic

1982-83 Oakley United

1983-84 Linlithgow Rose

1984-85 Linlithgow Rose

1985-86 Linlithgow Rose

 

 

 

 

1986-87 Whitburn

1987-88 Newtongrange Star

1988-89 Edinburgh United

1989-90 Newtongrange Star

1990-91 Newtongrange Star

1991-92 Whitburn

1992-93 Fauldhouse United

1993-94 Bo'ness United

1994-95 St Andrews United

1995-96 Hill of Beath Hawthorn

1996-97 Bo'ness United

1997-98 Arniston Rangers

1998-99 Whitburn

1999-00 Linlithgow Rose

2000-01 Linlithgow Rose

2001-02 Linlithgow Rose

2002-03 Sauchie

2003-04 Sauchie

 

 

2004-05 Bonnyrigg Rose Athletic

2005-06 Camelon

2006-07 Bonnyrigg Rose Athletic

2007-08 Camelon

2008-09 Linlithgow Rose

2009-10 Bathgate Thistle

2010-11 Linlithgow Rose

2011-12 Linlithgow Rose

2012-13 Linlithgow Rose

2013-14 Linlithgow Rose

2014-15 Camelon

2015-16 Penicuik Athletic

2016-17 Tranent

2017-18 Bonnyrigg Rose Athletic

2018-19 Thornton Hibs

2019-20 unfinished

2020-21 no competition

 

North-Tayside Inter Regional Cup

1988-89 Deveronside

1989-90 Downfield

1990-91 Downfield

1991-92 Tayport

1992-93 Forfar West End

1993-94 Dundee St Joseph's

1994-95 Tayport

1995-96 Dundee St Joseph's

1996-97 Dundee St Joseph's

1997-98 Dundee St Joseph's

1998-99 Kirriemuir Thistle

 

 

 

1999-00 Tayport

2000-01 Dundee North End

2001-02 Tayport

2002-03 Tayport

2003-04 Tayport

2004-05 Tayport

2005-06 Lochee United

2006-07 Montrose Roselea

2007-08 Forfar West End

2008-09 Sunnybank

2009-10 Sunnybank

 

 

2010-11 Dundee North End

2011-12 Jeanfield Swifts

2012-13 Jeanfield Swifts

2013-14 Lochee United

2014-15 Tayport

2015-16 Lochee United

2016-17 Broughty Athletic

2017-18 Carnoustie Panmure

2018-19 Broughty Athletic

2019-20 unfinished

2020-21 no competition

 

 

 

 

Fife-Tayside Inter Regional Cup

1995-96 Hill of Beath Hawthorn

1996-97 Dundee St Joseph's

1997-98 Kelty Hearts

1998-99 Tayport

1999-00 Tayport

 

 

 

 

2000-01 Hill of Beath Hawthorn

2001-02 Hill of Beath Hawthorn

2002-03 Hill of Beath Hawthorn

2003-04 Lochee United

2004-05 Hill of Beath Hawthorn

 

 

2005-06 Lochee United

2006-07 Arbroath SC

2007-08 Lochee United

2008-09 Glenrothes

2009-10 Blairgowrie

 

 

Fife & Stirlingshire Junior Cup

1956-57 Blairhall Colliery

 

 

 

 

 

West of Scotland Cup

1931-32 Irvine Meadow XI

1932-33 Strathclyde

1933-34 Wishaw

1934-35 Ardrossan Winton Rovers

1935-36 Bridgeton Waverley

1936-37 Parkhead

1937-38 St Anthony's

1938-39 Shawfield

1939-40 Glasgow Perthshire

1940-41 Benburb

1941-42 Benburb

1942-43 Arthutlie

1943-44 Blantyre Victoria

1944-45 Pollok

1945-46 Saltcoats Victoria

1946-47 Saltcoats Victoria

1947-48 Auchinleck Talbot

1948-49 Newarthill Hearts

1949-50 Clydebank

1950-51 Irvine Meadow XI

1951-52 Petershill

1952-53 Baillieston

1953-54 Kilsyth Rangers

1954-55 Maryhill Harp

1955-56 Irvine Meadow XI

1956-57 Lesmahagow

1957-58 Petershill

1958-59 Johnstone Burgh

1959-60 Cambuslang Rangers

1960-61 Kirkintilloch Rob Roy

 

 

 

1961-62 Irvine Meadow XI

1962-63 Kirkintilloch Rob Roy

1963-64 Shotts Bon Accord

1964-65 Johnstone Burgh

1965-66 Beith

1966-67 Beith

1967-68 Kilsyth Rangers

1968-69 Petershill

1969-70 Irvine Meadow XI

1970-71 Irvine Meadow XI

1971-72 Cambuslang Rangers

1972-73 Cambuslang Rangers

1973-74 East Kilbride Thistle

1974-75 Shettleston

1975-76 Arthurlie

1976-77 Lanark United

1977-78 Arthurlie

1978-79 Auchinleck Talbot

1979-80 Auchinleck Talbot

1980-81 Auchinleck Talbot

1981-82 Auchinleck Talbot

1982-83 Benburb

1983-84 Auchinleck Talbot

1984-85 Auchinleck Talbot

1985-86 Auchinleck Talbot

1986-87 Pollok

1987-88 Auchinleck Talbot

1988-89 Auchinleck Talbot

1989-90 Irvine Meadow XI

1990-91 Largs Thistle

 

 

 

 

1991-92 Pollok

1992-93 Shettleston

1993-94 Kilwinning Rangers

1994-95 Shettleston

1995-96 Petershill

1996-97 Arthurlie

1997-98 Pollok

1998-99 Kilwinning Rangers

1999-00 Pollok

2000-01 Maryhill

2001-02 Benburb

2002-03 Glenafton Athletic

2003-04 Maryhill

2004-05 Troon

2005-06 Glenafton Athletic

2006-07 Petershill

2007-08 Kilbirnie Ladeside

2008-09 Beith

2009-10 Irvine Meadow

2010-11 Arthurlie

2011-12 Irvine Meadow XI

2012-13 Glenafton Athletic

2013-14 Auchinleck Talbot

2014-15 Arthurlie

2015-16 Auchinleck Talbot

2016-17 Pollok

2017-18 Hurlford United

2018-19 Beith

2019-20 unfinished

2020-21 no competition

 

 

Whitbread Trophy

1973-74 Broxburn Athletic

1974-75 East Kilbride Thistle

1975-76 Shettleston

 

 

Haddow Jubilee Cup

1976-77 Kirkintilloch Rob Roy

 

 

1973-74 Whitbread Trophy

First round

3 Jun Cambuslang Rangers v Broxburn Athletic 2-3

31 May Maryhill v Cumnock 4-3

31 May Bellshill Athletic v Irvine Meadow XI

Tranent v East Kilbride Thistle

 

Semi-final

5 Jun Maryhill v Bellshill Athletic 4-3 at Southcroft Park, Rutherglen

5 Jun Broxburn Athletic v Tranent at Prestonfield, Linlithgow

 

Final at Holm Park, Yoker

8 Jun Broxburn Athletic v Maryhill 5-1

 

 

1974-75 Whitbread Trophy

First round

2 Jun Larkhall Thistle v Linlithgow Rose 3-1

2 Jun Kello Rovers v Rutherglen Glencairn 3-0

2 Jun East Kilbride Thistle v Newtongrange Star 1-0

2 Jun Kilbirnie Ladeside v Johnstone Burgh 3-2

 

Semi-final

9 Jun East Kilbride Thistle v Kilbirnie Ladeside 1-0 at Greenfield Park, Shettleston

9 Jun Kello Rovers v Larkhall Thistle 1-0 at Keanie Park, Johnstone

 

Final

14 Jun East Kilbride Thistle v Kello Rovers 1-1, 4-3 pens

 

 

 

1975-76 Whitbread Trophy

First round

28 May Port Glasgow v Dunbar United

28 May Bonnyrigg Rose Athletic v Shettleston 2-3

31 May Kilbirnie Ladeside v Duntocher Hibernian 4-0

31 May East Kilbride Thistle v Cumnock 2-3

 

Semi-final

5 Jun Shettleston v Port Glasgow 3-2

5 Jun Kilbirnie Ladeside v Cumnock

 

Final at Somervell Park, Cambuslang

12 Jun Shettleston v Kilbirnie Ladeside 3-2

 

 

 

1976-77 Haddow Jubilee Cup

First round

31 May Kilwinning Rangers v Shettleston

8 Jun Kirkintilloch Rob Roy v Kilbirnie Ladeside 2-0

13 Jun Newtongrange Star v Glasgow Perthshire 2-1 aet

 

Semi-final

20 Jun Kirkintilloch Rob Roy v Kilwinning Rangers 3-2 at Holm Park, Yoker

22 Jun Newtongrange Star v Shotts Bon Accord 1-1 aet, Star on pens, at Dundas Park, Bonnyrigg

 

Final at Somervell Park, Cambuslang

25 Jun Kirkintilloch Rob Roy v Newtongrange Star 3-1