Perthshire Cup

including the Perthshire Consolation Cup

 

Page created: 28 June 2020

Updated: 9 August 2020

 

 

Open to clubs in membership of the Perthshire FA. St Johnstone's dominance of the local scene prompted them to play their 2nd XI and to ultimately drop out of the competition altogether from the 1930s. To qualify for the Dewar Shield, the winners of the Perthshire Cup would play-off against St Johnstone for the right to take part, the Perth side invariably winning that tie by a landslide. By the 1960s the competition had been superceded by the Perthshire Amateur Cup and 1975 saw the last time it was contested. Local government reforms at the time saw the county of Perthshire being split into districts and this prompted the disbanding of the Perthshire FA. The trophy is now competed for as the North Perthshire Cup.

 

The Perthshire Consolation Cup was also organised by the Perthshire FA and open to those clubs knocked out at the early stages of the Perthshire Cup.

 

 

Winners

 

Perthshire Cup

1884-85 Dunblane
1885-86 Dunblane
1886-87 Coupar Angus
1887-88 Dunblane
1888-89 Dunblane
1889-90 St Johnstone
1890-91 Dunblane
1891-92 Dunblane
1892-93 St Johnstone
1893-94 Fair City Athletic
1894-95 St Johnstone
1895-96 St Johnstone
1896-97 Vale of Atholl
1897-98 Fair City Athletic
1898-99 Fair City Athletic
1899-00 Dunblane
1900-01 Dunblane
1901-02 St Johnstone
1902-03 St Johnstone
1903-04 Dunblane
1904-05 St Johnstone
1905-06 St Johnstone
1906-07 St Johnstone
1907-08 St Johnstone
1908-09 St Johnstone
1909-10 Dunblane
1910-11 St Johnstone

1911-12 St Johnstone

1912-13 St Johnstone
1913-14 St Johnstone
1914-1919   no competition
1919-20 Blairgowrie Amateurs
1920-21 St Johnstone
1921-22 Vale of Atholl
1922-23 Vale of Atholl
1923-24 Blairgowrie
1924-25 Dunkeld & Birnam
1925-26 St Johnstone
1926-27 St Johnstone
1927-28 St Johnstone
1928-29 St Johnstone
1929-30 St Johnstone
1930-31 St Johnstone
1931-32 St Johnstone
1932-33 Vale of Atholl
1933-34 Blairgowrie
1934-35 Blairgowrie
1935-36 Blairgowrie
1936-37 Breadalbane
1937-38 Blairgowrie
1938-39 Blairgowrie
1939-40 Black Watch
1940-1946   no competition
1946-47 Breadalbane

1947-48 Grandtully Vale 1948-49 Vale of Atholl
1949-50 Grandtully Vale
1950-51 Grandtully Vale
1951-52 Breadalbane
1952-53 Breadalbane
1953-54 Ballinluig
1954-55 Grandtully Vale
1955-56 Vale of Atholl
1956-57 Breadalbane
1957-58 Breadalbane
1958-59 Breadalbane
1959-60 Breadalbane
1960-61 Breadalbane
1961-62 Breadalbane
1962-63 Murthly
1963-64 St Johnstone
1964-65 Grandtully Vale
1965-66 Breadalbane
1966-67 Breadalbane
1967-68 Vale of Atholl
1968-69 Ballinluig
1969-70 Errol Amateurs
1970-71 Vale of Atholl
1971-72 Vale of Atholl
1972-73 Vale of Atholl
1973-74 Grandtully Vale
1974-75 Grandtully Vale

 

 

 

Perthshire Consolation Cup

1905-06 Tulloch

1906-07 Tulloch

1907-08 Dunblane

1908-09 Doune Castle

1909-10 Stanley

1910-11 Scone

1911-12 Crieff Morrisonians

1912-13 Scone

1913-14 Luncarty

1914-1919   no competition

1919-20 Vale of Atholl

1920-21 Vale of Atholl

1921-22 Black Watch

1922-23 Dunkeld & Birnam

 

 

1923-24 Breadalbane

1924-25   no competition

1925-26 Dunkeld & Birnam

1926-27 Vale of Atholl

1927-28 Killin

1928-29 Balhousie Amateurs

1929-30 Vale of Atholl

1930-31 Birnam Rovers

1931-32 Blairgowrie Amateurs

1932-33 Blairgowrie Amateurs

1933-34 Birnam Rovers

1934-35 Breadalbane

1935-36 Breadalbane

1936-37 Birnam Rovers

1937-38 Breadalbane

 

1938-39 Grandtully Vale

1939-40 Grandtully Vale

1940-1946   no competition 

1946-47

1947-48 Breadalbane

1948-49 Moulin City

1949-50 Breadalbane

1950-51 Breadalbane

1951-52 Vale of Atholl

1952-53 Grandtully Vale

1953-54 Vale of Atholl

1954-55 Ballinluig

1955-56 Ballinluig

1956-57 Vale of Atholl

1957-58

 

 

 

 

1884-85 Perthshire Cup

First round

10 Jan Blairgowrie Our Boys v Coupar Angus 1-2

17 Jan Fair City Athletic v Pullar's Rangers 3-1 protest

7 Feb Fair City Athletic v Pullar's Rangers 1-1 at Hillyland

14 Mar Fair City Athletic v Pullar's Rangers 4-0

17 Jan Erin Rovers v Breadalbane 0-4

             Dunblane v Crieff

17 Jan Teith Bank Rovers v Vale of Allan 0-7

Vale of Teith bye

 

Second round

14 Feb Coupar Angus v Breadalbane 9-0

14 Feb Vale of Teith v Vale of Allan 6-1 protest

28 Feb Vale of Teith v Vale of Allan 5-0

 

Semi-final

21 Mar Coupar Angus v Vale of Teith 0-2

21 Mar Dunblane v Fair City Athletic 13-1

 

Final at Hillyland, Perth

11 Apr Dunblane v Vale of Teith 4-3

 

 

 

 

1885-86 Perthshire Cup

First round

14 Nov St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 1-0 protest

5 Dec St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 3-6

21 Nov Comrie v Crieff 1-3

21 Nov Perth Rangers v Fair City Athletic 1-7

21 Nov Erin Rovers v Perth Swifts 8-3

21 Nov Dunblane v Caledonian Rangers 12-0

21 Nov Vale of Teith v Bridgend Athletic

21 Nov Alyth v Guildtown Wanderers 0-2

Coupar Angus v Doune Castle wo-scr

Breadalbane bye

 

Second round

12 Dec Erin Rovers v Breadalbane 6-6

19 Dec Breadalbane v Erin Rovers 2-2 both go through

12 Dec Coupar Angus v Fair City Athletic 9-2

12 Dec Blairgowrie Our Boys v Guildtown Wanderers 11-0

12 Dec Creiff v Vale of Teith 1-5

 

Third round

16 Jan Breadalbane v Coupar Angus 3-4

Dunblane v Vale of Teith wo-scr

Erin Rovers and Blairgowrie Our Boys byes

 

Semi-final

6 Feb Erin Rovers v Dunblane 1-10

6 Feb Coupar Angus v Blairgowrie Our Boys 7-1

 

Final at Recreation Ground, Perth

6 Mar Dunblane v Coupar Angus 3-2

 

 

 

 

1886-87 Perthshire Cup

First round

18 Sep Fair City Athletic v Scone 8-0

18 Sep Blairgowrie Our Boys v Vale of Teith

18 Sep Crieff v Perth Swifts

18 Sep Guildtown v Coupar Angus

25 Sep Erin Rovers v St Johnstone 4-2

18 SepComrie v Breadalbane 5-2

Alyth v Caledonian Rangers scr-wo

Dunblane v Tulloch wo-scr

Bridgend Athletic bye

 

Second round

9 Oct Fair City Athletic v Crieff 3-0

16 Oct Caledonian Rangers v Bridgend Athletic 5-2

9 Oct Comrie v Coupar Angus 0-4

9 Oct Dunblane v Blairgowrie Our Boys 8-0

Erin Rovers bye

 

Third round

6 Nov Erin Rovers v Fair City Athletic 3-5

Dunblane, Coupar Angus and Caledonian Rangers byes

 

Semi-final

20 Nov Coupar Angus v Dunblane 3-1

20 Nov Fair City Athletic v Caledonian Rangers 4-2

 

Final at Recreation Ground, Perth

4 Dec Coupar Angus v Fair City Athletic 2-1

 

 

 

 

1887-88 Perthshire Cup

First round

17 Sep Erin Rovers v Comrie 15-0

17 Sep Fair City Athletic v Erichtside 9-2

17 Sep Crieff v Blairgowrie Our Boys 0-4

17 Sep Caledonian Rangers v Dunblane Rovers 6-2

17 Sep Tulloch v St Johnstone 0-13

17 Sep Scone v Dunblane 0-13

            Coupar Angus v Bridgend Athletic

17 Sep Strathearn v Breadalbane after a draw, Strathearn scratched

17 Sep Alyth v Vale of Athole 2-3

            Guildtown Wanderers v Perth Caledonia

 

Second round

22 Oct Erin Rovers v Caledonian Rangers 8-0

22 Oct St Johnstone v Fair City Athletic 1-3

22 Oct Coupar Angus v Blairgowrie Our Boys 8-4

22 Oct Vale of Athole v Guildtown Wanderers

22 Oct Breadalbane v Dunblane 0-15

 

Third round

12 Nov Erin Rovers v Fair City Athletic 4-5

Rest byes

 

Semi-final

26 Nov Fair City Athletic v Vale of Athole 9-1

26 Nov Dunblane v Coupar Angus 6-3

 

Final at Recreation Ground, Perth

10 Dec Fair City Athletic v Dunblane 7-4 protest about state of ground upheld

7 Jan Dunblane v Fair City Athletic 7-3

 

 

 

 

1888-89 Perthshire Cup

First round

15 Sep Fair City Athletic v St Johnstone 3-3

29 Sep St Johnstone v Fair City Athletic 2-2

13 Oct St Johnstone v Fair City Athletic 1-2

15 Sep Caledonian Rangers v Black Watch 2-1

15 Sep Vale of Athole v Tulloch 4-2

15 Sep Dunblane v Crieff 13-0

15 Sep Rob Roy v Auchterarder 10-0

        Dunblane Rovers v Coupar Angus

        Bridgend Athletic v Guildtown Wanderers

       Alyth v Dunkeld

Erin Rovers v Almond Valley wo-scr

Blairgowrie Our Boys v Erichtside both scratched

Breadalbane v Comrie both scratched

 

Second round

20 Oct Caledonian Rangers v Vale of Athole 4-3 protest

24 Nov Caledonian Rangers v Vale of Athole 6-2

10 Nov Erin Rovers v Rob Roy 7-1

17 Nov Dunblane v Coupar Angus 9-3

             Fair City Athletic v Bridgend Athletic

Alyth bye

 

Third round

8 Dec Alyth v Caledonian Rangers 0-3

8 Dec Erin Rovers v Dunblane 2-2

22 Dec Dunblane v Erin Rovers 5-0

Rest byes

 

Semi-final

12 Jan Comrie v Dunblane 0-16

26 Jan Caledonian Rangers v Fair City Athletic 1-11

 

Final at Recreation Ground, Perth

2 Mar Dunblane v Fair City Athletic 6-5

 

 

 

 

1889-90 Perthshire Cup

First round

Crieff v Comrie

21 Sep Vale of Ruthven v Almond Valley 7-3

21 Sep Vale of Athole v Black Watch 6-4

Breadalbane v St Johnstone

21 Sep Coupar Angus v Fair City Athletic 5-3 abandoned due to crowd encroachment

21 Sep Caledonian Rangers v Blairgowrie Our Boys 6-1

Dunblane v Duncrub Park wo-scr

 

Second round

2 Nov St Johnstone v Vale of Ruthven 12-1

2 Nov Coupar Angus v Vale of Athole 11-2

14 Dec Crieff v Caledonian Rangers 7-4

Dunblane bye

 

Semi-final

1 Feb Crieff v Coupar Angus 1-10

1 Feb Dunblane v Dunblane 2-5

 

Final at Balhousie Park, Perth

1 Mar St Johnstone v Coupar Angus 5-1

 

 

1890-91 Perthshire Cup

First round

1 Nov Coupar Angus v Alyth 9-3

1 Nov Fair City v Black Watch 8-3

1 Nov Vale of Athole v Breadalbane 7-1

1 Nov Dunblane v Crieff 5-3

1 Nov St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 5-1

1 Nov Vale of Ruthven v Vale of Teith 1-2

Rob Roy bye

 

Second round

6 Dec Coupar Angus v Rob Roy 16-0 friendly played, no referee, Rob Roy later scratched

6 Dec Fair City Athletic v St Johnstone 1-4

6 Dec Vale of Teith v Vale of Athole 4-3

Dunblane bye

 

Semi-final

17 Jan Dunblane v Coupar Angus 5-0

24 Jan St Johnstone v Vale of Teith 5-1

 

Final at Balhousie Park, Perth

28 Feb St Johnstone v Dunblane 3-3

14 Mar Dunblane v St Johnstone 4-2

 

 

 

 

1891-92 Perthshire Cup

First round

24 Oct Duncrub Park v Vale of Teith 0-7

31 Oct Vale of Ruthven v Crieff 2-2 protest

7 Nov Crieff v Vale of Ruthven 4-6

Callander v Dunblane

31 Oct Black Watch v Fair City Athletic 2-10

7 Nov St Johnstone v Tulloch 7-2

31 Oct Alyth Our Boys v Dunkeld & Birnam United 5-1

7 Nov Blairgowrie Our Boys v Coupar Angus 1-4

Vale of Athole v Breadalbane

Stanley East End bye

 

Second round

12 Dec Stanley East End v Vale of Teith 2-9

12 Dec Alyth Our Boys v Dunblane 3-11

12 Dec Vale of Athole v Coupar Angus 3-5 friendly due to ice

19 Dec Vale of Athole v Coupar Angus 3-2

26 Dec St Johnstone v Fair City Athletic 3-2

Vale of Ruthven bye

 

Third round

23 Jan Dunblane v Vale of Ruthven 11-1

Rest byes

 

Semi-final

13 Feb Vale of Athole v Vale of Teith 4-3

13 Feb Dunblane v St Johnstone 6-1

 

Final at Balhousie Park, Perth

5 Mar Dunblane v Vale of Athole 6-1

 

 

 

 

1892-93 Perthshire Cup

First round

8 Oct Callander v Dunblane 1-6

8 Oct Duncrub Park v St Johnstone 1-10

8 Oct Vale of Teith v Comrie 10-1

8 Oct Blairgowrie Our Boys v Tulloch 6-1 abandoned due to darkness, awarded to Our Boys

8 Oct Fair City Athletic v Vale of Ruthven 12-1

8 Oct Black Watch v Dunkeld 0-0

22 Oct Dunkeld v Black Watch 0-0

5 Nov Black Watch v Dunkeld 1-0

Vale of Athole v Breadalbane wo-scr

Coupar Angus bye

 

Second round

19 Nov Coupar Angus v Vale of Athole 2-4

19 Nov Fair City Athletic v Black Watch 10-2

19 Nov Blairgowrie Our Boys v St Johnstone 3-4

19 Nov Vale of Teith v Dunblane 1-8

 

Semi-final

21 Jan Vale of Athole v St Johnstone 2-4

21 Jan Fair City Athletic v Dunblane 2-6

 

Final at Balhousie Park, Perth

25 Feb St Johnstone v Dunblane 4-1

 

 

 

 

1893-94 Perthshire Cup

First round

28 Oct St Johnstone v Duncrub Park 7-1

28 Oct Dunkeld v Vale of Athole 1-5

28 Oct Dunblane v Crieff Athletic 16-0

28 Oct Vale of Ruthven v Rob Roy 4-1

28 Oct Tulloch v Coupar Angus 6-0

Blairgowrie Our Boys v Methven wo-scr

Fair City Athletic v Vale of Teith wo-scr

 

Second round

18 Nov Blairgowrie Our Boys v Fair City Athletic 3-4

18 Nov Vale of Ruthven v Tulloch 4-1

25 Nov Dunblane v Vale of Athole 8-1

St Johnstone bye

 

Semi-final

20 Jan Fair City Athletic v Dunblane 3-2

20 Jan St Johnstone v Vale of Ruthven 2-2 friendly due to the state of the ground

24 Feb St Johnstone v Vale of Ruthven

 

Final at Market Park, Crieff

31 Mar Fair City Athletic v St Johnstone

St Johnstone refused to play and Fair City were awarded the cup

 

 

1894-95 Perthshire Cup

First round

20 Oct St Johnstone v Fair City Athletic 7-1

27 Oct Blairgowrie Our Boys v Tulloch 14-0

27 Oct Dunkeld v Sharp’s FP (Perth)

27 Oct* Duncrub Park v Crieff Athletic

10 Nov Crieff Athletic v Duncrub Park 6-1

27 Oct* Dunblane v Vale of Ruthven

27 Oct Vale of Teith v Rob Roy

Vale of Athole and Comrie byes

 

Second round

17 Nov St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 5-1

17 Nov Comrie v Dunblane 0-15

17 Nov Crieff Athletic v Vale of Atholl 1-5

Rob Roy v Sharp's FP (Perth) wo-scr

 

Semi-final

19 Jan Rob Roy v St Johnstone 2-6

9 Mar Vale of Athole v Dunblane 3-7

 

Final

23 Mar St Johnstone v Dunblane 2-2 at Market Park, Crieff

30 Mar St Johnstone v Dunblane 6-3 at Balhousie Park, Perth

 

 

 

 

1895-96 Perthshire Cup

First round

19 Oct Vale of Teith v St Johnstone 2-8

26 Oct Rob Roy v Black Watch 12-0

19 Oct Comrie v Dunblane 2-7 protest

9 Nov Comrie v Dunblane 2-3

19 Nov Vale of Ruthven v Duncrub Park 3-1

19 Oct Tulloch v Huntingtower 1-9

19 Nov Fair City Athletic v Dunkeld 3-1

19 Nov Breadalbane v Hearts of Strathmore 1-2

19 Nov Blairgowrie Our Boys v Vale of Athole 3-1

 

Second round

16 Nov St Johnstone v Fair City Athletic 9-4

16 Nov Dunblane v Duncrub Park 7-0

16 Nov Rob Roy v Blairgowrie Our Boys 4-0

16 Nov Huntingtower v Hearts of Strathmore 6-0

 

Semi-final

14 Dec Dunblane v Rob Roy 6-0 protest

18 Jan Dunblane v Rob Roy 3-1

14 Dec St Johnstone v Huntingtower 2-2

21 Dec St Johnstone v Huntingtower 10-0 friendly due to

hardness of the ground

18 Jan St Johnstone v Huntingtower 6-4

 

Final at Balhousie Park, Perth

22 Feb St Johnstone v Dunblane 2-2

29 Feb St Johnstone v Dunblane 5-3

 

 

 

 

1896-97 Perthshire Cup

First round

17 Oct St Johnstone v Dunblane 3-3

31 Oct Dunblane v St Johnstone 5-2

17 Oct Dunblane Corinthians v Black Watch 4-2

17 Oct Rob Roy v Vale of Ruthven 7-1

17 Oct Fair City Athletic v Strathmore (Alyth) 3-3

24 Oct Strathmore (Alyth) v Fair City Athletic 2-1 protest

2 Nov Strathmore (Alyth) v Fair City Athletic  0-0

14 Nov Fair City Athletic v Strathmore (Alyth) 6-2

17 Oct Vale of Athole v Hearts of Strathmore 4-1

24 Oct Strathearn (Crieff) v Duncrub Park 5-0 stopped 80 mins due to a snowstorm, result stood

 

Second round

14 Nov Rob Roy v Huntingtower 1-5

Rest byes

 

Third round

12 Dec Dunblane v Huntingtower 6-2

12 Dec Dunblane Corinthians v Fair City Athletic 4-2

12 Dec Vale of Athole v Strathearn (Crieff) 9-2

12 Dec Blairgowrie Our Boys v Breadalbane 2-3

 

Semi-final

16 Jan Dunblane v Breadalbane 2-0

16 Jan Vale of Athole v Dunblane Corinthians 4-0

 

Final at Recreation Grounds, Perth

20 Feb Vale of Athole v Dunblane 4-1

 

 

 

 

1897-98 Perthshire Cup

First round

16 Oct Rob Roy v Duncrub Park

16 Oct St Johnstone v Dunblane 5-2

16 Oct Scone v Black Watch 4-1

16 Oct Stanley v Birnam

16 Oct Breadalbane v Fair City Athletic 2-5

16 Oct Tulloch v Blairgowrie Our Boys

16 Oct Strathmore v Vale of Atholl 1-3

Huntingtower v Hearts of Strathmore wo-scr

 

Second round

13 Nov Huntingtower v Blairgowrie Our Boys 6-0

13 Nov Fair City Athletic v Scone 9-0

13 Nov Rob Roy v St Johnstone 4-0

13 Nov Birnam v Vale of Atholl 1-4

 

Semi-final

15 Jan Vale of Atholl v Fair City Athletic 2-2

22 Jan Fair City Athletic v Vale of Atholl 2-0

15 Jan Rob Roy v Huntingtower 6-0

 

Final at Recreation Ground, Perth

26 Feb Fair City Athletic v Rob Roy 3-3

5 Mar Fair City Athletic v Rob Roy 3-2

1898-99 Perthshire Cup

First round

15 Oct Dunblane v Black Watch 5-1

15 Oct Fair City Athletic v Rob Roy 6-2

15 Oct Comrie v Duncrub Park 2-1

15 Oct Morrisonians v St Johnstone 2-3

15 Oct Vale of Atholl v Tulloch 6-0

15 Oct Airleywight v Strathmore

            Scone v Birnam

15 Oct Stanley v Breadalbane 11-0

Huntingtower bye

 

Second round

29 Oct Huntingtower v Vale of Atholl 1-6

Rest byes

 

Third round

12 Nov Fair City Athletic v Scone 6-0

12 Nov St Johnstone v Airleywight 4-0

12 Nov Stanley v Vale of Atholl 1-5 protest

19 Nov Stanley v Vale of Atholl 1-1

12 Nov Dunblane v Comrie 5-1

 

Semi-final

18 Feb St Johnstone v Fair City Athletic 0-3 friendly played due to ground conditions

25 Feb St Johnstone v Fair City Athletic 0-9

18 Feb Vale of Atholl v Dunblane 2-0

 

Final at Recreation Ground, Perth

11 Mar Fair City Athletic v Vale of Atholl 5-2

 

 

 

 

1899-1900 Perthshire Cup

First round

14 Oct Scone v Stanley 2-4

14 Oct Huntingtower v Airleywight 3-1

14 Oct Auchterarder Thistle v Fair City Athletic 1-2

14 Oct St Johnstone v Duncrub Park 11-1

14 Oct Strathmore v Vale of Atholl 1-3

14 Oct Breadalbane v Tulloch 4-1

21 Oct Morrisonians v Black Watch 6-0 originally due on 14 Oct, this was postponed due to some Black Watch players being sent to the Boer War in Africa

Dunblane v Comrie wo-scr

 

Second round

11 Nov St Johnstone v Dunblane 1-3 friendly due to state of pitch

18 Nov St Johnstone v Dunblane 1-5

11 Nov Huntingtower v Morrisonians 0-9

11 Nov Breadalbane v Stanley 2-1 friendly due to state of pitch

18 Nov Breadalbane v Stanley 3-2

11 Nov Vale of Atholl v Fair City Athletic 3-3

25 Nov Fair City Athletic v Vale of Atholl 4-1

 

Semi-final

20 Jan Fair City Athletic v Breadalbane 7-2

20 Jan Dunblane v Morrisonians 5-0

 

Final at Recreation Ground, Perth

3 Mar Dunblane v Fair City Athletic 7-2

1900-01 Perthshire Cup

First round

3 Nov St Johnstone v Dunblane 1-1

10 Nov Dunblane v St Johnstone 4-2 protest

1 Dec Dunblane v St Johnstone 8-1

13 Oct Duncrub Park v Morrisonians 4-4

20 Oct Morrisonians v Duncrub Park 10-0 stopped before time

20 Oct Fair City Athletic v Black Watch 4-1

13 Oct Strathmore v Breadalbane 0-0

20 Oct Breadalbane v Strathmore 3-2

Vale of Atholl v Tulloch wo-scr

20 Oct Scone v Stanley 1-2

13 Oct Airleywight v Huntingtower 13-0

Auchterarder Thistle bye

 

Second round

17 Nov Auchterarder Thistle v Crieff Morrisonians 4-1

10 Nov Fair City Athletic v Breadalbane 1-0

8 Dec Dunblane v Vale of Atholl 3-2

10 Nov Airleywight v Stanley 3-2

 

Semi-final

19 Jan Dunblane v Airleywight 15-0

16 Feb Auchterarder Thistle v Fair City Athletic 2-1

 

Final at Recreation Ground, Perth

2 Mar Dunblane v Auchterarder Thistle 4-2

 

 

 

 

1901-02 Perthshire Cup

First round

12 Oct Comrie Ath v Black Watch 1-14

12 Oct Duncrub Park v Dunblane 2-3

12 Oct Oct St Johnstone vFair City Athletic 3-0

12 Oct Vale of Teith v Auchterarder Thistle 7-1

12 Oct Crieff Morrisonians v Tulloch 6-0

12 Oct Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 3-1

12 Oct Breadalbane v Airleywight 7-1

12 Oct Pitlochry Athletic v Strathmore 2-5

12 Oct Stanley v Vale of Athll 2-0 protest due to spectators encroaching field

2 Nov Stanley v Vale of Atholl 1-2 abandoned due to darkness

16 Nov Stanley v Vale of Atholl 1-2

Scone bye

 

Second round

26 Oct Scone v Black Watch 3-2 protest

9 Nov Scone v Black Watch 1-0 abandoned

16 Nov Scone v Black Watch 0-1

26 Oct Crieff Morrisonians v Vale of Teith  3-3

2 Nov Vale of Teith v Crieff Morrisonians 5-1

Rest byes

 

Third round

9 Nov Blairgowrie Our Boys v Strathmore 4-2

23 Nov Vale of Athol v Vale of Teith 5-3

23 Nov Dunblane v Black Watch 3-1

St Johnstone v Breadalbane wo-scr

 

Semi-final

18 Jan Vale of Atholl v Blairgowrie Our Boys 5-0

18 Jan Dunblane v St Johnstone 1-4

 

Final at Recreation Ground, Perth

8 Mar St Johnstone v Vale of Atholl 4-1

 

 

 

 

1902-03 Perthshire Cup

First round

11 Oct Auchterarder Thistle v Strathallan 5-3

11 Oct Crieff Morrisonians v Dunblane 1-3 abandoned

18 Oct Crieff Morrisonians v Dunblane 1-4

11 Oct Vale of Teith v Tulloch 1-1

18 Oct Tulloch v Vale of Teith 1-4

11 Oct Breadalbane v Scone 0-1

11 Oct Blairgowrie Our Boys v Strathmore 3-0

18 Oct Vale of Atholl v Stanley 3-1

11 Oct Huntingtower v Black Watch 1-8 abandoned

1 Nov Huntingtower v Black Watch 1-2

Fair City Athletic v Duncrub Park scr-wo

St Johnstone v Comrie wo-scr

Airleywight bye

 

Second round

25 Oct Dunblane v Auchterarder Thistle 1-1

1 Nov Dunblane v Auchterarder Thistle 3-1

25 Oct Airleywight v Blairgowrie Our Boys 0-6

Rest byes

 

Third round

8 Nov Vale of Atholl v Scone 2-0 abandoned due to rain, Scone later scratched

8 Nov Vale of Teith v Black Watch 1-0

8 Nov Dunblane v Blairgowrie Our Boys 7-1

Duncrub Park v St Johnstone wo-scr

 

Semi-final

24 Jan Vale of Teith v Vale of Atholl 2-1

31 Jan Dunblane v St Johnstone 0-1

 

Final at Recreation Grounds, Perth

8 Feb St Johnstone v Vale of Teith 3-2

 

 

 

1903-04 Perthshire Cup

First round

26 Sep Comrie v Morrisonians 0-5

26 Sep Dunblane v Vale of Teith 5-2

26 Sep St Johnstone v Auchterarder Thistle 1-0

26 Sep Vale of Atholl v Huntingtower 8-1

31 Oct Stanley v Black Watch 3-0

26 Sep Airleywight v Breadalbane 0-2

26 Sep Duncrub Park v Strathallan 1-2

3 Oct Tulloch v Dunkeld 3-0

Blairgowrie Our Boys v Scone scr-wo

 

Second round

24 Oct Scone v Tulloch 0-3

Rest byes

 

Third round

7 Nov Dunblane v Crieff Morrisonians 5-1 stopped due to darkness

21 Nov Dunblane v Crieff Morrisonians 6-0

7 Nov Tulloch v Stanley 1-0

14 Nov St Johnstone v Vale of Atholl 4-1

7 Nov Strathallan v Breadalbane 4-1

 

Semi final

16 Jan Dunblane v Strathallan 3-1

16 Jan Tulloch v St Johnstone 0-3

 

Final at Turret Bridge, Crieff

5 Mar Dunblane v St Johnstone 3-2

1904-05 Perthshire Cup

First round

24 Sep Tulloch v Dunkeld 2-1

24 Sep Stanley v Scone 2-2

1 Oct Scone v Stanley 3-3

8 Oct Stanley v Scone 3-1 at Luncarty

24 Sep Huntingtower v Vale of Atholl 1-6

24 Sep Luncarty v Blairgowrie Our Boys 3-2

24 Sep Vale of Teith v Black Watch 2-0

24 Sep Rob Roy v Duncrub Park 1-2

24 Sep Auchterarder v Dunblane 0-5

24 Sep Strathallan v Crieff Morrisonians 3-4

Breadalbane v Airleywight wo-scr

St Johnstone v Comrie wo-scr

 

Second round

22 Oct Luncarty v Tulloch 5-3

22 Oct Vale of Atholl v Vale of Teith 4-1 protest, referee not official

5 Nov Vale of Atholl v Vale of Teith 0-2 at Doune

Rest byes

 

Third round

5 Nov Dunblane v Morrisonians 5-3 abandoned in 83 mins

19 Nov Dunblane v Morrisonians 2-0

12 Nov Vale of Teith v St Johnstone 1-6

5 Nov Duncrub Park v Breadlbane 2-2

12 Nov Breadalbane v Duncrub Park 2-1

5 Nov Stanley v Luncarty 2-0

 

Semi-final

14 Jan Stanley v St Johnstone 2-5

Dunblane v Breadalbane wo-scr

 

Final

4 Mar St Johnstone v Dunblane 2-1 at Turret Bridge, Crieff, protest that goals were not the correct height

25 Mar St Johnstone v Dunblane 1-0 at Stanley, abandoned in 50 mins after a crowd invasion when Arnott of St Johnstone was ordered off

8 Apr St Johnstone v Dunblane 3-1 at Market Park, Dunblane

 

 

 

 

 

1905-06 Perthshire Cup

First round

23 Sep Star of Atholl v Breadalbane 0-1

23 Sep St Johnstone v Rob Roy 4-2

23 Sep Duncrub Park v Black Watch 5-1

23 Sep Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 3-0

30 Sep Tulloch v Dunkeld 6-1

7 Oct Dunblane v Morrisonians 6-1

14 Oct Vale of Atholl v Stanley 4-4

21 Oct Stanley v Vale of Atholl 1-0

23 Sep Airleywight v Luncarty 4-3

           Auchterarder Thistle v Comrie

Scone bye

 

Second round

7 Oct Auchterarder Thistle v Scone 4-0

Duncrub Park v Breadalbane wo-scr

Rest byes

 

Third round

4 Nov St Johnstone v Airleywight 10-0

4 Nov Duncrub Park v Auchterarder Thistle 0-3

4 Nov Tulloch v Stanley 7-1 (abandoned in 84 mins)

1 Dec Tulloch v Stanley 3-0

Dunblane v Blairgowrie Our Boys wo-scr

 

Semi-final

13 Jan St Johnstone v Tulloch 3-1

13 Jan Dunblane v Auchterarder Thistle 3-1

 

Final

3 Mar Dunblane v St Johnstone 0-0 at Turret Bridge, Crieff

10 Mar Dunblane v St Johnstone 7-2 at Recreation Ground, Perth

 

 

 

 

1905-06 Perthshire Consolation Cup

First round

3 Feb Comrie v Black Watch 2-1

3 Feb Auchterarder Thistle v Scone 2-1

3 Feb Duncrub Park v Callander Rob Roy 6-0

3 Feb Tulloch v Crieff Morrisonians 3-1

3 Feb Blairgowrie Our Boys v Dunkeld 3-3

24 Feb Dunkeld v Blairgowrie Our Boys 1-4

3 Feb Breadalbane v Star of Atholl 5-3

3 Feb Huntingtower v Airleywight 5-1

          Vale of Atholl v Luncarty

Stanley bye

 

Second round

24 Feb Stanley v Duncrub Park 0-1

rest byes

 

Third round

10 Mar Huntingtower v Auchterarder Thistle 1-4

10 Mar Comrie v Tulloch v 3-4

10 Mar Blairgowrie Our Boys v Duncrub Park 4-1

10 Mar Breadalbane v Vale of Atholl 1-3

 

Semi-final

31 Mar Vale of Atholl v Blairgowrie Our Boys 4-3

31 Mar Tulloch v Auchterarder Thistle 0-0

7 Apr Tulloch v Auchterarder Thistle 2-1

 

Final at Recreation Grounds, Perth

14 Apr Tulloch v Vale of Atholl 2-1

1906-07 Perthshire Cup

First round

22 Sep St Johnstone v Rob Roy 7-0

22 Sep Duncrub Park v Black Watch 5-1

22 Sep Huntingtower v Breadalbane 2-4

22 Sep Tulloch v Luncarty 6-1

22 Sep Airleywight v Scone 0-2

22 Sep Vale of Teith v Dunblane 1-1

29 Sep Dunblane v Vale of Teith 1-2

22 Sep Auchterarder Thistle v Allanvale (Blackford) 2-3

22 Sep Morrisonians v Comrie 9-0

29 Sep Dunkeld v Vale of Atholl 2-4

6 Oct Stanley v Blairgowrie Our Boys 2-2

13 Oct Blairgowrie Our Boys v Stanley 6-2

Star of Atholl bye

 

Second round

20 Oct Breadalbane v Scone 2-2

27 Oct Scone v Breadalbane 2-2

3 Nov Scone v Breadalbane 6-4 (at Dunkeld)

20 Oct Vale of Teith v Allanvale 6-1

Tulloch v Star of Atholl wo-scr

Rest byes

 

Third round

10 Nov St Johnstone v Morrisonians 7-1

10 Nov Vale of Atholl v Vale of Teith 2-2

17 Nov Vale of Teith v Vale of Atholl 5-2 at Dunkeld

10 Nov Tulloch v Duncrub Park 5-0

10 Nov Scone v Blairgowrie Our Boys 2-0

 

Semi-final

12 Nov Vale of Teith v Scone 3-2

12 Jan St Johnstone v Tulloch 6-0

 

Final

2 Mar St Johnstone v Vale of Teith 0-0 at Duckburn Park, Dunblane

9 Mar St Johnstone v Vale of Teith 2-2 at Duckburn Park, Dunblane

23 Mar St Johnstone v Vale of Teith 0-0 aet at Turret Bridge, Crieff

13 Apr St Johnstone v Vale of Teith 1-0 aet at Turret Bridge, Crieff

 

 

 

 

 

1906-07 Perthshire Consolation Cup

First round

16 Feb Huntingtower v Dunkeld 3-1

16 Feb Stanley v Luncarty 3-2

2 Feb Airleywight v Vale of Atholl 5-2

2 Mar Star of Atholl v Tulloch 2-6

9 Feb Scone v Crieff Morrisonians 1-4

          Auchterarder Thistle v Black Watch

2 Feb Allanvale v Comrie 6-3

Rob Roy v Duncrub Park wo-scr

Blairgowrie Our Boys v Breadalbane wo-scr

Dunblane bye

 

Second round

2 Mar Huntingtower v Blairgowrie Our Boys 1-4 protest

9 Mar Huntingtower v Blairgowrie Our Boys 1-1

23 Mar Huntingtower v Blairgowrie Our Boys 0-1

            Dunblane v Rob Roy

23 Feb Crieff  Morrisonians v Stanley 6-1

             Tulloch v Airleywight

16 Feb Allanvale v Black Watch 4-0

 

Third round

Blairgowrie Our Boys v Dunblane wo-scr

Crieff Morrisonians, Tulloch and Allanvale byes

 

Semi-final

6 Apr Blairgowrie Our Boys v Allanvale 2-2

13 Apr Allanvale v Blairgowrie Our Boys 2-0

6 Apr Crieff Morrisonians v Tulloch 1-2

 

Final

4 May Tulloch v Allanvale 0-0 at Turret Bridge, Crieff

11 May Tulloch v Allanvale 2-0 at Recreation Grounds, Perth

1907-08 Perthshire Cup

First round

21 Sep Airleywight v Breadalbane 3-2

21 Sep Scone v Dunkeld 3-0

28 Sep Dunblane v Black Watch 7-0

28 Sep Tulloch v Luncarty 0-2

5 Oct Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 5-2

12 Oct Vale of Atholl v Stanley 1-2

           Auchterarder Thistle v Crieff Morrisonians

29 Sep Vale of Teith v Comrie 9-0

Duncrub Park v Allanvale wo-scr

St Johnstone exempt until third round

 

Second round

19 Oct Blairgowrie Our Boys v Morrisonians 2-1

19 Oct Airleywight v Luncarty 2-4

Rest byes

 

Third round

2 Nov St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 3-0

2 Nov Luncarty v Alllanvale 2-1

2 Nov Stanley v Vale of Teith 2-3

9 Nov Dunblane v Scone 6-0

 

Semi final

7 Dec St Johnstone v Luncarty 8-0

7 Dec Dunblane v Vale of Teith 1-2 unfinished, protest by Dunblane on the grounds of referee’s incompetence and that he tried to strike one of their players was dismissed by 5 votes to 2.

 

Final at Kincarrathie Park, Perth

29 Feb St Johnstone v Vale of Teith 5-1

 

 

 

 

1907-08 Perthshire Consolation Cup

First round

14 Dec Vale of Atholl v Luncarty 3-0

14 Dec Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 3-1

             Scone v Airleywight

21 Dec Stanley v Dunkeld 8-0

14 Dec Comrie v Crieff Morrisonians 1-3

14 Dec Auchterarder Thistle v Duncrub Park

Tulloch v Breadalbane scr-wo

Allanvale v Dunblane wo-scr

Black Watch bye

 

Second round

11 Jan Auchterarder Thistle v Black Watch 2-3

Rest byes

 

Third round

18 Jan Vale of Atholl v Breadalbane 4-1

8 Feb Crieff Morrisonians v Allanvale 1-1

15 Feb Allanvale v Crieff Morrisonians 3-1

18 Jan Stanley v Blairgowrie Our Boys 2-3

18 Jan Scone v Black Watch 4-2

 

Semi-final

22 Feb Allanvale v Blairgowrie Our Boys 3-3

7 Mar Blairgowrie Our Boys v Allanvale 4-2

15 Feb Scone v Vale of Atholl 0-1

 

Final at Recreation Ground, Perth

14 Mar Blairgowrie Our Boys v Vale of Atholl 2-0

 

 

 

 

1908-09 Perthshire Cup

First round

12 Sep Scone v Dunblane 3-3

19 Sep Scone v Dunblane 0-6

12 Sep Huntingtower v Breadalbane 4-6

12 Sep Blairgowrie Our Boys v Vale of Atholl 4-1

26 Sep Stanley v Tulloch 4-1

19 Sep Dunkeld v Luncarty 1-1

26 Sep Luncarty v Dunkeld 2-1

12 Sep Allanvale v Crieff Morrisonians 0-5

12 Sep Doune Castle v Comrie 3-1

Black Watch v Duncrub Park wo-scr

 

Second round

24 Oct Blairgowrie Our Boys v Breadalbane 1-0

Rest byes

 

Third round

24 Oct Morrisonians v Doune Castle 2-4 protest

14 Nov Morrisonians v Doune Castle 4-2

24 Oct Stanley v Black Watch 2-0

14 Nov Blairgowrie Our Boys v St Johnstone 1-9

31 Oct Dunblane v Luncarty 6-0

 

Semi-final

21 Nov Dunblane v Stanley 9-1

21 Nov Morrisonians v St Johnstone 1-3 stopped due to darkness in 77 mins

5 Dec St Johnstone v Morrisonians  5-1 protest at state of ground

21 Nov Dunblane v Stanley 9-1

 

Final at Recreation Ground, Perth

27 Feb St Johnstone v Dunblane 5-2

 

 

 

 

1908-09 Perthshire Consolation Cup

First round

19 Dec Crieff Morrisonians v Black Watch 2-3

          Comrie v Duncrub Park

5 Dec Scone v Allan Vale 4-1

5 Dec Vale of Atholl v Huntingtower 1-3

5 Dec Luncarty v Dunkeld 8-0

5 Dec Breadalbane v Tulloch 4-1

5 Dec Stanley v Blairgowrie Our Boys 3-3

6 Feb Blairgowrie  Our Boys v Stanley 3-0

6 Mar Blairgowrie  Our Boys v Stanley 1-0

Doune Castle bye

 

Second round

30 Jan Scone v Black Watch 3-1

30 Jan Breadalbane v Comrie 1-1

6 Feb Comrie v Breadlabane 1-3

30 Jan Huntingtower v Luncarty 3-0

13 Mar Blairgowrie  Our Boys v Doune Castle 1-3

 

Semi-final

      Doune Castle v Scone  protest, pitch not lined properly

3 Apr Doune Castle v Scone 5-3

20 Feb Breadalbane Our Boysv Huntingtower 3-1

 

Final at Recreation Ground, Perth

17 Apr Doune Castle v Breadalbane 1-0

1909-10 Perthshire Cup

First round

11 Sep Blairgowrie Our Boys v Tulloch 3-2

11 Sep Breadalbane v Atholl Rangers 8-0

       Luncarty v Stanley

25 Sep Vale of Atholl v Huntingtower 2-2

2 Oct Huntingtower v Vale of Atholl 3-0

11 Sep Auchterarder Primrose v Doune Castle 1-2

11 Sep Duncrub Park v Black Watch 2-1

11 Sep Comrie v Morrisonians 1-5

11 Sep Allanvale v Scone 4-4

18 Sep Scone v Allanvale 2-1

St Johnstone and Dunblane exempt until third round

 

Second round

9 Oct Huntingtower v Duncrub Park 1-1

16 Oct Duncrub Park v Huntingtower 2-3 abandoned due to darkness

23 Oct Duncrub Park v Huntingtower 1-2

9 Oct Blairgowrie Our Boys v Doune Castle 2-2 protest

16 Oct Doune Castle v Blairgowrie Our Boys 0-0

23 Oct Blairgowrie Our Boys v Doune Castle 1-3 at Recreation Ground, Perth

13 Nov Doune Castle v Blairgowrie Our Boys 3-1 at Blackford

Morrisonians, Breadalbane, Scone and Stanley byes

 

Third round

23 Oct Stanley v Breadalbane 2-0

23 Oct Morrisonians v St Johnstone 4-2

20 Nov Scone v Doune Castle 4-0

30 Oct Huntingtower v Dunblane 2-3

 

Semi-final

27 Nov Scone v Morrisonians 0-1

27 Nov Stanley v Dunblane 2-1 abandoned due to darkness

11 Dec Dunblane v Stanley 1-4 friendly played instead

1 Jan Dunblane v Stanley 4-1

 

Final at Recreation Ground, Perth

5 Mar Dunblane v Morrisonians 2-1

 

 

 

 

1909-10 Perthshire Consolation Cup

First round

5 Feb Breadalbane v Huntingtower 4-0

          Vale of Atholl v Atholl Rangers

15 Jan Luncarty v Blairgowrie Our Boys 0-3

         Tulloch v Stanley

         Allanvale v Comrie

         Dunblane v Auchterarder Primrose

St Johnstone v Duncrub Park scr-wo

Black Watch bye

 

Second round

5 Feb Blairgowrie Our Boys v Black Watch 6-3

Rest byes

 

Third round

5 Feb Allanvale v Scone 2-0

12 Feb Auchterarder Primrose v Breadalbane 0-4

12 Feb Stanley v Duncrub Park

19 Feb Blairgowrie Our Boys v Vale of Atholl 3-0

 

Semi-final

5 Mar Blairgowrie Our Boys v Allanvale 1-2

5 Mar Stanley v Breadalbane 3-0

 

Final at Recreation Ground, Perth

23 Apr Stanley v Allanvale 2-1

 

 

 

 

1910-11 Perthshire Cup

First round

10 Sep Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 2-1 replay ordered as referee was not on the official SFA list

8 Oct Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 3-1

10 Sep Vale of Atholl v Luncarty 3-4

17 Sep Stanley v Tulloch 2-1

10 Sep Breadalbane v Atholl Rangers 6-0

10 Sep Scone v Black Watch 2-2

17 Sep Scone v Black Watch 4-2 protest

8 Oct Scone v Black Watch 6-1 at Perth

10 Sep Comrie v Allanvale 3-3

17 Sep Allanvale v Comrie 1-1

8 Oct Comrie v Allanvale 1-7 at Crieff

Auchterarder Primrose v Dunning wo-scr

St Johnstone, Crieff Morrisonians and Dunblane exempt until third round

 

Second round

15 Oct Stanley v Allanvale 6-0

8 Oct Auchterarder Primrose v Breadalbane 1-1

15 Oct Breadalbane v Auchterarder Primrose 4-0

Rest byes

 

Third round

22 Oct Dunblane v St Johnstone 3-3

29 Oct St Johnstone v Dunblane  4-1

22 Oct Blairgowrie Our Boys v Breadalbane 3-2

22 Oct Luncarty v Crieff Morrisonians 1-1

29 Oct Crieff Morrisonians v Luncarty 3-0

29 Oct Scone v Stanley 7-1

 

Semi-final

19 Nov Scone v St Johnstone 1-3

19 Nov Morrisonians v Blairgowrie Our Boys 3-1

 

Final at Recreation Ground, Perth

25 Feb St Johnstone v Morrisonians 7-0

 

 

 

 

1910-11 Perthshire Consolation Cup

First round

24 Dec Dunkeld v Vale of Atholl 2-2

31 Dec Vale of Atholl v Dunkeld 3-0

3 Dec Huntingtower v Tulloch 1-3

3 Dec Blairgowrie Our Boys v Stanley 1-0

      Luncarty v Breadalbane

      Auchterarder Primrose v Scone

      Comrie v Allanvale

      Black Watch and Dunning byes

 

Second round

17 Dec Tulloch v Black Watch 3-2

       Dunning v Breadalbane

       Scone v Blairgowrie Our Boys

7 Jan Allanvale v Vale of Atholl 1-0

 

Semi-final

4 Feb Tulloch v Scone      DRAW

11 Feb Scone v Tulloch 2-0 abandoned in 76 mins, and the tie awarded to Scone

4 Feb Breadalbane v Allanvale 1-0

 

Final at Recreation Ground, Perth

4 Mar Scone v Breadalbane 1-0

1911-12 Perthshire Cup

First round

9 Sep Scone v Auchterarder Primrose 5-0

9 Sep Dunblane v Comrie 10-0

9 Sep Allanvale v Black Watch

9 Sep Huntingtower v Blairgowrie Our Boys

16 Sep Breadalbane v Vale of Atholl 6-1

9 Sep Luncarty v Stanley

9 Sep Dunkeld v Tulloch

Morrisonians and St Johnstone exempt until third round

 

Second round

28 Oct Dunblane v Allanvale 4-1

Rest byes

 

Third round

21 Oct Blairgowrie Our Boys v Black Watch 3-3

28 Oct Blairgowrie Our Boys v Black Watch 0-1

21 Oct Breadalbane v Scone 1-1 stopped due to rain

28 Oct Breadalbane v Scone 1-2

21 Oct Morrisonians v St Johnstone 2-7

4 Nov Dunblane v Stanley 4-1

 

Semi-final

18 Nov Scone v Black Watch 3-0

18 Nov Dunblane v St Johnstone 1-2

 

Final

St Johnstone v Scone wo-scr

 

 

 

 

1911-12 Perthshire Consolation Cup

First round

2 Dec Breadalbane v Vale of Atholl 3-0 Vale claimed match on account that Breadalbane gave no notice of their intention to play the tie

2 Dec Crieff Morrisonians v Black Watch 8-0

2 Dec Blairgowrie Our Boys v Stanley 3-2

2 Dec Dunblane v Auchterarder 4-3

2 Dec Comrie v Allanvale

2 Dec Dunkeld & Birnam v Tulloch 0-2 abandoned due to darkness

23 Dec Dunkeld & Birnam v Tulloch 1-5

 

Second round

1 Jan Crieff Morrisonians v Blairgowrie Our Boys 1-0

6 Jan Tulloch v Comrie 5-2

Huntingtower v Vale of Atholl scr-wo

Dunblane bye

 

Semi-final

17 Feb Crieff Morrisonians v Tulloch 3-0

Vale of Atholl v Dunblane wo-scr

 

Final at Recreation Park, Pitlochry

27 Apr Crieff Morrisonians v Vale of Atholl 3-0

 

 

 

1912-13 Perthshire Cup

First round

14 Sep Blairgowrie v Luncarty 1-2

28 Sep Morrisonians v Black Watch 2-0

28 Sep Stanley v Breadalbane 2-3

28 Sep Tulloch v Huntingtower 6-0

5 Oct Birnam v Vale of Atholl 0-2

14 Sep Allanvale v Comrie 1-2

           Dunblane v Auchterarder Primrose

St Johnstone and Scone exempt until third round

 

Second round

19 Oct Vale of Atholl v Breadalbane 0-1

Rest byes

 

Third round

26 Oct Morrisonians v Tulloch 3-1

19 Oct Comrie v St Johnstone 1-2 abandoned due to darkness, St Johnstone later scratched

26 Oct Dunblane v Scone 0-0

9 Nov Scone v Dunblane 0-2

26 Oct Breadalbane v Luncarty 2-1

 

Semi-final

23 Nov Dunblane v Morrisonians 2-1

30 Nov Breadalbane v Comrie 3-1

 

Final at Duckburn Park, Dunblane

29 Mar Dunblane v Breadalbane 3-0

 

 

 

 

1912-13 Perthshire Consolation Cup

First round

          Comrie v Crieff Morrisonians

7 Dec Tulloch v Blairgowrie Amateurs 6-1

28 Dec Birnam v Luncarty 1-2

      Huntingtower v Vale of Atholl

Allanvale v Black Watch wo-scr

Scone v St Johnstone wo-scr

Stanley v Breadalbane wo-scr

Auchterarder Primrose bye

 

Second round

4 Jan Stanley v Vale of Atholl 1-0

        Tulloch v Comrie

        Auchterarder Primrose v Scone

22 Feb Luncarty v Black Watch 6-4

               

Semi-final

15 Feb Scone v Comrie 1-0

1 Mar Stanley v Luncarty 3-0

 

Final at Recreation Ground, Scone

5 Apr Scone v Stanley 1-0

1913-14 Perthshire Cup

First round

13 Sep Birnam v Vale of Atholl 0-2

13 Sep Blairgowrie Amateurs v Stanley 2-7

13 Sep Scone v Black Watch        Scone won by a goal

13 Sep Comrie v Crieff Morrisonians 1-3

Allanvale v Auchterarder Primrose scr-wo

Tulloch v Luncarty wo-scr

St Johnstone, Dunblane, Breadalbane and Stanley exempt until third round

 

Second round

11 Oct Tulloch v Scone 2-1 (at Perth)

Rest byes

 

Third round

25 Oct St Johnstone v Auchterarder Primrose 5-1

25 Oct Morrisonians v Stanley 6-1

25 Oct Dunblane v Tulloch 1-1

25 Oct Breadalbane v Vale of Atholl 3-0

 

Semi final

22 Nov Morrisonians v Breadalbane 4-1

25 Dec St johnstone v Tulloch 7-1

 

Final at Duckburn Park, Dunblane

7 Mar St Johnstone v Morrisonians 4-0

 

 

 

 

1913-14 Perthshire Consolation Cup

First round

          Scone v Black Watch

          Dunblane v Allanvale

          Auchterarder Primrose v Comrie

          Birnam v Luncarty

6 Dec Vale of Atholl v Stanley 2-1

Blairgowrie Amateurs bye

 

Second round                

         Blairgowrie Amateurs v Dunblane

3 Jan Vale of Atholl v Scone 0-1

Rest byes

 

Semi final

14 Feb Scone v Blairgowrie Amateurs 6-2

           Auchterarder Primrose v Luncarty

 

Final at Recreation Ground, Perth

18 Apr Luncarty v Scone 2-1

 

 

 

 

1914-1919 Perthshire Cup

No competition

1914-1919 Perthshire Consolation Cup

No Competition

 

 

 

          

1919-20 Perthshire Cup

First round

27 Sep Luncarty v Huntingtower 7-0

27 Sep Stanley v Blairgowrie Amateurs 0-4

11 Oct Breadalbane v Vale of Atholl 3-4

27 Sep Dunkeld & Birnam v Tulloch 5-1

Scone bye

St Johnstone and Morrisonians exempt

Black Watch were late entries and were exempted into the Second round

 

Second round

8 Nov Vale of Atholl v St Johnstone 0-2

8 Nov Luncarty v Blairgowrie Amateurs 1-2

8 Nov Dunkeld & Birnam v Morrisonians 3-7

8 Nov Scone v Black Watch 2-6

 

Semi-final

28 Feb Black Watch v Blairgowrie Amateurs 0-2

Crieff Morrisonians v St Johnstone wo-scr

 

Final at Recreation Ground, Perth

10 Apr Blairgowrie Amateurs v Morrisonians 3-2

 

 

 

 

1919-20 Perthshire Consolation Cup

First round

21 Feb Dunkeld & Birnam v Breadalbane 1-2

 

 

Semi-final

20 Mar Vale of Atholl v Breadalbane 3-1

6 Mar Luncarty v Huntingtower 1-0

 

Final at Recreation Park, Pitlochry

24 Apr Vale of Atholl v Luncarty 2-0

1920-21 Perthshire Cup

First round

         Black Watch v Huntingtower

9 Oct Breadalbane v Dunkeld and Birnam 3-1

         Tulloch v Luncarty

         Scone v Vale of Atholl

 

Second round

4 Dec St Johnstone v Black Watch 3-1

          Crieff Morrisonians v Breadalbane

27 Nov Vale of Atholl v Blairgowrie Amateurs 1-0 abandoned due to heavy rain

4 Dec Vale of Atholl v Blairgowrie Amateurs 1-2

Tulloch bye

 

Semi-final

26 Feb St Johnstone v Breadalbane 2-0

            Blairgowrie Amateurs v Tulloch

 

Final at Recreation Ground, Perth

26 Mar St Johnstone v Blairgowrie Amateurs 5-0

 

 

 

 

1920-21 Perthshire Consolation Cup

First round

           Vale of Atholl v Scone

            Huntingtower v Luncarty

Black Watch and  Dunkeld & Birnam byes

 

Semi-final

            Huntingtower v Black Watch

12 Mar Dunkeld & Birnam v Vale of Atholl 2-4

 

Final at Recreation Park, Pitlochry

23 Apr Vale of Atholl v Black Watch 3-2

1921-22 Perthshire Cup

First round

8 Oct Vale of Atholl v Black Watch 5-1

8 Oct Breadalbane v Dunkeld & Birnam 1-1

15 Oct Dunkeld & Birnam v Breadalbane 2-1

Rest byes

 

Semi-final

25 Feb Blairgowrie Amateurs v St Johnstone 2-0

25 Feb Dunkeld & Birnam v Vale of Atholl 3-3

4 Mar Vale of Atholl v Dunkeld & Birnam 3-2

 

Final at Recreation Ground, Perth

10 Apr Vale of Atholl v Blairgowrie Amateurs 2-0

 

 

 

 

1921-22 Perthshire Consolation Cup

Final at Recreation Park, Aberfeldy

1 Apr Black Watch v Breadalbane 1-0

 

 

 

         

1922-23 Perthshire Cup

First round

28 Oct Dunkeld & Birnam v Black Watch 1-2

28 Oct Breadalbane v Atholl Rovers 3-2

Vale of Atholl v St Johnstone wo-scr

Blairgowrie Amateurs bye

 

Semi-final

17 Feb Breadalbane v Black Watch 4-2

17 Feb Blairgowrie Amateurs v Vale of Atholl 0-2

 

Final at Recreation Ground, Perth

17 Mar Vale of Atholl v Breadalbane 0-0

7 Apr Vale of Atholl v Breadalbane 2-0

 

 

 

 

1922-23 Perthshire Consolation Cup

Final

24 Mar Dunkeld & Birnam v Atholl Rovers 1-0

 

 

 

 

1923-24 Perthshire Cup

First round

24 Nov Breadalbane v Atholl Rovers 2-0

3 Nov Vale of Atholl v Dunkeld & Birnam 2-2

2 Feb Dunkeld & Birnam v Vale of Atholl 0-1

3 Nov Black Watch v Blairgowrie 0-8

St Johnstone bye

 

Semi-final

16 Feb Vale of Atholl v St Johnstone 2-1

16 Feb Breadalbane v Blairgowrie 1-1

23 Feb Blairgowrie v Breadalbane 4-2

 

Final Recreation Ground, Perth

1 Mar Blairgowrie v Vale of Atholl 3-1

 

 

 

 

1923-24 Perthshire Consolation Cup

First round

15 Mar Breadalbane v St Johnstone 4-0

15 Mar Vale of Atholl v Atholl Rovers 1-3

 

Semi-final

22 Mar Atholl Rovers v Breadalbane 2-3

 

 

Final

5 Apr Breadalbane v Dunkeld & Birnam 1-1 at Recreation Park, Aberfeldy

19 Apr Breadalbane v Dunkeld & Birnam 4-1 at Recreation Park, Pitlochry

1924-25 Perthshire Cup

First round

        Breadalbane v St Johnstone

        Blairgowrie v Huntingtower

Vale of Atholl and  Dunkeld & Birnam byes

 

Semi-final

15 Nov Breadalbane v Vale of Atholl 6-3

Dunkeld & Birnam v Blairgowrie wo-scr

 

Final at Muirton Park, Perth

4 Apr Dunkeld & Birnam v Breadalbane 3-2

 

 

 

 

1924-25 Perthshire Consolation Cup

No competition

         

1925-26 Perthshire Cup

First round

7 Nov Vale of Atholl v Breadalbane 4-3

Rest byes

 

Semi-final

16 Jan St Johnstone v Dunkeld & Birnam 7-0

Vale of Atholl v Huntingtower wo-scr

 

Final at Muirton Park, Perth

20 Mar St Johnstone v Vale of Atholl 6-1

 

 

 

 

1925-26 Perthshire Consolation Cup

Final at Recreation Park, Pitlochry

        Dunkeld & Birnam v Breadalbane

 

1926-27 Perthshire Cup

First round

16 Oct Breadalbane v Huntingtower 5-4

Rest byes

 

Semi-final

13 Nov Moulin City v Breadalbane 1-2

19 Feb Vale of Atholl v St Johnstone 1-6

 

Final at Muirton Park, Perth

5 Mar St Johnstone v Breadalbane 6-2

 

 

 

 

1926-27 Perthshire Consolation Cup

First round

19 Mar Vale of Atholl v Moulin City 6-1

19 Mar Killin v Birnam Rovers

 

Final at Recreation Ground, Birnam

28 Apr Vale of Atholl v Birnam Rovers 2-0

1927-28 Perthshire Cup

First round

5 Nov Vale of Atholl v Birnam Rovers 6-1

5 Nov Moulin City v Dunkeld & Birnam 3-2

5 Nov Grandtully Vale v Killin 1-1

19 Nov Killin v Grandtully Vale 4-4

3 Dec Killin v Grandtully Vale 3-2

St Johnstone and Breadalbane exempt

 

Second round

17 Dec Vale of Atholl v Killin 3-0

St Johnstone and Breadalbane exempt

Moulin City bye

 

Semi-final

28 Jan Vale of Atholl v Moulin City 2-1

25 Feb St Johnstone v Breadalbane 8-1

 

Final at Muirton Park, Perth

21 Apr St Johnstone v Vale of Atholl 3-0

 

 

 

 

1927-28 Perthshire Consolation Cup

First round

31 Mar Moulin City v Birnam Rovers 0-3

31 Mar Breadalbane v Killin

Rest byes

 

Semi-final

7 Apr Grandtully Vale v Killin 2-5

           Birnam Rovers v Dunkeld & Birnam

 

Final at Recreation Park, Aberfeldy

28 Apr Killin v Birnam Rovers 4-2

1928-9 Perthshire Cup

First round

Dunkeld & Birnam v Moulin City wo-disq

Vale of Atholl and St Johnstone exempt to semi-final

 

Second round

Birnam Rovers v Breadalbane

Rest byes

 

Third round

1 Dec Killin v Dunkeld & Birnam 4-2

1 Dec Breadalbane v Grandtully Vale 1-0

 

Semi-final

9 Mar Vale of Atholl v Killin

27 Mar St Johnstone v Breadalbane 6-0

 

Final at Muirton Park, Perth

13 Apr St Johnstone v Vale of Atholl 4-0

 

 

 

 

1928-29 Perthshire Consolation Cup

Semi-final

6 Apr Killin v Breadalbane 6-0

13 Apr Balhousie Amateurs v Strathardle United 10-0

 

Final

20 Apr Balhousie Amateurs v Killin 2-2, 1-0 corners

1929-30 Perthshire Cup

First round

26 Oct Grandtully Vale v Moulin City 4-7

26 Oct Killin v Birnam Rovers 4-3

            Balhousie Amateurs v Strathardle United

            Dunkeld and Birnam v Breadalbane

Vale of Atholl and St Johnstone exempt until semi-final

 

Second round

Moulin City v Killin

Balhousie Amateurs v Dunkeld and Birnam or Breadalbane

 

Semi-final

22 Feb Vale of Atholl v St Johnstone 0-6

22 Feb Killin v Balhousie Amateurs 3-1

 

Final at Muirton Park, Perth

29 Mar St Johnstone v Killin 7-2

 

 

 

 

1929-30 Perthshire Consolation Cup

First round

15 Mar Moulin City v Balhousie Amateurs 4-4

29 Mar Vale of Atholl v Strathardle United 3-0

             Grandtully Vale v Birnam Rovers

             Dunkeld and Birnam v Breadalbane

 

Semi-final

12 Apr Vale of Atholl v Balhousie Amateurs 3-1

            Birnam Rovers v Breadalbane

 

Final at Recreation Park, Pitlochry

26 Apr Vale of Atholl v Birnam Rovers 1-0

1930-31 Perthshire Cup

First round

25 Oct Vale of Atholl v Balhousie Amateurs 3-1

25 Oct Birnam Rovers v Strathardle United 7-1

25 Oct Moulin City v Dunkeld 6-1

1 Nov Breadalbane v Grandtully Vale 1-0

St Johnstone and Killin exempt to semi-final

 

Second round

29 Nov Breadalbane v Vale of Atholl 1-4

29 Nov Birnam Rovers v Moulin City 3-0

 

Semi-final

7 Feb Killin v Vale of Atholl 2-2

14 Feb Vale of Atholl v Killin 4-3

21 Feb Birnam Rovers v St Johnstone 4-8

 

Final at Muirton Park, Perth

28 Feb St Johnstone v Vale of Atholl 4-2

 

 

 

 

1930-31 Perthshire Consolation Cup

First round

21 Feb Killin v Moulin City

21 Feb Breadalbane v Strathardle United

21 Feb Grandtully Vale v Dunkeld & Birnam

28 Feb Balhousie Amateurs v Birnam Rovers 1-3

 

Semi-final

 

 

 

Final

25 Apr Birnam Rovers v Killin 5-1

1931-32 Perthshire Cup

First round

3 Oct Breadalbane v Blairgowrie 0-4

3 Oct Birnam Rovers v Ballinluig 6-2

3 Oct Moulin City v Heatherbell 4-1

3 Oct Killin v Grandtully Vale 4-1

Dunkeld & Birman bye

St Johnstone and Vale of Atholl exempt to semi final

 

Second round

7 Nov Birnam Rovers v Killin 3-1

Moulin City, Blairgowrie and Dunkeld & Birnam byes

 

Third round

21 Nov Moulin City v Blairgowrie 1-4

21 Nov Birnam Rovers v Dunkeld & Birnam 10-0

 

Semi-final

6 Feb Birnam Rovers v Vale of Atholl 3-2

12 Mar St Johnstone v Blairgowrie 5-2

 

Final at Muirton Park, Perth

20 Apr St Johnstone v Birnam Rovers 9-0

 

 

 

 

1931-32 Perthshire Consolation Cup

First round

20 Feb Grandtully Vale v Balhousie Amateurs 1-5

27 Feb Dunkeld & Birnam v Ballinluig 2-3

27 Feb Killin v Vale of Atholl

5 Mar Vale of Atholl v Killin 7-0

19 Mar Blairgowrie v Breadalbane 10-1

 

Semi-final

19 Mar Vale of Atholl v Balhousie Amateurs 1-0

2 Apr Blairgowrie v Ballinluig 4-0

 

Final at Recreation Park, Pitlochry

23 Apr Blairgowrie v Vale of Atholl 1-2 protest, ineligible player

17 Sep 1932 Blairgowrie v Vale of Atholl 1-0

1932-33 Perthshire Cup

First round

22 Oct Breadalbane v Balhousie Amateurs 1-5

22 Oct Vale of Atholl v Killin 1-0

22 Oct Birnam Rovers v Dunkeld & Birnam 6-0

22 Oct Ballinluig v Blairgowrie 1-1

29 Oct Blairgowrie v Ballinluig 5-1

Grandtully Vale v Moulin City scr-wo

 

Second round

19 Nov Vale of Atholl v Blairgowrie 0-0

7 Jan Blairgowrie v Vale of Atholl 2-4

Balhousie Amateurs, Moulin City and Birnam Rovers byes

 

Semi-final

11 Feb Moulin City v Birnam Rovers 1-1

18 Feb Birnam Rovers v Moulin City 3-4

18 Feb Vale of Atholl v Balhousie Amateurs 4-1

 

Final  at Recreation Park, Pitlochry

15 Apr Vale of Atholl v Moulin City 2-2

22 Apr Vale of Atholl v Moulin City 5-0

 

 

 

 

1932-33 Perthshire Consolation Cup

First round

4 Mar Blairgowrie v Birnam Rovers 7-1

4 Mar Breadalbane v Killin 2-2

11 Mar Killin v Breadalbane 0-2

4 Mar Grandtully Vale v Ballinluig 4-4

11 Mar Ballinluig v Grandtully Vale 2-3

 

Semi-final

18 Mar Blairgowrie v Grandtully Vale 7-2

18 Mar Dunkeld & Birnam v Breadalbane 0-5

 

Final at Recreation Park, Pitlochry

29 Apr Blairgowrie v Breadalbane 2-1

1933-34 Perthshire Cup

First round

14 Oct Blairgowrie v Grandtully Vale 5-1

14 Oct Ballinluig v Balhousie Amateurs 2-0

14 Oct Vale of Atholl v Breadalbane 6-2

14 Oct Killin v Birnam Rovers 4-2

28 Oct Moulin City v Dunkeld & Birnam 5-0

 

Second round

11 Nov Vale of Atholl v Moulin City 4-2

Ballinluig, Blairgowrie and Killin byes

 

Semi-final

27 Jan Ballinluig v Blairgowrie 2-3

27 Jan Vale of Atholl v  Killin 3-1

 

Final  at Muirton Park, Perth

10 Mar Blairgowrie v Vale of Atholl 0-0

14 Apr Blairgowrie v Vale of Atholl 5-4

 

 

 

 

1933-34 Perthshire Consolation Cup

First round

17 Mar Birnam Rovers v Balhousie Amateurs 3-3

           Balhousie Amateurs v Birnam Rovers

7 Apr Moulin City v Breadalbane 7-1

17 Mar Grandtully Vale v Dunkeld & Birnam 9-0

17 Mar Killin v Ballinluig 5-4

 

Semi-final

14 Apr Killin v Moulin City 5-1

24 Apr Birnam Rovers v Grandtully Vale 5-4

 

Final at Recreation Park, Aberfeldy

28 Apr Birnam Rovers v Killin 3-1

1934-35 Perthshire Cup

First round

6 Oct Grandtully Vale v Drummond Hill 3-2

6 Oct Breadalbane v Ballinluig  8-4

6 Oct Blairgowrie v Balhousie Amateurs 10-1

6 Oct Moulin City v Birnam Rovers 1-1

13 Oct Birnam Rovers v Moulin City 5-1

 

Second round

10 Nov Grandtully Vale v Breadalbane

Blairgowrie v Killin wo-scr

Vale of Atholl and Birnam Rovers byes

 

Semi-final

2 Feb Birnam Rovers v Vale of Atholl 1-5

2 Feb Breadalbane v Blairgowrie 0-3

 

Final - 2 legs

16 Mar Blairgowrie v Vale of Atholl 5-1

13 Apr Vale of Atholl v Blairgowrie 4-0

23 Apr Blairgowrie v Vale of Atholl 3-1 at Muirton Park, Perth

 

 

 

 

1934-35 Perthshire Consolation Cup

First round

2 Mar Moulin City v Birnam Rovers 3-4

          Drummond Hill v Grandtully Vale

          Breadalbane v Balhousie Amateurs

          Killin v Ballinluig

 

Semi-final

9 Mar Killin v Birnam Rovers 2-0

16 Mar Grandtully Vale v Breadalbane

 

Final at Recreation Park, Fortingall

13 Apr Killin v Breadalbane 3-2

1935-36 Perthshire Cup

First round

28 Sep Moulin City v Killin 11-0

28 Sep Vale of Atholl v Grandtully Vale 6-1

28 Sep Birnam Rovers v Fair City Athletic 1-4

28 Sep Breadalbane v Drummond Hill 8-4

28 Sep Blairgowrie v Black Watch 2-0

            Ballinluig v Balhousie Amateurs

 

Second round

12 Oct Moulin City v Blairgowrie 0-2

19 Oct Vale of Atholl v Fair City Athletic 1-4

Ballinluig and Breadalbane byes

 

Semi-final

23 Nov Fair City Athletic v Ballinluig 7-2

23 Nov Blairgowrie v Breadalbane 6-2

 

Final - 2 legs

7 Mar Blairgowrie v Fair City Athletic 1-0

11 Apr Fair City Athletic v Blairgowrie 1-1

 

 

 

 

1935-36 Perthshire Consolation Cup

First round

11 Jan Drummond Hill v Killin

11 Jan Grandtully Vale v Breadalbane 3-3

1 Feb Breadalbane v Grandtully Vale 3-1

11 Jan Ballinluig v Birnam Rovers

11 Jan Black Watch v Moulin City

 

Second round

22 Feb Birnam Rovers v Vale of Atholl 2-4

Rest byes

 

Semi-Final

29 Feb Vale of Atholl v Moulin City 3-2

29 Feb Drummond Hill v Breadalbane 0-5

 

Final

18 Apr Breadalbane v Vale of Atholl 3-2 abandoned after 82 minutes as a Vale of Atholl player refused to leave pitch after being sent off, Breadalbane were later awarded the tie

1936-37 Perthshire Cup

First round

19 Sep Blairgowrie v Fair City Athletic 6-1

26 Sep Moulin City v Dunkeld & Birnam 6-2

26 Sep Breadalbane v Vale of Atholl 7-1

            Drummond Hill v Ballinluig

Killin v Grandtully Vale wo-scr

 

Second round

3 Oct Breadalbane v Birnam Rovers 4-2

3 Oct Killin v Ballinluig

10 Oct Ballinluig v Killin

Blairgowrie and Moulin City byes

 

Semi-final

31 Oct Breadalbane v Ballinluig 9-0

31 Oct Blairgowrie v Moulin City 8-0

 

Final - 2 legs

20 Mar Breadalbane v Blairgowrie 3-1

27 Mar Blairgowrie v Breadalbane 0-1

 

 

 

 

1936-37 Perthshire Consolation Cup

First round

         Dunkeld & Birnam v Moulin City

         Drummond Hill v Killin

         Ballinluig v Fair City Athletic

         Grandtully Vale v Birnam Rovers

 

Second round

28 Nov Moulin City v Vale of Atholl

Rest byes

 

Semi-final

28 Nov Drummond Hill v Ballinluig

          Birnam Rovers v Moulin City or Vale of Atholl

 

Final at Birnam Public Park

10 Apr Birnam Rovers v Ballinluig 4-1

1937-38 Perthshire Cup

First round

24 Sep Breadalbane v Killin 4-1

16 Oct Birnam Rovers v Vale of Atholl 1-3

16 Oct Moulin City v Black Watch 2-1

           Balinluig v Grandtully Vale

Blairgowrie v RASC wo-scr

Burrelton v Scone Amateurs wo-scr

Balbeggie v Rattray Thistle wo-scr

Drummond Hill bye

 

Second round

16 Oct Blairgowrie v Breadalbane 3-3

30 Oct Breadalbane v Blairgowrie 1-3 abandoned in 78 min

12 Feb Breadalbane v Blairgowrie 1-1

19 Feb Breadalbane v Blairgowrie due at Birnam, postponed and not played, Blairgowrie awarded tie

23 Oct Drummond Hill v Grandtully Vale 1-3

23 Oct Moulin City v Vale of Atholl 1-3

23 Oct Burrelton v Balbeggie 1-4

 

Semi-final

26 Feb Vale of Atholl v Grandtully Vale 10-4

5 Mar Blairgowrie v Balbeggie 12-0

 

Final - 2 legs

19 Mar Vale of Atholl v Blairgowrie 1-5

9 Apr Blairgowrie v Vale of Atholl 3-1

 

 

 

 

1937-38 Perthshire Consolation Cup

First round

26 Feb Birnam Rovers v Black Watch 5-6

26 Feb Stormontfield v Meigle Rovers 5-2

12 Mar Breadalbane v Grandtully Vale

 

Second round

5 Mar Black Watch v Stormontfield 6-2

12 Mar Moulin City v Drummond Hill

26 Mar Moulin City v Drummond Hill 9-1

 

Semi-final

19 Mar Black Watch v Balbeggie 2-2

26 Mar Black Watch v Balbeggie 7-1

14 Apr Moulin City v Breadalbane 2-4

 

Final at Recreation Park, Aberfeldy

21 Apr Breadalbane v Black Watch 6-3

1938-39 Perthshire Cup

First round

17 Sep Breadalbane v Ballinluig 7-0

17 Sep Moulin City v Vale of Atholl 0-7

1 Oct Birnam Rovers v Blairgowrie 3-6

         Drummond Hill v Grandtully Vale

         Black Watch v Balbeggie

 

Second round

15 Oct Grandtully Vale v Vale of Atholl 3-8

Black Watch, Blairgowrie and Breadalbane byes

 

Semi-final

29 Oct Blairgowrie v Black Watch 9-1

5 Nov Breadalbane v Vale of Atholl 5-4

 

Final - 2 legs

18 Mar Blairgowrie v Breadalbane 4-2

8 Apr Breadalbane v Blairgowrie 4-6

 

 

 

 

1938-39 Perthshire Consolation Cup

First round

28 Jan Black Watch v Vale of Atholl 0-6

11 Feb Moulin City v Breadalbane 3-3

            Breadalbane v Moulin City

 

Semi-final

18 Feb Vale of Atholl v Birnam Rovers 5-1

18 Feb Grandtully Vale v Moulin City 4-1

 

Final – 2 legs

22 Apr Grandtully Vale v Vale of Atholl 3-4

29 Apr Vale of Atholl v Grandtully Vale 0-2

1939-40 Perthshire Cup

First round

30 Sep Grandtully Vale v Vale of Atholl 4-0

           Birnam Rovers v Black Watch

           Moulin City v Breadalbane

           Ballinluig v Drummond Hill

Blairgowrie v Dunkeld & Birnam wo-scr

 

Second round

           Grandtully Vale v Breadalbane

Rest byes

 

Semi-final

        Black Watch v Grandtully Vale

Breadalbane v Blairgowrie scr-wo

             

Final - 2 legs   

28 Oct Black Watch v Blairgowrie 5-2

11 Nov Blairgowrie v Black Watch 2-7

 

 

 

 

1939-40 Perthshire Consolation Cup

Final – 2 legs

26 Oct Birnam Rovers v Grandtully Vale 3-2

4 Nov Grandtully Vale v Birnam Rovers 11-2

1940-1946 Perthshire Cup

No competition

1940-1946 Perthshire Consolation Cup

No competition

 

 

 

 

1946-47 Perthshire Cup

First round - 2 legs

          No 42 PTC v Grandtully Vale

          Grandtully Vale v No 42 PTC

           Breadalbane v Dunkeld & Birnam

           Dunkeld & Birnam v Breadalbane 

          Vale of Atholl v Blairgowrie

           Ballinluig v Moulin City

           Moulin City v Ballinluig

 

Semi-final

17 Apr Breadalbane v No 42 PTC 4-1

            Ballinluig or Moulin City v Vale of Atholl

 

Final - 2 legs

1 May Vale of Atholl v Breadalbane 1-3

7 May Breadalbane v Vale of Atholl

 

 

 

 

1946-47 Perthshire Consolation Cup

First round

3 May Moulin City v Ballinluig

3 May No 42 PTC v Dunkeld & Birnam

1947-48 Perthshire Cup

First round

7 Feb Vale of Atholl v Ballinluig 7-3

7  Feb Killin v Rannoch United 5-0

7 Feb Breadalbane v Grandtully Vale 4-4

14 Feb Grandtully Vale v Breadalbane 4-2

7 Feb Tummel Falls v Port-Na-Craig 2-2

14 Feb Port-Na-Craig v Tummel Falls 3-3

6 Mar Tummel Falls v Port-Na-Craig 3-1 at Ballinluig

           Clunie Dam  v Moulin City

 

Second round

13 Mar Killin v Tummel Falls 2-4

Rest byes

 

Semi-final

6 Mar Vale of Atholl v Grandtully Vale 2-5

20 Mar Tummel Falls v Moulin City 0-2 at Pitlochry

 

Final – 2 legs

27 Mar Moulin City v Grandtully Vale 0-2

3 Apr Grandtully Vale v Moulin City 2-0

 

 

 

 

1947-48 Perthshire Consolation Cup

First round

27 Mar Port-Na-Craig v Vale of Atholl 2-4

10 Apr Killin v Tummel Falls 5-0

10 Apr Rannoch United v Ballinluig 3-3

Breadalbane bye

 

Semi-final

10 Apr Killin v Breadalbane 0-2

17 Apr Ballinluig v Vale of Atholl 4-2

 

Final

24 Apr Breadalbane v Ballinluig 4-2

1948-49 Perthshire Cup

First round

           Vale of Atholl v Drummondhill Rovers

Rest byes

 

Second round

19 Feb Vale of Atholl v  Killin 3-0

            Breadalbane v Grandtully Vale

            Ballinluig v Tummel Falls

            Moulin City v Rannoch United

                             

Semi-final

26 Feb Moulin City v Ballinluig 4-6

12 Mar Grandtully Vale v Vale of Atholl abandoned

26 Mar Vale of Atholl v Grandtully Vale 3-3

 

Final           

    Apr Vale of Atholl v Ballinluig

 

 

 

 

1948-49 Perthshire Consolation Cup

Final

7 May Moulin City v Breadalbane 4-2

1949-50 Perthshire Cup

First round

 

 

 

Second round 

         Drummondhill Rovers v Killin

         Vale of Atholl v Breadalbane

         Rannoch United v Moulin City

         Ballinluig v Grandtully Vale

 

Semi final

         Grandtully Vale v Killin

         Moulin City v Vale of Atholl

 

Final – 2 legs

25 Mar Vale of Atholl v Grandtully Vale 1-1

1 Apr Grandtully Vale v Vale of Atholl

 

 

 

 

1949-50 Perthshire Consolation Cup

First round

11 Mar Moulin City v Ballinluig 2-2

18 Mar Ballinluig v Moulin City 3-1

18 Mar Drummondhill Rovers v Star of Atholl 4-1

             Breadalbane v Rannoch United

Killin bye

 

Semi final

            Breadalbane v Drummondhill Rovers

            Ballinluig v Killin

 

Final at Recreation Park, Aberfeldy

19 Aug 1950 Breadalbane v Ballinluig 5-1

1950-51 Perthshire Cup

First round

16 Sep Rannoch United v Breadalane 1-7

16 Sep Killin v Strathardle United 6-0

16 Sep Ballinluig v Errochty United 3-1

16 Sep Star of Atholl v Vale of Atholl 1-7

16 Sep Moulin City v Drummondhill Rovers 4-0

Grandtully Vale bye

 

Second round

4 Nov Killin v Ballinluig 3-1

4 Nov Moulin City v Grandtully Vale 1-5

Breadalbane and Vale of Atholl byes

 

Semi-final

17 Mar Killin v Vale of Atholl 3-5

17 Mar Breadalbane v Grandtully Vale 1-2

 

Final - 2 legs

7 Apr Vale of Atholl v Grandtully Vale 3-7

21 Apr Grandtully Vale v Vale of Atholl 3-3

 

 

 

 

1950-51 Perthshire Consolation Cup

Final at Recreation Park, Aberfeldy

17 May Breadalbane v Killin 5-3

1951-52 Perthshire Cup

First round

22 Sep Moulin City v Ballinluig 2-2

29 Sep Ballinluig v Moulin City 1-5

Rest byes

 

Second round

29 Sep Grandtully Vale v Killin 5-0

29 Sep Vale of Atholl v Drummondhill Rovers 4-0

6 Oct Star of Atholl v Moulin City 3-2

Breadalbane v Rannoch United wo-scr

 

Semi-final

27 Oct Vale of Atholl v Grandtully Vale 0-2

27 Oct Breadalbane v Star of Atholl 4-1

 

Final - 2 legs

22 Mar Breadalbane v Grandtully Vale 3-2

29 Mar Grandtully Vale v Breadalbane 2-2

 

 

 

 

1951-52 Perthshire Consolation Cup

Final – 2 legs

12 Apr Star of v Vale of Atholl 0-3

19 Apr Vale of Atholl v Star of Atholl 1-1

1952-53 Perthshire Cup

First round

13 Sep Grandtully Vale v Breadalbane 2-4

13 Sep Moulin City v Vale of Atholl 3-5

13 Sep Star of Atholl v Ballinluig 1-3

13 Sep Drummondhill Rovers v Killin 2-1

 

Semi-final

24 Jan Breadalbane v Ballinluig 4-2

24 Jan Drummondhill Rovers v Vale of Atholl 4-2

 

Final - 2 legs

14 Mar Drummondhill Rovers v Breadalbane 2-3

21 Mar Breadalbane v Drummondhill Rovers 8-1

 

 

 

 

1952-53 Perthshire Consolation Cup

Final – 2 legs

22 Apr Grandtully Vale v Vale of Atholl 2-2

25 Apr Vale of Atholl v Grandtully Vale 1-3

1953-54 Perthshire Cup

First round

19 Sep Breadalbane v Drummondhill Rovers 5-2

Rest byes

 

Second round

31 Oct Killin v Vale of Atholl 1-4

31 Oct Star of Atholl v Rannoch United 3-2

31 Oct Breadalbane v Moulin City 5-3

31 Oct Ballinluig v Grandtully Vale 5-2

 

Semi-final

6 Feb Ballinluig v Star of Atholl 5-2

13 Feb Breadalbane v Vale of Atholl 2-0

 

Final - 2 legs

13 Mar Breadalbane v Ballinluig 0-3

20 Mar Ballinluig v Breadalbane 1-1

 

 

 

 

1953-54 Perthshire Consolation Cup

Final – 2 legs

20 Apr Vale of Atholl v Moulin City 2-2

23 Apr Moulin City v Vale of Atholl 0-6

1954-55 Perthshire Cup

First round

            Breadalbane v Star of Atholl

Rest byes

 

Second round

23 Oct Rannoch United v Ballinluig 1-4

23 Oct Vale of Atholl v Moulin City 1-0

23 Oct Drummondhill Rovers v Grandtully Vale 2-4

23 Oct Breadalbane v Killin 2-2

30 Oct Killin v Breadalbane 5-3

 

Semi-final

19 Mar Grandtully Vale v Ballinluig 3-2

26 Mar Killin v Vale of Atholl 4-3

 

Final - 2 legs

9 Apr Killin v Grandtully Vale 2-6

16 Apr Grandtully Vale v Killin 4-2

 

 

 

 

1954-55 Perthshire Consolation Cup

Final

            Ballinluig

1955-56 Perthshire Cup

First round

17 Sep Ballinluig v Drummondhill Rovers 5-2

17 Sep Moulin City v Star of Atholl 5-3

17 Sep Vale of Atholl v Grandtully Vale 4-2

       Breadalbane v Killin

 

Semi-final

18 Feb Ballinluig v Breadalbane 1-5

18 Feb Moulin City v Vale of Atholl 0-1

 

Final - 2 legs

7 Apr Vale of Atholl v Breadalbane 1-3 replay ordered

26 Apr Vale of Atholl v Breadalbane 4-0

3 May Breadalbane v Vale of Atholl 2-1

 

 

 

 

1955-56 Perthshire Consolation Cup

Final – 2 legs

14 Apr Ballinluig v Moulin City 5-3

28 Apr Moulin City v Ballinluig 3-2

1956-57 Perthshire Consolation Cup

First round

22 Sep Moulin City v Drummondhill Rovers 3-1

            Grandtully Vale v Killen

            Ballanluig v Vale of Atholl

Star of Atholl v Breadalbane scr-wo

 

Semi-final

20 Oct Moulin City v Vale of Atholl 3-1

20 Oct Killin v Breadalbane 3-5

 

Final - 2 legs

19 Jan Moulin City v Breadalbane 2-8

9 Feb Breadalbane v Moulin City 6-3

1956-57 Perthshire Consolation Cup

Final at Recreation Park, Aberfeldy

23 Apr Vale of Atholl v Killin 6-1