North of Scotland Junior Competitions

 

This page features competitions played for by clubs in the counties of Banffshire, Moray, Nairnshire, Inverness-shire and Ross & Cromarty

 

Page created: 5 January 2021

Updated: 6 January 2021

 

The Morayshire Junior League was formed late in 1905-06 season, one of the the previous leagues in the county being the Elgin & District Junior League.

 

The Banffshire Junior FA merged with the Morayshire Junior FA in 1919. In July 1937 the Morayshire Junior FA disbanded after its membership fell to two clubs but it reformed after WWII. In 1968 the Morayshire and Aberdeen & District Junior FAs were merged by the Scottish Junior FA to form the North Region Junior FA. Due to the travelling difficulties the Morayshire clubs continued to play in their own regional North Section competitions until in 2001 the league was again re-orgainsed and clubs from the two sections were eventually combined to form three divisions with promotion and relegation.

 

The North of Scotland Junior Cup was first organised in 1887 by the Inverness Junior FA and was competed for by clubs across the north of Scotland. The Association was renamed the North of Scotland Junior FA in 1888 and in the early years the competition was dominated by the reserve sides of the Inverness clubs although more Junior clubs began to win in subsequent seasons. The NoSJFA dropped the term 'Junior' from its name in the 1930s and was known as the NoS 2nd XI FA until another name change in 1984 saw it rebranded as the North Caledonian FA. The North of Scotland Junior League was also organised by the Association and it to altered its name at the same time.

 

The Inverness Junior League was a short-lived competition that was played for during the early 1950s. The final season in 1952-53 had the remaining teams Hill Rovers, Nelson, Craig Dunean, Merkinch Rangers, Culeabock Athletic and AN Other. Hill Rovers actually remained in the Scottish Junior FA for another two years playing in the Scottish Junior Cup. When the hoped-for Junior league didn't re-form, they opted to joined the North of Sctland 2nd XI League, which later became the North Caledonian League.

 

 

The Sunlight Cup was donated to the Buckie Junior FA by Lever Brothers, Soap Manufacturers. In 1921-22 the competition was known as the Buckie & District Junior Cup before Mr Brown, a representative of Player's' Cigarettes presented the Association with a new trophy to be called the Brown Cup. Which begs the question what happened to the Sunlight trophy? In the mid 1930s Buckie JFA's competitions were regraded as Welfare competitions.

 

 

 

Winners

 

North of Scotland Junior League (1)

Known as the North of Scotland 2nd XI League from 1935-1984 and North Caledonian League from 1984. Only the winners of the Junior League are listed here.

 

1896-97 Inverness Celtic

1897-98 Inverness Citadel 'A'

1898-99 Nelson

1899-00 Nelson

1900-01 Inverness Thistle 'A'

1901-02 Inverness Citadel 'A'

1902-03 Inverness Citadel 'A'

1903-04 Clachnacuddin 'A'

1904-05 Clachnacuddin 'A'

1905-06 Nelson

1906-07 Nelson

1907-08 Nelson

 

 

 

1908-09 Nelson

1909-10 Clachnacuddin 'A'

1910-11 Inverness Citadel 'A'

1911-12 Nelson

1912-13 Nelson

1913-14 Albert

1919-20 Dingwall Victoria United

1920-21 Nelson

1921-22 Inverness Citadel 'A'

1922-23 Inverness Caledonian 'A'

1923-24 Fortrose Union

 

 

1924-25 Catch-My-Pal

1925-26 Nelson

1926-27 Clachnacuddin 'A'

1927-28 Dingwall Victoria United

1928-29 Inverness Thistle 'A'

1929-30 Clachnacuddin 'A'

1930-31 Inverness Thistle 'A'

1931-32 Clachnacuddin 'A'

1932-33 Inverness District Asylum

1933-34 Inverness District Asylum

1934-35 Inverness Thistle 'A'

 

North of Scotland Junior League (2)

1935-36 Ardersier

1936-37

1937-38 Rothes Victoria

 

 

 

 

 

 

1935-36 North of Scotland Junior League

 

Ardersier

Cameronians

Highland Light Infantry

Hill Rovers

Inverness District Asylum

Tore United

 

Ardersier were Champions

 

1936-37 North of Scotland Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Inverness District Asylum

7

5

1

1

25

9

11

Higlhland Light Infantry

3

3

0

0

14

4

6

Hill Rovers

4

3

0

1

19

8

6

Depot Camerons

4

2

1

1

11

10

5

Ardersier

3

0

1

2

6

11

1

Inverness Union

6

0

1

5

6

24

1

Inverness St Mary's

3

0

0

3

2

17

0

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 1 December 1936

 

 

1937-38 North of Scotland Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Rothes Victoria

7

7

0

0

44

13

14

Forres Thistle

8

3

2

3

27

31

8

Inverness District Asylum

8

3

1

4

19

23

7

Hill Rovers

5

2

1

2

16

13

5

RAF Evanton

6

2

1

3

17

23

5

Depot Camerons

8

0

3

5

16

36

3

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 3 February 1938

Rothes Victoria were Champions

Hill Rovers were runners-up

 

 

 

Elgin & District Junior League

1899-00

 

 

 

 

Morayshire Junior League

1905-06 Elgin Thistle

1906-07 Elgin Caledonian

1907-08 Elgin Caledonian

1908-09 Burghead Thistle

1909-10 Burghead Thistle

1910-11 Bishopmill United

1911-12 Bishopmill United

1912-13 Bishopmill United

1913-1919 no competition

1919-20 Lossiemouth Rangers

1920-21 Elgin Federation

1921-22 Elgin Territorials

1922-23 Fochabers

1923-24 Bishopmill United

1924-25 Elgin City 'A'

1925-26 Newmill

1926-27 Forres Thistle

 

 

1927-28 Lossiemouth Rangers

1928-29 Lossiemouth Rangers

1929-30 Forres Thistle

1930-31 Elgin Thistle

1931-32 Burghead Thistle

1932-33 Keith Territorials

1933-34 Hopeman

1934-35 Rothes Victoria

1935-36 Deveron Valley

1936-37 Rothes Victoria

1937-1946 no competition

1946-47 RNAS Lossiemouth

1947-48 New Elgin

1948-49 RNAS Lossiemouth

1949-50 Lossiemouth United

1950-51 New Elgin

1951-52 New Elgin

 

 

1952-53 Lossiemouth United

1953-54 New Elgin

1954-55 New Elgin

1955-56 Lossiemouth United

1956-57 New Elgin

1957-58 New Elgin

1958-59 Lossiemouth United

1959-60 New Elgin

1960-61 Fochabers

1961-62 Islavale

1962-63 Buckie Rovers

1963-64 New Elgin

1964-65 Buckie Rovers

1965-66 Buckie Rovers

1966-67 New Elgin

1967-68 Buckie Rovers

 

Morayshire Junior League Membership

 

30th Training Battalion

1947-48

45th MU Kinloss

1947-48, 1951-1953

6th Seaforths

1922-23

Aberlour

1921-22, 1926-1933

Archiestown

1932-1934

Ardisier

1951-1953

Bishopmill United

1906-1913, 1919-1928, 1933-1935, 1946-1968

Buckie Rovers

1946-1948, 1962-1968

Buckie Thistle Juniors

1922-1924

Burghead Thistle

1905-1909, 1912-13, 1930-1935, 1947-1968

Deveron Valley

1935-36

Dufftown

1911-12, 1926-1936

Duffus

1920-21

Elgin Academy FP

1935-36

Elgin British Legion

1921-22

Elgin Caledonian

1906-1909, 1924-1926

Elgin City 'A'

1907-08, 1922-1925, 1927-1930

Elgin East End Rangers

1946-47

Elgin Federation

1919-1921

Elgin Haugh Rovers

1905-06

Elgin Hearts

1919-20

Elgin Orion

1905-1908

Elgin Rangers

1908-12

Elgin Rover Scouts

1925-26

Elgin Territorials

1911-1913, 1921-22

Elgin Thistle [1]

1905-1907, 1908-09, 1924-1927

Elgin Thistle [2]

1930-1932 [NOTE previously Elgin Union Workers]

Elgin Union Workers

1926-1930 [NOTE renamed Elgin Thistle]

Elgin Villa

1916-20

Findhorn Hibernian

1921-1923

Findhorn Victoria

1947-48

Fochabers

1905-06, 1909-10, 1912-13, 1920-1924, 1925-1927, 1930-1932, 1935-36, 1952-1965

Forres Caledonian

1906-1910

Forres Mechanics 'A'

1912-13, 1920-1922

Forres Thistle

1911-1913, 1919-1921, 1925-1937, 1952-1968

Garmouth

1911-12

Garmouth Athletic

1919-1921, 1931-1934

Garmouth Legion

1946-1955

Grantown

1929-1931, 1932-1934, 1935-1937

Hearts of Moray

1905-06, 1911-12

HMS Fulmar

1958-1960

Hopeman

1930-1935

Hopeman Caledonian

1907-1910

Inveravon

1927-1929

Islavale

1953-1968

Keith Juniors

1926-1928

Keith Sports Club

1932-1936

Keith Territorials

1931-1934

Lhanbryd Athletic

1912-13, 1929-30

Lossiemouth Athletic

1905-06, 1907, 1908-09, 1912-13

Lossiemouth Rangers

1919-1922, 1925-1937

Lossiemouth United

1949-1962, 1964-1968

McCrae & Dick

1946-1951

Merkinch

1946-1953

Nairn Thistle

1946-1968

New Elgin [1]

1919-20

New Elgin [2]

1946-1968

Newmill (Elgin)

1924-1927

One Battalion Royal Scots

1956-1958

RAF Dalcross

1951-52

RAF Elgin

1947-48

RAF Kinloss

1946-1968

RAF Lossiemouth

1946-47

RNAS Fulmar

1956-1958

RNAS Lossiemouth

1946-1948, 1950-1956, 1960-1963, 1964-65

RNAS Milltown

1947-48

Rothes Albert

1905-06

Rothes Victoria

1908-1910, 1919-1926, 1927-1937

Royal Engineers (Elgin)

1950-1954

Urquhart

1926-27

 

NOTE the military teams at Lossiemouth frequently changed names during the 1950s:

RNAS Lossiemouth 1946-1956, RNAS Fulmar 1956-1958, HMS Fulmar 1958-1960, RAF Lossiemouth 1960-1965

 

 

North Region Junior League

(North Section)

1968-69 Formartine United

1969-70 Buckie Rovers

1970-71 Islavale

1971-72 Forres Thistle

1972-73 Burghead Thistle

1973-74 Burghead Thistle

1974-75 Buckie Rovers

1975-76 Nairn St Ninian

1976-77 Burghead Thistle

1977-78 Nairn St Ninian

1978-79 Nairn St Ninian

 

 

 

 

1979-80 Forres Thistle

1980-81 Bishopmill United

1981-82 Nairn St. Ninian

1982-83 Buckie Rovers

1983-84 Deveronside

1984-85 Fochabers

1985-86 Deveronside

1986-87 Cabar Feidh

1987-88 Deveronside

1988-89 Deveronside

1989-90 Deveronside

 

 

 

1990-91 Deveronside

1991-92 Lossiemouth United

1992-93 Buckie Rovers

1993-94 Deveronside

1994-95 Lossiemouth United

1995-96 Deveronside

1996-97 Islavale

1997-98 Islavale

1998-99 New Elgin

1999-00 Deveronside

2000-01 Deveronside

North Region Junior League (North Section) Membership

 

Bishopmill United

1969-2001

Buckie Rovers

1968-2001

Burghead Thistle

1968-2001

Cabar Feidh

1972-1988

Deveronside

1977-2001

Fochabers

1983-2001

Forres Thistle

1968-2001

Fulmar

1971-72 [NOTE later renamed RAF Lossiemouth]

Islavale

1968-2001

Kinloss

1993-2001 [NOTE previously RAF Kinloss]

Lossiemouth United

1968-2000

Nairn St Ninian

1968-2001

New Elgin

1968-2001

Portgordon United

1993-2000

RAF Kinloss

1968-1993 [NOTE renamed Kinloss]

RAF Lossiemouth

1973-2001 [NOTE previously Fulmar]

Rothes Decimals

1971-1988

Strathspey Thistle

1993-2001

Whitehills

2000-01

XXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

Wick Allan Shield

Overall North Region Junior League Champions

North Section winning teams

1973-74 Burghead Thistle

1987-88 Deveronside

1989-90 Deveronside

1992-93 Buckie Rovers

1999-00 Deveronside

 

 

 

 

 

Buckie & District Junior League

1908-09 Buckie Caledonian

1909-1925 unknown

1925-26 Buckie Bankers

1926-27 Portsoy

1927-1932 unknown

1932-33 Buckie Rovers

1933-34 Buckie Rovers

1934-35

1935-36 Findochty

 

 

Banffshire Junior League

1902-03 Buckie Caledonian

1903-1908 no competition

1908-09 Buckie Caledonian

Banffshire Junior Cup

1902-03 Buckie Caledonian

1903-04 Hearts of Moray Athletic

1904-05 Hopeman Rangers

1905-06 Buckie Rangers

1906-07 Buckie Rangers

1907-08 Buckie Rangers

1908-09 Buckie Rangers

1909-10 Buckie Caledonian

1910-11 Strathlene United

1911-12 Hearts of Moray

1912-13 Hearts of Moray

1913-14 Hearts of Moray

 

 

Ross-shire Junior League

1920-21

1921-1930 no competition

1930-31 unfinished

1931-32 Ardgay Rangers

1932-33 Seaside Swifts

1933-34 Ardgay Rangers

1934-35 Ardgay Rangers

1935-36

1936-1944 no competition

1944-45

 

 

 

 

Ross-shire Junior League Membership

Alness United

1930-1936

Ardgay Rangers

1930-1936

Black Rock Rovers

1930-31, 1934-36

Cromarty Thistle

1930-1935

Fearn

1931-32

Fortrose

1930-31

Invergordon

1930-1935

Poyntzfield

1933-34

Ross County 'A'

1931-1933

Seaside Swifts

1932-1936

St Duthus

1931-32, 1934-36

XXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

Inverness Junior League

1951-52

1952-53

 

 

 

1951-52 Inverness Junior League

 

 

P

W

D

L

F

A

Pts

Hill Rovers

3

3

0

0

15

1

6

Culeabock Athletic

3

1

0

2

3

10

2

Craig Dunean

1

0

1

0

3

3

1

Ardersier

1

0

1

0

3

3

1

RAF Dalcross

1

0

0

1

2

3

0

Merkinch Rangers

1

0

0

1

1

7

0

XXXXXXXXXXXXXXX

 

 

 

 

 

 

 

Table as of 15 September 1951

 

 

 

1952-53 Inverness Junior League

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AN Other

 

 

 

 

 

 

 

Craig Dunean

 

 

 

 

 

 

 

Culeabock Athletic

 

 

 

 

 

 

 

Hill Rovers

 

 

 

 

 

 

 

Merkinch Rangers

 

 

 

 

 

 

 

Nelson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

North of Scotland Junior Cup (1)

Known as the North of Scotland 2nd XI Cup 1935-1984 and North Caledonian Cup from 1984. Only the winners of the Junior Cup competition are listed here.

 

1887-88 Crusaders

1888-89 Camerons

1889-90 Union

1890-91 Inverness Thistle 'A'

1891-92 Crown 'A'

1892-93 Inverness Caledonian 'A'

1893-94 Inverness Thistle 'A'

1894-95 Inverness Caledonian 'A'

1895-96 Inverness Caledonian 'A'

1896-97 Inverness Citadel 'A'

1897-98 Inverness Citadel 'A'

1898-99 Heatherley

1899-00 Inverness Caledonian 'A'

1900-01 Inverness Thistle 'A'

1901-02 Clachnacuddin 'A'

 

 

 

1902-03 Dingwall Victoria United

1903-04 Dingwall Victoria United

1904-05 Inverness Caledonian 'A'

1905-06 Inverness Caledonian 'A'

1906-07 Inverness Caledonian 'A'

1907-08 Nelson

1908-09 Clachnacuddin 'A'

1909-10 Inverness Thistle 'A'

1910-11 Grantown Athletic

1911-12 Bishopmill United

1913-14 Albert

1914-1919 no competition

1919-20 Clachnacuddin 'A'

1920-21 Inverness Citadel 'A'

 

 

1921-22 Inverness Caledonian 'A'

1922-23 Clachnacuddin 'A'

1923-24 Fortrose Union

1924-25 St Duthus

1925-26 Inverness Thistle 'A'

1926-27 Camerons

1927-28 Dingwall Victoria United

1928-29 Nelson

1929-30 Clachnacuddin 'A'

1930-31 Inverness Thistle 'A'

1931-32 Inverness Thistle 'A'

1932-33 Nelson

1933-34 Muir of Ord Rovers

1934-35 Muir of Ord Rovers

 

North of Scotland Junior Cup (2)

1935-36

1936-37

1937-38 Rothes Victoria

 

 

 

 

North of Scotland Junior Cup (3)

1949-50 Bishopmill United

1950-51 Lossiemouth United

1951-52 45 MU Kinloss

1952-53 Forres Thistle

1953-54 New Elgin

1954-55 Fochabers

1955-56 Fochabers

1956-57 RAF Kinloss

1957-58 Forres Thistle

1958-59 Forres Thistle

1959-60 New Elgin

1960-61 Fochabers

1961-62 Buckie Rovers

 

 

 

 

1962-63 Burghead Thistle

1963-64 Bishopmill United

1964-65 New Elgin

1965-66 New Elgin

1966-67 Islavale

1967-68 Buckie Rovers

1968-69 Forres Thistle

1969-70 Buckie Rovers

1970-71 Islavale

1971-72 Islavale

1972-73 RAF Kinloss

1973-74 Forres Thistle

1974-75 Forres Thistle

 

 

1975-76 Forres Thistle

1976-77 Islavale

1977-78 Buckie Rovers

1978-79 Forres Thistle

1979-80 Bishopmill United

1980-81 Nairn St Ninian

1981-82 Rothes Decimals

1982-83 RAF Lossiemouth

1983-84 Burghead Thistle

1984-85 Forres Thistle

1985-86 Forres Thistle

1986-87 Islavale

 

Morayshire Junior Cup

Between 1968 and 1997 the trophy was awarded to the North Region Junior League (North Section) runners-up

 

1899-00 Bishopmill

1900-01 Hopeman Rangers

1901-02 Buckie United

1902-03 Bishopmill

1903-04 Hopeman Rangers

1904-05 Hopeman Rangers

1905-06 Elgin City 'A'

1906-07 Hopeman Rangers

1907-08 Elgin Caledonian

1908-09 Elgin Thistle

1909-10 Bishopmill United

1910-11 Bishopmill United

1911-12 Bishopmill United

1912-13 Bishopmill United

1913-14 Burghead Thistle

1914-1919 no competition

1919-20 Elgin Hearts

1920-21 Fochabers

1921-22 Fochabers

1922-23 Fochabers

1923-24 Fochabers

1924-25 Rothes Victoria

1925-26 Forres Thistle

1926-27 Lossiemouth Rangers

1927-28 Dufftown

1928-1930 no competition

1930-31 Forres Thistle

1931-32 Burghead Thistle

1932-33 Lossiemouth Rangers

 

 

 

1933-34 Keith Territorials

1934-35 Dufftown

1935-36 Rothes Victoria

1936-1946 no competition

1946-47 Buckie Rovers

1947-48 Royal Engineers

1948-49 Bishopmill United

1949-50 RNAS Lossiemouth

1950-51 New Elgin

1951-52 45 MU Kinloss

1952-53 Burghead Thistle

1953-54 Forres Thistle

1954-55 RAF Kinloss

1955-56 New Elgin

1956-57 Fochabers

1957-58 RAF Kinloss

1958-59 Lossiemouth United

1959-60 New Elgin

1960-61 Islavale

1961-62 Burghead Thistle

1962-63 Bishopmill United

1963-64 Bishopmill United

1964-65 Islavale

1965-66 HMS Fulmar

1966-67 Buckie Rovers

1967-68 Buckie Rovers

1968-69 Nairn St Ninian

1969-70 Burghead Thistle

1970-71 Forres Thistle

 

1971-72 Islavale

1972-73 RAF Kinloss

1973-74 Forres Thistle

1974-75 Burghead Thistle

1975-76 Burghead Thistle

1976-77 New Elgin

1977-78 Forres Thistle

1978-79 Bishopmill United

1979-80 Nairn St Ninian

1980-81 Islavale

1981-82 Buckie Rovers

1982-83 Cabar Feidh

1983-84 Fochabers

1984-85 Deveronside

1985-86 Fochabers

1986-87 Deveronside

1987-88 Fochabers

1988-89 Bishopmill United

1989-90 Lossiemouth United

1990-91 Fochabers

1991-92 Forres Thistle

1992-93 Deveronside

1993-94 Fochabers

1994-95 Deveronside

1995-96 Islavale

1996-97 Buckie Rovers

1997-98 Nairn St Ninian

1998-99 Portgordon United

Morayshire Rosebowl

1999-00 Forres Thistle

2000-01 Islavale

 

Elginshire Cup

2007-08 Burghead Thistle

2008-09 Inverness City

2009-10 Burghead Thistle

2010-11 Newmachar

2011-12 Nairn St Ninian

2012-13 Colony Park

 

 

2013-14 Forres Thistle

2014-15 Buckie Rovers

2015-16 Forres Thistle

2016-17 Nairn St Ninian

2017-18 Nairn St Ninian

2018-19 Deveronside

2019-20 unfinished

 

Connon Cup

Between 1998 and 2000 the trophy was awarded to the North Region Junior League (North Section) runners-up

 

1931-32 Burghead Thistle

1932-33 Rothes Victoria

1933-34 Hopeman

1934-35 Rothes Victoria

1935-36 Grantown

1936-1947 no competition

1947-48 RAF Elgin

1948-49 New Elgin

1949-50 Lossiemouth United

1950-51 RAF Kinloss

1951-52 Bishopmill United

1952-53 Forres Thistle

1953-54 Forres Thistle

1954-55 Islavale

1955-56 Burghead Thistle

1956-57 Islavale

1957-58 Forres Thistle

1958-59 Burghead Thistle

1959-60 Bishopmill United

 

 

 

1960-61 Burghead Thistle

1961-62 Burghead Thistle

1962-63 Bishopmill United

1963-64 Fulmar

1964-65 Burghead Thistle

1965-66 Lossiemouth United

1966-67 Fulmar

1967-68 Islavale

1968-69 Lossiemouth United

1969-70 RAF Kinloss

1970-1973 no competition

1973-74 Nairn St Ninian

1974-75 Nairn St Ninian

1975-76 Bishopmill United

1976-77 New Elgin

1977-78 Bishopmill United

1978-79 Burghead Thistle

1979-80 Forres Thistle

1980-81 Lossiemouth United

 

 

 

 

1981-82 Buckie Rovers

1982-83 RAF Kinloss

1983-84 Bishopmill United

1984-85 Forres Thistle

1985-86 Rothes Decimals

1986-87 Nairn St Ninian

1987-88 Nairn St Ninian

1988-89 Lossiemouth United

1989-90 Lossiemouth United

1990-91 Bishopmill United

1991-92 New Elgin

1992-93 Deveronside

1993-94 Fochabers

1994-95 Bishopmill United

1995-96 Burghead Thistle

1996-97 Burghead Thistle

1997-98 Strathspey Thistle

1998-99 Islavale

1999-00 Forres Thistle

 

Shand Cup

1919-20 Lossiemouth Rangers

1920-1922 no competition

1922-23 Dufftown

1923-24 Dufftown

1924-25 Dufftown

 

 

Munro Cup

1920-21 Rothes Victoria

1921-1922 no competition

1922-23 Aberlour

1923-24 Craigellachie

1924-25 Craigellachie

 

Mortlach Cup

1919-20 Aberlour

1920-21 Grantown

1921-22 Aberlour

1922-23 Dufftown

1923-24 Dufftown

1924-25 Craigellachie

 

 

 

Campbell Cup

1907-08 Rothes Victoria

1908-09 Rothes Victoria

1909-10 Aberlour

1910-11

1911-12 Aberlour Thistle

 

 

1912-13

1913-14

1914-19 no competition

1919-20 Keith Juniors

1920-21 Rothes Victoria

 

 

1921-22

1922-23 Dufftown

1923-24 Dufftown

1924-25 Craigellachie

1925-26 Dufftown

 

 

 

Fisherman's Cup

1929-30 Forres Thistle

1930-31 withheld

1931-32 Elgin Thistle

1932-33 Keith

Clive Williamson Trophy

1998-99 Islavale

1999-00 Islavale

2000-01 Deveronside

 

 

 

Duke of Moray Shield

1908-09 Elgin Thistle

1909-10 Bishopmill United

1910-11 Bishopmill United

1911-12 Bishopmill United

1912-13 Bishopmill United

1913-14 Hearts of Moray

 

Matthew Cup

1950-51 Bishopmill United

1951-52 Lossiemouth United

1952-53 RAF Kinloss

1953-54 New Elgin

1954-55 Lossiemouth United

1955-56 RNAS Lossiemouth

1956-57 RAF Kinloss

1957-58 Lossiemouth United

1958-59 Burghead Thistle

1959-60 New Elgin

1960-61 New Elgin

1961-62 Islavale

1962-63 Buckie Rovers

1963-64 Buckie Rovers

1964-65 Buckie Rovers

1965-66 Islavale

1966-67 Buckie Rovers

 

 

 

1967-68 Buckie Rovers

1968-69 Buckie Rovers

1969-70 Buckie Rovers

1970-71 New Elgin

1971-72 Burghead Thistle

1972-73 Burghead Thistle

1973-74 Bishopmill United

1974-75 Burghead Thistle

1975-76 Buckie Rovers

1976-77 Bishopmill United

1977-78 Buckie Rovers

1978-79 New Elgin

1979-80 Rothes Decimals

1980-81 Rothes Decimals

1981-82 New Elgin

1982-83 Cabar Feidh

1983-84 Deveronside

 

 

1984-85 Deveronside

1985-86 Fochabers

1986-87 Islavale

1987-88 Deveronside

1988-89 Bishopmill United

1989-90 Lossiemouth United

1990-91 Deveronside

1991-92 Islavale

1992-93 Deveronside

1993-94 Buckie Rovers

1994-95 New Elgin

1995-96 RAF Lossiemouth

1996-97 Lossiemouth United

1997-98 Nairn St Ninian

1998-99 Buckie Rovers

1999-00 New Elgin

2000-01 Deveronside

 

 

 

Gordon Williamson Cup

1955-56 Lossiemouth United

1956-57 New Elgin

1957-58 New Elgin

1958-59 Fochabers

1959-60 New Elgin

1960-61 Lossiemouth United

1961-62 Buckie Rovers

1962-63 New Elgin

1963-64 Buckie Rovers

1964-65 Buckie Rovers

1965-66 Islavale

1966-67 Forres Thistle

1967-68 Forres Thistle

1968-69 Burghead Thistle

1969-70 Nairn St Ninian

1970-71 Burghead Thistle

1971-72 Burghead Thistle

 

 

1972-73 Lossiemouth United

1973-74 Burghead Thistle

1974-75 Burghead Thistle

1975-76 Buckie Rovers

1976-77 Lossiemouth United

1977-78 Bishopmill United

1978-79 Deveronside

1979-80 New Elgin

1980-81 Buckie Rovers

1981-82 New Elgin

1982-83 Nairn St. Ninian

1983-84 Fochabers

1984-85 Deveronside

1985-86 Deveronside

1986-87 Deveronside

1987-88 Deveronside

1988-89 Bishopmill United

 

 

1989-90 Islavale

1990-91 Islavale

1991-92 Nairn St Ninian

1992-93 Islavale

1993-94 RAF Kinloss

1994-95 New Elgin

1995-96 Deveronside

1996-97 Deveronside

1997-98 Deveronside

1998-99 Islavale

1999-00 Nairn St Ninian

2000-01 Deveronside

2001-02 Strathspey Thistle

2002-03 Forres Thistle

2003-04 New Elgin

2004-05 Forres Thistle

2005-06 New Elgin

2006-07 Nairn St Ninian

 

 

 

Nicholson Cup

1909-10 Elgin Rangers

1910-11 Bishopmill United

1911-12 Bishopmill United

1912-13 Garmouth Athletic

1913-14 Elgin Territorials

1914-1920 no competition

1920-21 Fochabers

1921-22 Fochabers

1922-23 Fochabers

1923-24 Bishopmill United

1924-25 Elgin City 'A'

1925-26 Lossiemouth Rangers

1926-27 Forres Thistle

1927-28 Lossiemouth Rangers

1928-29 Lossiemouth Rangers

1929-30 Lossiemouth Rangers

1930-31 Forres Thistle

1931-32 Burghead Thistle

1932-33 Lossiemouth Rangers

1933-34 Lossiemouth Rangers

1934-35 Bishopmill United

1935-36 Rothes Victoria

1936-37 Rothes Victoria

1937-1947 no competition

1947-48 RNAS Lossiemouth

1948-49 Burghead Thistle

 

 

1949-50 Lossiemouth United

1950-51 Lossiemouth United

1951-52 New Elgin

1952-53 RAF Kinloss

1953-54 RAF Kinloss

1954-55 Fochabers

1955-56 Lossiemouth United

1956-57 Fochabers

1957-58 Burghead Thistle

1958-59 New Elgin

1959-60 New Elgin

1960-61 Fochabers

1961-62 Buckie Rovers

1962-63 Buckie Rovers

1963-64 Buckie Rovers

1964-65 Buckie Rovers

1965-66 Buckie Rovers

1966-67 Buckie Rovers

1967-68 New Elgin

1968-69 Lossiemouth United

1969-70 Buckie Rovers

1970-71 Islavale

1971-72 RAF Kinloss

1972-73 Forres Thistle

1973-74 Lossiemouth United

1974-75 Burghead Thistle

 

 

1975-76 Buckie Rovers

1976-77 Cabar Feidh

1977-78 Bishopmill United

1978-79 Bishopmill United

1979-80 Nairn St Ninian

1980-81 Nairn St Ninian

1981-82 Buckie Rovers

1982-83 Nairn St. Ninian

1983-84 Deveronside

1984-85 Fochabers

1985-86 Buckie Rovers

1986-87 Cabar Feidh

1987-88 Fochabers

1988-89 Deveronside

1989-90 Deveronside

1990-91 Bishopmill United

1991-92 Lossiemouth United

1992-93 Deveronside

1993-94 Deveronside

1994-95 Deveronside

1995-96 Burghead Thistle

1996-97 New Elgin

1997-98 Nairn St Ninian

1998-99 Burghead Thistle

1999-00 Burghead Thistle

2000-01 Burghead Thistle

 

 

 

Robertson Cup

1926-27 Lossiemouth Rangers

1927-28 Lossiemouth Rangers

1928-29 Lossiemouth Rangers

1929-30 Aberlour

1930-31 Forres Thistle

1931-32 Burghead Thistle

1932-33 Keith Territorials

1933-34 Keith Territorials

1934-35 Rothes Victoria

1935-36 Rothes Victoria

1936-37 Rothes Victoria

1937-1946 no competition

1946-47 RNAS Lossiemouth

1947-48 New Elgin

1948-49 RAF Kinloss

1949-50 Lossiemouth United

1950-51 New Elgin

1951-52 45 MU Kinloss

1952-53 RAF Kinloss

1953-54 New Elgin

1954-55 RAF Kinloss

1955-56 RAF Kinloss

 

 

 

1956-57 New Elgin

1957-58 RAF Kinloss

1958-59 New Elgin

1959-60 Forres Thistle

1960-61 Forres Thistle

1961-62 New Elgin

1962-63 Buckie Rovers

1963-64 Bishopmill United

1964-65 New Elgin

1965-66 Buckie Rovers

1966-67 Islavale

1967-68 Forres Thistle

1968-69 Forres Thistle

1969-70 Nairn St Ninian

1970-71 Forres Thistle

1971-72 Forres Thistle

1972-73

1973-74 Burghead Thistle

1974-75 Burghead Thistle

1975-76 Burghead Thistle

1976-77 Buckie Rovers

1977-78 Burghead Thistle

 

 

1978-79 Bishopmill United

1979-80 New Elgin

1980-81 Nairn St Ninian

1981-82 Bishopmill United

1982-83 Nairn St. Ninian

1983-84 Buckie Rovers

1984-85 Deveronside

1985-86 Deveronside

1986-87 Cabar Feidh

1987-88 Deveronside

1988-89 Forres Thistle

1989-90 Islavale

1990-91 Deveronside

1991-92 Lossiemouth United

1992-93 Islavale

1993-94 Deveronside

1994-95 Lossiemouth United

1995-96 Buckie Rovers

1996-97 Islavale

1997-98 Deveronside

1998-99 Islavale

1999-00 Islavale

2000-01 Deveronside

 

 

 

Stewart Memorial Cup

1954-55 RAF Kinloss

1955-56 Fochabers

1956-57 New Elgin

1957-58 Lossiemouth United

1958-59 Fochabers

1959-60 Fochabers

1960-61 Lossiemouth United

1961-62 Islavale

1962-63 New Elgin

1963-64 New Elgin

1964-65 Buckie Rovers

1965-66 Buckie Rovers

1966-67 New Elgin

1967-68 Buckie Rovers

1968-69 RAF Kinloss

1969-70 Burghead Thistle

 

 

 

1970-71 Nairn St Ninian

1971-72 Forres Thistle

1972-73 Buckie Rovers

1973-74 Burghead Thistle

1974-75 Burghead Thistle

1975-76 Burghead Thistle

1976-77 Burghead Thistle

1977-78 Nairn St Ninian

1978-79 Rothes Decimals

1979-80 Burghead Thistle

1980-81 Nairn St Ninian

1981-82 Buckie Rovers

1982-83 RAF Kinloss

1983-84 Deveronside

1984-85 Cabar Feidh

1985-86 Cabar Feidh

 

 

1986-87 Deveronside

1987-88 Nairn St Ninian

1988-89 Deveronside

1989-90 Deveronside

1990-91 Islavale

1991-92 Islavale

1992-93 Deveronside

1993-94 Deveronside

1994-95 Deveronside

1995-96 Nairn St Ninian

1996-97 Islavale

1997-98 Lossiemouth United

1998-99 New Elgin

1999-00 Forres Thistle

2000-01 Islavale

 

 

 

 

White Horse Cup

1929-30 Forres Thistle

1930-31 Elgin Thistle

1931-32 Burghead Thistle

1932-33 Burghead Thistle

1933-34 Keith Territorials

1934-35 Rothes Victoria

1935-36 Dufftown

1936-37 Forres Thistle

1937-1946 no competition

1946-47 RNAS Lossiemouth

1947-48 Buckie Rovers

1948-49 RNAS Lossiemouth

1949-50 Bishopmill United

 

 

 

 

 

1950-51 New Elgin

1951-52 Bishopmill United

1952-53 Forres Thistle

1953-54 Lossiemouth United

1954-55 RAF Kinloss

1955-56 Lossiemouth United

1956-57 RAF Kinloss

1957-58 Burghead Thistle

1958-59 New Elgin

1959-60 New Elgin

1960-61 New Elgin

1961-62 Buckie Rovers

1962-63 New Elgin

 

 

1963-64 Bishopmill United

1964-65 RAF Kinloss

1965-66 Islavale

1966-67 Buckie Rovers

1967-68 Fulmar

1968-69 Forres Thistle

1969-70 Buckie Rovers

1970-71 Forres Thistle

1971-72 New Elgin

1972-73 New Elgin

1973-74 Burghead Thistle

1974-75 Nairn St Ninian

1975-76 Buckie Rovers

1976-77 Forres Thistle

Sunlight Cup

1899-00 Buckie Rangers

1900-01 Buckie Rangers

1901-02 Buckie Caledonian

1902-03 Buckie Thistle

1903-1912 unknown

1912-13 Findochty Fishermen

1913-14

1914-1919 no competition

1919-20 Findochty

1920-21 Gordons

1921-22 Gordons

 

 

Brown Cup

1922-23 Buckie Wednesday

1923-24 Buckie Thistle Juniors

1924-25 Hawthorn

1925-26 Buckie Wednesday

1926-27

1927-28 Strathlene

1928-29 Buckie Rovers

1929-30 Portgordon

1930-31 Buckie Wanderers

1931-32 Buckie Rovers

1932-33 Buckpool Celtic

1933-34 Findochty

1934-35 Portgordon

 

 

Buckie Junior Cup

1921-22 Portgordon

1922-23 Dufftown

1923-24 Dufftown

1924-25 Craigellachie

1925-26 Dufftown

1927-28 Lossiemouth Rangers

1928-29 Buckie Rovers

1929-30 Aberlour

1930-31 Forres Thistle

1931-32 Burghead Thistle

1932-33 Buckpool Celtic

 

 

Lyon Cup

1931-32 Macduff

1932-33

1933-34 Portgordon

 

 

Wood Cup

1931-32 Banff Wednesday

1932-33 Banff

1933-34 Portgordon

Ashton Cup

1901-02 Bishopmill

1902-03 Hopeman Rangers

1903-04 Buckie United

1904-05 Badenoch

1905-06 Huntly United

1906-07 Fochaber Wanderers

1907-08 Elgin Haugh Rovers

1908-09 Elgin Orion

1909-10 Hopeman Caledonian

1910-11 Rothes Victoria

1911-12 Hearts of Moray

1912-13 Duffus Rovers

1913-14 Bishopmill United

1914-15 Llanbyrd Athletic

 

 

Usher Cup

1931-32 Macduff

1932-33 Banff

 

Ross-shire Junior Cup

1891-92

1892-93 Inverness Caledonian 'A'

1893-94

1894-95 Seaforth Highlanders

1895-96

1896-97 Inverness Union

1897-98 Dingwall Victoria United

1898-99 Dingwall Thistle

1899-00

1900-01 Dingwall Victoria United

1901-02

 

 

 

 

1902-03

1903-04

1904-05 Invergordon

1905-06

1906-07

1907-08 Clachnacuddin 'A'

1908-09 Golspie

1909-10 Inverness Citadel 'A'

1910-11 Dingwall Victoria United

1911-12 Dingwall Victoria United

1912-1928 no competition

 

 

1928-29

1929-30

1930-31

1931-32 Invergordon

1932-33 Invergordon

1933-34 Cromarty Thistle

1934-35

1935-36

1936-37

1937-38

1938-39 Invergordon

Buckie & District Junior Consolation Cup

1933-34 Buckie Rovers

 

 

 

 

Victoria Cup

1920-21 Buckie Rovers

 

 

 

Daily Express Cup

1936-37 Rothes Victoria

1937-38 Rothes Victoria

 

 

 

 

Moray & District Junior Cup

1899-00 Bishopmill

1900-01 Hopeman Rangers

1901-02 Buckie United

1902-03 Bishopmill

1903-04 Huntly United

1904-05 Fochabers Wanderers

1905-06 Elgin Haugh Rovers

1906-07 Elgin Orion

1907-08 Hopeman Caledonian

1908-09 Rothes Victoria

1909-10 Burghead Thistle

1910-11 Bishopmill United

1911-12 Bishopmill United

1912-13 Bishopmill United

1913-14 Bishopmill United

Tom Gordon Cup

1975-76 Burghead Thistle

1976-77

1977-78 Burghead Thistle

1978-79

1979-80 Bishopmill United

1980-81 RAF Kinloss

1981-82 Lossiemouth United

1982-83 Lossiemouth United

1983-84 Fochabers

1984-85 Cabar Feidh

1985-86 Cabar Feidh

1986-87 Deveronside

1987-88 Deveronside

1988-89 Nairn St Ninian

1989-90 Fochabers

1990-91 Fochabers

1991-92 Bishopmill United

1992-93 Forres Thistle

1993-94 Deveronside

1994-95 Lossiemouth United

1995-96 Nairn St Ninian

1996-97 New Elgin

1997-98 Portgordon United

 

Robbie Nicol Memorial Trophy

1998-99 Strathspey Thistle

1999-00 Deveronside

2000-01 Forres Thistle

 

 

Speyside Shield

1919-20 Rothes Victoria

1920-21 Craigellachie