North Eastern Junior Cup Competitions

 

Page created: 15 December 2020

Updated: 9 July 2021

 

The Aberdeen County Junior Trophy was the county cup and was also known as the Lovie Shield. It was effectively replaced by the North Regional Cup after the 1968 restructuring by the Scottish Junior FA.

 

It's uncertain at this time if the Consolation Cup was competed for during the missing seasons shown below.

 

The Jimmy Gibb Memorial Trophy was awarded to the winners of a match played between the winners of the two divisions of the North Region Junior League (East).

 

 

 

Winners

 

Aberdeen County Junior Trophy

1904-05 Aberdeen East End

1905-06 Abergeldie

1906-07 Aberdeen East End

1907-08 Morison Thistle

1908-09 Morison Thistle

1909-10 Mugiemoss

1910-11 Parkvale

1911-12 Parkvale

1912-13 Inverurie Loco Works

1913-14 Inverurie Loco Works

1914-15 Banks o' Dee

1915-1919 no competition

1919-20 Richmond

1920-21 Banks o' Dee

1921-22 Mugiemoss

1922-23 Argyle

1923-24 Argyle

1924-25 Hall Russell & Co

1925-26 Aberdeen East End

1926-27 Richmond

1927-28 Banks o' Dee

 

 

 

1928-29 Inverurie Rovers

1929-30 Hall Russell & Co

1930-31 Hawthorn

1931-32 Richmond

1932-33 Banks o' Dee

1933-34 Banks o' Dee

1934-35 Inverurie Loco Works

1935-36 Inverurie Loco Works

1936-37 Banks o' Dee

1937-38 Hall Russell & Co

1938-39 Aberdeen South United

1939-40 Inverurie Loco Works

1940-41 Incognitos

1941-42 ITC Gordons

1942-43 Inverurie Loco Works

1943-44 KOSB 'B'

1944-45 Inverurie Loco Works

1945-46 Hall Russell & Co

1946-47 Hall Russell & Co

1947-48 Sunnybank

 

 

 

1948-49 St Clement's

1949-50 Banks o' Dee

1950-51 Mugiemoss

1951-52 Lewis United

1952-53 Sunnybank

1953-54 Sunnybank

1954-55 Inverurie Loco Works

1955-56 Banks o' Dee

1956-57 Banks o' Dee

1957-58 Mugiemoss

1958-59 Sunnybank

1959-60 Woodside

1960-61 Inverurie Loco Works

1961-62 Inverurie Loco Works

1962-63 Aberdeen East End

1963-64 Rosemount

1964-65 Rosemount

1965-66 Banks o' Dee

1966-67 Banks o' Dee

1967-68 Banks o' Dee

 

 

North Regional Cup

1968-69 Inverurie Loco Works

1969-70 Banks o' Dee

1970-71 Banks o' Dee

1971-72 Formartine United

1972-73 Forres Thistle

1973-74 Banks o' Dee

1974-75 Lewis United

1975-76 Sunnybank

1976-77 Banks o' Dee

1977-78 St Machar

1978-79 Banks o' Dee

1979-80 Sunnybank

1980-81 Banks o' Dee

1981-82 Banks o' Dee

1982-83 Sunnybank

1983-84 Banks o' Dee

1984-85 Banks o' Dee

1985-86 Deveronside

 

 

 

1986-87 Turriff United

1987-88 Bon Accord

1988-89 Bon Accord

1989-90 Culter

1990-91 Stonehaven

1991-92 FC Stoneywood

1992-93 Hall Russell United

1993-94 Sunnybank

1994-95 FC Stoneywood

1995-96 Inverurie Loco Works

1996-97 Sunnybank

1997-98 Hermes

1998-99 FC Stoneywood

1999-00 Culter

2000-01 Inverurie Loco Works

2001-02 Sunnybank

2002-03 Islavale

2003-04 Hermes

 

 

2004-05 Islavale

2005-06 Islavale

2006-07 Turriff United

2007-08 Dyce Juniors

2008-09 Dyce Juniors

2009-10 FC Stoneywood

2010-11 Banks o' Dee

2011-12 Culter

2012-13 Stonehaven

2013-14 Culter

2014-15 Hermes

2015-16 Islavale

2016-17 Aberdeen East End

2017-18 Banks o' Dee

2018-19 Banks o' Dee

2019-20 unfinished

2020-21 no competition

Aberdeen County Junior Consolation Cup

1920-21 Dyce

1921-22 Argyle

1922-23 Banks o' Dee

1923-24 Parkvale

1924-25

1925-26

1926-27

1927-28 Inverurie Loco Works

1928-29 Waterloo

1929-30

1930-31

1931-32

1932-33 Parkvale

1933-34

 

 

 

1934-35

1935-36 Hall Russell & Co

1936-37

1937-38 Aberdeen South United

1938-39

1939-1945 no competition

1945-46 Hall Russell & Co

1946-47 no competition

1947-48 Lewis United

1948-49

1949-50

1950-51

1951-52 Inverurie Loco Works

 

 

1952-53

1953-54 25th Old Boys

1954-55

1955-56

1956-57 Woodside

1957-58 Woodside

1958-59 Woodside

1959-60

1960-61 Stonehaven

1961-62 Stonehaven

1962-63 St Clement's

1963-64

1964-65 Formartine United

 

 

Aberdeen Cable TV Cup

1987-88 Bon Accord

1988-89 Turriff United

1989-90 Culter

1990-91 FC Stoneywood

 

 

 

 

1991-92 Sunnybank

1992-93 Sunnybank

1993-94 FC Stoneywood

1994-95 Longside

 

 

1995-96 FC Stoneywood

1996-97 Bon Accord

1997-98 FC Stoneywood

1998-99 Formartine United

 

Aberdeen & District Victory Cup

1945-46 St Clement's

 

 

 

Aberdeenshire Junior Shield

1934-35 Hall Russell & Co

1937-38 Hall Russell & Co

 

Archibald Cup

1921-22 Argyle

1922-23 Banks o' Dee

1923-1926 no competition

1926-27 Parkvale

1927-28 Aberdeen East End

1928-29 Inverurie Loco Works

1929-30 Aberdeen East End

1930-31 Mugiemoss

1931-32 Banks o' Dee

1932-33 Inverurie Loco Works

1933-34 Aberdeen East End

1934-35 Banks o' Dee

1935-36 Parkvale

1936-37 Hall Russell & Co

1937-38 Inverurie Loco Works

1938-39 Inverurie Loco Works

1939-40 Inverurie Loco Works

1940-1947 no competition

1947-48 Sunnybank

1948-49 St Clement's

1949-50 Banks o' Dee

1950-51 Woodside

1951-52 Banks o' Dee

1952-53 Sunnybank

1953-54 Sunnybank

 

 

1954-55 Inverurie Loco Works

1955-56 Banks o' Dee

1956-57 Banks o' Dee

1957-58 Aberdeen Lads' Club

1958-59 Banks o' Dee

1959-60 Rosemount

1960-61 Inverurie Loco Works

1961-62 Inverurie Loco Works

1962-63 no competition

1963-64 Sunnybank

1964-65 Banks o' Dee

1965-66 Banks o' Dee

1966-67 Lewis United

1967-68 Mugiemoss

1968-69 Inverurie Loco Works

1969-70 Sunnybank

1970-71 Banks o' Dee

1971-72 Lewis United

1972-73 Mugiemoss

1973-74 Lewis United

1974-75 Sunnybank

1975-76 Sunnybank

1976-77 Aberdeen East End

1977-78 Aberdeen East End

1978-79 Aberdeen East End

 

 

1979-80 Sunnybank

1980-81 Inverurie Loco Works

1981-82 Banks o' Dee

1982-83 Mugiemoss

1983-84 Sunnybank

1984-85 Banks o' Dee

1985-86 Rosslyn Sports

1986-87 Banks o' Dee

1987-88 Culter

1988-89 Bon Accord

1989-90 Culter

1990-91 FC Stoneywood

1991-92 Buchanhaven Hearts

1992-93 FC Stoneywood

1993-94 Aberdeen East End

1994-95 Sunnybank

1995-96 Sunnybank

1996-97 FC Stoneywood

1997-98 Sunnybank

1998-99 Formartine United

1999-00 Inverurie Loco Works

2000-01 FC Stoneywood

2001-2015 no competition

2015-16 Forres Thistle

2016-17 Aberdeen East End

 

 

 

Aberdeenshire Junior Charity Cup

1890-91 Athletic

1891-92 Athletic

1892-93 Albert

1893-94 Athletic

1894-95 Abergeldie

1895-96 Aberdeen East End

1896-97 Abergeldie

1897-98 Mugiemoss

1898-99 Aberdeen East End

1899-00 Stonehaven Primrose

1900-01 Abergeldie

1901-02 Aberdeen East End

1902-03 Stonehaven Primrose

1903-04 Abergeldie

1904-05 Aberdeen East End

 

 

1905-06 Mugiemoss

1906-07 Woodside

1907-08 Woodside

1908-09 Mugiemoss

1909-10 Mugiemoss

1910-11 Parkvale

1911-12 Richmond

1912-13 unfinished

1913-14 Richmond

1914-1918 no competition

1918-19 Discharged Soldiers

1919-20 Mugiemoss

1920-21 Hawthorn

1921-22 Hawthorn

1922-23 Hawthorn

 

 

1923-24 Mugiemoss

1924-25 Richmond

1931-32 Mugiemoss

1932-33 Mugiemoss

1933-34 Hall Russell & Co

1934-35 Inverurie Loco Works

1935-36 Hall Russell & Co

1936-37 Aberdeen South United

1925-26 Richmond

1926-27 Richmond

1927-28 Banks o' Dee

1928-29 Banks o' Dee

1929-30 Banks o' Dee

1930-31 Banks o' Dee

 

 

 

Duthie Cup

1903-04 Abergeldie

1904-05 Aberdeen East End

1905-06 Mugiemoss

1906-07 Aberdeen East End

1907-08 Mugiemoss

1908-09 Mugiemoss

1909-10 Mugiemoss

1910-11 Richmond

1911-12 Parkvale

1912-13 Mugiemoss

1913-14 Richmond

1914-15 Banks o' Dee

1915-1919 no competition

1919-20 Hall Russell & Co

1920-21 Banks o' Dee

1921-22 Mugiemoss

1922-23 Aberdeen East End

1923-24 Banks o' Dee

1924-25 Mugiemoss

1925-26 Hawthorn

1926-27 Woodside

1927-28 Aberdeen East End

1928-29 Inverurie Loco Works

1929-30 Aberdeen East End

1930-31 Hawthorn

1931-32 Aberdeen East End

1932-33 Inverurie Loco Works

1933-34 Inverurie Loco Works

1934-35 Woodside

1935-36 Inverurie Loco Works

1936-37 Hall Russell & Co

1937-38 Hall Russell & Co

1938-39 Cattofield

1939-40 Inverurie Loco Works

 

 

1940-41 Incognitos

1941-42 Aberdeen Juniors

1942-43 ITC

1943-44 KOSB 'B'

1944-45 Belmont

1945-46 Mugiemoss

1946-47 Banks o' Dee

1947-48 Hall Russell & Co

1948-49 Mugiemoss

1949-50 Hall Russell & Co

1950-51 Lewis United

1951-52 Woodside

1952-53 Banks o' Dee

1953-54 Lewis United

1954-55 25th Old Boys

1955-56 Banks o' Dee

1956-57 Banks o' Dee

1957-58 Banks o' Dee

1958-59 Aberdeen Lads' Club

1959-60 Rosemount

1960-61 Inverurie Loco Works

1961-62 Lewis United

1962-63 Lewis United

1963-64 Stonehaven

1964-65 Lewis United

1965-66 Lewis United

1966-67 Aberdeen East End

1967-68 Formartine United

1969-70 Banks o' Dee

1970-71 Banks o' Dee

1971-72 Lewis United

1972-73 Banks o' Dee

1973-74 Banks o' Dee

1974-75 Banks o' Dee

 

 

 

 

1975-76 Banks o' Dee

1976-77 Aberdeen Lads' Club

1977-78 Fraserburgh United

1978-79 Parkvale

1979-80 Banks o' Dee

1980-81 Banks o' Dee

1981-82 FC Stoneywood

1982-83 Banks o' Dee

1983-84 Banks o' Dee

1984-85 Sunnybank

1985-86 Banks o' Dee

1986-87 FC Stoneywood

1987-88 Turriff United

1988-89 Buchanhaven Hearts

1989-90 Sunnybank

1990-91 Bon Accord

1991-92 Buchanhaven Hearts

1992-93 Banks o' Dee

1993-94 Stonehaven

1994-95 Sunnybank

1995-96 Banks o' Dee

1996-97 Bon Accord

1997-98 FC Stoneywood

1998-99 Sunnybank

1999-00 Cruden Bay

2000-01 Formartine United

2001-02 Formartine United

2002-03 Culter

2003-04 Glentanar

2004-05 Culter

2005-06 Formartine United

2006-07 Sunnybank

2007-08 Ellon United

Figaro Cup

1885-86 Aberdeen Free South

1886-87 Aberdeen Waverley

1887-88 Aberdeen Waverley

1888-89 Oakvale

1889-90 Oakvale

1890-91 Aberdeen East End

1891-92 Aberdeen 'A'

1892-93 Victoria United 'A'

1893-94 Bon Accord

1894-95 Bon Accord

 

 

1895-96 Mugiemoss

1896-97 Aberdeen East End

1897-98 Sturgeon Thistle

1898-99 Aberdeen East End

1899-00 Aberdeen East End

1900-01 Abergeldie

1901-02 Aberdeen East End

1902-03 Aberdeen East End

1903-04 Abergeldie

1904-05 Abergeldie

 

 

 

 

1905-06 Abergeldie

1906-07 Abergeldie

1907-08 Abergeldie

1908-09 Abergeldie

1909-10 Parkvale

1910-11 Parkvale

1911-12 Parkvale

1912-13 Parkvale

1913-14 Richmond

1914-15 Parkvale

 

Fowler Cup

1928-29 Inverurie Loco Works

1964-65 Formartine United

1976-77 Formartine United

1994-95 Formartine United

 

 

Harry Johnston Trophy

1982-83 Parkvale

1988-89 Fraserburgh United

1989-90 Longside

1990-91 Fraserburgh United

 

Jimmy Gibb Memorial Trophy

1980-81 Banks o' Dee

1981-82 Banks o' Dee

1982-83 Sunnybank

1983-84 Banks o' Dee

1984-85 Banks o' Dee

1985-86 Banks o' Dee

1986-87 Aberdeen East End

 

 

1987-88 Bon Accord

1988-89 Bon Accord

1989-90 Stonehaven

1990-91 FC Stoneywood

1991-92 FC Stoneywood

1992-93 Aberdeen East End

1993-94 Longside

 

 

1994-95 FC Stoneywood

1995-96 Inverurie Loco Works

1996-97 Sunnybank

1997-98 Inverurie Loco Works

1998-99 Longside

1999-00 Cruden Bay

2000-01 Culter

 

 

 

 

 

McLeman Cup

1920-21 Parkvale

1921-22 Mugiemoss

1922-23 Richmond

1923-24 Richmond

1924-25 Banks o' Dee

1925-26 Richmond

1926-27 Aberdeen East End

1927-28 Hawthorn

1928-29 Inverurie Loco Works

1929-30 Aberdeen East End

1930-31 Hall Russell & Co

1931-32 Woodside

1932-33 Hall Russell & Co

1933-34 Woodside

1934-35 Richmond

1935-36 Hawthorn

1936-37 Hall Russell & Co

1937-38 Banks o' Dee

1938-39 Banks o' Dee

1939-40 Hall Russell & Co

1940-41 Hall Russell & Co

1941-42 Aberdeen Juniors

1942-43 ITC

1943-44 Mugiemoss

1944-45 A Hall & Co

1945-46 Mugiemoss

1946-47 Caledonian

1947-48 Hall Russell & Co

1948-49 Sunnybank

1949-50 St Clement's

1950-51 Banks o' Dee

1951-52 Inverurie Loco Works

 

 

 

1952-53 Sunnybank

1953-54 Sunnybank

1954-55 Aberdeen East End

1955-56 Banks o' Dee

1956-57 Sunnybank

1957-58 Lewis United

1958-59 Banks o' Dee

1959-60 Aberdeen South United

1960-61 Banks o' Dee

1961-62 Sunnybank

1962-63 Lewis United

1963-64 Sunnybank

1964-65 Parkvale

1965-66 Aberdeen East End

1966-67 Sunnybank

1967-68 Banks o' Dee

1968-69 Inverurie Loco Works

1969-70 Banks o' Dee

1970-71 Inverurie Loco Works

1971-72 Lewis United

1972-73 Stonehaven

1973-74 Parkvale

1974-75 Sunnybank

1975-76 Sunnybank

1976-77 Mugiemoss

1977-78 Ellon United

1978-79 Banks o' Dee

1979-80 Parkvale

1980-81 Rosemount

1981-82 Banks o' Dee

1982-83 FC Stoneywood

1983-84 FC Stoneywood

 

 

1984-85 Rosslyn Sports

1985-86 Turriff United

1986-87 Banks o' Dee

1987-88 Stonehaven

1988-89 Culter

1989-90 Aberdeen East End

1990-91 Banks o' Dee

1991-92 Lewis United

1992-93 Culter

1993-94 FC Stoneywood

1994-95 Stonehaven

1995-96 Sunnybank

1996-97 Sunnybank

1997-98 Sunnybank

1998-99 Formartine United

1999-00 Sunnybank

2000-01 Culter

2001-2008 no competition

2008-09 Hermes

2009-10 Culter

2010-11 Culter

2011-12 Stonehaven

2012-13 Culter

2013-14 Maud

2014-15 FC Stoneywood

2015-16 Banks o' Dee

2016-17 Banks o' Dee

2017-18 Newburgh Thistle

2018-19 Banks o' Dee

2019-20 unfinished

2020-21 no competition

 

 

Martin & Johnson Trophy

1973-74 Banks o' Dee

1974-75 Aberdeen East End

1975-76 Sunnybank

1976-77 Banks o' Dee

 

 

 

 

Morrison Trophy

1971-72 Sunnybank

1972-73 Parkvale

1973-74 Parkvale

1974-75 Aberdeen East End

1975-76 Mugiemoss

1976-77 Parkvale

1977-78 Ellon United

1978-79 Formartine United

1979-80 Fraserburgh United

1980-81 Sunnybank

1981-82 Stonehaven

1982-83 Parkvale

1983-84 Parkvale

1984-85 Stonehaven

1985-86 Banks o' Dee

1986-87 Rosslyn Sports

1987-88 FC Stoneywood

 

 

1988-89 Buchanhaven Hearts

1989-90 Longside

1990-91 FC Stoneywood

1991-92 Lewis United

1992-93 Lewis United

1993-94 Longside

1994-95 Banchory St Ternan

1995-96 Banchory St Ternan

1996-97 Hermes

1997-98 Cruden Bay

1998-99 Aberdeen East End

1999-00 Cruden Bay

2000-01 Aberdeen Lads' Club

2001-02 Dyce Juniors

2002-03 Lewis United

2003-04 Fraserburgh United

2004-05 Banchory St Ternan

 

 

 

2005-06 Banchory St Ternan

2006-07 Aberdeen East End

2007-08 Ellon United

2008-09 Formartine United

2009-10 Stonehaven

2010-11 Glentanar

2011-12 New Elgin

2012-13 Aberdeen East End

2013-14 Buchanhaven Hearts

2014-15 Longside

2015-16 Fraserburgh United

2016-17 Aberdeen East End

2017-18 Aberdeen East End

2018-19 Banchory St Ternan

2019-20 unfinished

2020-21 no competition

 

 

Simpson Sports Cup

1989-90 Culter

1990-91

1991-92 Stoneywood

 

 

 

Social Bathing Service Trophy

2000-01 Formartine United