Lanarkshire Junior Cup Competitions

 

Page created: 29 December 2020

Updated: 3 March 2021

 

The Lanarkshire Junior FA was formed in 1885 and was disbanded in 1968 when the Scottish Junior FA merged them with others in the region to form the Central Region Junior FA.

The trophy for the Lanarkshire Junior Consolation Cup trophy was originally used for the Lanarkshire 2nd XI Junior Cup. Between 1907 and 1919 it was awarded to the champions of the Lanarkshire Junior League Division 2.

The Hozier Cup was also known as the South Lanarkshire Junior Cup. During WWII it was also competed for by Lothians clubs.

The Lanarkshire Evening Citizen Cup became known as the Lanark & Lothians Cup after 1959.

The Cambuslang & District Junior FA was formed in 1883 mainly through the work of Cambuslang Athletic. Senior club Cambuslang FC presented badges for the first winners of the competition before a trophy was purchased for the second season.

Messrs W&T Wotherspoon, local sports outfitters, presented the Coatbridge & District Junior FA with a trophy in 1887 for clubs within 6 miles of the town but excluding clubs that also competed in the Lanarkshire Junior Cup.

The Clydesdale District Cup was open to clubs that were in the Clydesdale District boundary of Lanarkshire.

The Bob Reid Memorial Trophy was played between Carluke Rovers and Larkhall United.

The Salute the Soldier Cup was played for during April 1944 by Lanark & Lothian Junior League clubs. Valued at 50 GBP the trophy was to be kept by the winners.

 

 

Winners

 

Lanarkshire Junior Cup

1885-86 Wishaw Thistle

1886-87 Wishaw Thistle

1887-88 Wishaw Thistle

1888-89 Burnbank Swifts

1889-90 Strathclyde Rovers

1890-91 Strathclyde Rovers

1891-92 Haywood Wanderers

1892-93 Newmains Thistle

1893-94 Mossend Brigade

1894-95 Cambuslang Hibernian

1895-96 Mossend Brigade

1896-97 Dalziel Rovers

1897-98 Dalziel Rovers

1898-99 Dalziel Rovers

1899-00 Belhaven Athletic

1900-01 Clydesdale Wanderers

1901-02 Burnbank Athletic

1902-03 Burnbank Athletic

1903-04 Blantyre Victoria

1904-05 Burnbank Athletic

1905-06 Burnbank Athletic

1906-07 Dalziel Rovers

1907-08 Larkhall Thistle

1908-09 Burnbank Athletic

1909-10 Larkhall United

1910-11 Burnbank Athletic

1911-12 Burnbank Athletic

1912-13 Bellshill Athletic

 

 

1913-14 Blantyre Victoria

1914-15 Mossend Hibernian

1915-16 Blantyre Victoria

1916-17 Burnbank Athletic

1917-18 Glenboig

1918-19 Bellshill Athletic

1919-20 Blantyre Celtic

1920-21 New Stevenston United

1921-22 Cleland

1922-23 Carluke Rovers

1923-24 Blantyre Victoria

1924-25 Baillieston

1925-26 Wishaw YMCA

1926-27 Lanark United

1927-28 Law Scotia

1928-29 Maryhill Hibernian

1929-30 Burnbank Athletic

1930-31 Burnbank Athletic

1931-32 Douglas Water Thistle

1932-33 Carluke Rovers

1933-34 Wishaw

1934-35 Lanark United

1935-36 Coltness United

1936-37 Larkhall Thistle

1937-38 Wishaw

1938-39 Lesmahagow

1939-40 Blantyre Victoria

1940-41 Burnbank Athletic

 

 

1941-42 Wishaw

1942-43 Blantyre Victoria

1943-44 Polkemmet

1944-45 Fauldhouse United

1945-46 Blantyre Victoria

1946-47 Newarthill Hearts

1947-48 Lesmahagow

1948-49 Blantyre Victoria

1949-50 Newarthill Hearts

1950-51 Larkhall Thistle

1951-52 Bellshill Athletic

1952-53 Newarthill Hearts

1953-54 Coltness United

1954-55 Coltness United

1955-56 Larkhall Thistle

1956-57 Baillieston

1957-58 Carluke Rovers

1958-59 Carluke Rovers

1959-60 Forth Wanderers

1960-61 Shotts Bon Accord

1961-62 Carluke Rovers

1962-63 Shotts Bon Accord

1963-64 Thorniewood United

1964-65 Thorniewood United

1965-66 Wishaw

1966-67 Carluke Rovers

1967-68 Blantyre Victoria

 

 

 

 

 

Lanarkshire Junior Consolation Cup

1904-05 Bellshill Athletic

1905-06 Morningside Rangers

1906-07 Morningside Rangers

1907-1919 no competition

1919-20 Wishaw YMCA

1920-21 Blantyre Celtic

1921-22 Fauldhouse United

1922-23 East Kilbride Thistle

1923-24 Law Scotia

 

 

 

1924-25 Blantyre Victoria

1925-26 Bellshill Athletic

1926-27 Law Scotia

1927-28 Law Scotia

1928-29 Douglasdale

1929-30 Law Scotia

1930-31 Douglasdale

1931-32 Fauldhouse United

1932-33 Burnbank Athletic

 

 

1933-34 Coltness United

1934-35 Larkhall Thistle

1935-36 Royal Albert

1936-37 Burnbank Athletic

1937-38 Holytown United

1938-39 Coltness United

1939-40 New Stevenston United

 

 

 

 

 

Lanarkshire Central Cup

1913-14 Burnbank Athletic

1914-15 Larkhall Thistle

1915-16 Larkhall Thistle

1916-17 Bellshill Athletic

1917-18 Blantyre Celtic

1918-19 Bellshill Athletic

1919-20 Blantyre Celtic

1920-21 Cadzow St Anne's

1921-22 Cleland

1922-23 Harthill Athletic

1923-24 Shieldmuir Celtic

1924-25 Burnbank Athletic

1925-26 Newarthill Thistle

1926-27 Wishaw YMCA

1927-28 Burnbank Athletic

1928-29 Carluke Rovers

1929-30 Burnbank Athletic

1930-31 Shotts Battlefield

 

 

 

1931-32 Blantyre Victoria

1932-33 Wishaw

1933-34 Larkhall Thistle

1934-35 Blantyre Celtic

1935-36 Larkhall Thistle

1936-37 Stonehouse Violet

1937-38 Stonehouse Violet

1938-39 Stonehouse Violet

1939-40 Royal Albert

1940-41 Blantyre Victoria

1941-42 Carluke Rovers

1942-43 Burnbank Athletic

1943-44 Blantyre Victoria

1944-45 Larkhall Thistle

1945-46 Larkhall Thistle

1946-47 Newarthill Hearts

1947-48 Larkhall Thistle

1948-49 Newarthill Hearts

 

 

1949-50 Burnbank Athletic

1950-51 Bellshill Athletic

1951-52 Bellshill Athletic

1952-53 Blantyre Celtic

1953-54 Shotts Bon Accord

1954-55 Thorniewood United

1955-56 Shotts Bon Accord

1956-57 Blantyre Victoria

1957-58 Shotts Bon Accord

1958-59 Shotts Bon Accord

1959-60 Shotts Bon Accord

1960-61 Coltness United

1961-62 Bellshill Athletic

1962-63 Bellshill Athletic

1963-64 East Kilbride

1964-65 Wishaw

1965-66 Shotts Bon Accord

1966-67 Lesmahagow

 

 

Hozier Cup

1888-89 Strathclyde Rovers

1889-90 Strathclyde Rovers

1890-91 Haywood Wanderers

1891-92 Haywood Wanderers

1892-93 Haywood Wanderers

1893-94 Glespin Thistle

1894-95 Nethanvale Thistle

1895-96 Lanark Athletic

1896-97 Lanark Athletic

1897-98 Haywood Wanderers

1898-99 Haywood Wanderers

1899-00 Haywood Wanderers

1900-01 Douglas Water Thistle

1901-02 Douglas Water Thistle

1902-03 Carluke Milton Rovers

1903-04 Carluke Milton Rovers

1904-05 Carluke Milton Rovers

1905-06 Douglas Water Thistle

1906-07 Douglas Water Thistle

1907-08 Douglas Water Thistle

1908-09 Douglas Water Thistle

1909-10 Douglas Water Thistle

1910-11 Carluke Milton Rovers

1911-12 Carluke Milton Rovers

1912-13 Carluke Milton Rovers

 

 

1913-14 Forth Wanderers

1914-15 Douglas Water Thistle

1915-1919 no competition

1919-20 Wishaw YMCA

1920-21 Wishaw YMCA

1921-22 Douglas Water Thistle

1922-23 Douglas Water Thistle

1923-24 Lanark United

1924-25 Lanark United

1925-26 Lanark United

1926-27 Carluke Rovers

1927-28 Law Scotia

1928-29 Law Scotia

1929-30 Coalburn

1930-31 Coalburn

1931-32 Coalburn

1932-33 Douglas Water Thistle

1933-34 Lesmahagow

1934-35 Lesmahagow

1935-36 Lesmahagow

1936-37 Wishaw

1937-38 Stonehouse Violet

1938-39 Stonehouse Violet

1939-40 Coalburn

1940-41 Burnbank Athletic

1941-42 Carluke Rovers

 

 

 

 

1942-43 Armadale Thistle

1943-44 Blantyre Celtic

1944-45 Larkhall Thistle

1945-46 Burnbank Athletic

1946-47 Wishaw

1947-48 Carluke Rovers

1948-49 Douglas Water Thistle

1949-50 Douglasdale

1950-51 Wishaw

1951-52 Douglas Water Thistle

1952-53 Coltness United

1953-54 Douglas Water Thistle

1954-55 Carluke Rovers

1955-56 Douglas Water Thistle

1956-57 Carluke Rovers

1957-58 Carluke Rovers

1958-59 Lesmahagow

1959-60 Lanark United

1960-61 Wishaw

1961-62 Carluke Rovers

1962-63 Wishaw

1963-64 Shotts Bon Accord

1964-65 Larkhall Thistle

1965-66 Blantyre Victoria

1966-67 Wishaw

1967-68 Carluke Rovers

 

 

Clydesdale District Cup

1990-91 Lesmahagow

1991-92 Lesmahagow

1992-93 Lanark United

1993-94 Lesmahagow

1994-95 Forth Wanderers

1995-96 Forth Wanderers

1996-97 Lesmahagow

1997-98 Lanark United

1998-99 Lanark United

1999-00 Lanark United

 

 

2000-01 Lanark United

2001-02 Lanark United

2002-03 Lanark United

2003-04 Lanark United

2004-05 Lanark United

2005-06 Carluke Rovers

2006-07 Lesmahagow

2007-08 Lanark United

2008-09 Lanark United

2009-10 Lesmahagow

 

 

 

 

2010-11 Lanark United

2011-12 Forth Wanderers

2012-13 Carluke Rovers

2013-14 Carluke Rovers

2014-15 Forth Wanderers

2015-16 Lesmahagow

2016-17 Lanark United

2017-18 Lesmahagow

2018-19 Forth Wanderers

 

Bob Reid Memorial Trophy

1979-80 Carluke Rovers

1980-81 Lanark United

1981-82 Lanark United

1982-83 Lanark United

1983-84 Lanark United

 

 

 

 

1984-85 Lanark United

1985-86 Lanark United

1986-87 Lanark United

1987-88 Lanark United

 

 

1988-89 Lanark United

1989-90 Carluke Rovers

1990-91 Carluke Rovers

1991-92 Carluke Rovers

 

Lanarkshire Evening Citizen Cup

1949-50 Thorniewood United

1950-51 Burnbank Athletic

1951-52 Coltness United

1952-53 Larkhall Thistle

1953-54 Thorniewood United

1954-55 Coltness United

1955-56 Douglas Water Thistle

1957-58 Carluke Rovers

1958-59 Douglas Water Thistle

 

 

 

Lanark & Lothians Cup

1959-60 Tranent

1960-61 Larkhall Thistle

1961-62 Thorniewood United

1962-63 Camelon

1963-64 Bonnyrigg Rose Athletic

1964-65 Linlithgow Rose

1965-66 Bonnyrigg Rose Athletic

1966-67 Armadale Thistle

1967-68 Bo'ness United

 

 

Cambuslang & District Junior Cup

1885-86 Cambuslang Athletic

1886-87 Carmyle Thistle

1887-88 Vale of Clyde

1888-89 Newton Thistle

1889-90 Newton Thistle

1890-91 Blantyre Victoria

1891-92 Newton Thistle

1892-93 Blantyre Victoria

1893-94 Cambuslang Hibernian

1894-95 Cambuslang Hibernian

1895-96 Westburn Hopehill

1896-97 Burnbank Athletic

1897-98 Cambuslang Hibernian

1898-99 Burnbank Athletic

1899-00 Rutherglen Glencairn

1900-01 Rutherglen Glencairn

 

 

Coatbridge Wotherspoon Cup

1886-87 Albion

1887-88 Albion

1888-89 Albion

1889-90 Chryston Athletic

1890-91 Albion

1891-92 Baillieston Thistle

1892-93 Whifflet Rangers

1893-94 Whifflet Rovers

1894-95 Whifflet St Mary's

1895-96 Whifflet St Mary's

 

 

Lanarkshire 2nd XI Junior Cup

1887-88 Burnbank Swifts

1888-1895 unknown

1895-96 Newton Thistle

1896-1898 unknown

1898-99 Priory Rovers

1899-00 unknown

1900-01 Overtown

 

Ardine Cup

1890-91 Airdrie Broomfield

1891-92 Airdrie Star

1892-93 Longriggend

1893-94 Plains Athletic

1894-95 Airdrie Shamrock

1895-96 Airdrie Star

 

Wishaw & District Junior Cup

1899-00 Bellshill Athletic

1900-05

1907-08 Larkhall Thistle

1908-09

1913-14 Carfin Shamrock

 

 

Larkhall Junior Charity Cup

1892-93 Blantyre Victoria

1893-1917 no competition

1917-18 Larkhall Thistle

 

Airdrie & District Junior Cup

1892-93 Airdrie Fruitfield

1893-94 Airdrie Fruitfield

 

 

 

Bellshill Charity Cup

1901-02 Clydesdale Wanderers

 

 

 

 

 

 

Red Cross Prisoner of War Cup

1942-43 Blantyre Victoria

 

 

Salute the Soldier Cup

1943-44 Blantyre Victoria

 

1943-44 Salute the Soldier Cup

First round

7 Apr Wishaw v Larkhall Thistle 1-3

10 Apr Mount Ellen United v Bedlay 1-2

10 Apr Armadale Thistle v Bathgate Thistle 4-1

12 Apr Blantyre Victoria v Blantyre Celtic 4-1

12 Apr Polkemmet v Fauldhouse United

10 Apr Carluke Rovers v Lanark United 3-3

20 Apr Lanark United v Carluke Rovers

 

Second round

19 Apr Blantyre Victoria v Burnbank Athletic

24 Apr Coatbridge St Patrick's v Bedlay 5-2

25 Apr Larkhall Thistle v Carluke Rovers 3-5

26 Apr Polkemmet v Armadale Thistle 2-1

 

Semi-final

29 Apr Carluke Rovers v Coatbridge St Patrick's 7-0 at Douglas Park, Hamilton

3 May Blantyre Victoria v Polkemmet 3-1 aet at Broomfield Park, Airdire

 

Final at Douglas Park, Hamilton

6 May Blantyre Victoria v Carluke Rovers 1-0