Forfarshire Junior Cup Competitions 1882-1973

 

 

 

Page created: 28 December 2020

Updated:

 

Although the Scottish Junior FA reorganised the Junior set-up in 1968, clubs in Forfarshire and Perthshire were granted a one year extension before the county Associations were eventually wound up and replaced by Midland Region. However a number of the local competitions were still played for until 1973 after which they were discontinued and the name Tayside Region was adopted. Therefore this page also includes a number of those competitions.

 

The Courier Cup was open to clubs from the Dundee Junior FA.

The Forfarshire Junior Cup was also known as the Inglis Cup and the Forfarshire Junior Consolation Cup as the Barrie Cup.

The Kiddie Cup was also known as the Dundee Junior Charity Cup.

The Glasgow Clothing Cup was a competition open to Dundee Junior FA clubs.

The Brechin-America Cup was first played for in the late 1880s by junior clubs from Brechin. In 1901 it was reformed as the Brechin Junior League and from 1903, it was regraded as a juvenile competition although it was again played for by the town's three junior clubs in 1950.

The Mathers Cup was a Kincardineshire Juvenile trophy which was presented to the Angus Junior League during WWII and was returned to them in 1947 when it became difficult to find sufficient dates to play off their fixtures.

 

 

 

Winners

 

Forfarshire Junior Cup

1885-86 Forfar East End

1886-87 Forfar East End

1887-88 Forfar North End

1888-89 Arbroath West End

1889-90 Forfar East End

1890-91 East Craigie

1891-92 Dundee Everton

1892-93 Dundee Everton

1893-94 Parkmore

1894-95 Edenbank

1895-96 Forfar East End

1896-97 Arbroath Dauntless

1897-98 Arbroath Dauntless

1898-99 Dundee Violet

1899-00 East Craigie

1900-01 Arbroath Rovers Athletic

1901-02 Dundee Violet

1902-03 Forfar West End

1903-04 St Leonard's

1904-05 Dundee St Joseph's

1905-06 Dundee Violet

1906-07 Forfar West End

1907-08 Lochee Harp

1908-09 Dundee Violet

1909-10 Lochee Harp

1910-11 Dundee St Joseph's

1911-12 Lochee Central

 

 

1912-13 Arnot

1913-14 Arbroath Ardenlea

1914-15 East Craigie

1915-16 Dundee Violet

1916-1919 no competition

1919-20 Forfar North End

1920-21 Dundee Fairfield

1921-22 Osborne

1922-23 Lochee Central

1923-24 Lochee United

1924-25 Arbroath Woodside

1925-26 Stobswell

1926-27 Lochee Harp

1927-28 Dundee Violet

1928-29 Dundee St Joseph's

1929-30 Lochee Central

1930-31 Forfar East End

1931-32 Dundee Celtic

1932-33 Dundee North End

1933-34 Arbroath Victoria

1934-35 Dundee Violet

1935-36 Lochee Harp

1936-37 Lochee Harp

1937-38 Forfar Celtic

1938-39 Dundee Violet

1939-40 Lochee Harp

1940-41 Forfar Celtic

 

 

1941-42 Arbroath Victoria

1942-43 Lochee Harp

1943-44 Carnoustie Panmure

1944-45 Carnoustie Panmure

1945-46 Dundee North End

1946-47 Stobswell

1947-48 Dundee Violet

1948-49 Forfar Celtic

1949-50 Carnoustie Panmure

1950-51 Carnoustie Panmure

1951-52 Lochee Harp

1952-53 Carnoustie Panmure

1953-54 Arbroath Victoria

1954-55 Dundee Violet

1955-56 Carnoustie Panmure

1956-57 Lochee Harp

1957-58 Dundee North End

1958-59 Dundee North End

1959-60 Dundee North End

1960-61 Lochee Harp

1961-62 Kirriemuir Thistle

1962-63 Carnoustie Panmure

1963-64 Downfield

1964-65 Lochee United

1965-66 Dundee Violet

1966-67 Dundee St Joseph's

1967-68 Osborne

 

 

 

 

 

Forfarshire Junior Consolation Cup

1906-07 Lochee Harp

1907-08 Arbroath Fairfield

1908-09 Dundee West End

1909-10 Dundee North End

1910-11 Dundee Fairfield

1911-12 Dundee Fairfield

1912-13 Dundee Fairfield

1913-14 Dundee Fairfield

1914-15 Stobswell

1915-16 Dundee St Joseph's

1916-1919 no competition

1919-20 East Craigie

1920-21 Dundee North End

1921-22 Dundee Celtic

1922-23 Osborne

1923-24 Stobswell

1924-25 Stobswell

1925-26 Lochee United

1926-27 Logie

1927-28 East Craigie

 

 

 

1928-29 Dundee Violet

1929-30 Lochee Central

1930-31 Osborne

1931-32 East Craigie

1932-33 Broughty Ex-Service

1933-34 Dundee North End

1934-35 Stobswell

1935-36 Broughty Ex-Service

1936-37 Dundee Violet

1937-38 Arnot

1938-39 Anchorage

1939-40 Dundee North End

1940-41 Dundee North End

1941-42 Arnot

1942-43 Anchorage

1943-44 Arnot

1944-45 Stobswell

1945-46 Stobswell

1946-47 Dundee North End

1947-48 Elmwood

 

 

1948-49 Downfield

1949-50 Dundee North End

1950-51 Osborne

1951-52 Carnoustie Panmure

1952-53 Stobswell

1953-54 Dundee North End

1954-55 Carnoustie Panmure

1955-56 Arnot

1956-57 Dundee St Joseph's

1957-58 Montrose Roselea

1958-59 Kirriemuir Thistle

1959-60 Arbroath Victoria

1960-61 Broughty Athletic

1961-62 Dundee St Joseph's

1962-63 Kirriemuir Thistle

1963-64 Carnoustie Panmure

1964-65 Carnoustie Panmure

1965-66 Downfield

1966-67 Lochee Harp

1967-68 Broughty Athletic

 

 

 

 

 

Courier Cup

1886-87 Johnstone Athletic

1887-88 Strathmore

1888-89 Johnstone Athletic

1889-90 Wanderers Juniors

1890-91 Dundee City

1891-92 Dundee Violet

1892-93 Dundee Everton

1893-94 Dundee North End

1894-95 Dundee North End

1895-96 Dundee North End

1896-97 Dundee Violet

1897-98 Stobswell

1898-99 Dundee Violet

1899-00 Dundee Violet

1900-01 East Craigie

1901-02 Edenbank

1902-03 East Craigie

1903-04 Stobswell

1904-05 Stobswell

1905-06 Dundee West End

1906-07 Arnot

1907-08 Dundee St Joseph's

1908-09 Arnot

1909-10 Dundee North End

1910-11 Dundee Violet

1911-12 Fairfield

1912-13 Fairfield

1913-14 Dundee North End

 

 

 

1914-15 Dundee North End

1915-16 Osborne

1916-1919 no competition

1919-20 Dundee North End

1920-21 Forthill Athletic

1921-22 Dundee Celtic

1922-23 Dundee North End

1923-24 Dundee North End

1924-25 Lochee United

1925-26 Lochee Central

1926-27 Logie

1927-28 Lochee Harp

1928-29 Lochee Harp

1929-30 Osborne

1930-31 Dundee North End

1931-32 East Craigie

1932-33 Stobswell

1933-34 Lochee Harp

1934-35 Dundee Violet

1935-36 Dundee Violet

1936-37 Forthill Athletic

1937-38 Dundee Violet

1938-39 Lochee Harp

1939-40 Dundee Violet

1940-41 Stobswell

1941-42 Dundee Violet

1942-43 Lochee Harp

1943-44 Lochee Harp

 

 

1944-45 Stobswell

1945-46 Dundee Violet

1946-47 Elmwood

1947-48 Osborne

1948-49 Lochee Harp

1949-50 Carnoustie Panmure

1950-51 Lochee Harp

1951-52 Carnoustie Panmure

1952-53 Lochee Harp

1953-54 Carnoustie Panmure

1954-55 Lochee Harp

1955-56 Arnot

1956-57 Dundee North End

1957-58 Dundee North End

1958-59 Lochee Harp

1959-60 Broughty Athletic

1960-61 Dundee North End

1961-62 Dundee St Joseph's

1962-63 Lochee Harp

1963-64 Downfield

1964-65 Lochee United

1965-66 Lochee Harp

1966-67 Lochee Harp

1967-68 Dundee Violet

1968-69 Osborne

1969-70 Dundee North End

1970-71 Lochee United

1971-72 Broughty Athletic

1972-73 Elmwood

 

 

Telegraph Cup

1900-01 Parkmore

1901-02 Edenbank

1902-03 Fairfield

1903-04 Stobswell

1904-05 Stobswell

1905-06 Dundee Violet

1906-07 Dundee North End

1907-08 Lochee Harp

1908-09 Dundee Violet

1909-10 East Craigie

1910-11 Arnot

1911-12 Forthill Athletic

1912-13 Fairfield

1913-14 Arnot

1914-15 Dundee St Joseph's

1915-16 Fairfield

1916-17 no competition

1917-18 Fairfield

1918-19 Lochee Harp

1919-20 Fairfield

1920-21 Osborne

1921-22 Dundee Violet

1922-23 Anchorage

1923-24 Fairfield

 

 

1924-25 Dundee Celtic

1925-26 Dundee Celtic

1926-27 Forthill Athletic

1927-28 Logie

1928-29 Dundee Violet

1929-30 Logie

1930-31 Fairfield

1931-32 East Craigie

1932-33 Dundee North End

1933-34 Downfield

1934-35 Lochee Harp

1935-36 Arnot

1936-37 Broughty Ex-Service

1937-38 Dundee Violet

1938-39 Broughty Ex-Service

1939-40 Dundee Violet

1940-41 Stobswell

1941-42 Carnoustie Panmure

1942-43 Dundee Violet

1943-44 Dundee North End

1944-45 Lochee Harp

1945-46 Dundee Violet

1946-47 Dundee North End

1947-48 Stobswell

 

 

1948-49 Arnot

1949-50 Osborne

1950-51 Carnoustie Panmure

1951-52 Dundee North End

1952-53 Dundee North End

1953-54 Elmwood

1954-55 Dundee St Joseph's

1955-56 Dundee St Joseph's

1956-57 Dundee North End

1957-58 Osborne

1958-59 Stobswell

1959-60 Lochee Harp

1960-61 Lochee United

1961-62 Dundee St Joseph's

1962-63 Lochee United

1963-64 Downfield

1964-65 Carnoustie Panmure

1965-66 Osborne

1966-67 Dundee St Joseph's

1967-68 Carnoustie Panmure

1968-69 Lochee Harp

1969-70 Lochee Harp

1970-71 Osborne

1971-72 Dundee St Joseph's

1972-73 Dundee St Joseph's

 

 

 

Arbroath & District Junior Cup

1882-83 Arbroath Alpine

1883-84 Arbroath Alpine

1884-85 Western

1885-86 Arbroath Dauntless

1886-87 St Helena

1887-88 Arbroath United

1888-89 Arbroath Waverley

1889-90 Arbroath Parkhead

1890-91 Arbroath Victoria

1891-92 Forfar East End

1892-93 Arbroath Victoria

1893-94 Arbroath Alpine

1894-95 Arbroath Parkhead

1895-96 Arbroath Victoria

1896-97 Arbroath Victoria

1897-98 Arbroath Victoria

1898-99 Arbroath Parkhead

1899-00 Arbroath Rovers Athletic

1900-01 Arbroath Rovers Athletic

1901-02 Brechin Hearts

1902-03 Arbroath Ardenlea

1903-04 Brechin Rovers

1904-05 Brechin Hearts

1905-06 Brechin Hearts

1906-07 Brechin Hearts

1907-08 Forthill Athletic

1908-09 Arbroath St Thomas'

 

 

1909-10 Brechin Rovers

1910-11 Arbroath Ardenlea

1911-12 Arbroath Fairfield

1912-13 Arbroath Ardenlea

1913-14 Brechin Hearts

1914-15 Brechin Hearts

1915-16 Forfar East End

1916-1919 no competition

1919-20 Forfar East End

1920-21 Arbroath Ardenlea

1921-22 Arbroath Ardenlea

1922-23 Forfar Celtic

1923-24 Arbroath Victoria

1924-25 Arbroath Ardenlea

1925-26 Forfar East End

1926-27 Arbroath Ardenlea

1927-28 Arbroath Victoria

1928-29 Arbroath Victoria

1929-30 Arbroath Victoria

1930-31 Arbroath Victoria

1931-32 Forfar East End

1932-33 Arbroath Ardenlea

1933-34 Arbroath Ardenlea

1934-35 Kirriemuir Thistle

1935-36 Kirriemuir Thistle

1936-37 Carnoustie Panmure

1937-38 Forfar West End

 

 

1938-39 Kirriemuir Thistle

1939-1947 no competition

1947-48 Arbroath Victoria

1948-49 Arbroath Westburn

1949-50 Brechin Renton

1950-51 Kirriemuir Thistle

1951-52 Alyth United

1952-53 Forfar West End

1953-54 Arbroath Victoria

1954-55 Alyth United

1955-56 Forfar Celtic

1956-57 Kirriemuir Thistle

1957-58 Kirriemuir Thistle

1958-59 Kirriemuir Thistle

1959-60 Kirriemuir Thistle

1960-61 Coupar Angus

1961-62 Brechin Victoria

1962-63 Montrose Roselea

1963-64 Alyth United

1964-65 Alyth United

1965-66 Forfar Celtic

1966-67 Brechin Matrix

1967-68 Arbroath Victoria

1968-69 Alyth United

1969-70 Arbroath Victoria

1970-71 Arbroath Victoria

1971-72 Kirriemuir Thistle

1972-73 Kirriemuir Thistle

 

 

Brechin Rosebowl

1928-29 Brechin Victoria

1929-30 Brechin Victoria

1930-31 Arbroath Victoria

1931-32 Kirriemuir Thistle

1932-33 Montrose Roselea

1933-34 Arbroath Ardenlea

1934-35 Brechin Victoria

1935-36 Kirriemuir Thistle

1936-37 Forfar East End

1937-38 Montrose Roselea

1938-39 Coupar Angus

1939-1947 no competition

 

 

1947-48 Forfar East End

1948-49 Arbroath Westburn

1949-50 Brechin Renton

1950-51 Brechin Victoria

1951-52 Brechin Victoria

1952-53 Coupar Angus

1953-54 Kirriemuir Thistle

1954-55 Arbroath Victoria

1955-56 Alyth United

1956-57 Kirriemuir Thistle

1957-58 Forfar West End

1958-59 Forfar Celtic

 

 

 

1959-60 Forfar West End

1960-61 Alyth United

1961-62 Brechin Victoria

1962-63 Arbroath Victoria

1963-64 Alyth United

1964-65 Alyth United

1965-66 Brechin Victoria

1966-67 Alyth United

1967-68 Arbroath Victoria

1968-69 Arbroath Victoria

1969-70 no competition

1970-71 Kirriemuir Thistle

1971-72 Kirriemuir Thistle

 

 

Dundee & District Junior Cup

1885-86 Dundee Hibernian

1886-87 Johnstone Athletic

1887-88 Dundee Violet

1888-89 Johnstone Athletic

1889-90 East Craigie

1890-91 East Craigie

1891-92 East Craigie

1892-93 Dundee Everton

1893-94 Dundee North End

1894-95 Dundee Violet

 

 

 

 

1895-96 Dundee North End

1896-97 Dundee Violet

1897-98 Stobswell

1898-99 Dundee Violet

1899-00 Dundee Violet

1900-01 Stobswell

1901-02 Ardenlea

1902-03 Stobswell

1903-04 Fairfield

1904-05 Lochee Harp

 

 

1905-06 Dundee North End

1906-07 Lochee Harp

1907-08 Dundee Violet

1908-09 Dundee North End

1909-10 Dundee Violet

1910-11 Lochee Harp

1911-12 Lochee Harp

1912-13 Lochee Harp

1913-14 Lochee Harp

1914-15 Lochee Harp

 

Forfar & District Junior Cup

1885-86 Perseverence

1886-87 Forfar East End

1887-88 Forfar North End

1888-89 Arbroath Parkhead

1889-90 Forfar Celtic

1890-91 Arbroath Victoria

1891-92 Angus

1892-93 Forfar East End

1893-94 Angus

1894-95 Forfar East End

1895-96 Arbroath Alpine

1896-97 Forfar East End

1897-98 Arbroath Dauntless

1898-99 Arbroath Victoria

1899-00 Arbroath Victoria

1900-01 Forfar East End

1901-02 Forfar Corinthians

1902-03 Forfar West End

1903-04 Brechin Hearts

1904-05 Brechin Harp

1905-06 Brechin Harp

1906-07 Forfar Celtic

 

 

 

1907-08 Forfar West End

1908-09 Forfar West End

1909-10 Montrose Harp

1910-11 Forfar East End

1911-12 Brechin Rovers

1912-13 Forfar North End

1913-14 Arbroath Parkhead

1914-15 Forfar East End

1915-1919 no competition

1919-20 Brechin Victoria

1920-21 Forfar East End

1921-22 Forfar Celtic

1922-23 Forfar Celtic

1923-24 Forfar East End

1924-25 Brechin Victoria

1925-26 Forfar West End

1926-27 Forfar West End

1927-28 Forfar East End

1928-29 Arbroath Victoria

1929-30 Forfar West End

1930-31 Brechin Victoria

1931-32 Arbroath Woodside

 

 

1932-33 Arbroath Ardenlea

1933-34 Forfar Celtic

1934-35 Forfar West End

1935-36 Forfar West End

1936-37 Brechin Victoria

1937-38 Alyth United

1939-40 Kirriemuir Thistle

1940-1943 no competition

1943-44 RNAS

1944-45 RAF 'B'

1945-46 RAF Edzell

1946-47 Brechin Victoria

1948-49 Forfar Celtic

1949-50 Brechin Renton

1950-51 Kirriemuir Thistle

1951-52 Arbroath Victoria

1952-53 Coupar Angus

1953-54 Alyth United

1954-55 Coupar Angus

1955-56 Forfar West End

1956-57 Coupar Angus

1957-58 Kirriemuir Thistle

 

 

 

Kiddie Cup

1903-04 Fairfield

1904-05 Dundee Violet

1905-06 Dundee Violet

1906-07 Lochee Harp

1907-08 Dundee Violet

1908-09 Dundee Violet

1909-10 Arnot

1910-11 Lochee Harp

1911-12 Dundee St Joseph's

1912-13 Fairfield

1913-14 Lochee Harp

1914-15 Dundee North End

1915-16 Fairfield / Osborne

1916-1919 no competition

1919-20 Dundee Celtic

1920-21 Dundee North End

1921-22 Lochee Harp

1922-23 Fairfield

1923-24 Dundee St Joseph's

1924-25 Osborne

1925-26 Dundee Celtic

1926-27 East Craigie

1927-28 Dundee North End

 

 

 

 

1928-29 Dundee St Joseph's

1929-30 East Craigie

1930-31 Lochee Central

1931-32 East Craigie

1932-33 Stobswell

1933-34 East Craigie

1934-35 Stobswell

1935-36 Lochee Harp

1936-37 East Craigie

1937-38 Dundee Violet

1938-39 Stobswell

1939-40 no competition

1940-41 Dundee Anchorage

1941-42 Dundee North End

1942-43 Carnoustie Panmure

1943-44 no competition

1944-45 Dundee Anchorage

1945-46 Elmwood

1946-47 Dundee North End

1947-48 Lochee Harp

1948-49 Lochee Harp

1949-50 Dundee North End

1950-51 Carnoustie Panmure

 

 

1951-52 Dundee North End

1952-53 Dundee North End

1953-54 Lochee Harp

1954-55 Osborne

1955-56 Dundee North End

1956-57 Lochee Harp

1957-58 Osborne

1958-59 Osborne

1959-60 Lochee Harp

1960-61 Lochee Harp

1961-62 Dundee St Joseph's

1962-63 Carnoustie Panmure

1963-64 Osborne

1964-65 East Craigie

1965-66 Dundee Violet

1966-67 Dundee Violet

1967-68 Dundee Violet

1968-69 Dundee North End

1969-70 Dundee North End

1970-71 Dundee North End

1971-72 Carnoustie Panmure

1972-73 Arbroath Victoria

 

Montrose & District Junior Cup

1887-88 Belmont

1888-89 Belmont

1889-90 Nomads

1890-91 Albert

1891-92 Montrose Corinthians

1892-93 Temperance Athletic

1893-94 Montrose North End

1894-95 Temperance Athletic

1895-96 Montrose Strathmore

 

 

 

1896-97 Montrose Ashfield

1897-98 Montrose Ashfield

1898-99 Montrose Albion

1899-00 Montrose Union

1900-01 Montrose Union

1901-02 Montrose 'A'

1902-03

1903-04 Montrose Union

1904-05 Montrose Union

 

 

1905-06

1906-07

1907-1910 unknown

1910-11

1911-1920 no competition

1920-21

1921-22 Arbroath Woodside

1922-23 Arbroath Woodside

 

 

 

 

Forfar & District Junior Charity Cup

1902-03 Forfar West End

1903-04 Forfar East End

1904-1906 no competition

1906-07 Forfar West End

1907-08 no competition

1908-09 Forfar West End

1909-10 Forfar West End

1910-11 Forfar West End

1911-12 Forfar Celtic

1912-13 Forfar Celtic

1913-14 Forfar East End

1914-15 Forfar North End

1915-1919 no competition

1919-20 Forfar Celtic

1920-21 Forfar West End

 

 

1921-22 Forfar Central

1922-23 Forfar Celtic

1923-24 Forfar North End

1924-25 Forfar Celtic

1925-26 Forfar North End

1926-27 Forfar North End

1927-28 Forfar Celtic

1928-29 Arbroath Victoria

1929-30 Forfar Celtic

1930-31 Forfar East End

1931-32 Forfar East End

1932-33 Arbroath Ardenlea

1933-34 Forfar West End

1934-35 Forfar Celtic

1935-36 Forfar East End

 

 

1938-39 Kirriemuir Thistle

1936-37 Forfar East End

1937-38 Forfar East End

1939-40 Forfar Celtic

1940-1948 no competition

1948-49 Forfar Celtic

1949-50 Forfar Celtic

1950-51 Forfar Celtic

1951-52 Forfar Celtic

1952-53 Forfar East End

1953-54 Forfar East End

1954-55 Forfar Celtic / Forfar East End

1955-56 Forfar Celtic

1956-57 Forfar Celtic

1957-58 Forfar West End

1958-59 Forfar Celtic

 

 

 

Glasgow Clothing Cup

1886-87 Dundee Violet

1887-88 Dundee Violet

1888-89 Strathblane XI

1889-90 Wanderers Juniors

1890-91 Everton Works

1891-92 Dundee Everton

1892-93 Dundee North End

1893-94 East Craigie

1894-95 Dundee Violet

1895-96 Dundee Celtic

1896-97 East Craigie

1897-98 Invergowrie Athletic

1898-99 Parkmore

1899-00 Dundee Violet

1900-01 Dundee Violet

 

 

Lorne Shield

1898-99 Forthill Athletic

1899-00 Broughty Ferry Ardenlea

1900-01 Broughty Ferry Ardenlea

1901-02

1902-03

1903-04

1904-05 Broughty Ferry Ardenlea

1905-06

1906-07

 

 

 

Angus Junior Shield

1953-54 Arbroath Victoria

 

 

Angus Charity Cup

1960-61 Kirriemuir Thistle

 

 

Jamieson Cup

1959-60 Forfar Celtic

1960-61 Forfar West End

1961-62 Alyth United

1962-63 Alyth United

1963-64 Brechin Matrix

1964-65 Alyth United

1965-66 Arbroath Victoria

1966-67 Forfar East End

1967-68 Alyth United

 

 

 

Guide Cup

1893-94 Broughty Ferry Ardenlea

1894-95 Broughty Ferry Ardenlea

1895-96 Broughty Ferry Ardenlea

1896-97 Broughty Ferry Ardenlea

1897-98 Broughty Ferry Ardenlea

1898-99 Forthill Athletic

1899-00 Forthill Athletic

1900-01 Broughty Ferry Ardenlea

1901-02 Forthill Athletic

1902-03 Broughty Ferry Ardenlea

1903-04 Broughty Ferry Ardenlea

 

 

Broughty Ferry & District Junior Cup

1893-94

1894-95

1895-96 Broughty Ferry Ardenlea

 

 

Nicol Charity Cup

1909-10 Arbroath Parkhead

1910-11

1921-22 Arbroath Victoria

1922-23 Arbroath Ardenlea

1923-24

1924-25 Arbroath Woodside

1925-26 Arbroath Ardenlea / Arbroath Victoria

1926-27

1927-28 Arbroath Victoria

1928-29

1929-30

1930-31 Arbroath Woodside

1931-32

1932-33

1933-34

1934-35

1935-36

1936-37

1937-38

 

 

 

Brechin-America Cup

1889-90 Crown

1890-91 Crown

1891-92 Brechin Wanderers

1892-93

1893-94 Brechin Wanderers

1894-95 Brechin Thistle

1895-96

1896-97

1897-98

1898-99

1899-00

1900-01

1901-02 Brechin Hearts

1902-03

1903-1949 played by juveniles

1949-50 Brechin Victoria

1950-51 Brechin Matrix

 

 

Forfar Businessman's Trophy

1961-62 Kirriemuir Thistle

1962-63 Kirriemuir Thistle

1963-64 Alyth United

1964-65 Arbroath Victoria

1965-66 Arbroath Victoria

1966-67 Forfar Celtic

1967-68 Alyth United

1968-69 Forfar Celtic

1969-70 Brechin Victoria

1970-71 Arbroath Victoria

1971-72 Arbroath Victoria

1972-73 Kirriemuir Thistle

 

 

Laing Cup

1939-40 Lochee Harp

1940-41 Stobswell

1941-42 Dundee United Juniors

1942-43 Dundee Violet

1943-44 Jeanfield Swifts

1944-45 Dundee Anchorage

1945-46 Dundee Anchorage

1946-47 Stobswell

1947-48 Dundee Violet

1948-49 Broughty Ex-Service

1949-50 Lochee Harp

1950-51 Carnoustie Panmure

1951-52 Broughty Ex-Service

1952-53 Carnoustie Panmure

1953-54 Dundee Violet

1954-55 Elmwood

1955-56 Lochee Harp

1956-57 Dundee North End

1957-58 Stobswell

1958-59 Dundee North End

1959-60 Dundee North End

1960-61 Lochee United

1961-62 Lochee United

1962-63 Stobswell

1963-64 Downfield

1964-65 Downfield

1965-66 Dundee St Joseph's

1966-67 Downfield

1967-68 Osborne

 

 

 

Loftus Cup

1948-49 Dundee Violet

1949-50 Elmwood

1950-51 Osborne

1951-52 Carnoustie Panmure

1952-53 Carnoustie Panmure

1953-54 Carnoustie Panmure

1954-55 Dundee Violet

1955-56 Carnoustie Panmure

1956-57 Dundee North End

1957-58 Osborne

1958-59 Dundee North End

1959-60 Lochee Harp

1960-61 Lochee Harp

1961-62 Dundee St Joseph's

1962-63 Dundee Violet

1963-64 Dundee Violet

1964-65 Lochee United

1965-66 Dundee Violet

1966-67 Dundee Violet

1967-68 Dundee St Joseph's

 

 

 

Newgate Cup

1910-11 Arbroath Parkhead

1911-12 Arbroath Fairfield

1912-13 Arbroath Ardenlea

1913-14 Arbroath Parkhead

1914-1920 no competition

1920-21 Arbroath Victoria

1921-22 Arbroath Woodside

1922-23 Arbroath Ardenlea

1923-24 Arbroath Comrades

1924-25 Arbroath Fairfield

1925-26 Arbroath Ardenlea

1926-27 Arbroath Victoria

1927-28 St Lawrence

1928-29 Arbroath Ardenlea

 

 

 

Mathers Cup

1942-43 Brechin Victoria

1943-44 RAF 'A'

1944-45 Brechin Victoria