Ayrshire & Buteshire District Junior & Intermediate Cups

 

Page created: 3 December 2020

Updated: 27 February 2021

 

The Buteshire Junior Cup began as a Senior competition in 1880 before the Association took on Junior status in 1892.

 

The Salvesen Shield was organised as a league-type competition with a final tie between the leading clubs.

 

The Irvine & District Junior Cup became the Ayrshire District Junior Cup after the Scottish Junior FA's re-organisation in 1968.

 

The Irvine Herald Cup was set up in 1893 by the Irvine Herald Association under the auspices of the local newspaper of that name. Until the outbreak of the Intermediate Dispute in 1927 most clubs involved belonged to the northern half of Ayrshire. The breakaway clubs in 1927 competed in a 'substitute Herald cup' for the Intermediate grade. A trophy was put up by Mr John Stirling of the Red Lion Hotel, Prestwick. This was known as the Stirling Trophy and existed for the four seasons of the dispute. In the meantime a rump of the Ayrshire clubs, mostly from the southern half of the county played out at least a couple of seasons of the original cup. When the dispute ended in 1931 a final season of the original cup was contested, involving the reinstated clubs. In 1932 the tournament was discontinued when the Irvine Herald Association was merged with the Irvine & District Association. In 1909 Ardeer Thistle were allowed to keep the original trophy on winning it for a third time. Any subsequent club would be required to win the trophy three times on the trot to keep it. As it turned out this never happened.

 

 

Winners

 

Ardrossan Shield

1903-04 Kilwinning Rangers

1904-05 Kilwinning Rangers

 

 

 

 

 

Ayr Junior Cup

1880-81 Ayr Academy

1881-82 Carrick

1882-1884 no competition

1884-85 Ayr Rosebank

 

 

1885-86 Ayr Windsor

1886-87 Ayr Rosebank

1887-1891 no competition

1891-92 Carrick

 

 

 

 

1892-93 Elmbank

1893-94 Ayr Westerlea

1894-95 Ayr Rangers

1895-96 Ayr Westerlea

Ayr & District Junior Cup

1899-00 Burnfoothill Primrose

1900-01 Benquhat Heatherbell

1901-02 Troon Rangers

1902-03 Troon Rangers

1903-04 Troon Rangers

1904-05 Troon Athletic

1905-06 Troon Rangers

1906-07 Ardeer Thistle

1907-08 Glenbuck Athletic

1908-09 Ayr St Andrew's

 

 

1909-10 Lugar Boswell Thistle

1910-11 Dunaskin Lads

1911-12 Auchinleck Talbot

1912-13 Catrine Thistle

1914-15 Cumnock

1915-16 no competition

1916-17 Burnfoothill Primrose

1917-18 no competition

1918-19 Burnfoothill Primrose

1919-20 Dunaskin Lads

1920-21 New Cumnock United

 

 

 

 

1921-22 New Cumnock United

1922-23 Annbank Primrose

1923-24 New Cumnock United

1924-25 Cumnock

1925-26 Kello Rovers

1926-27 Burnfoothill Primrose

1927-28 Glenbuck Athletic

1928-29 Glenbuck Athletic

1929-30 Auchinleck Talbot

1930-31 Auchinleck Talbot

1931-32 Auchinleck Talbot

 

 

Ayr & District Junior Shield

1923-24 New Cumnock United

1924-25 Benquhat Heatherbell

 

 

 

Ayrshire Junior 2nd XI Cup

1893-94 Darconner Britannia

1894-95

1895-96 Kilmarnock Shawbank

1896-97

1897-98

1898-99

 

 

 

 

Ayrshire Charity Cup

1901-02 Rugby XI

1902-03 Ardeer Thistle

1903-04 Vale of Garnock Strollers

1904-05 Vale of Garnock Strollers

1905-06 Glenbuck Cherrypickers

 

 

 

1906-07 Kilwinning Rangers

1907-08 Newmilns

1908-09 Newmilns

1909-10 Glenbuck Cherrypickers

1910-11 Kilwinning Rangers

 

 

 

 

1911-1934 no competition

1934-35 Irvine Meadow XI

1935-1937 no competition

1937-38 Cumnock

1938-39 Glengarnock Vale

 

Ayrshire District Junior Cup

1968-69 Hurlford United

1969-70 Kilbirnie Ladeside

1970-71 Irvine Meadow XI

1971-72 Cumnock

1972-73 Kilbirnie Ladeside

1973-74 Kilbirnie Ladeside

1974-75 Kello Rovers

1975-76 Kello Rovers

1976-77 Irvine Meadow XI

1977-78 Irvine Meadow XI

1978-79 Ardrossan Winton Rovers

 

 

1979-80 Glenafton Athletic

1980-81 Auchinleck Talbot

1981-82 Irvine Meadow XI

1982-83 Auchinleck Talbot

1983-84 Cumnock

1984-85 Auchinleck Talbot

1985-86 Glenafton Athletic

1986-87 Cumnock

1987-88 Irvine Meadow XI

1988-89 Auchinleck Talbot

1989-90 Cumnock

1990-91 Beith

 

 

 

 

1991-92 Auchinleck Talbot

1992-93 Kilbirnie Ladeside

1993-94 Glenafton Athletic

1994-95 Beith

1995-96 Kilwinning Rangers

1996-97 Auchinleck Talbot

1997-98 Glenafton Athletic

1998-99 Kilwinning Rangers

1999-00 Kilbirnie Ladeside

2000-01 Kilwinning Rangers

2001-02 Kilwinning Rangers

2002-03 Cumnock

 

Ayrshire Gold Watch Tournament

1928-29 Glengarnock Vale

1929-30 Troon Athletic

1930-31 Kilwinning Rangers

 

 

 

 

 

Ayrshire Super Cup

1986-87 Kilbirnie Ladeside

1987-88 Annbank United

1988-89 Cumnock

1989-90 Craigmark Burntonians

1990-91 Ardrossan Winton Rovers

 

 

1991-92 Kello Rovers

1992-93 Auchinleck Talbot

1993-94 Auchinleck Talbot

1994-95 Auchinleck Talbot

1995-96 Cumnock

 

 

1996-97 Cumnock

1997-98 Glenafton Athletic

1998-99 Auchinleck Talbot

1999-00 Auchinleck Talbot

2000-01 Troon

2001-02 Kilbirnie Ladeside

 

 

 

Bute Hospital Cup

1930-31 Cumnock

1931-32 Auchinleck Talbot

 

Argyll & Bute Junior Cup

1937-38 Rothesay Royal Victoria

1938-39 Rothesay Royal Victoria

 

 

 

Kilbarchan Charity Cup

1957-58 Kilbirnie Ladeside

Buteshire Junior Cup

1892-93 Bute Thistle

1893-94 withheld

1894-95 St Blane's

1895-96 no competition

1896-97 Rothesay Royal Victoria

1897-98 St Blane's

1898-99 Rothesay Royal Victoria

1899-00 St Blane's

1900-01 Rothesay Royal Victoria

1901-02 St Blane's

1902-03 St Blane's

1903-04 Rothesay Royal Victoria

1904-05 Rothesay Royal Victoria

 

 

1905-06 Rothesay Royal Victoria

1906-07 Rothesay Royal Victoria

1907-08 Bute Athletic

1908-09 Rothesay Royal Victoria

1909-10 Bute Athletic

1910-11 Albert XI

1911-12 St Blane's

1912-13 St Blane's

1913-14 St Blane's

1914-1919 no competition

1919-20 Bute Athletic

1920-21 Bute Athletic

1921-22 Bute Athletic

 

 

 

 

1922-23 Rothesay Royal Victoria

1923-24 Bute Athletic

1924-25 Bute Athletic

1925-26 Rothesay Royal Victoria

1926-27 Bute Athletic

1927-28 Rothesay Royal Victoria

1928-29 Bute Athletic

1929-30 Bute Athletic

1930-31 Rothesay Royal Victoria

1931-32 Bute Athletic

1932-33 Bute Athletic

1933-34 Bute Athletic

1934-35 Rothesay Royal Victoria

Coylton & District Junior Cup

1915-16 Glenbuck Rovers

1916-17 Glenbuck Rovers

1917-18 Glenbuck Rovers

1918-19 Glenbuck Rovers

1919-20 Cumnock

 

 

1920-21 New Cumnock United

1921-22 Ayr Fort

1922-23 Auchinleck Talbot

1923-24 Dalmellington Thistle

1924-25 Cumnock

1925-26 New Cumnock United

 

 

 

1926-27 Auchinleck Talbot

1927-28 Kello Rovers

1928-29 Cronberry Eglinton

1929-30 Cronberry Eglinton

1930-31 Glenafton Athletic

1931-32 Lugar Boswell Thistle

 

 

 

Criterion Cup

1886-87 Kilmarnock Roslyn

1887-88

1888-89

1889-90 Kilmarnock Shawbank

1890-91 Newbank or Red Rose

1891-92

 

 

 

 

1892-93 Kilmarnock Woodend

1893-94 Kilmarnock Shawbank

1894-95 Kilmarnock Woodend

1895-96 Rugby XI

1896-97 Kilmarnock Woodend

1897-98 Kilmarnock Winton

1898-99 Kilmarnock Shawbank

 

 

 

 

1899-00

1900-01 Kilmarnock Shawbank

1901-02 Rugby XI

1902-03

1903-04 Rugby XI

1904-1911 unknown

1911-12 Kilmarnock Juniors

 

 

Cumnock & Doon Valley Cup

1986-87 Cumnock

1987-88 Cumnock

1988-89 Cumnock

 

 

1989-90 Craigmark Burntonians

1990-91 Auchinleck Talbot

1991-92 Kello Rovers

 

 

1992-93 Auchinleck Talbot

1993-94 Auchinleck Talbot

1994-95 Auchinleck Talbot

 

 

 

Cumnock & District Junior Cup

1895-96 Afton Lads

1896-97 Ballochmyle

1897-98 Cumnock Craigbank

1898-99 Darconner Britannia

1899-00 Common Thistle

1900-01 Tarboch Thistle

1901-02 Glenbuck Cherrypickers

1902-03 Muirkirk Athletic

1903-04 Glenbuck Cherrypickers

1904-05 Glenbuck Cherrypickers

1905-06 Glenbuck Cherrypickers

1906-07 Glenbuck Cherrypickers

1907-08 Cronberry Eglinton

 

 

1908-09 Cronberry Eglinton

1909-10 Cronberry Eglinton

1910-11 Glenbuck Cherrypickers

1911-12 Auchinleck Talbot

1912-13 Auchinleck Talbot

1913-14 Glenbuck Cherrypickers

1914-15 Cumnock

1915-16 Cumnock

1916-17 Cronberry Eglinton

1917-18 Cumnock

1918-19 Burnfoothill Primrose

1919-20 Burnfoothill Primrose

1920-21 Glenbuck Cherrypickers

 

 

1921-22 Muirkirk Athletic

1922-23 Annbank Primrose

1923-24 Cumnock

1924-25 Kello Rovers

1925-26 Muirkirk Ex-Service

1926-27 Lugar Boswell Thistle

1927-28 Kello Rovers

1928-29 Lugar Boswell Thistle

1929-30 Cumnock

1930-31 Cumnock

1931-32 Cumnock

1932-33 Muirkirk Ex-Service

1933-34 Muirkirk Ex-Service

 

 

 

Cunningham District Cup

1982-83 Irvine Meadow XI

1983-84 Irvine Meadow XI

1984-85 Irvine Victoria

1985-86 Irvine Meadow XI

 

 

1986-87 Kilbirnie Ladeside

1987-88 Irvine Meadow XI

1988-89 Irvine Victoria

1989-90 Ardrossan Winton Rovers

 

 

1990-91 Ardrossan Winton Rovers

1991-92 Irvine Meadow XI

1992-93 Ardrossan Winton Rovers

1993-94 Beith

1994-95 Irvine Meadow XI

 

 

 

Dalmellington Charity Shield

1923-24 New Cumnock United

 

 

 

Darvel Centenary Cup

1989-90 Auchinleck Talbot

 

 

 

East Ayrshire Cup

1995-96 Cumnock

1996-97 Auchinleck Talbot

 

 

1997-98 Glenafton Athletic

1998-99 Auchinleck Talbot

1999-00 Auchinleck Talbot

 

 

 

 

2000-01 Hurlford United

2001-02 Auchinleck Talbot

2002-03 Glenafton Athletic

Irvine & District Junior Cup

1891-92 Troon Athletic

1892-93 Irvine Rangers

1893-94 Dreghorn

1894-95 Troon Athletic

1895-96 Largs Thistle

1896-97 Troon

1897-98 Dreghorn

1898-99 Newmilns

1899-00 Irvine Meadow XI

1900-01 Stewarton

1901-02 Rugby XI

1902-03 Springside

1903-04 Irvine Meadow XI

1904-05 Kilbirnie Ladeside

1905-06 Kilwinning Rangers

1906-07 Ardeer Thistle

1907-08 Ardeer Thistle

1908-09 Ardeer Thistle

1909-10 Irvine Meadow XI

1910-11 Kilbirnie Ladeside

1911-12 Ardrossan Winton Rovers

1912-13 Kilbirnie Ladeside

1913-14 Irvine Meadow XI

1914-15 Irvine Meadow XI

1915-16 Ardeer Thistle

 

 

 

 

1916-17 Stevenston Thistle Juniors

1917-1919 no competition

1919-20 Ardrossan Winton Rovers

1920-21 Kilwinning Rangers

1921-22 Darvel

1922-23 Darvel

1923-24 Saltcoats Victoria

1924-25 Saltcoats Victoria

1925-26 Ardeer Thistle

1926-27 Ardrossan Winton Rovers

1927-1929 no competition

1929-30 Lugar Boswell Thistle

1930-31 Glenafton Athletic

1931-32 Kilwinning Rangers

1932-33 Irvine Meadow XI

1933-34 Kilbirnie Ladeside

1934-35 Irvine Victoria

1935-36 Ardrossan Winton Rovers

1936-37 Kilbirnie Ladeside

1937-38 Saltcoats Victoria

1938-39 Irvine Meadow XI

1939-40 Dalry Thistle

1940-41 Ardeer Recreation

1941-42 Ardeer Recreation

1942-43 Kello Rovers

 

1943-44 Annbank United

1944-45 Hurlford United

1945-46 Ardeer Recreation

1946-47 Irvine Meadow XI

1947-48 Auchinleck Talbot

1948-49 Lugar Boswell Thistle

1949-50 Kilbirnie Ladeside

1950-51 Irvine Meadow XI

1951-52 Irvine Meadow XI

1952-53 Saltcoats Victoria

1953-54 Gourock

1954-55 Irvine Meadow XI

1955-56 Irvine Meadow XI

1956-57 Largs Thistle

1957-58 Irvine Meadow XI

1958-59 Kilwinning Rangers

1959-60 Glenafton Athletic

1960-61 Beith

1961-62 Ardeer Thistle

1962-63 Ardeer Thistle

1963-64 Craigmark Burntonians

1964-65 Craigmark Burntonians

1965-66 Hurlford United

1966-67 Kilbirnie Ladeside

1967-68 Beith

 

Irvine Herald Cup

1893-94 Vale of Garnock

1894-95 Troon

1895-96 Overton Thistle

1896-97 Irvine Caledonia

1897-98 Montgreenan Rangers

1898-99 Irvine Meadow XI

1899-00 Newmilns

1900-01 Stewarton

1901-02 Rugby XI

1902-03 Ardeer Thistle

1903-04 Kilwinning Rangers

1904-05 Darvel

 

 

1905-06 Newmilns

1906-07 Kilbirnie Ladeside

1907-08 Ardeer Thistle

1908-09 Ardeer Thistle

1909-10 Newmilns

1910-11 Kilwinning Rangers

1911-12 Ardrossan Winton Rovers

1912-13 Kilbirnie Ladeside

1913-14 Kilwinning Rangers

1914-15 Irvine Meadow XI

1915-16 Ardeer Thistle

1916-1919 no competition

 

 

 

 

1919-20 Irvine Victoria

1920-21 Kilwinning Rangers

1921-22 Ardeer Thistle

1922-23 Kilwinning Rangers

1923-24 Kilbirnie Ladeside

1924-25 Irvine Meadow XI

1925-26 Kilwinning Rangers

1926-27 Kilwinning Rangers

1927-1929 no competition

1929-30 Auchinleck Talbot

1930-31 Auchinleck Talbot

1931-32 Ardrossan Winton Rovers

Kelburn Cup

2006-07 Saltcoats Victoria

2007-08 Irvine Meadow XI

2008-09 Irvine Meadow XI

Kilmarnock & Louden District Cup

1986-87 Hurlford United

1987-88 Hurlford United

1988-89 Darvel

1989-90 Hurlford United

1990-91 Hurlford United

1991-92 Darvel

1992-93 Darvel

1993-94 Darvel

1994-95 Darvel

 

 

 

Kilmarnock Shield

1911-12

1912-13 Cronberry Eglinton

1913-14 Auchinleck Talbot

1914-15 Mossblown Rovers

1915-16 Glenbuck Rovers

Knockdow Charity Cup

1920-21 Bute Athletic

1921-22 Bute Athletic

1922-23 Bute Athletic

1923-24 Rothesay Royal Victoria

 

 

 

 

1924-25 Rothesay Royal Victoria

1925-26 Bute Athletic

1926-27 Rothesay Royal Victoria

1927-28 no competition

1928-29 Bute Athletic

 

 

1929-30 Rothesay Royal Victoria

1930-31 Rothesay Royal Victoria

1931-32 Rothesay Royal Victoria

1932-33 Rothesay Royal Victoria

1933-34 Bute Athletic

 

 

 

Kyle & Carrick District Cup

1986-87 Annbank United

1987-88 Annbank United

1988-89 Whitletts Victoria

1989-90 Whitletts Victoria

1990-91 Annbank United

1991-92 Maybole

1992-93 Annbank United

1993-94 Maybole

1994-95 Troon

 

Land o' Burns Cup

1949-50 Kilbirnie Ladeside

1950-51 Lugar Boswell Thistle

1951-52 Ardrossan Winton Rovers

1952-53 Dalry Thistle

1953-54 Troon

1954-55 Kello Rovers

1955-56 Kilwinning Rangers

1956-57 Ardrossan Winton Rovers

1957-58 Ardeer Thistle

1958-59 Kilbirnie Ladeside

 

 

 

Lanemark Junior Cup

1896-97 Ballochmyle

1897-98 Cumnock Craigbank

 

 

Largs & District Junior Cup

1891-92 Largs Thistle

1892-93 Rugby XI

 

 

 

 

 

1893-94 Dreghorn

1894-95 Dreghorn

 

 

1895-96 Kilmarnock Deanpark

1896-97 Kilmarnock Woodend

1897-98 Kilmarnock Winton

 

MacRae Cup

1978-79 Ardrossan Winton Rovers

 

 

 

 

 

Mauchline & District Junior Cup

1898-99 Riccarton

1899-00 Patna Doon AThletic

1900-01 Craigbank

1901-02 Cronberry Eglinton

1902-03 Drongan

1903-04 Mauchline Thistle

1904-05 Common Thistle

1905-06 Glenbuck Cherrypickers

1906-07 Glenbuck Cherrypickers

1907-08 Craigbank

 

 

1908-09 Cronberry Eglinton

1909-10 Cronberry Eglinton

1910-11 Cronberry Eglinton

1911-12 Auchinleck Talbot

1912-13 Cronberry Eglinton

1913-14 Muirkirk Athletic

1914-15 Muirkirk Athletic

1915-16 Cronberry Eglinton

1916-17 Cronberry Eglinton

1917-18 Cronberry Eglinton

1918-19 Burnfoothill Primrose

 

 

 

 

1919-20 Cumnock

1920-21 Auchinleck Talbot

1921-22 New Cumnock United

1922-23 Burnfoothill Primrose

1923-24 Glenbuck Cherrypickers

1924-25 Muirkirk Ex-Service

1925-26 Annbank Primrose

1926-27 Kello Rovers

1927-28 Kello Rovers

1928-29 Lugar Boswell Thistle

1929-30 Cumnock

 

MS Racing Challenge Cup

1992 Auchinleck Talbot

1993 Auchinleck Talbot

 

Played between Auchinleck Talbot and Petershill

 

 

 

New Cumnock & District Junior Cup

1893-94 Afton Lads

 

 

 

 

North Ayrshire Cup

1995-96 Kilwinning Rangers

1996-97 Irvine Meadow XI

1997-98 Kilwinning Rangers

1998-99 Irvine Victoria

 

 

 

 

1999-00 Kilwinning Rangers

2000-01 Kilwinning Rangers

2001-02 Kilbirnie Ladeside

2002-03 Irvine Meadow XI

2003-04 Beith

 

 

 

 

2004-05 Kilwinning Rangers

2005-06 Largs Thistle

2006-07 Ardrossan Winton Rovers

2007-08 Ardrossan Winton Rovers

2008-09 Ardrossan Winton Rovers

Prudential Charity Cup

1987-88 Auchinleck Talbot

 

 

Reid Sports Cup

1981-82 Irvine Meadow XI

 

 

 

Rothesay-Dunoon Cup

1937-38 Rothesay Royal Victoria

1938-39 Bute Athletic

 

 

Salvesen Shield

1901-02 Albert XI

1902-03 St Blane's

1903-04 St Blane's

1904-05 Albert XI

1905-06 Rothesay Royal Victoria

1906-07 St Blane's

1907-08 Bute Athletic

1908-09 Rothesay Royal Victoria

1909-10 Albert XI

 

 

 

 

 

1910-11 St Blane's

1911-12 Albert XI

1912-13 Albert XI

1913-14 Albert XI

1914-1920 no competition

1920-21 Bute Athletic

1921-22 Bute Athletic

1922-23 Rothesay Royal Victoria

1923-24 Rothesay Royal Victoria

1924-25 Bute Athletic

 

 

1925-26 Bute Athletic

1926-27 Bute Athletic

1927-28 Bute Athletic

1928-29 Rothesay Royal Victoria

1929-30 Rothesay Royal Victoria

1930-31 Bute Athletic

1931-32 Bute Athletic

1932-33 Bute Athletic

1933-34 Bute Athletic

1934-35 Bute Athletic

St Vincent de Paul Charity Cup

1920-21 Saltcoats Victoria

1921-22 Ardeer Thistle

1922-23 Saltcoats Victoria

1923-24 Saltcoats Victoria

 

 

 

 

1924-25 Ardeer Thistle

1925-26 Saltcoats Victoria

1926-27 Saltcoats Victoria

1927-1933 no competition

 

 

1933-34 Irvine Meadow XI

1934-35 Ardeer Recreation

1935-36 Ardrossan Winton Rovers

1936-37 Largs Thistle

South Ayrshire Cup

1995-96 Maybole

1996-97 Troon

1997-98 Kilwinning Rangers

1998-99 Troon

 

 

1999-00 Troon

2000-01 Troon

2001-02 Maybole

2002-03 Troon

2003-04 Troon

 

 

 

 

2004-05 Girvan

2005-06 Maybole

2006-07 Girvan

2007-08 Maybole

2008-09 Girvan

Stirling Trophy

1927-28 Irvine Meadow XI

1928-29 Glenburn Rovers

1929-30 Saltcoats Victoria

1930-31 Kilwinning Rangers

 

 

 

Walker Cup

1887-88 Skelmorlie

1888-89 Largs Thistle

1889-90 Largs Thistle