Amateur Competitions

 

 

Page created: 18 January 2021

Updated: 22 January 2021

 

The Scottish Amateur FA was formed in January 1909 after a meeting of Queen's Park FC, the Glasgow & District FP League and the Glasgow & District Secondary Schools League. A donation of 20 GBP for the purchace of a trophy for the Scottish Amateur Cup was presented to the SAFA by the Scottish FA and was first competed for in the second half of 2009-10 season. In 2005 the trophy was replaced by a replica and the original placed in exhibit at the Scottish Football Museum.

 

The Scottish Amateur League was initially formed in late June 1901 at a meeting at Glasgow University Union by six clubs. Queen's Park 'Strollers' won the championship in 1902-03 and again in 1905-06, and the sum of 4 GBP attached to the distinction was duly returned to the League as a nucleus of a fund for providing a trophy. In 1906-07 the Strollers were again at the top, and once more the club handed back the 4 GBP to the League as a further contribution towards procuring a cup. The generosity of the Queen's Park did not stop here. The Strollers in 1907-08 had secured the championship for the third time. During the three seasons they had been awarded 11 GBP 10s in all, 8 GBP of which had been returned to the Amateur League towards the funds for a cup. It was proposed to procure a trophy, valued at 15 GBP 15s, and that Queen's Park should present the cup to the League by paying the difference. The trophy was to be inscribed as presented by the Queen's Park, to which gift and condition the Scottish Amateur League readily subscribed. The Victoria XI then took the place of the Strollers in the Amateur League, winning the championship in 1908-09. Instead of receiving badges, they preferred to have each, to the number of twenty-five, who took part at various times in the competition, a photograph of the team with the trophy which was presented to the League by the club. When Edinburgh Civil Service took the title the following season, Queens replaced their fourth string with their Hampden XI, taking the next three championships. The Second Division was introduced in 1926, and again Queen's Park donated the trophy. Soon after the Third Division was formed, this time Brigadier General HA Jones offering the championship trophy. Since WWII, other divisions were formed as follows

 

Fourth Division 1948-1988 (donated by Robert Espie of C&W FC)

Fifth Division 1963-1990 (donated by James W Allan) This trophy had originally been both the League Cup and Third Division Consolation Cup

Sixth Division 1966-1989 (donated by James Brown)

Seventh Division 1971-1989 (donated by Eaglesham)

Eighth Division 1982-1988

 

Up until WWII, the league featured clubs from Glasgow to Edinburgh, but since the 1940s, member clubs have mostly been from the west of Lanarkshire, the eastern clubs competing in their own leagues. This shift has meant that a number of clubs from the more remote areas have been able to join, notably from Argyll, at its peak in the 1980s, the league operated eight divisions. Since 1990, after a radical reorganization, the top section has been a three-tiered Premier Division.

 

The Caledonian League was formed in 1983 by inviting what were deemed to be top amateur clubs from across central Scotland with good facilities with high standards being set for admittance to the league Since its formation clubs from the league have won the Scottish Amateur Cup on numerous occasions, also providing several losing finalists. Clubs are concentrated in the Central Belt of Scotland, although clubs from Bute and Stirlingshire have also been members.

 

The Aberdeenshire Amateur League is run by the the Aberdeenshire Amateur FA which was formed in 1947. The Aberdeen FC Trophy was presented to the Association and is competed for by all clubs in the county.

 

The Kingdom Caledonian Amateur League was created in 1984 after the main clubs broke away from the East Fife League and the Kirkcaldy & District League to try and raise the standard in the Fife. It folded in 2017 after it amalgamated with the Fife Amateur League (founded in 2000) to form the Kingdom of Fife League. The Fife Amateur League had itself been formed in 2000 by the merger of the remaining Kirkcaldy & District League clubs and the East Fife Amateur League.

 

The Lothian & Edinburgh Amateur League was formed in 1998 by the amalgamation of the Lothian and Edinburgh Amateur Leagues.

 

The Border Amateur League was formed in 1936 although a previous version operated prior to WWI as a Senior competition.

 

After the Dumfries & District Amateur League membership fell to seven clubs it disbanded and the remaining clubs joined other leagues.

 

 

Winners

 

Scottish Amateur Cup

1909-10 John Neilson Institute FP

1910-11 Edinburgh Civil Service

1911-12 Queen's Park Hampden XI

1912-13 Leith Amateurs

1913-14 Cameronians

1914-1919 no competition

1919-20 Queen's Park Hampden XI

1920-21 Edinburgh Civil Service

1921-22 Greenock High School FP

1922-23 Falkirk Amateurs

1923-24 Moorpark

1924-25 Coldstream

1925-26 Murrayfield

1926-27 Glasgow University

1927-28 Queen's Park Victoria XI

1928-29 Murrayfield

1929-30 Murrayfield

1930-31 Murrayfield

1931-32 Glasgow Corporation Transport

1932-33 Queen's Park Victoria XI

1933-34 Queen's Park Victoria XI

1934-35 Camphill Secondary School FP

1935-36 Queen's Park Victoria XI

1936-37 Gogarburn

1937-38 Coats

1938-39 Murrayfield

1939-1945 no competition

1945-46 Craigton Athletic

1946-47 Queen's Park Hampden XI

1947-48 Mearns

1948-49 Greenock High School FP

1949-50 Queen's Park Hampden XI

1950-51 Queen's Park Hampden XI

1951-52 Port Glasgow Hibernian

 

 

1952-53 Mearns

1953-54 Royal Technical College

1954-55 Eglinton

1955-56 Milanda

1956-57 Giffnock North

1957-58 Weir Recreation

1958-59 Crosshill Thistle

1959-60 Minishant

1960-61 Glenavon

1961-62 Bearsden

1962-63 Queen's Park Hampden XI

1963-64 Queen's Park Hampden XI

1964-65 NCR

1965-66 Jordanhill TC

1966-67 Rhu

1967-68 Cambusbarron Rovers

1968-69 Cambusbarron Rovers

1969-70 Douglas

1970-71 Dumbarton Academy FP

1971-72 Douglas

1972-73 Knockentiber

1973-74 Douglas

1974-75 Star Hearts

1975-76 Colville Park

1976-77 Morriston YMCA

1977-78 Cambusbarron Rovers

1978-79 Crosshouse Waverley

1979-80 Newarthill Hearts

1980-81 Knockentiber

1981-82 Avon Villa

1982-83 Strathclyde Police

1982-83 Pencaitland

1984-85 Drongan United

1985-86 Coatbridge Community Centre

 

 

1986-87 Bannockburn

1987-88 Coatbridge Community Centre

1988-89 Norton House

1989-90 St Patrick's FP

1990-91 Bannockburn

1991-92 Heathside

1992-93 Bankhall Villa

1993-94 Bannockburn

1994-95 Heathside

1995-96 Bellshill YMCA

1996-97 Knockentiber

1997-98 Dalziel High School FP

1998-99 St Patrick's FP

1999-00 Liberton Royal Mail WBM

2000-01 Dalziel High School FP

2001-02 Harestanes

2002-03 Harestanes

2003-04 Viewfield Rovers

2004-05 Drumchapel

2005-06 St Patricks FP

2006-07 Drumchapel United

2007-08 Eddlewood

2008-09 Queen's Park Hampden XI

2009-10 Eddlewood

2010-11 Wishaw High School FP

2011-12 Hurlford Thistle

2012-13 Wellhouse

2013-14 Hurlford Thistle

2014-15 Harestanes

2015-16 Colville Park

2016-17 Colville Park

2017-18 Shortlees

2018-19 Colville Park

2019-20 unfinished

 

 

Scottish Amateur Cup Finals

1910 John Neilson Institute FP 6, Paisley Academical 1 at Love Street 28/4
1911 Edinburgh Civil Service 1, Queen's Park Strollers 0 at Forthbank, Stirling 29/4

1912 Queen's Park Strollers 2, Leith Amateurs 0 at Hampden Park 26/4
1913 Leith Amateurs 1 Ardrossan Academy FP 0 at Hampden Park 19/4

1914 Cameronians (Scottish Rifles) 2, Albert Road School 0 at Hampden Park 29/4

1915 to 1919 no competition

1920 Queen's Park Victoria XI 3, Civil Service Strollers 1 at Cathkin Park 28/4
1921 Civil Service Strollers 2 Moorpark Amateurs 0 at Hampden Park 30/4
1922 Greenock HSFP 3 Coldstream 1 at Union Park, Berwick 13/5 after 1-1 draw at Cappielow Park 24/4 3,000
1923 Falkirk Amateurs 2 Moorpark Amateurs 0 at Forthbank Park 21/4
1924 Moorpark Amateurs 1, Greenock HSFP at Cappielow Park 12/4
1925 Coldstream 2 Larbert Amateurs 0 at Tynecastle 6/5
1926 Murrayfield Amateurs 7 Leith Amateurs 0 at Tynecastle Park 30/4 1,000 Friday.
1927 Glasgow University 2 Gourock HSFP 1 at Cappielow Park 23/4 4,000
1928 Queen's Park Victoria Xl 6, Anchor Line 1 at Hampden Park 16/4

1929 Murrayfield Amateurs 2 Queen's Park Victoria XI 1 at Hampden Park 27/4
1930 Murrayfield Amateurs 2 Gourock HSFP 0 at Hampden Park 26/4 2,000 after 2-2 draw at Cappielow Park 19/4

1931 Murrayfield Amateurs 6, Clydebank FP 1 at Hampden Park 27/4

1932 Glasgow Corporation Transport 2, Queen's Park Victoria Xl 1 at Hampden Park 26/4

1933 Queen's Park Victoria XI 3, Mavor's XI 2 at Helenvale Park 30/4
1934 Queen's Park Victoria XI 4, East Kilbride 1 at Hampden Park 26/4
1935 Camphill Secondary School FP 4, Howwood 2 at Love Street 23/4
1936 Queen's Park Victoria XI 2, Greenock High School FP 0 at Cappielow Park 28/4
1937 Gogarburn Amateurs 3, Edinburgh University 0 at Tynecastle Park 23/4
1938 Coats Amateurs 2, Gogarburn Amateurs 1 at Love Street 11/4
1939 Murrayfield Amateurs 2, Viewfield Rovers 0 at Tynecastle Park 23/4
1940 to 1945 no competition

1946 Craigton Athletic 2, Newton Swifts 0 at Tinto Park 21/6 after 1-1 draw at ? 18/6
1947 Queen's Park Hampden XI 4, Morriston YMCA 1 New Lesser Hampden Park 29/5

1948 Mearns Amateurs 2, Babcock & Wilcox 1 at Love Street 1/5
1949 Greenock H.S.FP 3, Castlepark Thistle 2aet at Hampden Park 30/4 7,992
1950 Queen's Park Hampden Xl 1, Cupar Hearts 0 at Hampden Park 13/5 6,353
1951 Queen's Park Hampden Xl 5, Mearns Amateurs 2 at Hampden Park 28/4 3,690
1952 Port Glasgow Hibernian 1, Giffnock North 0 at Hampden Park 17/5 4,468
1953 Mearns Amateurs 5, Babcock & Wilcox 3 at Hampden Park 25/4 2,636
1954 Royal Technical College 1, Cove Rangers 0 at Hampden Park 22/5 2,219
1955 Eglinton Amateurs 2, Eaglesham 1 at Hampden Park 14/5 3,193

1956 Milanda Amateurs 3, Vale of Leven Academy FP 1 at Hampden Park 28/4 2,814 after 1-1draw aet at Hampden 28/4

1957 Giffnock North 4, Cupar Hearts 2 at Hampden Park 18/5 1,569
1958 Weir Recreation 2, Jordanhill Teacher Training College 1 at Hampden Park 21/5 1,549
1959 Crosshill Athletic 4, Eaglesham 2 at Hampden Park 16/5 2,518

1960 Minishant Amateurs 2, Ramblos 0 at Hampden Park 21/5 639 after 2-2 aet at Ibrox Park 14/5

1961 Glenavon Amateurs 2, Grangemouth Refinery 1 at Hampden Park 6/5 2,195
1962 Bearsden Amateurs 1, Pencaitland 0 at Hampden Park 5/5 2,510

1963 Queen's Park Hampden XI 6, Pencaitland 0 at Powderhall Stadium 1/6
1964 Queen's Park Hampden XI 3, Fenwick Thistle 0 at Hampden Park 12/5 after 4-4 draw at Hampden 9/5 1,401
1965 National Cash Registers Dundee 6, Jordanhill Teacher Training College 2 at Hampden Park 1/5 1,264
1966 Jordanhill Teacher Training College 7, Edinburgh Albion 0 at Hampden Park 23/5 695
1967 Rhu Amateurs 3, Penilee United 1 at Hampden Park 13/5 1,883

1968 Cambusbarron Rovers 2, Queen's Park Hampden XI 1 at Hampden Park 4/5 2,590
1969 Cambusbarron Rovers 3, Viewfield Rovers 2aet at Hampden Park 10/5 1,925
1970 Douglas Amateurs 3, Doune Castle Rovers 1aet at Hampden Park 9/5 3,582
1971 Dumbarton Academy FP 1, Mearns Amateurs 0 at Boghead Park 1/5
1972 Douglas Amateurs 2, Bannockburn 0 at Hampden Park 10/6 3,252
1973 Knockentiber 1, Star Hearts 0 at Hampden Park 12/5 3,985
1974 Douglas Amateurs 3, Cambusbarron Rovers 1 at Hampden Park 25/5 2,785
1975 Star Hearts 2, Morriston YMCA 1 at Hampden Park 10/5 1,908
1976 Colville Park Recreation Centre(Motherwell) vs. Cambusnethan Talbot(Wishaw) - final due on 17/5 & Hampden Park but cancelled by SAFA on grounds that Talbot played a professional in a previous round. Colville awarded Cup.

1977 Morriston YMCA 4, Links United 3aet at Hampden Park 28/5 1,434

1978 Cambusbarron Rovers 2, Crosshouse Waverley 0aet at Hampden Park 31/5 2,206
1979 Crosshouse Waverley 4, Chapelhall 3 at Hampden Park 29/5
1980 Newarthill Hearts 4, Ballingry Rovers 2 at Hampden Park 3/5 2,951
1981 Knockentiber 3, Bannockburn 1 at Hampden Park 2/5 2,098
1982 Avon Villa 1, Knockintiber 0 at Hampden Park 15/5 1,678
1983 Strathclyde Police 2, Coatbridge Community Centre 0 at Hampden Park 14/5 1,305
1984 Pencaitland 2, Clelland Miners Welfare 1 at Hampden Park 5/5 2,648
1985 Drongan United 2, Motherwell Miners 1 at Hampden Park 11/5 3,585
1986 Coatbridge Community Centre 2, Barr & Stroud 1 at Hampden Park 17/5 1,300
1987 Bannockburn 2, Motherwell Miners 0 at Hampden Park 9/5 2,267
1988 Coatbridge Community Centre 3, Victoria 1 at Hampden Park 28/5 2,101
1989
Norton House 3, Lawside Academy FP 2 at Hampden Park 13/5 1,231
1990 St Patrick's High School FP 1, Stanley Amateurs 0 at Hampden Park 26/5 2,884
1991 Bannockburn 3, Blantyre Thistle 1aet at Hampden Park 11/5
1992 Heathside 2, Viewfield Rovers 0 at Hampden Park 16/5
1993 Bankhall Villa 2, Cardross Rock 0 at Hampden Park 15/5
1994 Bannockburn 3, Galston United 1 at Hampden Park
1995 Heathside 1, Norton House 1aet (Heathside won 5-4 on pens) at Hampden Park 13/5
1996 Bellshill YMCA 1, Riverside Ath. 0aet at Hampden Park 25/5
1997 Knockentiber 2, Milton 1 at Hampden Park 17/5
1998 Dalziel High School 2, West Kilbride 1aet at Hampden Park
1999 St Patrick's High School FP 2, Bearsden 0aet at Rugby Park 21/5
2000 Liberton Royal Mail W.B.M. 1, Norton House 0 at Hampden Park 6/5
2001 Dalziel High School FP 2, St Patrick's High School FP 1aet at Hampden Park 19/5
2002 Harestanes(Kirkintilloch) 4, Dumbarton Academy FP 2 at Hampden Park 18/5

2003 Harestanes 1, Newmilns Vesuvius 0 at Hampden Park 17/5 1,500
2004 Viewfield Rovers 2, Norton House 0 at Hampden Park 6/5

2005 Drumchapel Amateurs 1, Gartcosh United 0 at Hampden Park 29/5

2006 St.Patricks High School FP 3, Falkirk Amateurs 2 at Hampden Park 14/5

2007 Drumchapel United 1, Cupar Hearts 0 at Hampden Park 27/5

2008 Eddlewood 1, Queen's Park Hampden Xl 0 at Hampden Park 26/5

2009 Queen's Park Hampden Xl 3, Hurlford Thistle 1 at Hampden Park 31/5

2010 Eddlewood 1, Drumchapel United 0 at Hampden Park 16/5

2011 Wishaw High School FP 1, Drumchapel United 1aet (Wishaw won 3-1 on pens) at Almondvale 28/5

2012 Hurlford Thistle 2, Colville Park 0 at Almondvale 27/5

2013 Wellhouse 1, Colville Park 1aet (Wellhouse won 4-3 on pens) at Almondvale 25/5

2014 Hurlford Thistle 3, Colville Park 3aet (Hurlford won 4-3 on pens) at Rugby Park 18/5

2015 Harestanes 3, Craigshill Thistle 1 at Rugby Park 17/5

2016 Colville Park 2,Leven United 1 at Hampden 22/5

2017 Colville Park 1, Southside 0 at Hampden 28/5

2018 Shortlees 2,Goldenhill 1 at Hampden 20/5

2019 Colville Park 2, Eastfield 0 at Hampden 26/5

2020 unfinished

 

Winners:

12

Queen's Park (Hampden Xl=6, Victoria Xl=5 & Strollers=1)

5

Murrayfield Amateurs

3

Bannockburn, Colville Park, St Patrick's High School FP, Cambusbarron, Douglas Amateurs, Harestanes, Knockintiber

2

Civil Service, Coatbridge CC, Dalziel High School FP, Eddlewood, Greenock High School FP, Heathside, Hurlford Thistle, Mearns Amateurs

1

Avon Villa, Bankhall Villa, Bearsden, Bellshill YMCA, Cameronians, Camphill Secondary School FP, Coats Amateurs, Coldstream, Colville Park Recreation, Craigton Athletic, Crosshill Athletic, Crosshill Waverley, Drongan United, Drumchapel Amateurs, Drumchapel United, Dumbarton Academy FP, Eglinton Amateurs, Falkirk Amateurs, Giffnock North, Glasgow Corporation Transport, Glasgow University, Glenavon Amateurs, Gogarburn Amateurs, John Neilston Institute FP, Jordanhill College, Leith Amateurs, Liberton Royal Mail, Milanda Amateurs, Minishant Amateurs, Moorpark Amateurs, Morriston YMCA, NCR(Dundee), Newarthill Hearts, Norton House, Pencaitland, Port Glasgow Hibernian, Royal Technical College, Rhu Amateurs, Shortlees, Star Hearts, Strathclyde Police, Viewfield Rovers, Weir Recreation, Wellhouse, Wishaw High School FP

 

 

West of Scotland Amateur Cup

1923-24 Moorpark

1924-25 Greenock High School FP

1926-27 Whitehall Athletic

1927-28 Castings Amateurs

1928-29 Greenock High School FP

1929-30 Gourock High School FP

1930-31 Pointhouse

1931-32 Glasgow University

1932-33 Queen's Park Victoria XI

1933-34 Mavor's XI

1934-35 Camphill Secondary School FP

1935-36 Glasgow Corporation Transport

1936-37 Greenock High School FP

1937-38 Coats

1938-39 Cartha

1939-1945 no competition

1945-46 Queen's Park Hampden XI

1946-47 Queen's Park Hampden XI

1947-48 Rothesay Brandane

1948-49 Laidlaw

1949-50 Queen's Park Hampden XI

1950-51 Govan

1951-52 Gartsherrie United

1952-53 Babcock & Wilcox

1953-54 Albion Motors

1954-55 Albion Motors

1955-56 Queen's Park Hampden XI

1956-57 Shell

1957-58 Muirend

1958-59 Kilmacolm

1959-60 Crosshill Thistle

 

 

 

1960-61 Queen's Park Hampden XI

1961-62 Glenavon

1962-63 Lincluden Swifts

1963-64 Fenwick Thistle

1964-65 Lincluden Swifts

1965-66 Minishant

1966-67 Vale of Girvan

1967-68 Vale of Girvan

1968-69 Bishopton

1969-70 Fenwick Thistle

1970-71 Douglas

1971-72 Morriston YMCA

1972-73 Clyde United

1973-74 Knockentiber

1974-75 Morriston YMCA

1975-76 Nithsdale

1976-77 Weir Recreation

1977-78 Morriston YMCA

1978-79 Newarthill Hearts

1979-80 Muirend

1980-81 Cambusbarron Rovers

1981-82 Westerlands

1982-83 Bannockburn

1983-84 Initial Star

1984-85 Hyster

1985-86 Muirend

1986-87 Drumchapel

1987-88 Coatbridge Community Centre

1988-89 Knightswood

1989-90 Clark Drive

1990-91 Bellshill YMCA

 

 

1991-92 Clark Drive

1992-93 Milngavie Wanderers

1993-94 Heathside

1994-95 Dalziel High School FP

1995-96 Dalziel High School FP

1996-97 Knockentiber

1997-98 Newmilns Vesuvius

1998-99 West Kilbride

1999-00 Dalziel High School FP

2000-01 Bannockburn

2001-02 Bannockburn

2002-03 Drumchapel

2003-04 Wellhouse

2004-05 Drumchapel United

2005-06 Drumchapel United

2006-07 St Patrick's FP

2007-08 Drumchapel United

2008-09 Bannockburn

2009-10 Harestanes

2010-11 Drumchapel United

2011-12 Dumbarton Academy

2012-13 Colville Park

2013-14 Hurlford Thistle

2014-15 Greenock High School FP

2015-16 Shortlees

2016-17 Cambria

2017-18 Colville Park

2018-19 Bannockburn

2019-20 unfinished

Lothian & Edinburgh Amateur League

1998-99 Queensferry

1999-00 Manfort

2000-01 Liberton Royal Mail

2001-02 AVU

2002-03 Craigmillar Thistle / Manfort

2003-04 Manfort

2004-05 Uphall Station

2005-06 Uphall Station

 

 

 

2006-07 Blackridge

2007-08 Uphall Station

2008-09 Preston Athletic

2009-10 Uphall Station

2010-11 Dalkeith Miners Welfare

2011-12 Sandys

2012-13 Sandys

2013-14 Heriot Vale

 

 

2014-15 Newarthall Leith Victoria

2015-16 Edinburgh Rose

2016-17 Sandys

2017-18 Sandys

2018-19 Sandys

2019-20 Sandys

 

East of Scotland Amateur Cup

1946-47 unfinished.

1947-48 Edinburgh University

1948-49 Civil Service Strollers

1949-50 Torphicen Amateurs

1950-51 Eastern Amateurs

1951-52 Dalkeith Amateurs

1952-53 Cobbinshaw Rovers

1953-54 Cobbinshaw Rovers

1954-55 Cobbinshaw Rovers

1955-56 Lorwood

1956-57 Pathhead

1957-58 Orphan Hospital

1958-59 Lorwood

1959-60 Pathhead

1960-61 Grangemouth Refinery

1961-62 Winchburgh Albion

1962-63 West Lothian Steel Foundry

1963-64 Lorwood

1964-65 Edinburgh Albion

1965-66 Blackridge Welfare

1966-67 Lorwood

1967-68 Lorwood

1968-69 Lorwood

1969-70 Bilston

1970-71 Cambusbarron Rovers

 

 

 

1971-72 Pathhead

1972-73 Links United

1973-74 Whitson Star

1974-75 Whitson Star

1975-76 Bilston Miners Welfare

1976-77 Pencaitland

1977-78 Pencaitland

1978-79 Pencaitland

1979-80 Windsor

1980-81 Telman Star

1981-82 Bilston Colliery

1982-83 Milton

1983-84 Cropley

1984-85 Bilston Cropely

1985-86 Bilston Cropely

1986-87 Lothian Thistle

1987-88 Liberton Cropely

1988-89 Telman Star

1989-90 Liberton Cropely

1990-91 Fallin Miners Welfare

1991-92 Bentswood Inn

1992-93 Craigmillar

1993-94 Cambusbarron Rovers

1994-95 Fallin Miners Welfare

1995-96 Cambusbarron Rovers

 

 

1996-97 AVU

1997-98 Fallin Miners Welfare

1998-99 Royburn

1999-00 Manfort

2000-01 Spartans

2001-02 Aberforth Rangers

2002-03 Aberforth Rangers

2003-04 Tullibody

2004-05 Falkirk

2005-06 Stenhouse Athletic

2006-07 Doune Castle

2007-08 Links United

2008-09 Cambusbarron Rovers

2009-10 Bluebell

2010-11 Falkirk

2011-12 Doune Castle

2012-13 Edinburgh Rose

2013-14 Steins Thistle

2014-15 Steins Thistle

2015-16 Craigshill Thistle

2016-17 Salvesen

2017-18 St Bernards

2018-19 Pennies

2019-20 unfinished

 

 

 

 

 

 

 

Highland Amateur Cup

1977-78 Blackmuir

1978-79 South Ronaldsay

1979-80 Thurso Pentland

1980-81 Thurso Pentland

1981-82 Halkirk

1982-83 Thurso Pentland

1983-84 Ness

1984-85 Halkirk

1985-86 Maryburgh

1986-87 Pentland United

1987-88 Kirkwall Thorfinn

1988-89 Dingwall Thistle

1989-90 Maryburgh

1990-91 Ness

1991-92 Ness

 

 

1992-93 Pentland United.

1993-94 Point

1994-95 Ness

1995-96 Dingwall Thistle

1996-97 Kirkwall Rovers

1997-98 Pentland United

1998-99 Contin

1999-00 Pentland United

2000-01 Wick Thistle

2001-02 Pentland United

2002-03 Lochs

2003-04 Back

2004-05 Lochs

2005-06 Avoch

2006-07 Avoch

 

 

2007-08 Pentland United

2008-09 Kirkwall Thorfinn

2009-10 Pentland United

2010-11 Avoch

2011-12 Avoch

2012-13 Wick Groats

2013-14 Avoch

2014-15 Wick Groats

2015-16 Wick Groats

2016-17 Avoch

2017-18 Pentland United

2018-19 Wick Groats

2019-20 unfinished

 

 

 

 

Midland Amateur League

1926-27 Aeros (Leuchars)

1927-28 YMCA Anchorage

1928-29 Grove Academy FP

1929-30 Aeros (Leuchars)

1930-31 Aeros (Leuchars)

1931-32 Clifton Thistle

1932-33 RAF (Leuchars)

1933-34 YMCA Anchorage

1934-35 YMCA Anchorage

1935-36 YMCA Anchorage

1936-37 YMCA Anchorage

1937-38 YMCA Anchorage

1938-39 YMCA Anchorage

1939-40 YMCA Anchorage

1940-1946 no competition

1946-47 YMCA Anchorage

1947-48 YMCA Anchorage

1948-49 YMCA Anchorage

1949-50 YMCA Anchorage

1950-51 YMCA Anchorage

1951-52 YMCA Anchorage

1952-53 YMCA Anchorage

1953-54 Invergowrie

1954-55 YMCA Anchorage

1955-56 Wormit

1956-57 Wormit

1957-58 YMCA Anchorage

1958-59 YMCA Anchorage

1959-60 NCR

1960-61 NCR

 

 

 

1961-62 NCR

1962-63 NCR

1963-64 NCR

1964-65 NCR

1965-66 NCR

1966-67 NCR

1967-68 NCR

1968-69 NCR

1969-70 Broughty United

1970-71 NCR

1971-72 Broughty United

1972-73 Lawside FP

1973-74 Broughty United

1974-75 Broughty United

1975-76 Auchterhouse

1976-77 Auchterhouse

1977-78 Auchterhouse

1978-79 SMT

1979-80 Harris Academy FP

1980-81 Harris Academy FP

1981-82 Tayport

1982-83 Harris Academy FP

1983-84 Kingsway TC.

1984-85 Harris Academy FP

1985-86 Riverside Athletic

1986-87 Riverside Athletic

1987-88 Lawside FP

1988-89 Riverside Athletic

1989-90 Riverside Athletic

1990-91 Riverside Athletic

 

 

1991-92 Riverside Athletic

1992-93 Lawside FP

1993-94 NCR

1994-95 Barnhill

1995-96 Riverside Athletic

1996-97 Riverside Athletic

1997-98 NCR

1998-99 Riverside Athletic

1999-00 Riverside Athletic

2000-01 Riverside Athletic

2001-02 SS Peter & Paul

2002-03 Riverside Athletic

2003-04 Riverside Athletic

2004-05 Riverside Athletic

2005-06 Riverside Athletic

2006-07 Riverside Athletic

2007-08 SS Peter & Paul

2008-09 Riverside Athletic

2009-10 Riverside Athletic

2010-11 Bank Street Athletic

2011-12 Bank Street Athletic

2012-13 St James'

2013-14 Riverside Athletic

2014-15 St James'

2015-16 NCR

2016-17 Menzieshill

2017-18 Douglas Athletic

2018-19 Menzieshill

2019-20 unfinished

 

North of Tay Amateur Cup

1928-29 YMCA Anchorage

1929-30 Hillcrest

1930-31 Aeros (Leuchars)

1931-32 Woodside Rangers

1932-33 Pittenweem Rangers

1933-34 YMCA Anchorage

1934-35 Pittenweem Rovers

1935-36 St Monance Swifts

1936-37 Pittenweem Rovers

1937-38 RAF (Leuchars)

1938-39 Harris Academy FP

1939-1945 no competition

1945-46 Lochee

1946-47 YMCA Anchorage

1947-48 Ashdale

1948-49 YMCA Anchorage

1949-50 YMCA Anchorage

1950-51 YMCA Anchorage

1951-52 YMCA Anchorage

1952-53 Kinrossie

1953-54 Windsor

1954-55 Invergowrie

1955-56 YMCA Anchorage

1956-57 Windsor

1957-58 YMCA Anchorage

1958-59 YMCA Anchorage

1959-60 Ballinluig

1960-61 NCR

1961-62 NCR

 

 

1962-63 Ballinluig

1963-64 NCR

1964-65 NCR

1965-66 withheld

1966-67 NCR

1967-68 Westgrove Albion

1968-69 NCR

1969-70 Broughty United

1970-71 Newtyle Hearts

1971-72 Errol

1972-73 Hillside Boys Club

1973-74 Auchterhouse

1974-75 Auchterhouse

1975-76 Auchterhouse

1976-77 Auchterhouse

1977-78 Auchterhouse

1978-79 Riverside Athletic

1979-80 Harris Academy FP

1980-81 SMT

1981-82 Harris Academy FP

1982-83 Fintry

1983-84 Harris Academy FP.

1984-85 Harris Academy FP

1985-86 Riverside Athletic

1986-87 Lawside FP

1987-88 Lawside FP

1988-89 Riverside Athletic

1989-90 Riverside Athletic

1990-91 Riverside Athletic

 

 

1991-92 Kingsway Athletic

1992-93 Lawside FP

1993-94 Alyth

1994-95 SS Peter & Paul

1995-96 Riverside Athletic

1996-97 Riverside Athletic

1997-98 Fair City

1998-99 Riverside Athletic

1999-00 Fair City

2000-01 Riverside Athletic

2001-02 Fair City

2002-03 Fair City

2003-04 Tayside Fire Brigade

2004-05 Riverside Athletic

2005-06 Riverside Athletic

2006-07 NCR

2007-08 Carnoustie YMCA

2008-09 Vale of Earn

2009-10 Breadalbane

2010-11 Riverside Athletic

2011-12 Burrelton Rovers

2012-13 Arbroath CSC

2013-14 St James'

2014-15 St James'

2015-16 Menzieshill

2016-17 Letham

2017-18 Menzieshill

2018-19 Kinross

2019-20 unfinished

 

 

 

Scottish Amateur League

1901-02 Paisley Academical

1902-03 Queen's Park Strollers

1903-04 Wishaw Amateurs

1904-05 Paisley Academical

1905-06 Queen's Park Strollers

1906-07 Queen's Park Strollers

1907-08 Queen's Park Strollers

1908-09 Queen's Park Victoria XI

1909-10 Edinburgh Civil Service

1910-11 Queen's Park Hampden XI

1911-12 Queen's Park Hampden XI

1912-13 Queen's Park Hampden XI

1913-14 Leith Amateurs

1914-1919 no competition

1919-20 Queen's Park Victoria XI

1920-21 Edinburgh Civil Service

1921-22 Port Glasgow

1922-23 Moorpark

1923-24 Queen's Park Hampden XI

1924-25 Moorpark

1925-26 Moorpark

1926-27 Greenock HSFP

1927-28 Greenock HSFP

1928-29 Queen's Park Victoria XI

1929-30 Glasgow Tramways

1930-31 Queen's Park Victoria XI

1931-32 Glasgow Corporation Transport

1932-33 Queen's Park Victoria XI

1933-34 Gourock HSFP

1934-35 Queen's Park Victoria XI

1935-36 Pointhouse

1936-37 Greenock HSFP

1937-38 Queen's Park Victoria XI

1938-39 Pointhouse / Viewfield Rovers

1939-1948 no competition

1948-49 Queen's Park Hampden XI

 

 

1949-50 Weir Recreation

1950-51 Queen's Park Hampden XI

1951-52 Cartha Athletic

1952-53 Port Glasgow Hibernian

1953-54 Queen's Park Hampden XI

1954-55 Muirend

1955-56 Muirend

1956-57 Queen's Park Hampden XI

1957-58 Weir Recreation

1958-59 Muirend

1959-60 Kilmacolm

1960-61 Queen's Park Hampden XI

1961-62 Clyde Paper

1962-63 Eaglesham

1963-64 Muirend

1964-65 Muirend

1965-66 Post Office Telephones

1966-67 Muirend

1967-68 Viewfield Rovers

1968-69 Muirend

1969-70 Muirend

1970-71 Muirend

1971-72 Queen's Park Hampden XI

1972-73 Muirend

1973-74 Neilsonians

1974-75 Muirend

1975-76 Muirend

1976-77 Douglas

1977-78 Kemnay

1978-79 Muirend

1979-80 Muirend

1980-81 Giffnock North

1981-82 Muirend

1982-83 Strathclyde Police

1983-84 Claremont

1984-85 Gourock Athletic

 

 

 

 

1985-86 Eastern Villa

1986-87 Gourock Athletic

1987-88 Knightswood

1988-89 Gourock Athletic

1989-90 Gourock Athletic

1990-91 Dynamo East Kilbride

1991-92 Kilbarchan Thistle

1992-93 Camphill

1993-94 St Patricks FP

1994-95 St Patricks FP

1995-96 Fernhill Villa

1996-97 St Patricks FP

1997-98 Hamilton FP

1998-99 Gourock Athletic

1999-00 Campbeltown Pupils

2000-01 Gartcosh United

2001-02 St Patricks FP

2002-03 Glasgow Harp

2003-04 St Patricks FP

2004-05 St Patricks FP

2005-06 St Patricks FP

2006-07 Greenock HSFP

2007-08 St Patrick's FP

2008-09 St Josephs FP

2009-10 Oban Saints

2010-11 East Kilbride YM

2011-12 East Kilbride

2012-13 Postal United

2013-14 Oban Saints

2014-15 St Joseph's FP

2015-16 East Kilbride

2016-17 St Joseph's FP

2017-18 Goldenhill

2018-19 St Joseph's FP

2019-20 St Joseph's FP

 

 

Caledonian League

1983-84 Queen's Park / Drumchapel

1984-85 Bannockburn

1985-86 Muirend

1986-87 Stanley

1987-88 Stanley

1988-89 Queen's Park

1989-90 Liberton Cropley

1990-91 Stanley

1991-92 Dalziel High School FP

1992-93 Milngavie Wanderers

1993-94 Dalziel High School FP

1994-95 Dalziel High School FP

1995-96 Dalziel High School FP

 

 

 

1996-97 Bannockburn

1997-98 Dalziel High School FP

1998-99 Milton

1999-00 Bannockburn

2000-01 Bannockburn

2001-02 Drumchapel

2002-03 Netherton

2003-04 Coatbridge Community Centre

2004-05 Bannockburn

2005-06 Dumbarton Academy FP

2006-07 Dalziel High School FP

2007-08 Bannockburn

2008-09 Bannockburn

 

 

2009-10 Strathclyde University

2010-11 Bannockburn

2011-12 Glasgow Harp

2012-13 Giffnock North

2013-14 Glasgow Harp

2014-15 Doune Castle

2015-16 Doune Castle

2016-17 Dalziel High School FP

2017-18 Dumbarton Academy FP

2018-19 Thorn Athletic

2019-20 unfinished

 

Central Scotland Amateur League

1988-89 Knightswood

1989-90 Bankhall Villa

1990-91 Bankhall Villa

1991-92 St Benedict's

1992-93 Cardross Rock

1993-94 Cardross Rock

1994-95 Bellshill YMCA

1995-96 Bankhall Villa

1996-97 Killermount

1997-98 Harestanes

1998-99 Balmore

 

 

 

1999-00 Harestanes

2000-01 Harestanes

2001-02 Balmore

2002-03 Harestanes

2003-04 Kilsyth

2004-05 Drumchapel United

2005-06 Redbrae

2006-07 Colville Park

2007-08 Drumchapel United

2008-09 Drumchapel United

2009-10 Drumchapel United

 

 

2010-11 Drumchapel United

2011-12 Colville Park

2012-13 Colville Park

2013-14 Bannockburn

2014-15 Harestanes

2015-16 Colville Park

2016-17 Colville Park

2017-18 Colville Park

2018-19 Colville Park

2019-20 unfinished

 

Aberdeenshire Amateur League

1947-48 Cove Rangers

1948-49 Cove Rangers

1949-50 Ellon United

1950-51 Ellon United

1951-52 Millburn

1952-53 Millburn

1953-54 Cove Rangers

1954-55 Cove Rangers

1955-56 Cove Rangers

1956-57 Cove Rangers

1957-58 Cove Rangers

1958-59 Nicoll's XI

1959-60 Cove Rangers

1960-61 Cove Rangers

1961-62 Ellon United

1962-63 Ellon United

1963-64 Bon Accord

1964-65 Cove Rangers

1965-66 Aboyne

1966-67 Aberdeen City Police

1967-68 Aberdeen City Police

1968-69 Aberdeen City Police

1969-70 Aberdeen City Police

1970-71 Maud

1971-72 Kemnay

 

 

 

1972-73 Culter

1973-74 Culter

1974-75 Culter

1975-76 Culter

1976-77 Cove Rangers

1977-78 Kemnay

1978-79 Culter

1979-80 Culter

1980-81 Culter

1981-82 Grandholm Rosslyn

1982-83 Cove Rangers

1983-84 Aberdeen Shamrock

1984-85 Cove Rangers

1985-86 Crombie Sports

1986-87 Mugiemoss

1987-88 Longside

1988-89 Hall Russell United

1989-90 Great Western United

1990-91 Kincorth

1991-92 Kincorth

1992-93 Kincorth

1993-94 Kincorth

1994-95 Dyce

1995-96 Hilton

1996-97 Echt

 

 

1997-98 Hilton

1998-99 Hilton

1999-00 Hilton

2000-01 Echt

2001-02 Echt

2002-03 Kincorth

2003-04 Kincorth

2004-05 Sunnybank Amateurs

2005-06 Sunnybank Amateurs

2006-07 Echt

2007-08 Echt

2008-09 Cove Thistle

2009-10 Bon-Accord City

2010-11 Kincorth

2011-12 Woodside

2012-13 Sportsmans' Club

2013-14 Sportsmans' Club

2014-15 Cove Thistle

2015-16 RGU

2016-17 Woodside

2017-18 Woodside

2018-19 Woodside

2019-20 unfinished

 

Aberdeen FC Trophy

1947-48 Cove Rangers

1948-49 Cove Rangers

1949-50 Cove Rangers

1950-51 Ellon United

1951-52 Cove Rangers

1952-53 Cove Rangers

1953-54 Cove Rangers

1954-55 Banchory

1955-56 Cove Rangers

1956-57 Cleansing Department

1957-58 Cove Rangers

1958-59 Cove Rangers

1959-60 Banchory

1960-61 Bon Accord

1961-62 Cove Rangers

1962-63 Cove Rangers

1963-64 Ellon United

1964-65 Cove Rangers

1965-66 Ellon United

1966-67 Aberdeen University

1967-68 Aberdeen City Police

1968-69 AD Club

1969-70 Aboyne

1970-71 Maud

1971-72 Culter

 

 

 

1972-73 Maud

1973-74 Culter

1974-75 Cove Rangers

1975-76 Culter

1976-77 Culter

1977-78 Kemnay

1978-79 Longside

1979-80 Chattan Rovers

1980-81 Denmore Thistle

1981-82 Aboyne

1982-83 Cove Rangers

1983-84 Cove Rangers

1984-85 Cove Rangers

1985-86 Culter

1986-87 Culter

1987-88 Longside

1988-89 Kincorth

1989-90 Kincorth

1990-91 Hermes

1991-92 Kincorth

1992-93 Kincorth

1993-94 Hilton

1994-95 Dyce

1995-96 Echt

1996-97 Hilton

 

1997-98 Echt

1998-99 Echt

1999-00 Echt

2000-01 Cowie Thistle

2001-02 Echt

2002-03 Walker Road

2003-04 Kincorth

2004-05 Sunnybank Amateurs

2005-06 Echt

2006-07 Stoneywood SSC

2007-08 Echt

2008-09 University

2009-10 Bon-Accord City

2010-11 Woodside

2011-12 Woodside

2012-13 Sportsmans Club

2013-14 Cove Thistle

2014-15 Rothie Rovers

2015-16 Ellon Amateurs

2016-17 Cove Thistle

2017-18 Cowie Thistle

2018-19 Tolbooth

2019-20 unfinished

 

North of Scotland Amateur Cup

1949-50 Dyce

1950-51 Aberdeen University

1951-52 Invercairn United

1952-53 Millburn

1953-54 Cove Rangers

1954-55 Invercairn United

1955-56 Fraserburgh Toolworks

1956-57 Fraserburgh Toolworks

1957-58 Fraserburgh Toolworks

1958-59 Aberdeen University

1959-60 Formatine United

1960-61 Bon-Accord

1961-62 Old Meldrum

1962-63 Bon-Accord

1963-64 Aberdeen Dockers

1964-65 Ellon United

1965-66 Bon-Accord

1966-67 Cove Rangers

1967-68 Aberdeen University

1968-69 Kemnay

1969-70 Maud

1970-71 Culter

1971-72 Kemnay

1972-73 Culter

 

 

 

 

1973-74 Kemnay

1974-75 Culter

1975-76 Culter

1976-77 Banchory

1977-78 Newtonhall

1978-79 Kemnay

1979-80 Chatton Rovers

1980-81 Mugiemoss

1981-82 Shamrock

1982-83 Cove Rangers

1983-84 Longside

1984-85 Shamrock

1985-86 Chatton Rovers

1986-87 Culter

1987-88 Kemnay Youth

1988-89 Kincorth

1989-90 Glentanar

1990-91 Great Western United

1991-92 Kincorth

1992-93 Wilsons XI

1993-94 Hilton

1994-95 Echt

1995-96 Echt

1996-97 Hilton

 

 

1997-98 Hilton

1998-99 Hilton

1999-00 Wilson's XI

2000-01 Echt

2001-02 Great Western United

2002-03 Mintlaw

2003-04 Aberdeen Sporting Club

2004-05 Mintlaw

2005-06 Dyce

2006-07 Echt

2007-08 Cove Thistle

2008-09 Hazlehead United

2009-10 Sportsmans Club

2010-11 Kincorth

2011-12 Cove Thistle

2012-13 Cove Thistle

2013-14 Cove Thistle

2014-15 Cove Thistle

2015-16 Cove Thistle

2016-17 Woodside

2017-18 Sportsmans Club

2018-19 Rothie Rovers

2019-20 unfinished

 

 

 

Ayrshire Amateur League

1935-36 Maybole Amateurs

1936-37 Kilmarnock Academicals

1937-38 Maybole Amateurs

1938-39 Kilmarnock Academicals

1939-40 Smithfield United

1940-1945 no competition

1945-46 HMS Dundonald

1946-47 Claremont

1947-48 Howood

1948-49 Vale of Dusk

1949-50 Vale of Dusk

1950-51 Crosshill Thistle

1951-52 Vale of Dusk

1952-53 Morton Park

1953-54 Crosshill Thistle

1954-55 Crosshill Thistle / Eglinton

1955-56 Star of the Sea / Eglinton

1956-57 Newmilns Amateurs

1957-58 Star of the Sea

1958-59 Crosshill Thistle

1959-60 Girdle Toll United

1960-61 Crosshill Thistle

1961-62 Crosshill Thistle

1962-63 Crosshill Thistle

1963-64 Fenwick Thistle

1964-65 Mossblown

1965-66 Minishant

 

 

 

1966-67 Minishant

1967-68 Vale of Girvan

1968-69 Dirrans Athletic

1969-70 Dirrans Athletic

1970-71 Knockentiber

1971-72 Knockentiber

1972-73 Knockentiber

1973-74 Vale of Girvan

1974-75 Vale of Girvan

1975-76 Knockentiber

1976-77 Darvel Victoria

1977-78 Knockentiber

1978-79 Minishant

1979-80 Knockentiber

1980-81 Knockentiber

1981-82 Drongan United

1982-83 Knockentiber

1983-84 Minishant

1984-85 Knockentiber

1985-86 Knockentiber

1986-87 Knockentiber

1987-88 Clark Drive

1988-89 Knockentiber

1989-90 Knockentiber

1990-91 Knockentiber

1991-92 Heathside

1992-93 Minishant

 

 

1993-94 Shortlees

1994-95 Heathside

1995-96 West Kilbride

1996-97 Knockentiber

1997-98 Newmilns Vesuvius

1998-99 Clark Drive

1999-00 Newmilns Vesuvius

2000-01 Knockentiber

2001-02 Knockentiber

2002-03 Knockentiber

2003-04 Hurlford Thistle

2004-05 Newmilns Vesuvius

2005-06 Newmilns Vesuvius

2006-07 Knockentiber

2007-08 Knockentiber

2008-09 Knockentiber

2009-10 Hurlford Thistle

2010-11 Hurlford Thistle

2011-12 Hurlford Thistle

2012-13 Hurlford Thistle

2013-14 Hurlford Thistle

2014-15 Hurlford Thistle

2015-16 Hurlford Thistle

2016-17 Hurlford Thistle

2017-18 Shortlees

2018-19 Hurlford Thistle

2019-20 unfinished

 

Ayrshire Amateur Cup

1935-36 Ayr Corinthians

1936-37 Kilmarnock Academicals

1937-38 Boswell Thistle

1938-39 Maybole Amateurs

1939-40 Glenburn

1940-1945 no competition

1945-46 Townholm United

1946-47 Claremont

1947-48 Galston

1948-49 Eglinton

1949-50 Girvan

1950-51 Crosshill Thistle

1951-52 Star of the Sea

1952-53 Dunlop Corinthians

1953-54 Springside

1954-55 Crosshill Thistle

1955-56 Star of the Sea

1956-57 Crosshill Thistle

1957-58 Dunlop Corinthians

1958-59 Crosshill Thistle

1959-60 Ramblos

1960-61 Ayr Volants

1961-62 Minishant

1962-63 Crosshill Thistle

1963-64 Crosshill Thistle

1964-65 Mossblown

1965-66 Eglinton

 

 

 

1966-67 Minishant

1967-68 St Joseph's

1968-69 Knockentiber

1969-70 Eglinton

1970-71 Crosshouse Waverley

1971-72 Dirrans Athletic

1972-73 Whitletts

1973-74 Newmilns Vesuvius

1974-75 Knockentiber

1975-76 Crosshouse Waverley

1976-77 Crosshouse Waverley

1977-78 Crosshouse Waverley

1978-79 Knockentiber

1979-80 Crosshouse Waverley

1980-81 Knockentiber

1981-82 Darvel Victoria

1982-83 Knockentiber

1983-84 Hyster

1984-85 Drongan United

1985-86 Knockentiber

1986-87 Knockentiber

1987-88 Clark Drive

1988-89 Johnnie Walker

1989-90 Clark Drive

1990-91 Minishant

1991-92 Heathside

1992-93 Shortlees

 

 

1993-94 Knockentiber

1994-95 Clark Drive

1995-96 West Kilbride

1996-97 Dailly

1997-98 Knockentiber

1998-99 Dailly

1999-00 Maybole Amateurs

2000-01 Mossblown

2001-02 Maybole Amateurs

2002-03 Galston United

2003-04 Craigie

2004-05 Ardeer Rovers

2005-06 Clark Drive

2006-07 Clark Drive

2007-08 Knockentiber

2008-09 Knockentiber

2009-10 Hurlford Thistle

2010-11 Galston United

2011-12 Hurlford Thistle

2012-13 Hurlford Thistle

2013-14 Clark Drive

2014-15 Hurlford Thistle

2015-16 Shortlees

2016-17 Hurlford Thistle

2017-18 Hurlford Thistle

2018-19 Hurlford Thistle

2019-20 unfinished

Kirkcaldy & District Amateur League

1930-31 Waverley

1931-32 Burntisland United

1932-33 Kirkcaldy Boys Club

1933-34 Bluebell

1934-35 Bluebell

1935-36 Old Boys Club

1936-37 Old Boys Club

1937-38 Bowhill West End

1938-39 Dundonald Bluebell

1939-40

1940-1946 no competition

1946-47 Gallatown YMCA

1947-48 Victoria Swifts

1948-49 Westwood Wanderers

1949-50 Boreland

1950-51 Boreland

1951-52 Boreland

1952-53 Boreland

1953-54 Boreland

1954-55 Thornton Locos

1955-56 Thornton Locos

1956-57 Thornton Locos

 

 

 

1957-58 Thornton Locos

1958-59 Westwood Wanderers

1959-60 Westwood Wanderers

1960-61 Nairn Star

1961-62 Westwood Wanderers

1962-63 Nairn Star

1963-64 Lomond Victoria

1964-65 Lomond Victoria

1965-66 Burntisland Shipyard

1966-67

1967-68 Star Hearts

1968-69 Star Hearts

1969-70 Star Hearts

1970-71 Star Hearts

1971-72 Aberdour

1972-73 Star Hearts

1973-74

1974-75 Star Hearts

1975-76 Star Hearts

1976-77 Ballingry Rovers

1977-78 Star Hearts

1978-79 Kelty Hearts

 

 

1979-80 Ballingry Rovers

1980-81 Star Hearts

1981-82 Hill Of Beath Hawthorn

1982-83

1983-84

1984-85 Lomond Victoria

1985-86 Burntisland Shipyard

1986-87 Top of the Toun

1987-88 Rosyth Civil Service

1988-89 Rosyth Civil Service

1989-90 Burntisland Shipyard

1990-91 Burntisland Shipyard

1991-92 Benarty

1992-93 Burntisland Shipyard

1993-94 Burntisland Shipyard

1994-95

1995-96 Burntisland Shipyard

1996-97 Lochore MW

1997-98 Aberdour

1998-99 Burntisland Shipyard

1999-00

 

East Fife Amateur League

1990-91 Methilhill Strollers

1991-92 Strathkinness

1992-93 Strathkinness

1993-94

 

 

 

1994-95 Brig United

1995-96 Kennoway Royal

1996-97

 

 

1997-98 Leven United

1998-99 Leven United

1999-00 Auchtermuchty Bellvue

 

Kingdom Caledonian Amateur League 1984-85 Ballingry Rovers

1985-86 Strathmiglo United

1986-87

1987-88 Star Hearts

1988-89

1989-90

1990-91 Norton House

1991-92 Strathmiglo United

1992-93 Norton House

1993-94

1994-95

 

 

1995-96 Norton House

1996-97 Benarty

1997-98 Fair City

1998-99 Fair City

1999-00 Norton House

2000-01 Cupar Hearts

2001-02 Norton House

2002-03 Eastvale

2003-04 Eastvale

2004-05 Eastvale

2005-06 Strathmiglo United

 

2006-07 Rosyth Civil Service

2007-08 Cupar Hearts

2008-09 Leven United

2009-10 Cupar Hearts

2010-11 Cupar Hearts

2011-12 Cupar Hearts

2012-13 Cupar Hearts

2013-14 Bowhill Rovers

2014-15 Greig Park Rangers

2015-16 Leven United

2016-17 Bowhill Rovers

NOTE Ballingry Rovers won 2 other titles, Norton House, Benarty and Victoria Rovers each won 1 other title

 

 

Kingdom of Fife Amateur League

2017-18 Bowhill Rovers

2018-19 Bowhill Rovers

2019-20 Leven

 

 

 

 

Fife Amateur Cup

1931-32 Burntisland Shipyard

1932-33 Bishopshire Swifts

1933-34 Glencraig Victoria

1934-35 St Andrews University

1935-36 Crail

1936-37 Pittenweem Rovers

1937-38 Freuchie Rovers

1938-39 Pittenweem Rovers

1945-46 Burntisland Shipyard

1946-47 Gallatown YMCA

1947-48 Milton Violet

1948-49 Victoria Swifts

1949-50 Boreland

1950-51 Ladybank Violet

1951-52 Ladybank Violet

1952-53 Boreland

1953-54 Thornton Loco

1954-55 Thornton Loco

1955-56 Boreland

1956-57 Thornton Loco

1957-58 St Andrews University

1958-59 Cupar YMCA

1959-60 Westwood Wanderers

1960-61 Nairn Star

1961-62 Westwood Wanderers

1962-63 Nairn Star

1963-64 St Monance Swallows

1964-65 St Monance Swallows

 

 

 

1965-66 Cambusbarron Rovers

1966-67 Cambusbarron Rovers

1967-68 Star Hearts

1968-69 Star Hearts

1969-70 Star Hearts

1970-71 Star Hearts

1971-72 St Monance Swallows

1972-73 Methil United

1973-74 Star Hearts

1974-75 Star Hearts

1975-76 Star Hearts

1976-77 Hill of Beath Hawthorn

1977-78 Windygates

1978-79 Star Hearts

1979-80 Windygates

1980-81 Norton House

1981-82 Strathmiglo United

1982-83 Star Hearts

1983-84 Norton House

1984-85 Ballingry Rovers

1985-86 Strathmiglo United

1986-87 Norton House

1987-88 Hill of Beath Ramblers

1988-89 Norton House

1989-90 Burntisland Shipyard

1990-91 Star Hearts

1991-92 Burntisland Shipyard

1992-93 Norton House

 

 

1993-94 Benarty

1994-95 Benarty

1995-96 Kettle United

1996-97 Burntisland Shipyard

1997-98 Lomond Victoria

1998-99 Leven United

1999-00 Norton House

2000-01 Norton House

2001-02 Norton House

2002-03 Norton House

2003-04 Valleyfield

2004-05 Kettle United

2005-06 Kirkland

2006-07 Cupar Hearts

2007-08 Cupar Hearts

2008-09 Strathmiglo United

2009-10 Cupar Hearts

2010-11 Cupar Hearts

2011-12 Kennoway

2012-13 Leven United

2013-14 Bowhill Rovers

2014-15 Pittenweem Rovers

2015-16 Pittenweem Rovers

2016-17 Leven United

2017-18 Strathmiglo United

2018-19 Cupar Hearts

2019-20 unfinished

Border Amateur League

1936-37 Peebles YMCA 2nd XI

1937-38 Kelso United

1938-39 Greenlaw

1939-1947 no competition

1947-48 Hawick Sports Club LNER

1948-49 Hawick Royal Albert

1949-50 Gala Rovers

1950-51 Gala Rovers

1951-52 Hawick RA or Stow

1952-53 Gala Rovers

1953-54 Gala Rovers

1954-55 Gala Rovers

1955-56 Greenlaw

1956-57 Greenlaw

1957-58 Greenlaw

1958-59 Leithen Rovers

1959-60 Leithen Rovers

1960-61 Morebattle

1961-62 Morebattle

1962-63 Hawick British Legion

1963-64 Gala Rovers

1964-65 Hawick British Legion

1965-66 Hawick British Legion

1966-67 Kelso United

1967-68 Duns Amateurs

1968-69 Hawick British Legion

 

 

 

1969-70 Hawick British Legion

1970-71 Kelso United

1971-72 Hawick United

1972-73 Gala Hotspur

1973-74 Hawick United

1974-75 Greenlaw

1975-76 Hawick British Legion

1976-77 Leithen Rovers

1977-78 Gala Rovers

1978-79 Gala Hotspur

1979-80 Gala Hotspur

1980-81 Gala Hotspur

1981-82 Hawick United

1982-83 Hawick United

1983-84 Eyemouth Legion

1984-85 Hawick United

1985-86 Hawick United

1986-87 Gala Rovers

1987-88 Eyemouth Legion

1988-89 Spittal Rovers

1989-90 Duns Legion

1990-91 Duns Legion

1991-92 Hawick Legion

1992-93 Chirnside

1993-94 Hawick Waverley

1994-95 Chirnside

 

 

1995-96 Gala Rovers

1996-97 Chirnside

1997-98 Duns Legion

1998-99 Duns Legion

1999-00 Gala Rovers

2000-01 Gala Rovers

2001-02 Gala Rovers

2002-03 Earlston Rhymers

2003-04 Gala Rovers

2004-05 Hawick Waverley

2005-06 Pencaitland

2006-07 Leithen Rovers

2007-08 Pencaitland

2008-09 Chirnside

2009-10 Leithen Rovers

2010-11 Duns

2011-12 Pencaitland

2012-13 Gala Rovers

2013-14 Chirnside United

2014-15 Leithen Rovers

2015-16 West Barns Star

2016-17 Chirnside United

2017-18 Hawick Waverley

2018-19 Hawick Waverley

2019-20 Hawick Waverley

Border Amateur Cup

1956-57

1957-58

1958-59

1959-60

1960-61 Morebattle

1961-62 Morebattle

1962-63 Gala Rovers

1963-64 Kelso Thistle

1964-65

1965-66 Hawick United

1966-67 Hawick British Legion

1967-68 Gala Rovers

1968-69

1969-70

1970-71 Hawick British Legion

1971-72

1972-73 Chirnside

1973-74

1974-75

1975-76 Hawick United

1976-77 Greenlaw

1977-78

 

 

 

1978-79 Peebles Rovers

1979-80

1980-81 Hawick Youth Centre

1981-82

1982-83 Ancrum

1983-84 Hawick United

1984-85 Hawick United

1985-86 Hawick United

1986-87 Hawick Waverley

1987-88 Eyemouth Legion

1988-89 Duns Legion

1989-90 Duns Legion

1990-91 Hawick Legion

1991-92 Heriot

1992-93 Duns Legion

1993-94 Chirnside

1994-95 Chirnside

1995-96 Gala Rovers

1996-97 Langholm Legion

1997-98 Hawick Legion

1998-99 Duns Legion

 

 

1999-00 Gala Rovers

2000-01 Chirnside

2001-02 Gala Rovers

2002-03 Gala Rovers

2003-04 Kelso Thistle

2004-05 Hawick Waverley

2005-06 Pencaitland

2006-07 Chirnside

2007-08 Hawick Waverley

2008-09 Chirnside

2009-10 Hawick Legion

2010-11 Pencaitland

2011-12 Leithen Rovers

2012-13 Pencaitland

2013-14 West Barns Star

2014-15 Gala Fairydean Rovers

2015-16 Gordon

2016-17 Chirnside United

2017-18 Hawick Waverley

2018-19 Hawick Waverley

2019-20 Hawick Waverley

South of Scotland Amateur Cup

1951-52 Eyemouth Swifts

1952-53 Peebles YMCA

1953-54 Gala Rovers

1954-55 Greenlaw

1955-56 Greenlaw

1956-57 Gordon Westruther

1957-58 Broughton United

1958-59 Selkirk Thistle

1959-60 Gordon Westruther

1960-61 Tweeddale Rovers

1961-62 Morebattle

1962-63 Gala Rovers

1963-64 Gala Rovers

1964-65 Gala

1965-66 Tweeddale Rovers

1966-67 Tweeddale Rovers

1967-68 Tweeddale Rovers

1968-69 Symington

1969-70 Lauder

1970-71 Symington

1971-72 Hawick United

1972-73 Kelso United

1973-74 Tweeddale Rovers

 

 

 

1974-75 Tweeddale Rovers

1975-76 Tweeddale Rovers

1976-77 Dunbar Blue Circle

1977-78 Dunbar Blue Circle

1978-79 Lanark Thistle

1979-80 Lanark Thistle

1980-81 Shotts MD

1981-82 Monteith

1982-83 Monteith

1983-84 Tweedale Rovers

1984-85 Douglas Thistle

1985-86 Monteith

1986-87 Hawick Legion

1987-88 Maxwelltown HSFP

1988-89 Chirnside

1989-90 Rigside

1990-91 Monteith

1991-92 Duns Legion

1992-93 Shotts YMCA

1993-94 Monteith

1994-95 Shotts YMCA

1995-96 Kirk United

1996-97 Duns Legion

 

 

 

1997-98 Duns Legion

1998-99 Upper Annandale

1999-00 Coldstream

2000-01 Symington Tinto

2001-02 Kirkconnell

2002-03 Symington Tinto

2003-04 Monteith

2004-05 Chirnside

2005-06 Hawick Waverley

2006-07 Leithen Rovers

2007-08 Gala Rovers

2008-09 Chirnside

2009-10 Newtongrange Star 'A'

2010-11 Leithen Rovers

2011-12 Leithen Rovers

2012-13 Pencaitland

2013-14 Leithen Rovers

2014-15 Shotts Victoria

2015-16 Danderhall Miners

2016-17 Danderhall Miners

2017-18 Hawick Waverley

2018-19 Carluke Hearts

2019-20 unfinished

 

 

Dumfries & District Amateur League

 

 

1954-55 Dumfries

1955-56 Lincluden

1956-57 Hearts of Heath

1957-58 witheld

1958-59 Troqueer

1959-60 Western Thistle

1960-61 Penmans United

1961-62 Troqueer

1962-63 Lincluden Swifts

1963-64 Lincluden Swifts

1964-65 Lincluden Swifts

1965-66 Lincluden Swifts

1966-67 Green Colts

1967-68 Lincluden Swifts

1968-69 Lincluden Swifts

1969-70 Colts

1970-71 Upper Annandale

1971-72 Lincluden Swifts

1972-73 Lincluden Swifts

1973-74 Nithsdale

 

1974-75 Nithsdale

1975-76 Nithsdale

1976-77 Nithsdale

1977-78 Mid-Annandale

1978-79 Morton Thistle

1979-80 Heathhall Hearts

1980-81 Nithsdale

1981-82 Annan Athletic Colts

1982-83 Lochar Thistle

1983-84 Dumfries YMCA

1984-85 Dumfries YMCA

1985-86 Dumfries YMCA

1986-87 Kirkconnel

1987-88 Dumfries YMCA

1988-89 Kirkconnel

1989-90 Lincluden Colts

1990-91 Kirkconnel Amateurs

1991-92 Dumfries YMCA

1992-93 Dumfries YMCA

1993-94 Kirkconnel

 

1994-95 Lincluden

1995-96 Lochmaben

1996-97 Kirkconnel

1997-98 Kirkconnel

1998-99 Kirkconnel

1999-00 Dumfries

2000-01 Kirkconnel

2001-02 Kirkconnel

2002-03 Kirkconnel

2003-04 Kirkconnel

2004-05 Lochmaben

2005-06 Lochmaben

2006-07 Upper Annandale

2007-08 Upper Annandale

2008-09 Upper Annandale

2009-10 Upper Annandale

2010-11 Lochar Thistle

2011-12 Lochar Thistle

2012-13 Lochmaben

2013-14 Lochmaben