Aberdeenshire & District Cup

including the Aberdeenshire & District Qualifying Cup

 

Page created: 20 June 2020

Updated: 12 July 2020

 

The principal competition organised by the Aberdeenshire & District FA, which was formed in 1887. The first members were Aberdeen, Orion, Caledonian, Aberdeen Athletic, Aberdeen Rovers, Aberdeen Rangers, Bon Accord, Black Diamond, Turriff Our Boys, Albert, Rosebery, Britannia, Granite City, Aberdeen City Wanderers and Balmoral.

Dr Maitland Moir, honorary president, presented the Association with a trophy which ultimately became the property of Aberdeen FC after their third win in 1890. After this, the Association bought a new trophy.

Between 1902 and 1905 a Qualifying Cup was organised with the winners entering the following season’s Aberdeenshire Cup.

 

Winners

Aberdeenshire & District Cup

1887-88 Aberdeen

1888-89 Aberdeen

1889-90 Aberdeen

1890-91 Orion

1891-92 Victoria United

1892-93 Victoria United

1893-94 Victoria United

1894-95 Orion

1895-96 Victoria United

1896-97 Orion

1897-98 Aberdeen

1898-99 Orion

1899-00 Victoria United

1900-01 Orion

1901-02 Aberdeen

1902-03 Victoria United

1903-04 Aberdeen

1904-05 Aberdeen

1905-06 Peterhead

1906-07 Aberdeen

1907-08 Aberdeen

1908-09 Aberdeen

1909-10 Aberdeen

1910-11 Fraserburgh

1911-12 Aberdeen

1912-13 Aberdeen

1913-14 Aberdeen

1914-15 Aberdeen

1915-1919   no competition

1919-20 Aberdeen ‘A’

1920-21 Aberdeen University

1921-22 Aberdeen ‘A’

1922-23 Aberdeen ‘A’

1923-24 Aberdeen ‘A’

1924-25 Aberdeen ‘A’

1925-26 Aberdeen ‘A’

1926-27 Aberdeen ‘A’

1927-28 Aberdeen ‘A’

1928-29 Aberdeen ‘A’

1929-30 Aberdeen ‘A’

1930-31 Aberdeen ‘A’

1931-32 Aberdeen ‘A’

 

1932-33 Aberdeen ‘A’

1933-34 Aberdeen ‘A’

1934-35 Peterhead

1935-36 Keith

1936-37 Buckie Thistle

1937-38 Peterhead

1938-39 Buckie Thistle

1939-1945   no competition

1945-46 Buckie Thistle

1946-47 Peterhead

1947-48 Deveronvale

1948-49 Peterhead

1949-50 Peterhead

1950-51 Deveronvale

1951-52 Deveronvale

1952-53 Buckie Thistle

1953-54 Buckie Thistle

1954-55 Buckie Thistle

1955-56 Fraserburgh

1956-57 Buckie Thistle

1957-58 Keith

1958-59 Peterhead

1959-60 Keith

1960-61 Huntly

1961-62 Deveronvale

1962-63 Peterhead

1963-64 Fraserburgh

1964-65 Peterhead

1965-66 Deveronvale

1966-67 Keith

1967-68 Peterhead

1968-69 Peterhead

1969-70 Peterhead

1970-71 Peterhead

1971-72 Peterhead

1972-73 Fraserburgh

1973-74 Keith

1974-75 Peterhead

1975-76 Fraserburgh

1976-77 Peterhead

1977-78 Keith

1978-79 Peterhead


1979-80 Keith

1980-81 Aberdeen

1981-82 Aberdeen

1982-83 Aberdeen

1983-84 Peterhead

1984-85 Buckie Thistle

1985-86 Huntly

1986-87 Buckie Thistle

1987-88 Aberdeen

1988-89 Peterhead

1989-90 Aberdeen

1990-91 Aberdeen

1991-92 Huntly

1992-93 Aberdeen

1993-94 Huntly

1994-95 Deveronvale

1995-96 Huntly

1996-97 Fraserburgh

1997-98 Aberdeen

1998-99 Peterhead

1999-00 Huntly

2000-01 Deveronvale

2001-02 Cove Rangers

2002-03 Aberdeen

2003-04 Aberdeen

2004-05 Aberdeen

2005-06 Buckie Thistle

2006-07 Deveronvale

2007-08 Buckie Thistle

2008-09 Keith

2009-10 Buckie Thistle

2010-11 Cove Rangers

2011-12 Deveronvale

2012-13 Fraserburgh

2013-14 Formartine United

2014-15 Fraserburgh

2015-16 Fraserburgh

2016-17 Buckie Thistle

2017-18 Formartine United

2018-19 Cove Rangers

2019-20 Fraserburgh

 

 

 

Winners

Aberdeenshire & District Qualifying Cup

1902-03 Huntly United

 

 

1903-04 Fraserburgh Hearts

 


1904-05 Banff Rovers

 

 

 

1887-88 Aberdeenshire & District Cup

First round

3 Dec Aberdeen v Albert 11-0

3 Dec Balmoral v Our Boys (Aberdeen ) 0-9

3 Dec Granite City v Aberdeen Rangers 2-3

3 Dec Caledonian v Black Diamond 4-4

10 Dec Black Diamond v Caledonian

3 Dec Port Elphinstone v Aberdeen Rovers 1-10

 

Second round

28 Jan Aberdeen v Orion 6-1

28 Jan Aberdeen Rovers v Black Diamond 4-1 match stopped after 79 mins

4 Feb Aberdeen Rovers v Black Diamond 3-2

28 Jan Aberdeen Rangers v Britannia 3-0

Our Boys (Aberdeen) bye

 

Semi-final

3 Mar Aberdeen Rovers v Aberdeen Rangers 0-4

25 Feb Aberdeen v Our Boys (Aberdeen) 10-2

 

Final at Chanonry , Aberdeen

24 Mar Aberdeen v Aberdeen Rangers 7-1

 

 

 

1888-89 Aberdeenshire & District Cup

First round

6 Oct Union v Rovers 0-15

6 Oct Caledonian v Britannia 1-4

6 Oct Ellon v Albert 0-3

6 Oct St Crispin v Playfair 1-3

6 Oct Victoria v Orion 0-17

6 Oct St George's v Rosebery 1-5

6 Oct Rangers v Granite City 4-2

6 Oct Vale of Dee v Froghall 1-13

Aberdeen, Black Diamond, Crescent, Ashley and Port Elphinstone byes

 

Second round

17 Nov Rovers v Rangers 4-3

17 Nov Aberdeen v Rosebery 23-0

17 Nov Ashley v Crescent 5-1

17 Nov Port Elphinstone v Britannia 3-3

24 Nov Britannia v Port Elphinstone 6-1

17 Nov Black Diamond v Albert 5-2

Froghall, Playfair and Orion byes

 

Third round

8 Dec Orion v Rovers 4-0

8 Dec Aberdeen v Ashley 6-1

8 Dec Froghall v Playfair 1-3

8 Dec Black Diamond v Britannia 4-5

 

Semi-final

19 Jan Aberdeen v Britannia 6-1

19 Jan Orion v Playfair 6-2

 

Final at Chanonry Grounds, Aberdeen

16 Feb Aberdeen v Orion 4-3

 

 

 

1889-90 Aberdeenshire & District Cup

First round

21 Sep Crescent v Ashley 1-4

21 Sep Stonehaven Primrose v Inverurie 3-3

28 Sep Inverurie v Stonehaven Primrose 2-3

21 Sep Carlton v 3rd Gordon Highlanders 1-2

21 Sep Aberdeen Harp v Rubislaw Athletic 3-3

5 Oct Rubislaw Athletic v Aberdeen Harp 1-3

21 Sep Stonehaven Thistle v Vale of Dee 5-1

21 Sep Bon Accord v Stonehaven Thistle 1-0

Aberdeen, Orion, Victoria United, Aberdeen City Rangers, Black Diamond, Britannia, Caledonian and Aberdeen Rovers exempt to third round

 

Second round

19 Oct Stonehaven Primrose v Stonehaven Thistle 4-1

19 Oct Ashley v 3rd Gordon Highlanders 15-0

19 Oct Aberdeen Harp v Bon Accord 0-10

 

Third round

16 Nov Aberdeen v Bon Accord 5-0

16 Nov Victoria United v Britannia 8-0

             Black Diamond v Aberdeen City Rangers

Rest byes

 

Fourth round

7 Dec Caledonian v Orion 6-8 protest

14 Dec Caledonian v Orion 4-8

7 Dec Victoria United v Ashley 6-0

7 Dec Black Diamond v Stonehaven Primrose 10-1 protest

14 Dec Stonehaven Primrose v Black Diamond 3-3

28 Dec Black Diamond v Stonehaven Primrose 2-0

Aberdeen bye

 

Semi-final

11 Jan Aberdeen v Victoria United 2-1

11 Jan Black Diamond v Orion 2-5

 

Final at Victoria Bridge, Aberdeen

22 Feb Aberdeen v Orion 8-3

 

 

 

 

1890-91 Aberdeenshire & District Cup

First round

20 Sep Britannia v Vale of Dee

The first round had been reported in the press as being 'a great fiasco'

 

Second round

18 Oct Inverurie v Vale of Dee 1-1

25 Oct Inverurie v Vale of Dee 3-2

18 Oct Ellon v 3rd Battalion Gordon Highlanders 1-0

 

Third round

Aberdeen v Aberdeen University wo-scr

22 Nov Caledonian v Inverurie 8-0

Rest byes

 

Fourth round

13 Dec Caledonian v Aberdeen 4-6 protested, a replay was ordered on 27 Dec but Aberdeen refused to play and withdrew

13 Dec Stonehaven v Stonehaven Thistle 8-1

13 Dec Victoria United v Bon Accord 4-1

13 Dec Orion v Ellon 9-2

 

Semi-final

17 Jan Caledonian v Stonehaven 11-0

24 Jan Victoria United v Orion 1-3

 

Final at Victoria Bridge Grounds, Aberdeen

14 Feb Orion v Caledonian 4-1

 

1891-92 Aberdeenshire & District Cup

First round

31 Oct Aberdeen v Stonehaven 4-2

31 Oct Peterhead v Aberdeen Thistle 7-0

Rest byes

 

Second round

12 Dec Peterhead v Orion 2-15

12 Dec Aberdeen v Bon Accord 6-4

12 Dec Victoria United v Ellon wo-scr

19 Dec Black Diamond v Inverurie 3-0

 

Semi-final

16 Jan Aberdeen v Orion 2-5 protest

23 Jan Aberdeen v Orion 5-2

26 Dec Victoria United v Black Diamond 13-0

 

Final at Chanonry Grounds, Aberdeen

13 Feb Victoria United v Aberdeen 2-0

 

 

 

1892-93 Aberdeenshire & District Cup

First round

15 Oct Buchan Wanderers v Victoria United 3-7

15 Oct Stonehaven Primrose v Aberdeen City Rangers 7-2

19 Nov Orion v Stonehaven 13-0

19 Nov Peterhead v Aberdeen 0-12

 

Semi-final

21 Jan Aberdeen v Victoria United 2-3

10 Dec Ellon v Orion 0-6 stopped after 35 mins when the ball burst, but Orion was awarded the tie

 

Final at Chanonry, Aberdeen

25 Feb Victoria United v Orion 3-2

 

1893-94 Aberdeenshire & District Cup

First round

28 Oct Fraserburgh Wanderers v Victoria United 1-13

28 Oct Aberdeen v Orion 1-5

28 Oct Peterhead v Faithlie Thistle (Fraserburgh) 9-0

Aberdeen University bye 

 

Semi-final

18 Nov Orion v Peterhead 8-1

16 Dec Victoria United v Aberdeen University 6-1

 

Final at Chanonry, Aberdeen

20 Jan Victoria United v Orion 6-3

 

 

 

1894-95 Aberdeenshire & District Cup

First round

27 Oct Fraserburgh Hawthorn

                                      v Aberdeen University 6-4

27 Oct Culter v Turriff Our Boys 10-2

Rest byes

 

Second round

             Fraserburgh Hawthorn v Orion

10 Nov Peterhead v Aberdeen 1-3

17 Nov Faithlie Thistle v Victoria United 1-10

17 Nov Culter v Faserburgh Wanderers 3-3

24 Nov Faserburgh Wanderers v Culter 2-5

 

Semi-final

19 Jan Aberdeen v Victoria United 2-2

26 Jan Aberdeen v Victoria United 2-2 friendly played due to state of the ground

2 Mar Aberdeen v Victoria United 5-3

19 Jan Orion v Culter 7-0

 

Final at Victoria Bridge Grounds, Aberdeen

16 Mar Orion v Aberdeen 5-0

 

 

 

1895-96 Aberdeenshire & District Cup

First round

             Faithlie Thistle v Orion

19 Oct Aberdeen v Peterhead 5-1

19 Oct Culter v Fraserburgh Wanderers it is uncertain whether the game was ever played

19 Oct Victoria United v Turriff Our Boys 21-0

Aberdeen University bye

 

Second round

16 Nov Aberdeen v Aberdeen University 7-0

Rest byes

 

Semi-final

18 Jan Victoria United v Orion 4-1

18 Jan Aberdeen v Culter 5-0

 

Final at Cattofield, Aberdeen

22 Feb Victoria United v Aberdeen 6-2

 

 

 

1896-97 Aberdeenshire & District Cup

First round

14 Nov Peterhead v Aberdeen University 8-2

14 Nov Victoria United v Fraserburgh Wanderers 9-0

14 Nov Orion v Aberdeen 1-1

21 Nov Aberdeen v Orion 1-2

 

Semi-final

12 Dec Orion v Culter 18-0

12 Dec Peterhead v Victoria United 0-1

 

Final at Chanonry, Aberdeen

20 Feb Victoria United v Orion 2-2

27 Feb Orion v Victoria United 5-2

 

1897-98 Aberdeenshire & District Cup

First round

11 Dec Aberdeen v Victoria United 4-3

             Turriff v Orion

Aberdeen University and Peterhead byes

 

Semi-final

15 Jan Aberdeen v Aberdeen University 9-0

Orion v Peterhead

 

Final at Victoria Bridge, Aberdeen

26 Feb Aberdeen v Orion 3-2

 

 

 

1898-99 Aberdeenshire & District Cup

First round

10 Dec Aberdeen v Fraserburgh Wanderers 11-1

Rest byes

 

Semi-final

21 Jan Orion v Aberdeen 5-6 friendly played due to state of the pitch

28 Jan Orion v Aberdeen 2-1

21 Jan Peterhead v Victoria United 3-6

 

Final at Cattofield, Aberdeen

25 Feb Orion v Victoria United 0-0

4 Mar Orion v Victoria United 5-1

 

 

 

1899-1900 Aberdeenshire & District Cup

First round

14 Oct Victoria United v Fraserburgh Wanderers 7-1

Rest byes

 

Semi-final

11 Nov Victoria United v Orion 1-0

11 Nov Peterhead v Aberdeen 3-2

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

24 Feb Victoria United v Peterhead 5-2

 

 

 

1900-01 Aberdeenshire & District Cup

First round

10 Nov Fraserburgh Wanderers v Aberdeen 0-9

Rest byes

 

Semi-final

26 Jan Aberdeen v Orion 2-3

16 Feb Victoria United v Peterhead 7-3

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

2 Mar Orion v Victoria United 2-1

 

1901-02 Aberdeenshire & District Cup

First round

16 Nov Aberdeen v Orion 3-2 friendly played owing to snow

23 Nov Aberdeen v Orion 2-1

Rest byes

 

Semi-final

18 Jan Peterhead v Victoria United 1-2

18 Jan Fraserburgh v Aberdeen 0-4

 

Final at Cattofield, Aberdeen

1 Mar Aberdeen v Victoria United 1-0

 

 

 

1888-89 Aberdeenshire & District Cup

 

1902-03 Aberdeenshire & District Cup

First round

22 Nov Victoria United v Peterhead 3-1

Rest byes

 

Semi-final

31 Jan Aberdeen v Orion 0-0

7 Feb Orion v Aberdeen 0-4

Victoria United v Fraserburgh Wanderers wo-scr

 

Final at Cattofield, Aberdeen

7 Mar Victoria United v Aberdeen 2-2

14 Mar Victoria United v Aberdeen 4-1

 

 

 

1902-03 Aberdeenshire & District Qualifying Cup

First round

31 Jan Keith Strathisla v Banff 3-3

7 Feb Banff v Keith Strathisla 4-1

24 Jan Fraserburgh Hearts v Fraserburgh Shamrock 3-1

Huntly United and Stonehaven byes

 

Semi-final

21 Feb Huntly United v Banff 0-0

28 Feb Banff v Huntly United 4-3 protest

21 Mar Banff v Huntly United 1-3

7 Mar Stonehaven v Fraserburgh Hearts 3-5

 

Final at Central Park, Aberdeen

28 Mar Fraserburgh Hearts v Huntly United 3-8

 

Huntly United qualified for the 1903-04 Aberdeenshire & District Cup

 

 

 

1903-04 Aberdeenshire & District Cup

First round

21 Nov Aberdeen University v Bon Accord 1-5

14 Nov Banff v Huntly United 1-2

Rest byes

 

Semi-final

16 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly United 2-1

16 Jan Bon Accord v Peterhead 4-1

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

5 Mar Aberdeen v Bon Accord 3-2

1903-04 Aberdeenshire & District Qualifying Cup

First round

27 Feb Fraserburgh Hearts v Fraserburgh Thistle 5-2

Rest byes

 

Semi-final

19 Mar Buckie Thistle v Keith Strathisla 3-1

19 Mar Stonehaven Primrose v Fraserburgh Hearts 2-2

26 Mar Fraserburgh Hearts v Stonehaven Primrose 4-1

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

2 Apr Buckie Thistle v Fraserburgh Hearts 1-1

14 May Fraserburgh Hearts v Buckie Thistle 3-2

 

Fraserburgh Hearts qualified for the 1904-05 Aberdeenshire & District Cup

 

 

 

1904-05 Aberdeenshire & District Cup

First Round

12 Nov Huntly United v Banff 2-2

19 Nov Banff v Huntly United 2-1

Rest byes

 

Second round

26 Nov Bon Accord v Peterhead 2-1 protest

31 Dec Bon Accord v Peterhead 0-0

7 Jan Peterhead v Bon Accord 0-2

17 Dec Aberdeen v Banff 7-1

17 Dec Aberdeen University v Fraserburgh 9-0

17 Dec Fraserburgh Wanderers v Aberdeen Harp 2-6

 

Semi-final

14 Jan Aberdeen v Bon Accord 3-1

14 Jan Aberdeen Harp v Aberdeen University 2-1

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

18 Mar Aberdeen v Aberdeen Harp 3-2

 

 

 

1904-05 Aberdeenshire & District Qualifying Cup

Semi-final

21 Jan Banff Rovers v Turriff 2-0

11 Feb Fraserburgh Thistle v Stonehaven Primrose 3-2

 

Final

11 Mar Fraserburgh Thistle v Banff Rovers 7-1 at Fraserburgh but replay ordered due to stormy weather

15 Apr Banff Rovers v Fraserburgh Thistle 3-2 at Canal Park, Banff, protest

6 May Banff Rovers beat Fraserburgh Thistle at Central Park, Aberdeen

 

Banff Rovers qualified for the 1905-06 Aberdeenshire & District Cup

 

 

 

1905-06 Aberdeenshire & District Cup

First round

28 Oct Banff Rovers v Macduff Fife 0-5

28 Oct Buckie Thistle v Huntly United 2-3

28 Oct Peterhead v Fraserburgh Hearts 5-3

18 Nov Aberdeen v Bon Accord 3-0

Banff, Fraserburgh and Aberdeen University byes

 

Second round

9 Dec Aberdeen v Aberdeen University 4-0

25 Nov Banff v Macduff Fife 5-6

           Huntly United v Fraserburgh

Peterhead bye

 

Semi-final

6 Jan Peterhead v Aberdeen 3-1

13 Jan Huntly United v Macduff Fife 3-1

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

17 Mar Peterhead v Huntly United 4-2

 

 

 

1906-07 Aberdeenshire & District Cup

First round

27 Oct Buckie Thistle v Turriff 4-2

27 Oct Peterhead v Fraserburgh Hearts 2-4

27 Oct Aberdeen  v East End United 2-2

17 Nov Aberdeen v East End United 1-0

3 Nov Aberdeen University v Aberdeen Harp 1-2

Macduff Fife bye

 

Second round

24 Nov Fraserburgh Hearts v Aberdeen 1-8

24 Nov Macduff Fife v Huntly 2-1

Buckie Thistle and Aberdeen Harp byes

 

Semi-final

12 Jan Aberdeen v Buckie Thistle 4-0

12 Jan Aberdeen Harp v Macduff Fife 10-1

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

2 Feb Aberdeen v Aberdeen Harp 3-1

1907-08 Aberdeenshire & District Cup

First round

26 Oct Fraserburgh Victoria v Aberdeen Harp 1-8

26 Oct Keith Strathisla v Huntly United 2-1

19 Oct Fraserburgh Hearts v Peterhead 2-2

26 Oct Peterhead v Fraserburgh Hearts 7-1

Rest byes

 

Second round

17 Nov Turriff v Aberdeen University 3-4

24 Nov Keith Strathisla v Aberdeen Harp 1-2 protest

21 Dec Keith Strathisla v Aberdeen Harp 3-1

14 Dec Aberdeen v Buckie Thistle 3-0

14 Dec Peterhead v Fraserburgh Thistle 11-2

 

Semi-final

18 Jan Peterhead v Keith Strathisla 11-1

1 Feb Aberdeen v Aberdeen University 6-0

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

14 Mar Aberdeen v Peterhead 4-0

 

 

 

1908-09 Aberdeenshire & District Cup

First round

24 Oct Macduff Fife v Buckie Thistle 1-4

24 Oct Portsoy Thistle v Turriff 2-5

24 Oct Aberdeen University v Peterhead 2-7

Rest byes

 

Second round

19 Dec Fraserburgh Hearts v Aberdeen 1-8

21 Nov Fraserburgh Thistle v Maud Wasps 4-4

26 Dec Fraserburgh Thistle v Maud Wasps 5-2

21 Nov Peterhead v Peterhead Hibernian 3-2

Aberdeen Harp v Fraserburgh Victoria wo-scr

Rest byes

 

Third round

9 Jan Buckie Thistle v Banff 3-1

16 Jan Peterhead v Aberdeen Harp 2-0

23 Jan Aberdeen v Fraserburgh Thistle 6-1

       Huntly United v Portsoy

 

Semi-final

13 Feb Aberdeen v Peterhead 6-0

13 Feb Buckie Thistle v Huntly United 4-2

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

13 Mar Aberdeen v Buckie Thistle 4-0

 

 

 

1909-10 Aberdeenshire & District Cup

First round

18 Sep Fraserburgh Thistle v Fraserburgh Hearts 4-0

23 Oct Peterhead v Peterhead Hibernians 10-3

23 Oct Aberdeen Harp v Aberdeen University 6-2

23 Oct Ellon United v Maud 9-0

23 Oct Portsoy Thistle v Buckie Thistle 1-1

30 Oct Buckie Thistle v Portsoy Thistle 7-1

16 Oct Huntly United v Macduff Fife 2-3

Rest byes

 

Second round

5 Dec Buckie Thistle v Macduff Fife 7-0

Rest byes

 

Third round

15 Jan Peterhead v Fraserburgh Victoria 5-2

25 Dec Aberdeen v Banff 6-0

25 Dec Fraserburgh Thistle v Ellon United 4-1

18 Dec Buckie Thistle v Aberdeen Harp 1-1

25 Dec Buckie Thistle v Abedeen Harp 0-0

5 Feb Buckie Thistle v Aberdeen Harp 1-2

 

Semi-final

19 Feb Aberdeen v Aberdeen Harp 5-0

22 Jan Peterhead v Fraserburgh Thistle 2-1

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

9 Apr Aberdeen v Peterhead 1-1

16 Apr Aberdeen v Peterhead 2-1

 

 

 

1910-11 Aberdeenshire & District Cup

First round

22 Oct Buckie Thistle v Macduff Fife 7-0

22 Oct Aberdeen University v Huntly United 3-1 protest

22 Oct Turriff v Aberdeen Harp 0-2

5 Nov Portsoy v Banff 3-3

            Banff v Portsoy Thistle

22 Oct Peterhead v Fraserburgh Town 3-1

29 Oct  Peterhead Hibernian v Maud United 3-3

5 Nov Maud United v Peterhead Hibernian 3-0

Strathlene United, Fraserburgh, Aberdeen ‘A’ and Ellon United byes

 

Second round

7 Jan Portsoy Thistle v Huntly United 3-3

          Huntly United v Portsoy

19 Nov Buckie Thistle v Strathlene United 3-0

3 Dec Fraserburgh v Ellon United 5-1

 

Third round

24 Dec Fraserburgh v Peterhead 3-2

24 Dec Banff v Buckie Thistle 2-6 protest

21 Jan Buckie Thistle v Banff 8-0

3 Jan Aberdeen v Peterhead Hibernian 11-2

 

Semi-final

28 Jan Fraserburgh v Aberdeen 2-1

11 Feb Aberdeen University v Buckie Thistle 1-3

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

11 Mar Fraserburgh v Buckie Thistle 2-0

 

 

 

1911-12 Aberdeenshire & District Cup

First round

7 Oct Peterhead v Ellon United 3-2

21 Oct Buckie Thistle v Macduff Fife 9-1

21 Oct Banff v Keith 0-0

28 Oct Keith v Banff 4-4

4 Nov Banff v Keith 2-1 at Buckie

21 Oct Portsoy Thistle v Strathlene United 6-0

21 Oct Fraserburgh v Maud 8-0

4 Nov Peterhead v Aberdeen University 3-3

11 Nov Aberdeen University v Peterhead 2-1

7 Oct Peterhead Hibernian v Ellon United 3-2

Aberdeen and Huntly United byes

 

Second round

9 Dec Buckie Thistle v Huntly United 8-0

16 Dec Fraserburgh v Aberdeen 1-4

16 Dec Aberdeen University v Peterhead Hibernian 0-0

6 Jan Peterhead Hibernian v Aberdeen University 0-4

9 Dec Portsoy Thistle v Banff 3-2

 

Semi-final

10 Feb Portsoy Thistle v Buckie Thistle 2-1

9 Mar Aberdeen v Aberdeen University 4-0

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

13 Apr Aberdeen v Portsoy 5-1

 

 

 

1912-13 Aberdeenshire & District Cup

First round

12 Oct Aberdeen University v Peterhead 2-1

12 Oct Buckie Thistle v Portsoy Thistle 2-1

12 Oct Macduff Fife v Huntly United 1-2

 

Second round

30 Nov Buckie Thistle v Banff 8-0

7 Dec Fraserburgh v Ellon United 6-0

7 Dec Huntly United v Keith Strathisla 2-2 unfinished

14 Dec Huntly United v Keith Strathisla 3-2 protest

14 Dec Aberdeen v Aberdeen University 6-1

 

Semi-final

25 Jan Keith Starthisla v Aberdeen 0-4

8 Feb Fraserburgh v Buckie Thistle 5-2

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

8 Mar Aberdeen v Fraserburgh 4-0

1913-14 Aberdeenshire & District Cup

First round

4 Oct Fraserburgh v Maud 11-1

11 Oct Buckie Thistle v Keith 5-0

Rest byes

 

Second round

20 Dec Portsoy v Buckie Thistle 2-2

27 Dec Buckie Thistle v Portsoy 5-4

20 Dec Peterhead v Aberdeen University 2-1

20 Dec Fraserburgh v Aberdeen 1-2

20 Dec Huntly United v Banff 1-3

 

Semi-final

24 Jan Buckie Thistle v Banff 3-1

24 Jan Peterhead v Aberdeen 2-0

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

14 Feb Aberdeen v Buckie Thistle 3-0

 

 

 

1914-15 Aberdeenshire & District Cup

Semi-final

28 Nov Aberdeen v Buckie Thistle 2-2

19 Dec Buckie Thistle v Aberdeen 0-3

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

13 Mar Aberdeen v Peterhead 7-2

1915-1919 Aberdeenshire & District Cup

No competition

 

 

 

1919-20 Aberdeenshire & District Cup

First round

11 Oct Fraserburgh v Ellon United 9-1

8 Nov Huntly v Banff 3-1

 

Second round

6 Dec Buckie Thistle v Keith 6-0

6 Dec Huntly v Portsoy 1-0

13 Dec Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 1-0

 

Semi-final

17 Jan Buckie Thistle v Peterhead 5-1

31 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly 5-0

 

Final

13 Mar Buckie Thistle v Aberdeen ‘A’ 1-1 at Victoria Park, Buckie

27 Mar Buckie Thistle v Aberdeen ‘A’ 0-0 at Victoria Park,  Buckie

3 Apr Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 2-1 at Pittodrie Park, Aberdeen

 

 

 

1920-21 Aberdeenshire & District Cup

First round

9 Oct Banff v Buckie Thistle 1-2

9 Oct Portsoy v Keith 4-1

9 Oct Ellon United v Aberdeen University 1-6

Aberdeen ‘A’, Huntly, Peterhead, Strichen and Fraserburgh byes

 

Second round

1 Dec Aberdeen ‘A’ v Huntly 9-3

18 Dec Peterhead v Fraserburgh 1-0

8 Jan Portsoy v Buckie Thistle 1-3

 

Semi-final

15 Jan Buckie Thistle v Peterhead Peterhead failed to appear

29 Jan Peterhead v Buckie Thistle 2-2

5 Feb Buckie Thistle v Peterhead 1-2

5 Feb Aberdeen ’A’ v Aberdeen University 0-1

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

2 Apr Aberdeen University v Peterhead 2-2

16 Apr Aberdeen University v Peterhead 3-1

 

 

 

1921-22 Aberdeenshire & District Cup

First round

8 Oct Buckie Thistle v Huntly 2-0

8 Oct Aberdeen University v Fraserburgh 1-4

8 Oct Portsoy v Turriff 4-0

 

Second round

3 Dec Banff & MacDuff United v Buckie Thistle 1-3

3 Dec Keith v Portsoy 2-1

24 Dec Aberdeen ‘A’ v Peterhead 4-0

 

Semi-final

14 Jan Buckie Thistle v Keith 4-0

14 Jan Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 0-2

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

4 Mar Aberdeen v Buckie Thistle 5-0

 

1922-23 Aberdeenshire & District Cup

First round

7 Oct Buckie Thistle v Turriff 4-0

11 Oct Fraserburgh v Peterhead 4-0

          Banff & Macduff United v Huntly

Aberdeen, Aberdeen University, Ellon United and Portsoy Thistle byes

 

Second round

2 Dec Portsoy Thistle v Buckie Thistle 0-0

9 Dec Buckie Thistle v Portsoy Thistle 1-0

2 Dec Fraserburgh v Aberdeen University 3-1

23 Dec Huntly v Keith 2-0

 

Semi-final

20 Jan Fraserburgh v Huntly 10-0

27 Jan Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 2-2

17 Feb Buckie Thistle v Aberdeen ‘A’ 0-0

24 Feb Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 3-2

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

7 Apr Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 4-0

 

 

 

1923-24 Aberdeenshire & District Cup

First round

7 Oct Keith v Buckie Thistle 2-1

7 Oct Fraserburgh v Peterhead 1-1

17 Nov Peterhead v Fraserburgh 3-3

24 Nov Fraserburgh v Peterhead 6-3 protest

15 Dec Peterhead v Fraserburgh 2-0

7 Oct Huntly v Portsoy Thistle 7-3

7 Oct Ellon United v Aberdeen University 2-2

14 Oct Aberdeen University v Ellon United 6-0

 

Second round

1 Dec Banff v Keith 2-3

22 Dec Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 7-0

Rest byes

 

Semi-final

12 Jan Huntly v Keith 1-4

19 Jan Aberdeen ‘A’ v Peterhead 7-0

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

22 Mar Aberdeen ‘A’ v Keith 6-0

 

 

 

1924-25 Aberdeenshire & District Cup

First round

11 Oct Banff v Huntly 1-1

18 Oct Huntly v Banff 5-2

8 Nov Peterhead v Aberdeen University 4-1

Rest byes

 

Second round

8 Nov Keith v Buckie Thistle 0-2

8 Nov Huntly v Turriff 6-1

22 Nov Peterhead v Ellon United 8-0

20 Dec Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 0-1

 

Semi-final

2 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly 5-2 stopped poor weather

24 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly 8-2

31 Jan Peterhead v Buckie Thistle 1-0

 

Final - 2 legs

21 Mar Peterhead v Aberdeen ‘A’ 1-0

8 Apr Aberdeen ‘A’ v Peterhead 2-0

 

 

 

1925-26 Aberdeenshire & District Cup

First round

24 Oct Huntly v Buckie Thistle 4-2

Rest byes

 

Second round

24 Oct Peterhead v Aberdeen University 7-1

7 Nov Keith v Banff 9-0

7 Nov Huntly v Turriff 9-2

14 Nov Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 3-0

 

Semi-final

30 Jan Aberdeen ‘A’ v Keith 6-0

30 Jan Huntly v Peterhead 1-2

 

Final - 2 legs

6 Mar Aberdeen ‘A’ v Peterhead 4-1

13 Mar Peterhead v Aberdeen ‘A’ 1-3

 

1926-27 Aberdeenshire & District Cup

First round

25 Sep Buckie Thistle v Keith 1-3

Rest byes

 

Second round

23 Oct Ellon United v Fraserburgh 5-9

27 Oct Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 6-0

6 Nov Turiff v Huntly 1-0

20 Nov Buckie Thistle v Banff 6-0

 

Semi-final

5 Feb Fraserburgh v Turriff 7-0

25 Dec Keith v Aberdeen ‘A’ 1-7

 

Final - 2 legs

16 Apr Fraserburgh v Aberdeen 1-0

27 Apr Aberdeen v Fraserburgh 8-0

 

 

1927-28 Aberdeenshire & District Cup

First round

8 Oct Ellon v Fraserburgh 1-1

22 Oct Fraserburgh v Ellon 4-1

24 Sep Keith v Banff wo-scr

Rest byes

 

Second round

26 Oct Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 7-1

5 Nov Fraserburgh v Peterhead 2-0

5 Nov Keith v Buckie Thistle 4-1

5 Nov Huntly v Turriff 13-1

 

Semi-final

28 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly 5-2

28 Jan Keith v Fraseburgh 1-1

18 Feb Fraserburgh v Keith 2-1

 

Final – 2 legs

14 Apr Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 2-1

21 Apr Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 7-1

 

 

 

1928-29 Aberdeenshire & District Cup

First round

Turriff v Banff scr-wo

Rest  byes

 

Second round

13 Oct Keith v Banff 7-0

27 Oct Fraserburgh v Aberdeen University 3-3

1 Dec Fraserburgh v Aberdeen University 4-1

3 Nov Huntly v Buckie Thistle 3-2

25 Dec Aberdeen ‘A’ v Peterhead 8-0

 

Semi-final

26 Jan Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 1-4

16 Mar Huntly v Keith 6-2

 

Final – 2 legs

6 Apr Aberdeen ‘A’ v Huntly 6-0

30 Apr Huntly v Aberdeen ‘A’ 2-3

 

 

 

1929-30 Aberdeenshire & District Cup

First round

23 Nov) Turriff v Banff

Rest byes

 

Second round

14 Dec Fraserburgh v Aberdeen University 3-2

30 Nov Keith v Banff 2-1

30 Nov Buckie Thistle v Huntly 1-1

8 Feb Huntly v Buckie Thistle 2-2

   Feb/Mar  Huntly v Buckie Thistle

22 Mar Buckie Thistle v Huntly 3-2 aet

 

Semi-final

1 Jan Aberdeen ‘A’ v Peterhead 9-0

29 Mar Fraserburgh v Buckie Thistle 4-1

 

Final – 2 legs

19 Apr Faserburgh v Aberdeen ‘A’ 4-4

26 Apr Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 3-1

 

 

 

 

1930-31 Aberdeenshire & District Cup

First round

6 Dec Huntly v Banff 10-1

Rest  byes

 

Second round

6 Dec Fraserburgh v Peterhead 1-1

1 Jan Peterhead v Fraserburgh 0-1 abandoned after 30 mins

24 Jan Peterhead v Fraserburgh 2-2

7 Feb Peterhead v Fraserburgh 2-1

13 Dec Keith v Buckie Thistle 1-1

24 Jan  Buckie Thistle v Keith 2-0

5 Jan Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 2-1

 

Semi-final

28 Feb Buckie Thistle v Peterhead 0-0

14 Mar Peterhead v Buckie Thistle 1-0

8 Apr Aberdeen ‘A’ v Huntly 5-1

 

Final – 2 legs

18 Apr Peterhead v Aberdeen ‘A’ 0-3

25 Apr Aberdeen ‘A’ v Peterhead 4-1

 

 

 

1931-32 Aberdeenshire & District Cup

First round

31 Oct Keith v Banff 4-1

 

Second round

18 Nov Keith v Buckie Thistle 2-1

19 Dec Fraserburgh v Aberdeen University 3-1

25 Dec Aberdeen v Peterhead 6-0

 

Semi-final

9 Jan Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 3-3

10 Feb Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 2-0

5 Mar Keith v Huntly 1-2

 

Final – 2 legs

2 Apr Aberdeen v Huntly 8-3

21 Apr Huntly v Aberdeen ‘A’ 0-3

 

 

 

 

1932-33 Aberdeenshire & District Cup

First round

            Banff v Huntly

14 Dec Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 2-0

28 Jan Faserburgh v Buckie Thistle 1-1

4 Feb Buckie Thistle v Fraserburgh 4-1

4 Mar Keith v Peterhead 3-1

 

Semi-final

4 Mar Huntly v Buckie Thistle 0-7

12 Apr Aberdeen v Keith 4-2

 

Final – 2 legs

19 Apr Buckie Thistle v Aberdeen 1-2

22 Apr Aberdeen v Buckie Thistle 3-1

 

 

 

1933-34 Aberdeenshire & District Cup

First round

17 Feb Huntly v Buckie Thistle 3-4

24 Feb Peterhead v Fraserburgh 0-1

 

Semi-final

24 Feb Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 2-0

17 Mar Keith v Fraserburgh 4-0

 

Final – 2 legs

7 Apr Aberdeen ‘A’ v Keith 3-1

21 Apr Keith v Aberdeen ‘A’ 3-4

 

 

 

 

1934-35 Aberdeenshire & District Cup

First round

25 Aug Huntly v Fraserburgh 4-1

27 Oct Keith v Peterhead 1-4

 

Semi-final

5 Jan Buckie Thistle v Peterhead 2-2

2 Mar Peterhead v Buckie Thistle 1-0

13 Oct Huntly v Aberdeen University 6-1

 

Final – 2 legs

23 Mar Peterhead v Huntly 1-0

30 Mar Huntly v Peterhead 1-1

 

 

 

1935-36 Aberdeenshire & District Cup

First round

16 Nov Huntly v Aberdeen University 5-3

7 Dec Buckie Thistle v Peterhead 2-2

14 Dec Peterhead v Buckie Thistle 3-1

 

Semi-final

11 Jan Peterhead v Huntly 6-3

22 Feb Keith v Fraserburgh 8-2

 

Final – 2 legs

28 Mar Keith v Peterhead 2-1

4 Apr Peterhead v Keith 0-1

 

 

 

 

1936-37 Aberdeenshire & District Cup

First round

29 Aug Fraserburgh v Keith 1-2

5 Dec Peterhead v Huntly 3-2

 

Semi-final

31 Jan Peterhead v Aberdeen University 3-6

6 Feb Keith v Buckie Thistle 1-5

 

Final – 2 legs

3 Apr Buckie Thistle v Aberdeen University 4-0

24 Apr Buckie Thistle v Aberdeen University 3-2

 

 

 

 

1937-38 Aberdeenshire & District Cup

First round

14 Jan Keith v Aberdeen University 4-0

18 Dec Fraserburgh v Buckie Thistle 5-1

 

Semi-final

22 Jan Fraserburgh v Keith 2-1

Huntly v Peterhead disq-wo

 

Final – 2 legs

5 Mar Fraserburgh v Peterhead 2-0

19 Mar Peterhead v Fraseburgh 3-2

 

 

 

 

1938-39 Aberdeenshire & District Cup

First round

18 Feb Peterhead v Fraserburgh 2-0

18 Feb Huntly v Deveronvale 1-2

 

Semi-final

25 Feb Deveronvale v Buckie Thistle 0-4

25 Feb Peterhead v Aberdeen University 4-4

11 Mar Peterhead v Aberdeen University 4-2

 

Final – 2 legs

18 Mar Buckie Thistle v Peterhead 6-1

25 Mar Peterhead v Buckie Thistle 5-1

 

 

1939-1945 Aberdeenshire & District Cup

No competition

 

1945-46 Aberdeenshire & District Cup

First round – 2 legs

           Peterhead v Keith 7-0

16 Feb Keith v Peterhead 3-3

9 Mar Fraserburgh v Deveronvale 1-1

16 Mar Deveronvale v Fraserburgh 3-4

9 Mar Buckie Thistle v Abedeen University 0-1

16 Mar Aberdeen University v Buckie Thistle 0-3

 

Semi-final – 2 legs

9 Mar Peterhead v Huntly 5-0

16 Mar Huntly v Peterhead 1-1

23 Mar Buckie Thistle v Fraserburgh 6-1

30 Mar Fraserburgh v Buckie Thistle 1-5

 

Final – 2 legs

6 Apr Buckie Thistle v Peterhead 4-3

20 Apr Peterhead v Buckie Thistle 2-1

 

 

 

1946-47 Aberdeenshire & District Cup

First round – 2 legs

15 Feb Buckie Thistle v Deveronvale 0-2

8 Mar Deveronvale v Buckie Thistle 1-3

22 Mar Deveronvale v Buckie Thistle 0-1

22 Feb Peterhead v Keith 3-1

29 Mar Keith v Peterhead 0-4

22 Feb Fraserburgh v Huntly 4-7

29 Mar Huntly v Fraserburgh 8-4

Aberdeen University bye

 

Semi-final

12 Apr Huntly v Buckie Thistle 5-1

12 Apr Aberdeen University v Peterhead

 

Final – 2 legs

22 May Huntly v Peterhead 2-2

26 May Peterhead v Huntly 4-0

 

1947-48 Aberdeenshire & District Cup

First round – 2 legs

14 Feb Peterhead v Keith

21 Feb Keith v Peterhead 3-2

14 Feb Buckie Thistle v Fraserburgh 0-1

21 Feb Fraserburgh v Buckie Thistle 4-1

14 Feb Deveronvale v Huntly

21 Feb Huntly v Deveronvale

Aberdeen University bye

 

Semi-final – 2 legs

6 Mar Peterhead v Fraserburgh 2-0

13 Mar Fraserburgh v Petehead 0-1

6 Mar Deveronvale v Aberdeen University 3-3

13 Mar Deveronvale v Aberdeen University 4-3

 

Final – 2 legs

14 Apr Deveronvale v Peterhead 3-3

21 Apr Peterhead v Deveronvale 1-2

 

 

 

1948-49 Aberdeenshire & District Cup

First round – 2 legs

12 Feb Turriff v Fraserburgh 0-7

19 Feb Fraserburgh v Turriff 7-1

12 Feb Deveronvale v Huntly 2-2

19 Feb Huntly v Deveronvale 1-3

12 Feb Peterhead v Buckie Thistle 4-1

19 Feb Buckie Thistle v Peterhead 3-2

12 Feb Keith v Aberdeen University 5-0

19 Feb Keith v Aberdeen University 3-1

 

Semi-final – 2 legs

26 Feb Keith v Deveronvale 3-4

4 Apr Deveronvale v Keith 3-2

26 Feb Fraserburgh v Peterhead 1-1

4 Apr Peterhead v Fraserburgh 2-0

 

Final – 2 legs

11 Apr Peterhead v Deveronvale 4-2

13 Apr Deveronvale v Peterhead 2-1

 

 

 

1949-50 Aberdeenshire & District Cup

First round – 2 legs

18 Feb Buckie Thistle v Peterhead 2-2

4 Mar Peterhead v Buckie Thistle

18 Feb Deveronvale v Turriff 5-0

4 Mar Turriff v Deveronvale

18 Feb Fraserburgh v Aberdeen University 7-0

4 Mar Fraserburgh v Aberdeen University 4-1

18 Feb Keith v Huntly 1-5

4 Mar Huntly v Keith

 

Semi-final - 2 legs

18 Mar Huntly v Deveronvale 1-4

25 Mar Deveronvale v Huntly 1-2

18 Mar Fraserburgh v Peterhead 0-1

25 Mar Peterhead v Fraserburgh 1-0

 

Final – 2 legs

17 Apr Deveronvale v Peterhead 1-0

24 Apr Peterhead v Deveronvale 4-2

 

 

 

1950-51 Aberdeenshire & District Cup

First round – 2 legs

17 Feb Buckie Thistle v Huntly

            Huntly v Buckie Thistle

17 Feb Keith v Turriff

17 Feb Deveronvale v Aberdeen University

24 Feb Deveronvale v Aberdeen University

17 Feb Peterhead v Fraserburgh 2-2

24 Feb Fraserburgh v Peterhead 1-6

 

Semi-final – 2 legs

          Deveronvale v Huntly

          Huntly v Deveronvale

          Keith or Turriff v Peterhead

          Peterhead v Keith or Turriff

 

Final – 2 legs

18 Apr Deveronvale v Peterhead 3-3

25 Apr Peterhead v Deveronvale 0-0

7 May Deveronvale v Peterhead 3-0 at Pittodrie Park, Aberdeen

 

1951-52 Aberdeenshire & District Cup

First round

16 Feb Fraserburgh v Keith 3-1

23 Feb Keith v Fraserburgh 2-3

 

Semi-final - 2 legs

1 Mar Huntly v Fraserburgh 6-0

8 Mar Fraserburgh v Huntly 0-0

 

Final - 2 legs

24 Apr Huntly v Deveronvale 1-1

30 Apr Deveronvale v Huntly 4-2